Overené rady a tipy, čo pomáha a čo je dobré na rast nechtov a ako na rýchlejší rast

Nechty vnímajú ľudia hlavne z kozmetického či estetického hľadiska a väčšina z nás im nevenuje žiadnu špeciálnu pozornosť. Platí to však obvykle len do doby, kedy nepríde k nejakým problémom s ich zdravím či stavom, kam patrí aj nedostatočný rast nechtov.

Vzhľadom na to, že nechty by mali rásť pravidelne, viac menej rovnomerne a plynulo, si práve tento problém najčastejšie všimne väčšina ľudí. Spolu s ním môžu súvisieť aj niektoré zmeny štruktúry, povrchu či farby. V tomto článku sa však detailnejšie zameriame na to, ako urýchliť rast nechtov, napríklad aj za 1 týždeň, a ktorý domáci recept je najlepší.

Čo je rast nechtov, ako vznikajú problémy s ním a aké majú príznaky

Z biologického hľadiska sú nechty súčasťou kože a patria medzi tzv. kožné adnexy. Necht je tvorený keratínom, ktorý vytvára súvislú štruktúru s podobou doštičky. Samotné nechty vyrastajú z nechtového lôžka, kde sa nachádza zárodočná vrstva, z ktorej necht rastie.

Pomocou tejto vrstvy sa neustále vytvárajú nové zrohovatené doštičky, s pomocou ktorých nech rastie tak do hrúbky, ale hlavne do dĺžky. To sa prejavuje predlžovaním nechtov cez koniec alebo okraj prsta, kde sa nachádza samotné telo nechta. Zdravý rast nechtu u bežného človeka by mal byť okolo 1 mm do dĺžky v období jedného až dvoch týždňov.

Virde Kaštanfit

 • Vplyv na cievy a žily
 • Podpora pokožky, vlasov a nechtov

Equivita

 • Pôsobenie na zdravie vlasov, kože a nechtov

Generica Zinok

 • Podpora imunity a ochrany buniek
 • Vplyv na pohybovú, nervovú a kryciu sústavu
 • Vplyv na reprodukčné zdravie

GS Eladen PREMIUM

 • Pôsobenie na vlasy
 • Vplyv na pokožku a pleť
 • Účinky na nechty

Phyteneo Methionin komplex

 • Podpora vlasov, nechtov a stavu pokožky

S nedostatočným rastom nechtov sa môžu objaviť aj niektoré problémy a prejavy:

 • narušenie vzhľadu a povrchovej štruktúry, čo môže byť spôsobené hlavne nedostatočným vyživovaním nechtov a nedostatkom keratínu v tele
 • problémy so zmäknutím a lámavosťou nechtov, tento stav býva niekedy spojený aj s vypadávaním vlasov, tu treba uvažovať o vplyve hormonálnych zmien
 • deformácie tvaru nechtov, hlavne sploštenie alebo ešte viac, preliačenie nechtov, pričom tieto prejavy obvykle súvisia s ochoreniami týkajúcimi sa štítnej žľazy
 • zmeny sfarbenia nechtov alebo ich stenčenie, čo sú dôsledky hlavne ekzémových ochorení a plesňových infekcií končatín, ktoré sa dostali až do nechtov

MIERNE ODLIŠNÉ TEMPO RASTU

Zaujímavosťou je, že hoci nechty obvykle rastú viac menej podobne, isté menšie odlišnosti sú pozorovateľné. O niečo rýchlejšie rastú nechty na dlhších prstov, podobne ako aj nechty na tej ruke, ktorú viac používate. Na palcoch nohy rastú nechty všeobecne najpomalšie.

Príčiny a kedy vznikajú problémy s rastom nechtov

Ak ide o samotný nedostatočný rast nechtov, hlavne do dĺžky, v tomto prípade treba uvažovať o viacerých príčinách a faktoroch, ktoré stav ovplyvňujú. Krátkodobý vplyv majú hlavne niektoré vonkajšie faktory, horšie je to v prípade tých vnútorných.

Tu sú tie, ktoré na rast nechtov pôsobia najvýznamnejšie:

Dedičnosť, vek a pohlavie: Najväčší vplyv na rast nechtov, ktorý je možné len ťažko ovplyvniť, majú vopred dané faktory typu genetická predispozícia, vek a pohlavie. Najväčší problém majú staršie ženy, u ktorých chýba keratín na rast.

Životospráva a životný štýl: Množstvo prijímaných minerálov, vitamínov a stopových prvkov, alebo ich nedostatok, tiež môžu spôsobiť nedostatočný rast nechtov. To platí aj pre ľudí, ktorí nadmerne konzumujú alkohol alebo fajčia cigarety.

Ochorenia v organizme: Negatívne pôsobia na zdravý rast a stav nechtov aj viaceré problémy a choroby priamo v tele. Ide hlavne o hormonálnu nerovnováhu a pokles hormónov, problémy s imunitou alebo poruchy činnosti štítnej žľazy.

Externé faktory: Ak ide  vplyvy vonkajšieho typu, na rast nechtov, ale aj ich stav, pôsobia hlavne ročné obdobie a aktuálne počasie, kedy teplo podporuje rast, pohyb a cvičenie a zaťažovanie nechtov, napríklad pri nadmernom pôsobení vody.

Riešenie rastu nechtov doma

Podporiť lepší rast a stav nechtov môžete viacerými spôsobmi, nie je potrebné ihneď utekať za lekárom. Najviac overená je kombinácia utlmenia čo najväčšieho počtu negatívnych faktorov, zmeny v životospráve a podpora rastu cez konkrétne prípravky.

Tu sú najlepšie tipy, ako zrýchliť rast nechtov doma:

Jedálniček aj pitný režim

To, čo jete a pijete, zásadne ovplyvňuje rast nechtov. Pravidelný pitný režim, hlavne ak ide o čistú vodu, je rovnako dôležitý, ako aj strava. Do jedálnička zaraďte hlavne rastlinné oleje, orechy, ryby, mlieko a mliečne výrobky, vajcia a zelenú listovú zeleninu.

Zlepšenie starostlivosti

Nemenej dôležitou možnosťou, ako viete vplývať na rast nechtov, je lepšia starostlivosť o ne. Základom je pravidelné strihanie a starostlivosť s pilníkom, rovnako tak dbanie na ich stav z pohľadu infekcie lôžka. Ženy by sa mali vyvarovať agresívnym lakom.

Ďalšie režimové opatrenia

Dôležitou súčasťou podpory rastu nechtov je obmedziť aj tie vplyvy, ktoré na ne pôsobia negatívne. Ide hlavne o chlad, mráz a pôsobenie chemikálií z čistiacich prostriedkov. Naopak, pravidelný pohyb, cvičenie a pobyt vo vode môže rast nechtov urýchliť.

Bylinky

Vplyv na rast nechtov majú aj viaceré bylinky a prírodné látky. Môžete si z nich spraviť domáce čaje aj roztoky s nanášaním priamo na nechty. Takto viete využiť pozitívne účinky pŕhľavy, ľanového oleja, prasličky, olivového oleja a kokosového oleja.

Doplnky výživy a vonkajšie prípravky

Na zlepšenie vyživovania nechtov môžete použiť aj hotové doplnky výživy v podobe kapsúl a tabliet, ktoré obsahujú potrebné stopové prvky a mastné kyseliny. Stimulovať rast, ale aj zlepšiť zdravie nechtov, vám pomôžu tiež oleje, krémy, gély, masti a kúry.

Lieky na výživu aj problémy nechtov

Na konkrétne problémy nechtov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť ich rast, napríklad rozličné infekcie, viete využiť aj riadne registrované a voľne dostupné liečivá s vonkajšou aplikáciou. K dispozícii máte aj perorálne lieky určené na stimuláciu tvorby keratínu.

AJ VPLYVY INÝCH LIEKOV

Pokiaľ ide o rast nechtov, ale napríklad aj ich štruktúru a vzhľad, veľký vplyv môžu mať tiež iné lieky a liečivá, ktoré už užívate na iné problémy či v iných oblastiach. Dobre si preštudujte ich vedľajšie vplyvy a podľa toho zvážte ich alternatívy.

Výživové doplnky a prípravky na rast nechtov

Podporiť lepší rast nechtov môžete aj prostredníctvom hotových prípravkov a výživových doplnkov. Tieto prípravky patria medzi voľne dostupné, čo v praxi znamená, že ak si ich chcete kúpiť, nemusíte mať recept od lekára.

Na výber sú viaceré druhy aj formy produktov:

Môžete si vybrať tabletky a kapsuly na výživu nechtov a ich posilnenie, ale aj rôzne balzamy, krémy, nechtové kúry, oleje, vazelíny alebo regeneračné masky

Siahnuť po nich môžu muži aj ženy, pričom ide o prípravky, ktoré:

 • majú štandardne prírodné zloženie s prirodzeným pôsobením
 • je možné navzájom kombinovať a jednotlivé formy sa dopĺňajú
 • ktoré sú bezproblémové z hľadiska rizík a kontraindikácií

Uvedené prípravky obsahujú hlavne vitamíny, najmä A, B a D, minerály selén, železo, zinok, horčík či vápnik, prírodné oleje typu arganov, jojobový a sezamový, kolagén dôležitý pre rast nechtov a tiež vlasov, bambucké maslo, med a iné látky. Ich cieľom je jednak regenerácia nechtov, ale aj podpora ich zdravého a prirodzeného rastu.

Lieky na rast nechtov

Pokiaľ ide o podporu lepšieho rastu nechtov ako aj ich celkového zdravia, využiť na to môžete tiež liečivá. Tie môžu mať podobu tak kapsúl a tabliet s obsahom látok podporujúcich výživu, ako aj podobu vonkajších prípravkov.

V tom druhom prípade je sortiment typov bohatý:

Siahnuť môžete po rozličných lakoch, krémoch, géloch, balzamoch a iných prípravkoch s vonkajšou aplikáciou, ktoré pozitívne pôsobia na rast aj zdravý stav nechtov

Vnútorné aj vonkajšie typy liekov majú tieto spoločné vlastnosti:

 • účinnejšie a koncentrovanejšie zloženie, rýchlejšie pôsobenie
 • jednoduché a špecializované použitie na konkrétny problém
 • kúpa nie je podmienená vyšetrením či receptom u lekára

Ak ide o tabletky a kapsuly určené na zlepšenie rastu nechtov pomocou ich výživy, tie obsahujú aminokyseliny, vitamíny, stopové prvky a rastlinné výťažky, čiže prírodné látky. V prípade špecifických vonkajších liečiv, napríklad na mykotické infekcie nechtov v podobe lakov, sa zas využívajú syntetické látky, hlavne amorolfíniumchlorid.

Selezin ACE COMPLEX

 • Vplyv nechty, vlasy a kožu a ich zdravý stav
 • Ochrana buniek pred oxidačným stresom
 • Pôsobenie na imunitu a obranyschopnosť

Biosil plus

 • Pôsobenie na vlasy a nechty
 • Účinky na pokožku a pleť
 • Vyššia vitalita a nižšia únava

Candibene

 • Pôsobenie na mykotické a kandidózne kožné ochorenia
 • Účinky na problémy v genitálnej oblasti
 • Vplyv na infekcie a problémy s nechtami

Canespor

 • Dermatofyty, kvasinky, plesne a patogénne huby
 • Fungicídne účinky
 • Protizápalové účinky

Revalid

 • Účinky proti vypadávaniu vlasov
 • Podpora vlasov
 • Pôsobenie na nechty

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na rast nechtov

Všetky liečivá, doplnky výživy aj prípravky viete nakúpiť v každej väčšej lekárni, či už pôjde o kamennú alebo o internetovú. Druhý spôsob, čiže nákup online, je v tomto prípade najlepšou možnosťou, nakoľko všetky produkty sú dostupné bez receptu.

Pri nákupe cez internet máte navrch vo viacerých oblastiach:

 • pohodlie, nemusíte nikam ísť, objednávku zrealizujete aj cez mobil
 • jednoduchosť, na jednom mieste nájdete všetky produkty aj lieky
 • úspora času, doručenie prebieha kuriérom priamo k vám domov
 • výhodnosť, ceny v internetových lekárňach sú spravidla nižšie

Všetky spomínané výhody a benefity môžete najlepšie využiť hlavne v prípade, ak sa rozhodnete pre nákup v známejších lekárňach, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu a sú viac overené. Medzi ne patria napríklad [lekaren], alebo iné väčšie značky.

Pokiaľ si vyberiete kúpu v takýchto online lekárňach, máte k dispozícii nielen väčší sortiment, ale aj lepší výber tých prípravkov a liečiv, ktoré sú priamo skladom. Okrem toho bude objednávka oveľa rýchlejšia a jednoduchšia a k dispozícii máte viac možností platby v hotovosti aj bezhotovostne, rovnako tak lepší výber kuriérnych služieb.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.71

24 Hodnotení