Ovocná, ananásová, ryžová alebo zemiaková 3 dňová diéta? Tu sú skúsenosti a výsledky

Ovocná, ananásová, ryžová alebo zemiaková 3 dňová diéta? Tu sú skúsenosti a výsledky

Schudnúť za tri dni do plaviek, šiat alebo kvôli nejakej oslave? Ak si myslíte, že sa to nedá, 3 dňová diéta sa vás bude snažiť o opaku. Pravdou je, že to bude za cenu drastickej redukcie príjmu kalórií z potravín, čo nie je práve najzdravšie a už vôbec to nie je dlhodobé.

Táto diéta patrí medzi tie redukčné diéty na chudnutie, kde sa najviac využívajú ovocie a zelenina. Možno ste už niekde videli podobnú ananásovú, ryžovú alebo zemiakovú diétu na internete. V tomto programe však nepôjde o jednostranne zameranú diétu, jedálniček bude celkom pestrý. Na druhú stranu, okrem výhod má 3 dňová diéta aj riziká a mínusy.

Čo je 3 dňová diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

3 dňová diéta patrí medzi redukčné, nízkokalorické a krátkodobé diéty, ktorých cieľom je rýchle schudnutie pomocou drastických zmien v jedálničku. Táto diéta má celkom jednoduché pravidlá a ponúka možnosť viditeľného schudnutia za krátky čas.

Vzhľadom na charakter diéty, čiže zníženie príjmu kalórií, nie je potrebné počas nej žiadne cvičenie, práve naopak, zvýšená námaha môže priniesť skôr oslabenie organizmu. Diéta počíta so stravovaním 5 krát denne, čo je všeobecne prospešné a pomáha to aj na trávenie a metabolizmus. Obsahuje veľa ovocia a zeleniny, čiže veľa vitamínov a minerálov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem spomínaných výhod však treba rátať aj s možnými rizikami:

 • tým najdôležitejším je práve podstate diéty, čiže obmedzenie príjmu kalórií, čo sa môže prejaviť znížením výkonnosti, únavou a bolesťami hlavy
 • medzi negatíva patrí aj to, že diéta je pomerne drastická oproti bežnému jedálničku, to vo väčšine prípadov vyústi do pocitov hladu alebo chuti na sladké
 • vzhľadom na zloženie jedálnička treba rátať s tým, že v prvý deň sa môžu dostaviť aj niektoré zažívacie ťažkosti, hlavne ak ide o zvýšený príjem vlákniny
 • diéta je krátkodobá a hoci niektorí ľudia ju držia aj mesiac, efekt na chudnutie a metabolizmus sa spomalí, nejde teda o dlhodobé riešenie

Vzhľadom na to, že diétu sprevádza výraznejší pokles kalórií, čo sa odrazí aj na pocite energie, či skôr pocite únavy, je dobré si ju naplánovať tak, aby ste počas nej nemali výraznejší fyzický pohyb. Ideálne je skúsiť ju počas predĺženého víkendu.

3 DŇOVÁ DIÉTA NIE JE PRE KAŽDÉHO

Držanie takto intenzívnej redukčnej diéty nie je vhodné pre všetkých, práve naopak, niektoré skupiny ľudí by sa jej mali vyhýbať. Ide o deti do 18 rokov, ženy v tehotenstve a počas dojčenia, ľudí s metabolickými a tráviacimi ochoreniami a ľudí s cukrovkou.

Aké fázy má 3 dňová diéta

Ako už hovorí názov, 3 dňová diéta trvá tri dni, počas ktorých sa vám radikálnym spôsobom zmení jedálniček. Jeho základom je kombinácia zeleniny, ovocia a chudého mäsa, pričom aby ste naozaj videli výsledky na zníženie hmotnosti a trávenie, treba sa toho držať.

Tu je vzorový jedálniček podľa jednotlivých fáz trojdňovej diéty:

 1. deň: V prvý deň sa odporúča na raňajky prijať bielkoviny, ktoré vás zasýtia, no nie sú príliš kalorické, napríklad omeleta so šalátom. Na desiatu si dajte ovocie, napríklad jablko. Obed môže obsahovať rybu, napríklad tuniaka, s celozrnným toastom. Na olovrant si dajte kúsok zeleniny, napríklad uhorku. Na večeru je ideálny tuniak alebo kura a zelenina.
 2. deň: Aj druhý deň začnite bielkovinami, tento krát môže ísť o vajíčka natvrdo, znova so zeleninovým šalátom. Na desiatu skúste čučoriedky alebo maliny. Obed môže tvoriť kombinácia kuracieho mäsa so zeleninovým šalátom. Na olovrant zaraďte znova zeleninu, napríklad rajčiny s paprikou. Na večeru skúste rybu s orieškami a semienkami.
 3. deň: V tretí deň si dajte na raňajky zeleninu spolu s celozrnným toastom, tentoraz bielkoviny vynecháme. Na olovrant máme znova ovocie, napríklad ríbezle alebo egreše. Obed nech tvorí kuracie mäso buď varené alebo na prírodno. Aj v tretí deň je na olovrant najlepšia zelenina, napríklad s orieškami. Na večeru si dajte kuracie mäso so zeleninou.

Princípy a vhodné a nevhodné jedlá pre 3 dňovú diétu

Aby ste dokázali s 3 dňovou diétou naozaj schudnúť, je nevyhnutné dodržiavať viaceré princípy a zásady. Tie sa netýkajú iba jedál, ale ide aj o spôsob stravovania a životosprávy, pitný režim a niektoré ďalšie faktory, ktoré tiež vplývajú na metabolizmus.

Toto sú najdôležitejšie princípy a tiež vhodné a nevhodné jedlá:

Zdravá zelenina, orechy a semená

Základom jedálnička je v 3 dňovej diéte práve zelenina, ktorá obsahuje dostatok vlákniny potrebnej pre trávenie. Najlepšie sú šalát, zelená listová zelenina či rajčiny a papriky. Do stravovania zaraďte aj orechy a zdravé semená, napríklad ľanové a sezamové.

Nízkosacharidové druhy ovocia

Z ovocia je možné počas diéty konzumovať tie druhy, ktoré neobsahujú príliš veľa sacharidov a majú nízky glykemický index. Do jedálnička, hlavne doobeda, zaraďte napríklad jablká, egreše, ríbezle a bobuľové ovocie typu jahody, čučoriedky a maliny.

Živočíšne zdroje potravín

Aby ste nestratili výkonnosť, je nevyhnutné zaradiť do jedálnička živočíšne zdroje bielkovín. Okrem už známych vajec sa rozhodne nebráňte ani mäsu, najmä ak ide o hydinu alebo ryby. Najlepšie je pripraviť mäso na pare, vo vode, prípadne ho opiecť.

Fyzická aktivita a pohyb

Vzhľadom na to, že v rámci tejto diéty dochádza k radikálnemu zníženiu príjmu kalórií, neodporúča sa pri 3 dňovej diéte žiadna nadmerná fyzická aktivita, mohlo by to viesť k závratom a únave. Ak, tak sa venujte skôr pravidelnej chôdzi.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pravidelné stravovanie

Nielen to, čo sa nachádza vo vašom jedálničku, ale rovnako tak aj to, akým spôsobom sa počas dňa stravujete, má veľký vplyv na chudnutie. Jesť sa odporúča po menších porciách a častejšie, ideálne 5 krát za deň. Pred raňajkami si dajte pohár vody.

Zdravý pitný režim

Pitný režim je tiež veľmi dôležitý pre trávenie a metabolizmus. Vyvarovať sa treba sladeným nápojom a alkoholu, naopak, základom by mala byť čistá a neochutená voda. Tú môžete doplniť o zelený alebo bylinkový čaj. Kávu sa snažte skôr obmedziť.

JOJO EFEKT AKO VEĽKÉ RIZIKO

Problémom krátkodobých diét je, že po ich skončení sa veľmi často dostaví tzv. jojo-efekt. To isté platí bohužiaľ aj pre 3 dňovú diétu, počas ktorej dochádza za krátky čas k radikálnemu zníženiu kalórií a po jej skončení sa telo snaží tento nedostatok rýchlo dobehnúť.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Práve nemožnosť dlhodobejšieho diétovania a príliš veľký skok zo štandardného stravovania núti ľudí po skončení 3 dňovej diéty hľadať lepšie alternatívy. Dobrým príkladom takejto alternatívy je Ketogénna diéta, ktorá je pestrejšia a môžete ju držať dlhodobo.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ketónová diéta, ako sa jej tiež hovorí, má nasledovné princípy a zásady:

 • základom Keto diéty je zmena jedálnička tak, aby sa minimalizoval príjem sacharidov a naopak zvýšil podiel bielkovín v strave, znížiť treba aj príjem tukov
 • vďaka tejto zmene prichádza do niekoľkých dní k stavu zvanému ketóza, čo je metabolický a fyziologický stav, kedy dochádza z zmene využívania energie
 • telo v tomto stave začína ako zdroj energie využívať uložené tukové tkanivo, ktoré začína vo väčšom spaľovať a to namiesto pôvodného využitia sacharidov
 • výsledkom je chudnutie práve z tuku, čo je najviditeľnejší a najzdravší spôsob chudnutia, rovnako tak sa zlepšujú aj trávenie a metabolizmus celkovo

Keto diéta prebieha v troch fázach, pričom v tej prvej ide predovšetkým o navodenie stavu ketózy a jeho stabilizácia, v druhej sa chudne najviac, nakoľko telo vo veľkom spaľuje uložený tuk a v tretej ide o udržanie hmotnosti a dlhodobé zlepšenie životosprávy.

Vďaka tomu, aké sú zmeny spomínaného jedálnička, má diéta pozitívne účinky na viacero oblastí zdravia, nielen na samotné zníženie hmotnosti. Pomáha na normalizáciu krvného tlaku, zníženie príjmu tuku zlepšuje hladinu cholesterolu a zníženie sacharidov znižuje hladinu cukru v krvi. Má aj preventívne účinky na niektoré srdcové ochorenia.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ketogénna diéta je založená predovšetkým na zmene jedálnička, čo však znamená aj náročnejšiu prípravu jedál a domácich receptov. V tejto súvislosti je však možné nájsť aj oveľa pohodlnejšie a zaujímavejšie riešenie a tým je sortiment KetoMix.

Ide o značku, ktorá ponúka potraviny a produkty práve pre diétu:

V jej ponuke nájdete proteínové hlavné aj menšie jedlá, rôzne pochutiny, tyčinky a tiež nápoje, ktoré spĺňajú podmienky pre Ketogénnu diétu a majú aj kvalitné zloženie

Všetky jedlá, suroviny, potraviny a iné prípravky, ktoré tu nájdete:

 • sú z hľadiska pôvodu kvalitné a neobsahujú žiadne problémové látky
 • majú vyvážený pomer všetkých potrebných živín, vitamínov a minerálov
 • sú bez lepku, s výnimkou pečiva, takže ich môžu konzumovať aj celiatici

Sortiment potravín obsahuje predovšetkým väčšie a hlavné jedlá, napríklad ako sú proteínové polievky v rôznej príchuti, sušené mäso, omelety, kaše, pečivo, nátierky, cestoviny a dresingy. K nim si viete zakúpiť aj proteínové palacinky, tyčinky a rôzne slané či sladké pochutiny, napríklad čokolády, dezerty, chipsy, krekry, perníky alebo iné zdravé drobnosti.

Veľký je aj výber proteínových nápojov, hlavne ak ide o koktejly. Na svoje si prídu vegetariáni aj tí, čo hľadajú kvalitný zdroj srvátkových a sójových bielkovín. Nápoje si viete zakúpiť neochutené, ale aj s príchuťami, napríklad čokoládovou alebo ovocnou.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Spomínané jedlá a nápoje môžete objednať samostatne alebo v rámci väčších balíčkov, napríklad na 7 dní, 2 týždne, 3 týždne alebo celý mesiac. Vtedy naraz získate všetky potrebné jedlá pre celodenný jedálniček na jednom mieste. Súčasťou sortimentu značky KetoMix sú aj doplnky výživy s L-Karnitínom na spaľovanie tuku či testovače na stav ketózy.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že vás spomínané produkty a potraviny KetoMix oslovili, viete si ich zakúpiť buď osobne v kamennej predajni, alebo môžete využiť pohodlnejší spôsob online objednávky. Značka má u nás oficiálny web www.ketomix.sk, kde nájdete veľký eshop.

Objednávka z neho je cez internet, čo so sebou prináša tieto výhody:

 • časová úspora, netreba nikam ísť, za pár minút máte všetko kúpené
 • prehľad, na jednom mieste máte celý sortiment a viete si ho porovnať
 • jednoduchosť, nákup spravíte za pár klikov cez počítať aj smartfón
 • pohodlie, tak objednávku ako aj doručenie balíčka vybavíte doma

Nákup prebieha podobne, ako v ktoromkoľvek bežnom eshope. Stačí do online košíka vložiť tie produkty alebo celé balíčky, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje údaje a adresu doručenia, zvoliť spôsob platby a kuriérnu službu a potom už len objednávku odoslať.

Kuriér vám doručí balíček do 3 pracovných dní a to domov alebo na odberné miesto v blízkosti vášho bydliska, ak o to požiadate. Aj ten najťažší balíček nemá viac, ako 5 kilogramov, nejde teda o nič rozmerné či ťažké. Platiť môžete v hotovosti na dobierku priamo kuriérovi, alebo aj vopred a cez internet napríklad prevodným príkazom či kartou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie