Overené skúsenosti, čo pomáha na žalúdočné vredy, čo je dobré jesť a ako na ne

Overené skúsenosti, čo pomáha na žalúdočné vredy, čo je dobré jesť a ako na ne

Žalúdočné vredy patria medzi pomerne rozšírené ochorenie a podľa štatistík trápia skoro každého desiateho človeka. Technicky ide o zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje poškodenie žalúdočnej sliznice a steny, pričom toto poškodenie vzniká to väčšej hĺbky.

Okrem žalúdka sa môžu podobné vredy vyskytnúť aj v dvanástorníku, pričom pre vznik vredov existuje viacero rizikových faktorov. Nakoľko mnoho vredov sa nemusí spočiatku vôbec ani prejaviť, je dôležité vedieť, čo všetko ich spôsobuje, aké majú prvotné symptómy, aké riziká vyplývajú z ich neriešenia a samozrejme aj to, ako ich liečiť a riešiť.

Čo sú žalúdočné vredy, ako vznikajú a aké majú príznaky

Žalúdočné vredy sú zápalovým ochorením žalúdočnej steny, ktoré vzniká najčastejšie pôsobením tráviacich štiav obsahujúcich pepsín, žlčové kyseliny a kyselinu chlorovodíkovú. Okrem toho existuje aj viac faktorov, ktoré sa tiež podpíšu na ich vzniku a priebehu.

Na rozdiel od bežného podráždenia žalúdočnej sliznice, pri vredoch ide o hlbšie poškodenie steny žalúdka, pričom najčastejšie postihujú žalúdočné vredy mužov vo vyššom veku, ktorí sú typickou rizikovou skupinou. V niektorých prípadoch sa nemusia vredy vôbec prejavovať, no ak to už nastane, typickým príznakom je pálivá bolesť v oblasti žalúdka.

Gastroval plus

  • Vplyv celkovo na trávenie a tráviacu sústavu
  • Pomoc pri zažívacích ťažkostiach
  • Pôsobenie na pečeň a pečeňové bunky

Talcid

  • Vplyv na žalúdočné kyseliny
  • Protizápalové účinky v tráviacom trakte
  • Pôsobenie na vredy

Cholagol

  • Pôsobenie na žlčovú sústavu
  • Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
  • Vplyv na tráviace ťažkosti

Hylak forte

  • Tráviace ťažkosti
  • Problémy zápalového charakteru
  • Probiotické účinky

Symptómy sú však o niečo komplexnejšie a medzi tie najčastejšie patria:

  • bolesť pálivého a bodavého charakteru, prípadne tupá bolesť, najčastejšie v oblasti nadbruška, prípadne vpravo pod hrudnou kosťou a pod pravým oblúkom
  • niekedy prichádza aj k bolestiam a páleniu v pažeráku, pokiaľ sa vyskytuje prienik žalúdočných kyselín do tejto oblasti, tieto bolesti prichádzajú vo vlnách
  • objaviť sa môžu aj nevoľnosti a nutkanie na zvracanie, v ťažších prípadoch aj samotné zvracanie, objaviť sa môže chudnutie, nadúvanie a tráviace ťažkosti
  • medzi ďalšie menej špecifické prejavy patria únava a ospalosť, niekedy zas nadmerné priberanie, ktoré je spôsobené tým, že bolesti ustúpia po najedení sa

NAJSPOĽAHLIVEJŠIE JE ODBORNÉ VYŠETRENIE

Pálenie záhy nastáva typicky napríklad v tehotenstve, kedy dochádza k spomínanému zvýšenému tlaku v brušnej dutine, čo vytvára predpoklady pre stimuláciu prechodu kyslých tráviacich štiav zo žalúdka do vyšších častí tráviacej sústavy, hlavne do pažeráka.

Príčiny a kedy vznikajú žalúdočné vredy

Za vznikom žalúdočných vredov býva zápal stien a sliznice žalúdka, ktorý preniká do väčšej hĺbky a obvykle má súvis s pôsobením tráviacich štiav a žalúdočných kyselín. Okrem tejto príčiny však existujú aj viaceré ďalšie rizikové faktory a vplyvy.

Tu sú tie, ktoré sa pri žalúdočných vredoch objavujú najčastejšie:

Helicobacter pylori: Významným rizikovým faktorom, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť vzniku žalúdočných vredov, je infekcia mikroorganizmom Helicobacter pylori. Ten je schopný narušiť ochranné mechanizmy sliznice a steny žalúdka.

Zlá životospráva: Ďalším rizikovým faktorom je zlá a nesprávna životospráva. Ak často fajčíte cigarety, pijete kávu nalačno alebo vo väčšom množstve, konzumujete liehoviny alebo korenené potraviny, zvyšuje sa u vás riziko vzniku žalúdočných vredov.

Vek a pohlavie: Medzi ďalšie rizikové faktory, ktoré však už ovplyvníte veľmi ťažko, patria vek a pohlavie. Väčší nábeh na vznik žalúdočných vredov majú totiž muži, u ktorých sa vyskytujú až 3 krát častejšie, rizikovým faktorom je aj vek nad 50 rokov.

Užívanie niektorých liekov: Zvýšiť pravdepodobnosť vzniku žalúdočných vredov môžu aj niektoré lieky a liečivá. Ide hlavne o nesteroidné antireumatiká, kortikoidy, cytostatiká, salicytáty a protizápalové lieky typu aspirín, ibuprofen alebo naproxen.

Iné ochorenia: Vznik žalúdočných vredov môže nepriamo súvisieť, prípadne môžu ich priebeh nepriaznivo ovplyvniť, aj niektoré iné choroby. Ide o niektoré ochorenia pľúc, obličiek alebo pečene, rovnako tak o nadmerné prekyslenie žalúdka.

Riešenie žalúdočných vredov doma

Hoci tie najvážnejšie prípady žalúdočných vredov patria jednoznačne do rúk odborníkov, aj v domácom prostredí viete pôsobiť na zmiernenie ich priebehu, zníženie rizika vzniku do budúcnosti alebo v rámci podpornej terapie a doplnkovej liečby.

Medzi najviac overené veci, čo na žalúdočné vredy pomáha, patria:

Obmedzenie niektorých jedál a nápojov

Základom úspešného pôsobenia na žalúdočné vredy v domácom prostredí je úprava jedálnička. Ten by nemal obsahovať potraviny s dráždivým a negatívnym efektom, čiže alkohol, mlieko a mliečne výrobky, koreniny a čiernu kávu.

Obmedzenie ďalších negatívnych vplyvov

Veľmi dôležité je okrem obmedzenia dráždivých a negatívnych jedál obmedziť aj niektoré iné negatívne faktory. K úplnému obmedzeniu by malo prísť v prípade fajčenia, pokiaľ ide o lieky, tam treba zvážiť menej problematické typy alternatív.

Zlepšenie stravovania počas dňa

Pokiaľ ide o jedálniček, okrem toho, že z neho vylúčite niektoré jedlá a nápoje, by ste sa mali zamerať aj na pridanie potravín, ktoré môžu na žalúdok a jeho sliznicu pomôcť. Ide hlavne o potraviny obsahujúce vlákninu, zinok a betakarotén. Pomáha aj šťava z aloe vera.

Ďalšie režimové opatrenia a zmeny

Pre zlepšenie priebehu aktuálneho problému so žalúdočnými vredmi, ale aj v rámci prevencie do budúcnosti, je dôležitý dostatok oddychu, minimalizácia stresu a tiež dostatok spánku. Dočasne treba obmedziť aj nadmernú fyzickú aktivitu.

Doplnky výživy a lieky

Na podporu lepšieho trávenia a na podporu pozitívnych baktérií v tráviacom trakte môžete užívať probiotiká alebo iné doplnky výživy. Rovnako tak môžete siahnuť po voľne dostupných liekoch zmierňujúcich podráždenie žalúdka a chrániacich sliznicu.

ODBORNÁ LIEČBA INDIKOVANÁ LEKÁROM

V prípade, ak budete pociťovať vážnejšie problémy so žalúdočnými vredmi a budete ich indikovať, môže prísť k prasknutiu žalúdočného vredu. Vtedy sa objaví krv v stolici a jedinou správnou reakciou je okamžitá návšteva lekára, ktorý odporučí odbornú liečbu.

Výživové doplnky a prípravky na žalúdočné vredy

Ak chcete pôsobiť na žalúdočné vredy prostredníctvom doplnkov výživy a rôznych voľne dostupných prípravkov, môžete siahnuť po viacerých typoch a formách. Najčastejšie ide o tabletky, kapsule, roztoky, sirupy, cmúľacie či žuvacie tabletky a čaje.

Ich výhodou je pomerne komplexné pôsobenie:

K dispozícii máte prípravky s obsahom probiotík na celkovú podporu trávenia, ale aj doplnky výživy s pôsobením na prekyslenia žalúdka alebo sliznicu žalúdka

Či už pôjde o kapsuly alebo iné formy, všetky majú tieto výhody:

  • ich kúpa nie je podmienená receptom alebo vyšetrením
  • k dispozícii sú tak komplexné, ako aj špecializované prípravky
  • užívanie je obvykle bezproblémové z pohľadu vedľajších účinkov

K dispozícii sú doplnky výživy a prípravky tak pre dospelých, ako aj pre deti a pre ženy v tehotenstve. Zakúpiť si viete prípravky so širším zložením z viacerých probiotík, ako aj produkty v podobe sirupov či kvapiek, ktoré majú látky zamerané len na jeden problém, napríklad zníženie kyslosti žalúdka a ochranu jeho sliznice.

Lieky na žalúdočné vredy

Pokiaľ ide o lieky, okrem antibiotík na predpis od lekára viete v prípade žalúdočných vredov siahnuť aj po voľne predajných liečivách. Najčastejšie sa na tento problém využívajú lieky určené na nadmernú kyslosť žalúdka alebo pálenie záhy.

Aj v tomto prípade sú k dispozícii viaceré formy:

Najčastejšie sú žuvacie a cmúľacie tabletky, prípadne klasické perorálne kapsuly, v ponuke však možno nájsť aj rôzne tekuté formy roztokov alebo sirupov

Pre lieky a liečivá platia zas mierne iné charakteristiky:

  • zloženie je obvykle založené na syntetických látkach
  • pokiaľ ide o účinky, tie nastupujú skôr a sú viac viditeľné
  • na druhú stranu, lieky sú určené len na krátkodobejšie užívanie

Najčastejšie sú využívané cmúľacie a žuvacie tablety, ktoré pomáhajú zmierniť pálenie záhy, vracanie kyseliny do vyšších častí tráviacej sústavy a celkovo zmierniť prekyslenie žalúdka, čo je rizikový faktor pre vznik žalúdočných vredov. Siahnuť môžete aj po špecializovaných liekoch na úľavu pri zápaloch sliznice alebo vredoch.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na žalúdočné vredy

Výhodou spomínaných liekov ale aj doplnkov výživy a rôznych iných prípravkov je, že sa dajú kúpiť bez predpisu od lekára. To znamená, že ich môžete nájsť nielen v kamenných lekárňach, ale objednať si ich môžete aj cez internet z pohodlia domu.

Gastroval plus

  • Vplyv celkovo na trávenie a tráviacu sústavu
  • Pomoc pri zažívacích ťažkostiach
  • Pôsobenie na pečeň a pečeňové bunky

Talcid

  • Vplyv na žalúdočné kyseliny
  • Protizápalové účinky v tráviacom trakte
  • Pôsobenie na vredy

Cholagol

  • Pôsobenie na žlčovú sústavu
  • Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
  • Vplyv na tráviace ťažkosti

Hylak forte

  • Tráviace ťažkosti
  • Problémy zápalového charakteru
  • Probiotické účinky

Online lekárne majú oproti tým kamenným viacero benefitov a výhod:

  • k dispozícii máte oveľa širšiu ponuku liekov aj iných prípravkov
  • väčšina produktov sa dá kúpiť ihneď, skladom bývajú aj viaceré balenia
  • objednávka je vecou zopár minút, môžete ju spraviť aj bez registrácie
  • rovnako rýchle môže byť aj doručenie, niekedy aj do 24 či 48 hodín

Veľmi dôležitou výhodou je, že nemusíte nikam chodiť. Nakúpiť v online lekárni môžete aj cez mobil z pohodlia kresla v obývačke a kuriér vám zásielku s liekmi či prípravkami doručí rovno domov. Dokonca nemusíte mať ani hotovosť pri platení.

V internetových lekárňach totiž môžete platiť aj vopred a bezhotovostne, napríklad cez internet banking. V tých väčších a viac overených lekárňach, viete platiť dokonca aj platobnou kartou cez internet, čo je ešte rýchlejšie a pohodlnejšie. Nájdete tu tiež väčší sortiment a obvykle aj lepšie ceny.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

36 Hodnotení