Oslabená imunita je ako pozvánka pre koronavírus. Tu je 10 opatrení na jej zlepšenie
V dnešnej situácii je obzvlášť dôležité udržiavať svoj organizmus v 100 % forme. Platí to tak pre psychickú, ako aj pre fyzickú vitalitu. Súčasťou fyzickej kondície je aj imunita, čiže obranyschopnosť organizmu. Jej úroveň závisí od rôznych faktorov a vplyvov.
Oslabená imunita má výrazný vplyv na celkové fungovanie organizmu. Medzi jej typické prejavy patrí to, ak je človek príliš často chorý, ak trvá rekonvalescencia príliš dlho alebo ak dochádza ku komplikovanejšiemu priebehu hojenia a liečenia poranení a zranení. Ak chcete vedieť, ako na zlepšenie imunity a imunitného systému, čítajte ďalej dozviete sa.
Ako podporiť imunitu a aké sú príznaky jej oslabenia
Imunitný systém je dôležitý pre každodenné fungovanie nášho organizmu. Nejde iba o ochranu pred chorobami, ako si väčšina ľudí myslí, ale o celkové zabezpečenie dostatočnej výkonnosti, energie a vitality. To sa týka tak fyzickej, ako aj tej psychickej a mentálnej.
Imunita zaisťuje ochranu tela pred všetkými škodlivinami z externého prostredia, pôsobí tiež aj do vnútra organizmu. Každý človek má vrodenú aj získanú imunitu a ich podpora musí byť dlhodobá a komplexná. Ideálne je skombinovať dlhodobé opatrenia týkajúce sa životosprávy a životného štýlu spolu s očkovaním a vakcináciou voči najviac rozšíreným chorobám.
VitaCé Advance
- najsilnejší prírodný vitamín C
- obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
- lepšia vstrebateľnosť
Nedostatočná a oslabená imunita či zhoršená imunitná reakcia sa prejavia:
- v prvom rade častejšími ochoreniami aj menej závažného charakteru, bežne ide o mierne prechladnutie, ktoré nasleduje opakovane aj počas jednej sezóny
- druhou častou skupinou príznakov a symptómov sú znížená výkonnosť, pocit nedostatku energie, horšia fyzická kondícia či rýchlejšia únava pri pohybe
- veľmi často sa objavujú aj rôzne infekcie a problémy na pokožke, napríklad afty, herpes, horšie hojenie poranení či výraznejší výskyt alergických prejavov
- poruchy imunity zvyšujú aj pravdepodobnosť niektorých ochorení vo vnútri tela či zhoršujú ich priebeh, napríklad diabetes, reuma či ťažkosti s obličkami
KEDY TREBA NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?
Oslabená imunita je jedna vec, no v prípade, že sa váš stav zhorší, len s domácimi prostriedkami na jej zlepšenie si nevystačíte. Ak je u vás zvýšená teplota cez 38 stupňov Celzia alebo máte vážne dýchacie problémy, mali by ste čo najskôr osloviť lekára.Aké príčiny má oslabená imunita a aké faktory na ňu vplývajú
V niektorých prípadoch býva prirodzená obranyschopnosť oslabená dlhodobo a mnoho ľudí ani nevníma, že má v tejto oblasti problém, nakoľko si na to zvykli. Sú však aj také príčiny alebo faktory, ktoré môžu pôsobiť na imunitu rýchlejšie a sú preto viditeľnejšie.
Medzi najvýznamnejšie príčiny a faktory, ktoré sa na tom podieľajú, patria:
- Zlý jedálniček: Na zhoršenie imunity vplýva výrazne nezdravé stravovanie. Nadbytok tukov, solí, rafinovaných cukrov a konzumácia vyprážaných, mastných a ťažkých jedál (fastfoodov) výrazne zhoršujú aj imunitu tráviacej sústavy. Naopak, jesť treba ovocie, ryby, zeleninu a strukoviny. Netreba sa však prejedať, lepšie je konzumovať menšie porcie pravidelne cez deň.
- Nedostatok pohybu: Problematickým pre imunitu je aj nedostatok pohybu a fyzickej aktivity. Telo sa totiž v takomto prípade neudržuje v kondícii a nárazové situácie tak zvláda oveľa ťažšie. Aj v dobe karantény je možné individuálne športovať, napríklad beh, bicykel alebo korčuľovanie by nemali byť problém. Dôležité je, aby to bolo pravidelné.
- Málo spánku a oddychu: Nielen nedostatok fyzickej aktivity, ale aj nedostatok oddychu vedie k nadmernej záťaži tela a zlyhávaniu správnej imunitnej odpovede. V dnešnej dobe síce možno budete mať pocit, že oddychujete až moc, no dôležitá je kvalita relaxu. V prípade spánku by malo ísť o nepretržitý a nerušený spánok aspoň po dobu 7 či 8 hodín.
- Vonkajšie faktory: Výrazný vplyv na úroveň imunity majú aj niektoré externé faktory. Ide napríklad o konzumáciu alkoholu a fajčenie, ktoré mimoriadne znižujú schopnosť imunitnej reakcie organizmu. Problémom je aj stres, ktorý telo permanentne vyčerpáva a oslabuje. Taktiež užívanie niektorých liekov môže zhoršiť prirodzenú obranyschopnosť tela.
Zlepšenie imunity doma
Počas domácej karantény alebo v rámci bežného fungovania viete pôsobiť proti oslabenej imunite a zlepšovať ju. Toto pôsobenie zahŕňa kombináciu obmedzení rizikových a negatívnych vplyvov spoločne so stimuláciou tých, ktoré na imunitu pôsobia pozitívne.
Tu sú tie možnosti a prostriedky, ktoré sú z tohto pohľadu najefektívnejšie:
Viac ovocia a zeleniny v jedálničku
V prvom rade sa treba pri zlepšení imunity zamerať na jedálniček, kde by ste mali pridať viac ovocia a zeleniny. Konzumujte viac citrusových plodov, jabĺk, malín, brokolice, šalátu, mrkvy, kapusty, cesnaku a cibule, obsahujú najmä vitamíny C a E a železo či horčík.
Príjem zdravých kyselín
Veľmi dôležité je do jedálnička zaradiť aj tie potraviny, ktoré obsahujú zdravé mastné kyseliny a aminokyseliny. Ide o ryby, orechy a semienka, ktoré sú bohatým zdrojom aj minerálov. Semienka a orechy jedzte každý deň, ryby stačí jesť 3 až 4 krát týždenne.
Zdravý pitný režim
Okrem jedla sa treba zamerať aj na nápoje a pitný režim. Denne vypite aspoň 2,5 litra vody, v prípade väčšej záťaže aj viac. Pite pravidelne, každú hodinu až dve, po 1 až 2 dcl vody. Z pitného režimu však vylúčte sladené nápoje, 100 % džúsy, limonády a energeťáky.
Zvýšenie hygienických štandardov
Prílišná hygiena imunite neprospieva, no rovnako tak ani úplné zanedbávanie určitých štandardov. Používanie mydla alebo dezinfekcie pri umývaní rúk je dôležité a to aj bez ohľadu na aktuálnu situáciu. Dbajte aj na hygienické štandardy v intímnej oblasti.
Otužovanie a pohyb
Pravidelný pohyb, najmä každodenná chôdza doplnená o beh, bicyklovanie či kardio cvičenia viac krát za týždeň, sú výborným stimulant imunity. Dbajte aj na otužovanie, čo by malo zahŕňať neprekurovanie miestností a vhodné oblečenie, hlavne ak sa vonku oteplí.
Bylinky a koreniny
Výborný prostriedok na posilnenie imunity nám dáva aj príroda samotná a to v podobe niektorých byliniek či korenín, ktoré viete využiť na prípravu čajov či odvarov. Ide napríklad o rakytník, echinaceu, materinu dúšku, šalviu lekársku, zázvor, bazu, mätu a šípky.
Dostatok oddychu a spánku
Veľmi dôležitou súčasťou obnovenia prirodzenej imunity je aj dostatok relaxu a regenerácie pre telo. To by ste mali zabezpečiť jednak oddychom aj počas dňa, ale predovšetkým kvalitným spánkom. Ten by mal byť bez prerušení a ideálne v dĺžke aspoň 7 či 8 hodín.
Obmedzenie negatívnych faktorov
Zlepšenie imunity môže prebiehať nielen posilnením pozitívnych vplyvov, ale aj obmedzením tých negatívnych. V tomto období a aj za účelom posilnenia imunity by ste sa mali strániť alkoholu, fajčenia, stresu a nadmernému fyzickému či psychickému preťažovaniu tela.
Doplnky výživy a lieky
Na podporu imunity viete využiť aj niektoré hotové produkty prípravky. Môže ísť buď o doplnky výživy alebo o lieky bez receptu. Najčastejšie obsahujú vitamín C, extrakty z húb, kolostrum, probiotiká alebo bylinné výťažky s imunostimulačným efektom.
VYHNITE SA NÁHLYM ŠOKOM
Podpora a posilnenie imunity musia byť postupné, napríklad ak ide aj o pohyb alebo otužovanie. Začať okamžite excesívne cvičiť alebo behať a zadýchať sa, prípadne sa hneď začať sprchovať v studenej vode, môže mať opačný efekt a zrejme aj prechladnete.Výživové doplnky na zlepšenie imunity
Na všeobecné zlepšenie, podporu a stimuláciu imunity a obranyschopnosti viete využiť aj niektoré voľne dostupné doplnky výživy. Môžu mať podobu tabliet, kapsúl, sirupov, kvapiek, roztokov alebo šumivých tabliet, ide však vždy o perorálne prípravky.
Čo sa týka ich zloženia, to je prírodné a z hľadiska látok prirodzené:
Doplnky obsahujú vitamíny, najmä C, rôzne enzýmy, výťažky z húb, ktoré majú podporné účinky, bylinné extrakty a prírodné látky s imunostimulačným efektom
Tieto produkty sú určené pre dospelých aj pre deti a majú tieto výhody:
- ide o voľno predajné prípravky, netreba mať recept a navštíviť lekára
- užívanie môže byť spravidla aj dlhodobejšie, niekedy aj viac mesiacov
- vďaka prírodnému zloženiu je riziko vedľajších účinkov veľmi nízke
VitaCé Advance
- najsilnejší prírodný vitamín C
- obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
- lepšia vstrebateľnosť
Najčastejšie sú tieto doplnky založené na rybom oleji, lyzátoch, bylinných extraktoch z rakytníka či echinacey, hlive a betaglukánoch, vitamínoch B, C, D a E, hubách typu reishi či na kolostre, najmä kravskom a kozom. Viaceré kapsuly, tabletky alebo tekuté formy obsahujú aj príchute, vďaka nim je užívanie pre dospelých aj pre deti oveľa jednoduchšie.
Lieky na zlepšenie imunity
Pokiaľ budete chcieť posilniť svoju obranyschopnosť ešte výraznejšie, nemusíte sa nutne uspokojiť iba s obyčajnými doplnkami výživy. Siahnuť môžete aj po liekoch, ktoré sú tiež voľne dostupné, ale z hľadiska zloženia sú oveľa koncentrovanejšie.
Mechanizmus účinku a pôsobenia týchto liekov je tak komplexnejší:
Cieľom týchto liečiv je podporiť fungovanie imunitného systému, stimulovať tvorbu bielych krviniek a zároveň zlepšiť imunitnú odpoveď cez prírodné látky a zložky
Oproti bežným doplnkom výživy majú lieky viacero iných charakteristík:
- vyšší objem aktívnych a účinných látok oproti bežným doplnkom
- intenzívnejší účinok, práve vďaka vyššiemu objemu a koncentrácie
- možnosť aj krátkodobého užívania, rýchlejší nástup posilnenie imunity
Najčastejšie využívané sú dávky vitamínov C, potom B a E, rovnako tak niektoré dôležité minerály typu železo, zinok, horčík alebo fosfor. V liekoch sú používané aj enzýmy, bylinné extrakty napríklad zo ženšenu a podobne. Cieľom býva nielen izolované posilnenie imunity, ale rovnako tak aj zvýšenie vitality a výkonnosti, čiže ide o komplexný vplyv.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na zlepšenie imunity
Čo sa týka kúpy spomínaných prípravkov a liečiv, nemusíte nikam osobne ísť, všetko vybavíte a zariadite priamo z domu. Spoľahnúť sa môžete na viaceré overené značky online shopov, kde nakúpite cez počítač aj smartfón.
VitaCé Advance
- najsilnejší prírodný vitamín C
- obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
- lepšia vstrebateľnosť
Pre všetkých záujemcov má nákup cez internet niekoľko veľkých plusov:
- netreba nikam ísť nielen pri objednávke, ale aj doručení, to je až domov
- platiť môžete nielen v hotovosti, ale aj vopred, bezhotovostne a online
- k dispozícii máte oveľa širší výber balení a typov, navyše sú skladom
- ušetríte a to nielen na cenách samotných prípravkov, ale aj na doprave
Nákup v online lekárni je podobný bežnej objednávke v eshope. Stačí do online košíka vložiť tie prípravky, lieky a doplnky, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje osobné údaje a adresu dodania a zvoliť spôsob platby a kuriérnu službu. Objednávku odošlete.
Pri platbe máte na výber medzi hotovosťou a platbou na dobierku priamo kuriérovi a platbou bezhotovostne a vopred. Využiť môžete štandardne internet banking a tiež platobnú kartu s platením online. Doručenie je spravidla do 1 či 2 dní, závisí od dostupnosti. Pri väčšom nákupe máte dopravu zdarma a bez poštovného, prípadne rôzne zľavy a akcie.