Oreganový olej: Skúsenosti s ním, použitie a účinky, užívanie a možné nežiaduce účinky

Oreganový olej: Skúsenosti s ním, použitie a účinky, užívanie a možné nežiaduce účinky

Oreganový olej je rastlinný olej vyrábaný zo semien oregana a to metódou lisovania za studena. Všetky pozitívne účinky oregana sa tak dostanú aj do tohto oleja, ktorý je využiteľný navonok, napríklad na pleť, bradavice či hrdlo, ako aj vnútorne, napríklad na trávenie.

Okrem tekutej forme roztokov viete kúpiť aj doplnky výživy perorálneho typu, napríklad kapsule, ako aj niektoré vonkajšie produkty s obsahom Oreganového oleja, napríklad gély a krémy na pokožku. Ak vás zaujíma, či je možné olej používať aj pre deti alebo v tehotenstve, prípadne to, ako dlho ho užívať a či má vedľajšie účinky, čítajte ďalej.

Čo je Oreganový olej, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Oreganový olej je rastlinným olejom, ktorý sa vyrába studeným lisovaním semien oregana. V minulosti bol v rámci tradičného ľudového liečiteľstva veľmi hojne využívaný hlavne u starších generácií na problémy s pohybovým aparátom, no má blahodarné účinky aj navonok. Má antimikrobiálne vlastnosti a rastlina sa vyskytuje v Stredomorí.

Čo sa týka jeho pôsobenia, za všetky pozitívne účinky vďačí olej svojmu zloženiu. Obsahuje napríklad karvakrol, čo je látka s výrazným antibakteriálnym aj antivírusovým vplyvom, vitamíny, flavonoidy, antioxidanty, terpenoidy, steroly, kyseliny a esenciálne oleje.

OREGAR oreganový olej

 • antioxidačné účinky
 • pozitívny vplyv na respiračné zdravie
 • posilňuje imunitný systém

Oreganový olej Jamieson

 • Podpora imunity a vitality
 • Pôsobenie pri tráviacich ťažkostiach
 • Pôsobenie proti parazitom a zápalom

Dlhodobejší nedostatok mnohých týchto látok sa prejaví nasledovne:

Zhoršenie stavu pokožky: Ide hlavne o častejšie infekcie a zápaly, najmä plesňového, kvasinkového alebo mykotického pôvodu, prípadne akné a lupienka.

Oslabenie obranyschopnosti: V tomto ohľade sú badateľné aj častejšie infekcie a zápaly respiračného systému, dostaviť sa môžu aj zápaly stredného ucha.

Zažívacie a tráviace ťažkosti: Nedostatok viacerých látok z Oreganového oleja má vplyv aj na problémy s trávením, hlavne ak ide o častejšie zápchy a hnačky.

Benefity a výhody Oreganového oleja môžu využiť najmä tieto skupiny:

 • ľudia s častými zápalmi a infekciami tráviaceho a dýchacieho aparátu
 • muži aj ženy, ktorí majú problémy s ochoreniami pokožky a pleti
 • seniori, ktorí chcú podporiť zdravie pohybového aparátu, hlavne kĺbov
 • každý, kto má vážnejšie problémy s hnačkami alebo naopak zápchami

EXISTUJÚ AJ NEJAKÉ NEŽIADUCE ÚČINKY?

Čo s týka možných rizík spojených s vedľajšími účinkami, treba si dávať pozor na precitlivenosť a na dodržiavanie odporúčaného dávkovania. Pri nadmernom užívaní oleja sa môžu objaviť bolesti hlavy, nevoľnosť či podráždenie na slizniciach a koži.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Oreganového oleja

Tak, ako aj iné podobné rastlinné oleje, aj Oreganový olej môže mať viac foriem a podôb využitia. Môže sa jednať tak o doplnky výživy a prípravky s vnútorným použitím, ako aj o niektoré produkty s vonkajším pôsobením, napríklad rôznu kozmetiku.

Tu sú jednotlivé formy a možnosti využitia oleja:

Roztoky a tekuté formy: Oreganový olej sa najčastejšie dá využiť v podobe tekutého roztoku, kvapiek či niekedy aj sirupu. Zväčša ide o doplnky výživy, ktoré obsahujú iba a len tento olej, vyberajte tie, ktoré majú najlepšiu koncentráciu.

Tabletky a kapsuly: Druhou možnosťou perorálneho použitia oleja sú tabletky a kapsuly. V ich prípade ide o využitie už aj viacerých zložiek, napríklad iných bylinných extraktov a olejov, prípadne minerálov alebo stopových prvkov.

Vonkajšie podoby: Tak, ako aj iné oleje, aj v prípade Oreganového je možné využiť niektoré podoby vonkajších prípravkov, napríklad krémov, gélov či mastí. Tie sa používajú prevažne na pokožku, napríklad na niektoré kožné infekcie a zápaly.

Pokiaľ ide o správne dávkovanie a používanie oleja, držte sa týchto zásad:

 • v prípade perorálneho použitia oleja nezabudnite na riedenie, navonok netreba
 • obvykle sa riedi 5 kvapiek v 100 ml čistej vody, prípadne aj viac
 • na vnútorné použitie sa odporúča najviac 15 kvapiek s rozdelením na 3 dávky
 • ak ide o vonkajšie pôsobenie, tu je 1 až 5 kvapiek na lokálny účinok

Účinky a na čo Oreganový olej pomáha

Ak ide o pôsobenie a účinky Oreganového oleja, tie sú veľmi podobné účinkom a pôsobeniu samotného oregana. Olej je možné používať navonok aj vnútorne, záleží to aj od konkrétnej formy a podoby daného prípravku, prečítajte si príbalový leták.

Toto sú oblasti s najvýraznejším pôsobením oleja:

Zažívanie a tráviaca sústava

Vnútorne sa Oreganový olej najviac využíva na podporu trávenia a niektoré konkrétne ťažkosti tráviacej sústavy. Ide o hnačku, zápchu, žalúdočné a žlčníkové ťažkosti, zdravie čriev, nadúvanie, reflux, plynatosť, nafukovanie a celkovo hybnosť čriev.

Kožné ochorenia a problémy

Ak ide o vonkajšie pôsobenie, tu má olej viacero pozitívnych vplyvov. Ide jednak o pôsobenie na hydratáciu a vyživovanie kože, ale aj o konkrétne účinky na niektoré problémy. Olej možno použiť na akné, lupienku, psoriázu, bradavice, ekzém aj hojenie rán.

Imunita a antioxidačná ochrana

Látky obsiahnuté v Oreganovom oleji majú výrazné protizápalové, antibakteriálne, protivírusové, protiplesňové a antimikrobiálne pôsobenie a podporujú stav obranyschopnosti. Okrem toho pôsobia aj proti voľným radikálom a oxidačnému stresu.

Dýchacia sústava a ústna dutina

Oreganový olej je dobrou prevenciou voči chrípke a prechladnutiu, pomáha tiež pri zápaloch dýchacej sústavy, hlavne priedušiek, na astmu a aj pri súvisiacich zápaloch stredného ucha. Má tiež pozitívne pôsobenie na sliznicu úst a infekciách ústnej dutiny.

Pohybový aparát

Pokiaľ ide účinky oleja na pohybový aparát, tu podporuje zdravie svalov a kĺbov, rovnako tak pozitívne vplýva na ich funkčnosť. Viete ho využiť na stuhnuté svaly a ich uvoľnenie, rovnako tak na boľavé kĺby a to navonok s lokálnym vmasírovaním oleja.

Ďalšie pôsobenie

Oreganový olej môže individuálne a v rôznej intenzite pomáhať aj na duševnú vitalitu a zlepšenie spánku, prispieva tiež na zníženie vysokého krvného tlaku, krvný obeh, na srdce a cievy a pomáha aj pri vaginálnych zápaloch, na bolesti hlavymigrény.

KOMBINUJTE VIACERÉ FORMY

Ak chcete využiť všetky pozitívne vplyvy a účinky tohto oleja naplno, skombinujte prípravky tak pre vnútorné, ako aj pre vonkajšie používanie. Nezabudnite, že pri vnútornom používaní oleja je treba ho zriediť s vodou, pri vonkajšom to nemusí byť potrebné.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Oreganovým olejom

O Oreganový olej sa užívatelia zaujímajú pomerne často a to nielen v súvislosti s jeho účinkami, ale aj niektorými praktickými záležitosťami spojenými s jeho užívaním a konzumáciou v niektorých konkrétnych prípadoch. Pozornosť vzbudzujú aj otázky, ktoré sa týkajú možných kontraindikácií a nežiaducich účinkov.

Tu sú tie témy a dotazy, ktoré sú najdôležitejšie:

Je možné Oreganový olej používať aj v tehotenstve a počas dojčenia?

To záleží vždy od konkrétneho prípravku či doplnku výživy, ktorý olej obsahuje, v prípade doplnkov výživy aj kozmetických prípravkov a produktov vždy pozerajte na príbalový leták. Vo všeobecnosti ale platí, že vo väčšine prípadov sa užívanie neodporúča.

Hrozí pri používaní oleja aj precitlivenosť a alergia?

Áno, tak, ako aj v prípade niektorých iných rastlinných olejov, aj tu sa môžu alergické reakcie objaviť, či už v rámci tráviacej sústavy alebo pri použití navonok na pokožke. Obvykle ide o alergiu súvisiacu s precitlivenosťou aj na bazalku, rozmarín či mätu.

Aké druhy prípravkov s Oreganovým olejom sú najlepšie?

Pri výbere konkrétnej značky alebo typu Oreganového oleja je najlepšie sústrediť sa tie produkty či doplnky výživy, ktoré obsahujú čistý olej z divokého oregana a sú bez akýchkoľvek iných prísad. Nemali by obsahovať ani farbivá a konzervačné látky.

Sú nejaké kontraindikácie či prekážky užívania tohto oleja?

Áno, ale nejde o nič závažné, skôr sa jedná o prípadné kolízie s niektorými vlastnosťami Oreganového oleja. Prekážkou k užívaniu je spomínaná alergia, ale aj výskyt nežiaducich účinkov, ak máte príliš nízky krvný tlak alebo užívate imunosupresíva.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Oreganový olej

Chceli by ste využiť vyššie spomínané pozitívne vplyvy a účinky Oreganového oleja? V prípade, ak áno, môžete siahnuť po viacerých prípravkoch s vonkajším aj vnútorným použitím. Môže ísť o klasické doplnky výživy, ale aj kozmetiku.

OREGAR oreganový olej

 • antioxidačné účinky
 • pozitívny vplyv na respiračné zdravie
 • posilňuje imunitný systém

Oreganový olej Jamieson

 • Podpora imunity a vitality
 • Pôsobenie pri tráviacich ťažkostiach
 • Pôsobenie proti parazitom a zápalom

Na výber sú predovšetkým tieto druhy a formy produktov:

V ponuke sú štandardné roztoky, kvapky a oleje, ktoré môžu mať vnútorné aj vonkajšie použitie, tabletky a kapsuly ako doplnky výživy a tiež krémy, gély a rôzne masti

Bez ohľadu na výber daného typu, k dispozícii máte tieto výhody:

 • zloženie prípravkov je prirodzené, obsahujú látky prírodného typu
 • na kúpu nemusíte mať recept alebo predpis, netreba ísť ani za lekárom
 • vďaka prirodzenému zloženiu je také aj pôsobenie, ktoré má minimálne riziká

Ak ide o najčastejšiu formu, čiže kvapalnú podobu oleja, či už ide o roztoky alebo kvapky, zväčša sa jedná o Oreganový olej s univerzálnym použitím navonok aj vo vnútri, ktorý obsahuje čisto len výťažok z oregana bez ďalších prísad. Takéto oleje sú najčastejšie používané na zápaly, tráviace ťažkosti, podporu imunity, pokožku a nechty.

Ak by ste chceli využiť Oreganový olej len navonok, k dispozícii sú kozmetické prípravky na pokožku, najmä gély, krémy a masti. Tie už obsahujú aj iné látky, napríklad esenciálne oleje levandule, aloe vera či bazalky, ktoré pomáhajú na hojenie aj výživu pokožky

Ďalšou často využívanou formou sú perorálne doplnky výživy v podobe tabliet a kapsúl. V ich prípade možno uvažovať buď o prípravkoch čisto len s Oreganovým olejom, alebo tiež o širšom zložení, podľa toho, v akej oblasti daný doplnok výživy pôsobí. Medzi najčastejšie účinky týchto prípravkov patria pomoc s imunitou, vitalitou, srdcom a cievami.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Oreganový olej

Bez ohľadu na to, po ktorom zo spomínaných prípravkov, doplnkov a produktov siahnete, všetky sú dostupné bez receptu alebo predpisu od lekára. Vďaka tomu môžete využiť aj nákup cez internet, či už v niektorých eshopoch s bio prípravkami, alebo v lekárňach.

Druhá možnosť je rozhodne lepšia a to kvôli týmto benefitom:

 • máte možnosť jednoduchého porovnania prípravkov priamo z domu
 • rovnako tak viete z pohodlia obývačky nakupovať, napríklad cez mobil
 • je to pohodlnejšie, kuriér vám prinesie prípravky až k vchodovým dverám
 • máte k dispozícii široký sortiment a zároveň garantovanú odbornú úroveň

Hlavne tie väčšie a známejšie online lekárne typu [lekaren] či podobných značiek, ktoré sú na trhu dlhšie, majú skladom veľmi bohatý výber rôznych prípravkov a produktov. Navyše, okrem finančnej výhodnosti ponúkajú aj viaceré nefinančné benefity a výhody.

OREGAR oreganový olej

 • antioxidačné účinky
 • pozitívny vplyv na respiračné zdravie
 • posilňuje imunitný systém

Oreganový olej Jamieson

 • Podpora imunity a vitality
 • Pôsobenie pri tráviacich ťažkostiach
 • Pôsobenie proti parazitom a zápalom

Ide najmä o kvalitnejší zákaznícky servis, ktorý spočíva napríklad v rýchlejšom doručení aj do 24 až 48 hodín, viacerých možnostiach bezhotovostnej platby vrátane platenia kartou, jednoduchšej objednávke bez zdržujúcej registrácie alebo v možnosti aj osobného vyzdvihnutia v najbližšej kamennej pobočke lekárni, ak ju lekáreň má.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.03

64 Hodnotení