Orofar: Pastilky na bolesť hrdla, afty a zápal ďasien, hltana, hrtana a ústnej dutiny

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Boľavé hrdlo, zápaly hrtana a hltana, ale aj na zapálené ďasná či na afty, to všetko môže pomôcť vyriešiť liek Orofar. Ide o tvrdé pastilky s lidokaínom, ktoré sa nechávajú rozpustiť v ústach. Vďaka kombinácii protizápalovej látky a znecitlivejúcej zložky prakticky okamžite uľavujú od bolesti a zároveň bojujú proti baktériám a vírusom, ktoré spôsobujú zápaly.

Liek je ideálnou doplnkovou liečbou nielen pre dospelých, ale aj pre deti od štyroch rokov. Na čo pomáha a ako použiť liek Orofar, skúsenosti užívateľov, možné nežiaduce účinky, tieto a ešte oveľa viac informácií vám ponúka naša komplexná recenzia.

Výrobca a pôvod

Orofar pastilky vyvinula dobre známa globálna farmaceutická spoločnosť Glaxo Smith Kline Consumer Healthcare Czech Republic, ktorá sa zameriava na vývoj inovatívnych liekov, vakcín a voľnopredajných zdravotníckych doplnkov. Do portfólia ich liekov patria napríklad Panadol, Voltaren alebo Fenistil. Mnohé z nich nájdete aj na našej webovej stránke.

História tejto pôvodom britskej spoločnosti siaha až do roku 1715, kedy v Londýne vznikol obchod s liekmi, považovaný za absolútny začiatok existencie budúceho farmaceutického koncernu. Dnes pôsobí vo viac ako 150 krajinách sveta a zabezpečuje kvalitné a ľahko dostupné liečivá pre širokú verejnosť.

Zloženie, účinné látky

Orofar pastilky na cmúľanie patria do skupiny liekov zvaných otorinolaryngologiká, a tiež medzi antiseptiká. Liek ničí baktérie a vírusy pri zápaloch ústnej dutiny, hrtana a hltana, zároveň uľavuje od bolestí pomocou účinnej zložky na znecitlivenie.

V lieku sa nachádzajú tieto dve hlavné zložky:

 • Benzoxóniumchlorid: Ide o kvartérnu amóniovú soľ, ktorá má silne bakteriostatické a baktericídne účinky. Pôsobí aj proti membránovým vírusom, ako sú vírusy chrípky, parachrípky a herpesu hominis. S týmito antiseptickými, antimykotickými a antivírovými vlastnosťami pôsobí na zápaly, ale tiež bojuje proti zubnému plaku.

V lieku Orofar pastilky sa nachádza 1 mg danej zložky, ktorá má na starosti zabezpečiť likvidáciu baktérií, vírusov a plesní zodpovedných za zápaly slizníc a tkanív v ústnej dutine, hltane a hrtane. Benzoxóniumchlorid má veľké zastúpenie v liekoch na pomoc pri problémoch so zápalmi ústnej dutiny, hltanu a hrtanu, ale i ďasien.

 • Lidokaíniumchlorid: Je znecitlivejúca látka, teda lokálne anestetikum z triedy amidov. Pracuje tak, že po aplikácii lokálne neuróny ďalej nevysielajú signál o bolesti do mozgu. Po nanesení na postihnuté miesto zaistí prakticky okamžité znecitlivenie zapálenej oblasti, čím uľaví od bolesti, dráždenia a svrbenia.

Aj táto zložka je v lieku zastúpená v objeme 1 mg. Lidokaínumchlorid sa ako lokálne anestetikum bežne využíva v liekoch, ktorých cieľom je znecitlivenie boľavej oblasti, najčastejšie v orálnych sprejoch, géloch a roztokoch, zameraných na ústnu dutinu a ďasná. Používa sa tiež aj v rektálnych mastiach.

 • Ďalšie doplnkové zložky: V lieku sú zastúpene sorbitol, mikrokryštalická celulóza, makrogol, kukuričný škrob, sodná soľ sacharínu, chlorid sodný, pomarančová príchuť, magnéziumstearát, kyselina citrónová. Vďaka použitému sorbitolu nehrozí pri užívaní pastiliek Orofar tvorba zubného kazu.

Dávkovanie a užívanie

Pri užívaní pastiliek Orofar sa riaďte odporúčaniami, ktoré vám stanovil váš lekár, lekárnik, alebo podľa dávkovacej schémy, ak ste prípravok zakúpili v internetovej lekárni. Tabletku nechajte pomaly rozpustiť v ústach, neprehĺtajte ju vcelku, ani ju nerozhrýzajte.

Liek nesmú užívať deti mladšie než 4 roky. Po aplikácii lieku sa odporúča aspoň 15 až 20 minút nejesť a nepiť. Kvôli znecitlivejúcemu účinku lidokaínu totiž hrozí vniknutie jedla a nápojov do dýchacích ciest. Ak sa príznaky ochorenia nezlepšia, alebo zhoršia do 5 dní od začiatku užívania, o ďalšej liečbe sa taktiež poraďte so svojím lekárom.

Uchovanie a skladovanie

Požiadavky na skladovanie lieku nie sú ničím výnimočné. Liek sa nemá používať po dátume exspirácie, ktorý vyprší posledným dňom v danom mesiaci. Čas použiteľnosti uvádza výrobca 3 roky, do tejto doby treba liek užiť.

Potom platí už len nasledujúci štandard:

 • liek uchovávajte v pôvodnom obale, na suchom mieste a mimo slnečného svetla
 • odporúča sa ho skladovať pri teplotách do 25 °C
 • tabletky skladujte mimo dohľadu a dosahu detí
 • exspirovaný liek nelikvidujte v domovom odpade, ale vráťte ho späť do lekárne

Orofar

 • Bolesti hrdla z prechladnutia
 • Zápaly hrdla a hrtanu
 • Na afty a zapálené ložiská ústnej dutiny

Účinky, indikácie a použitie

Pastilky Orofar sa používajú na zmiernenie príznakov súvisiacich s infekciami ústnej dutiny a hrdla, a to s nástupom okamžitého účinku vďaka kombinácii hlavných dvoch vhodne vybraných účinných látok. Pastilky sa rozpúšťajú pri cmúľaní a priamo pôsobia na problémové miesta.

Tu sú oblasti, kde Orofar pomáha:

Bolesti hrdla z prechladnutia

Orofar pastilky pomôžu pri bolestiach hrdla z prechladnutia, kedy nechceme hneď bežať k lekárovi, ale nasadzujeme domácu liečbu. Pôsobením lieku dochádza k okamžitej úľave od bolesti hrdla, dezinfikuje sa hrdlo od baktérií a napomáha tak rýchlejšej liečbe.

Zápaly hrdla a hrtanu

Pri komplikovanejších ochoreniach dýchacích ciest, zápaloch hrtana, laryngitíde, a zápaloch hltana, faryngitíde, sa môže Orofar užívať podľa stupňa závažnosti buď samostatne, alebo v kombinácii s inými liekmi na odporúčanie lekára.

Na afty a zapálené ložiská ústnej dutiny

Keďže benzoxóniumchlorid má aj antimykotické účinky, pomáhajú pastilky Orofar pri najrôznejších druhoch zápalov v ústnej dutine a liečení bolestivých vriedkov, aftov. V prípade liečby aftov nechajte tabletku rozplynúť v ústach v kontakte s postihnutým miestom.

Zápaly ďasien

Orofar pastilky môžu pomôcť aj pri problémoch s ďasnami, vďaka dezinfekčnému účinku benzoxóniumchloridu liek redukuje výskyt nežiaducich baktérií v ústnej mikroflóre a vďaka lidokaínumchloridu zasa uľavuje od bolestí.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Samozrejme ani Orofar nie je výnimkou, pri ktorej by sa nevyskytovali žiadne nežiaduce účinky, aj keď sa všeobecne považuje za dobre znášaný. Nežiaduce účinky sa nemusia prejaviť u každého.

Podľa informácií z príbalového letáku môže mať Orofar tieto vedľajšie účinky:

Medzi časté vedľajšie účinky (vyskytujú sa u menej než jednej z 10 osôb) patria:

 • podráždenie
 • pocit tŕpnutia v ústach alebo v hrdle

Medzi veľmi zriedkavé (vyskytujú sa u menej než jednej z 10 000 osôb) účinky patria:

 • ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním
 • opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla
 • silné svrbenie kože, červená vyrážka, navreté hrčky na koži

Kontraindikácie a možné interakcie

V prípade, že sa u vás vyskytne akákoľvek z vyššie uvedených reakcií, liek okamžite prestaňte užívať a vyhľadajte lekársku pomoc. To isté platí, ak postrehnete vedľajší účinok, ktorý príbalová informácia neuvádza.

Pozor si treba dať najmä na tieto situácie:

 • ak viete, že ste precitlivelí alebo máte neznášanlivosť na benzoxónimchlorid a iné kvartérne amóniové zlúčeniny, lidokaínumchlorid a iné amidové lokálne anestetiká
 • tiež pozor na intoleranciu voči na ktorejkoľvek z pomocných látok, napríklad sorbitol alebo sacharín. Pacienti s intoleranciou fruktózy nesmú tento liek užívať
 • pred užívaním Orofaru v tehotenstve alebo počas dojčenia sa poraďte s lekárom
 • uvádza sa, že užívanie Orofaru nemá žiadny, alebo len veľmi zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje

Balenie a cena

Tvrdé pastilky Orofar sú balené v alumíniovom blistri a papierovej škatuľke s označením značky. Balenie obsahuje príbalový leták s potrebnými informáciami. Orofar je dostupný v lekárňach len v jednej veľkosti balenia a to s objemom 24 pastiliek, čo je dostatočné aj vzhľadom na jeho použitie.

Pozrite sa, aké sú ceny lieku v jednotlivých lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Vzhľadom na dávkovanie lieku sa rozhodne vyplatí kúpa najväčšieho balenia z hľadiska ceny. Cena oproti konkurencii je mierne vyššia, liek má však viacero výhod, ako napríklad tú, že ho môžete bez obáv podávať deťom už od 4 rokov.

Kde kúpiť

Pastilky Orofar sú voľne dostupné a nepotrebujete na ne predpis od lekára. Samozrejme ich ale hľadajte len v lekárňach. Dnes už ale nie ste odkázaní len na kamenné lekárne. V tých môže byť nákup neistý, vopred totiž neviete, či budú mať daný liek skladom. Preto ideálnym riešením je nákup online v internetovej lekárni.

Nákupu na internete sa netreba obávať, ide o jednoduchý proces, ktorý je legislatívne maximálne pod kontrolou. Hlavne ak ide o spoľahlivé a overené lekárne, ktoré sú už na trhu dlhé roky a majú tisícky spokojných zákazníkov.

Online objednávka, doprava a doručenie

Chceli by ste si objednať Orofar pastilky pohodlne  a bez stresov zo svojho domova, ale bojíte sa procesu online nákupu? Nie je dôvod na obavy. V overených online lekárňach, akou je napríklad [lekaren], je celý proces nákupu rýchly a maximálne zrozumiteľný.

Takto postupujete pri online objednávke:

 • Nájdete si Orofar pastilky vložíte liek do online košíka
 • Vyberiete si spôsob platby aj spôsob dopravy
 • Zadáte svoje údaje, adresu doručenia, kontaktné údaje a celý formulár skontrolujete
 • Posledným krokom je kliknutie na tlačidlo, ktorým objednávku odošlete

A potom už stačí len trpezlivo čakať, nie však dlho. Väčšina lekární vám tovar doručí do 1 až 2 dní. Platiť môžete štandardne dobierkou, ešte výhodnejšia je však okamžitá platba cez platobnú bránu, ktorá je bezplatná. Procesy platby sú v overených lekárňach maximálne zabezpečené a tak sa nie je čoho báť.

Orofar

 • Bolesti hrdla z prechladnutia
 • Zápaly hrdla a hrtanu
 • Na afty a zapálené ložiská ústnej dutiny

Najčastejšie otázky

Doteraz poskytnuté informácie vám nepostačujú? Možno v nasledujúcich riadkoch nájdete všetky potrebné odpovede na špecifické otázky ohľadom dávkovania, spôsobu užívania a špecifických situácií. Zhrnuli sme otázky a odpovede užívateľov z diskusných fór a porovnávačov.

Toto sú témy, ktoré zaujímali najviac:

Potrebujem naozaj urgentnú pomoc, ako rýchlo mi pastilky Orofar zaberú?

Podľa skúseností užívateľov je nástup účinkov rýchly a nezriedka označujú tento liek ako jediný, ktorý im pomohol pri akútnych bolestiach v krku, zápaloch hrdla, škriabaní v hrdle a pri zápaloch v ústach, či výskyte aftov.

Dá sa pastilkami Orofar predávkovať?

Po neúmyselnom užití vysokého množstva lieku naraz, navštívte bezodkladne svojho lekára. Pri požití väčšieho množstva benzoxóniumchloridu alebo lidokaínu hrozí predávkovanie. Aj v prípade, že ste liek zabudli užiť, neužívajte dvojnásobnú dávku, pokračujte v bežnej dávke.

Môžem pri užívaní Orofar pastiliek konzumovať alkohol?

Hoci výrobca vyslovene neuvádza, že sa pri užívaní Orofar pastiliek nesmie požívať alkohol, nemusí byť jeho konzumácia práve dobrým riešením a to hlavne bezprostredne po užití. Po cmúľaní pastilky sa odporúča na určitý čas vyhnúť konzumácii nápojov, teda aj alkoholu.

Bolesť hrdla neprestáva, môžem pastilky Orofar užívať dlhodobo?

Ak nepocítite zlepšenie stavu ani po piatich dňoch užívania, alebo sa vaše príznaky dokonca ešte zhoršia, neváhajte a radšej navštívte svojho lekára. Pastilky Orofar nie sú určené na dlhodobé užívanie a pri chronických ťažkostiach.

Skúsenosti s pastilkami

Pacienti, ktorí vyskúšali pastilky Orofar a podelili sa o svoje skúsenosti na internete, ho hodnotia maximálne pozitívne a neuvádzajú žiadne zásadné negatíva. Dobre hodnotený je najmä fakt, že liek obsahuje lidokaín, čo je veľké plus pri úľave od bolestí hrdla a ústnej dutiny.

Pastilky sú väčšinou veľmi dobre znášané a užívatelia nehlásia vo svojich hodnoteniach výskyt negatívnych vedľajších účinkov. Orofar najlepšie slúži na bolesti a dezinfekciu hrdla a ústnej dutiny, avšak v diskusiách na internete sa objavili aj pozitívne skúsenosti užívateľov pri problémoch s akútnym zachrípnutím.

Orofar

 • Bolesti hrdla z prechladnutia
 • Zápaly hrdla a hrtanu
 • Na afty a zapálené ložiská ústnej dutiny

Vzhľadom k tomu, že väčšina pastiliek na bolesti hrdla na trhu obsahuje len antiseptickú zložku, je pochopiteľné, prečo je Orofar pomerne obľúbený. Obsah lidokaínu na zmiernenie bolestí vysvetľuje mierne vyššiu cenu výrobku, ktorá sa však pre výsledný efekt dá odpustiť.

Zhodnotenie

Dá sa teda povedať, že Orofar pastilky patria medzi obľúbené lieky z kategórie laryngologík s antiseptickými a analgetickými účinkami. Vďačia za to kombinácii dvoch účinných a overených látok v spojení s vhodnými doplnkovými zložkami. Liek pochádza od renomovanej farmaceutickej spoločnosti s významným zastúpením na trhu liečiv.

Medzi nesporné výhody pastiliek Orofar patria:

 • okamžitý účinok, hlavne úľava od bolestí, škriabania v krku, či štípania v ústnej dutine
 • príjemná chuť bez rizika vzniku zubného kazu
 • liek je voľne dostupný bez predpisu od lekára
 • minimálny výskyt nežiaducich účinkov

Ďalšou výhodou, ktorú ocenia zrejme hlavne rodičia je to, že liek možno podávať deťom už od veku 4 rokov. Jeho chuť hodnotia užívatelia ako príjemnú, pri podávaní deťom môže byť táto vlastnosť veľkým benefitom.

Orofar pastilky sú dobre dostupným liekom, ktorý je medzi užívateľmi obľúbený ako výbava domácej lekárničky pre prípad náhlych bolestí v hrdle alebo ústach. Ak si chcete doplniť zásoby vo svojej lekárničke, v internetových lekárňach môžete tento liek nájsť s výbornou cenou a bez starostí, navyše s rýchlym doručením priamo na vašu adresu.

Orofar

 • Bolesti hrdla z prechladnutia
 • Zápaly hrdla a hrtanu
 • Na afty a zapálené ložiská ústnej dutiny

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

24 Hodnotení