Peroxid vodíka 3 % Vulm: Roztok a dezinfekcia na rany, zuby, ďasná alebo na vredy

 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €
 • Poštovné zadarmo pri nákupe nad 20€
 • Expedovanie objednávky v pracovné dni do 24hod
 • Cardpay, Sporopay , alebo bankovým prevodom
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €
 • Poštovné zadarmo pri nákupe nad 20€
 • Expedovanie objednávky v pracovné dni do 24hod
 • Cardpay, Sporopay , alebo bankovým prevodom

Peroxid vodíka patrí medzi najznámejšie dezinfekčné roztoky s univerzálnym určením. Jeho využitie je na rôzne druhy rán, ale napríklad aj na zuby, ďasná alebo čistenie vredov. Kúpiť sa dá prakticky v každej lekárni a obvykle má formu tekutého roztoku, no už existuje napríklad aj peroxid vodíka v spreji, prípadne kvapkách do ucha, konkrétne na zaľahnuté ucho.

Roztok je určený len na vonkajšie, nie na vnútorné použitie, čiže nie je na pitie. V minulosti s používal aj na bielenie zubov, existujú aj „babské rady“ odporúčajúce peroxid vodíka na akné. Ako ho používať správne a na čo si dávať pozor, to vám prezradí táto recenzia.

Výrobca a pôvod

Za týmto roztokom s obsahom Peroxidu vodíka v koncentrácii 3 % je slovenská farmaceutická spoločnosť Vulm. Tá nadväzuje na históriu pôvodného Výskumného ústavu liečiv Modra založeného v roku 1972. Dnes už ide o súkromnú spoločnosť z Bratislavy.

Spoločnosť je aktívna na našom domácom trhu, ale zastúpenie má už aj v ďalších krajinách v rámci Európy aj mimo nej. Spoločnosť neustále napreduje vo vývoji a výroby rôznych druhov liekov a liečiv v rozličných terapeutických oblastiach a formách, do jej portfólia patria aj výživové doplnky s obsahom vitamínov, kozmetika alebo zdravotnícke pomôcky.

Zloženie, účinné látky

Názov samotného dezinfekčného roztoku vychádza z pomenovania účinnej látky, ktorou je peroxid vodíka patriaci medzi peroxidy. Medicína ho využíva už takmer 200 rokov a možno ho nájsť prakticky v každej domácej lekárničke alebo v lekárničke umiestnenej v aute.

Tu je pohľad na samotnú účinnú látku aj s detailnými informáciami o nej:

 • Peroxid vodíka: Peroxid vodíka je z chemického hľadiska binárnou zlúčeninou kyslíka a vodíka. Patrí do skupiny peroxidov, čo sú zlúčeniny obsahujúce jednoduchú väzbu dvoch kyslíkov. V tomto prípade sú v molekule peroxidu atómy kyslíka viazané navzájom a na každom z nich je aj atóm vodíka, čo vytvára silné oxidačné činidlo.

Peroxid vodíka je bezfarebná kvapalina bez typického zápachu, ktorá je neobmedzene miešateľná s vodou. Môže spôsobiť aj popáleniny a poleptanie, preto sa napríklad v prípade použitia v ústnej dutine riedi s vodou podľa inštrukcií výrobcu. Ako 3 % roztok sa používa v medicíne, no technický peroxid vodíka má uplatnenie aj v priemysle.

Látka je v medicíne používaná pre svoje dezinfekčné účinky, v menšom rozsahu má aj účinky na zastavenie krvácania. Využíva sa tiež pri rôznych zápalových ochoreniach s vonkajšími prejavmi, napríklad ak ide o vredy na pokožke, prípadne o zápaly na slizniciach v ústnej dutine, spojené tiež s aftami. Používať sa môže aj ako kloktadlo na výplach úst.

V poslednej dobe však býva mnoho dezinfekčných látok a prípravkov s ich obsahom používaných aj v rozpore s medicínsky odporúčanými účelmi. To platí napríklad aj pre peroxid vodíka a jeho vnútorné užitie. Používanie peroxidu vodíka týmto spôsobom nie je bezpečné a látka môže spôsobiť vážne problémy vrátane poleptania slizníc.

Dávkovanie a užívanie

Peroxid vodíka je liekom vo forme určenej na priame použitie. Roztok má dezinfekčné účinky a môže sa používať iba podľa návodu uvedenom v informačnom a príbalovom letáku, prípadne podľa inštrukcií, ktoré sú súčasťou obalu fľaštičky s roztokom.

Liek je možné používať jedine v rámci uvedených indikácií, čiže na vonkajšie použitie vo forme ako dermálny alebo ako orálny roztok. Nie je určený na vnútorné užívanie. Peroxid na čistenie rán a vredov môžete naniesť priamo, prípadne aj s pomocou tampónu. Je určený aj na klinické účely. V prípade nejasností sa informujte u lekára alebo lekárnika.

Uchovanie a skladovanie

Peroxid vodíka je potrebné skladovať v pôvodnom obale a vždy po každom použití uzáver dotiahnuť na maximum, aby sa zabránilo kontaminácii alebo kvalitatívnemu znehodnoteniu roztoku. Skladovanie musí byť mimo dohľad a dosah detí.

Okrem toho je potrebné dodržiavať aj nasledovné zásady:

 • roztok nevystavujte priamemu slnku a skladujte ho v pôvodnom obale
 • ideálne je skladovanie na suchom a tmavom mieste pri teplote do 25 °C
 • po dátume exspirácie vyznačenom na obale roztok nepoužívajte
 • nepoužitý liek vráťte do lekárne, nelikvidujte odpadom

Účinky, indikácie a použitie

Väčšina ľudí pozná Peroxid vodíka ako dezinfekčný prostriedok, ktorý má využitie pri poraneniach. Ide však len o jeden z viacerých účinkov, ktoré tento roztok má. Využíva sa totiž nielen na rany, ale aj na vredy, prípadne na problémy v ústnej dutine.

Toto sú 4 najznámejšie a najviac využívané oblasti použitia:

Na rany

Prvým účinkom, ktorý peroxid vodíka má, je dezinfekčný účinok na rany. Nezriedený a priamo z fľaštičky ho môžete použiť ako prvú pomoc na vyčistenie a dezinfekciu drobných oderkov na pokožke, menších otvorených rán na pokožke, nie však priamo na slizniciach, využíva sa aj pri preväzoch mokvajúcich rán. Nanášať sa môže aj tampónom.

Na vredy

Nielen na rany, ale aj na vredy je peroxid vodíka veľmi dobre využiteľný. Môže sa použiť na vredy na povrchu pokožky aj na tie, ktoré zasahujú do podkožia. Využíva sa hlavne a čistenie a deodoráciu vredov vrátane tých hnisajúcich. Ide však o vonkajšie vredy nachádzajúce sa na koži, vnútorné použitie napríklad na žalúdočné vredy je v rozpore s indikáciou roztoku.

Pri gingivitíde

V zriedenej forme s vodou v pomere 1:1 sa môže využiť peroxid vodíka aj v ústnej dutine, napríklad pri gingivitíde. Ide o počiatočný problém, ktorý v prípade neriešenia môže prerásť až do parodontitídy, ktorý je už nezvratným stavom a jednou z najčastejších príčin vypadávania zubov u dospelých. Peroxid sa môže použiť v tomto prípade opakovane.

Pri stomatitíde

Ďalším bežným problémom v ústnej dutine, na ktorý je možné použiť roztok s peroxidom vodíka v koncentrácii 3 % a v zriedenej forme s vodou, je stomatitída. Tá sa prejavuje predovšetkým aftami. Ide o zápalové ochorenie v ústnej dutine, pričom afty sa nachádzajú aj na vnútornej strane pier. Peroxid môžete použiť aj na pery, prípadne ako kloktadlo.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Užívanie a používanie Peroxidu vodíka so sebou obvykle neprináša žiadne vážnejšie nežiaduce a vedľajšie prejavy. Podobne ako v prípade iných liekov, aj tu však môžu takéto situácie nastať a súvisia hlavne s dlhodobým používaním roztoku.

Výrobca v tomto prípade uvádza nasledovné informácie:

 • dlhodobejšie opakované použitie v ústnej dutine môže vyvolať podráždenie bukálnej sliznice
 • vyskytnúť sa môže aj hypertrofia filiformných papíl jazyka
 • spomínané prejavy pominú po ukončení používania roztoku

Kontraindikácie a možné interakcie

Okrem možných nežiaducich účinkov a efektov treba pri používaní Peroxidu vodíka počítať aj s niektorými špecifickými situáciami, ktorým treba venovať vyššiu pozornosť. Môžu totiž obmedziť použitie a použiteľnosť roztoku.

Zvýšená opatrnosť je na mieste hlavne v týchto prípadoch:

 • liek je možné podávať a používať aj v tehotenstve a počas dojčenia, treba však dodržiavať základné indikácie o použiteľnosti
 • kontraindikované je použitie vnútorne alebo na sliznice bez zriedenia, dlhodobé používanie môže spôsobiť tiež vyššie spomínané vedľajšie účinky
 • ihneď po použití treba fľaštičku s roztokom uzavrieť, zabráni sa tak kontaminácii roztoku alebo jeho znehodnoteniu
 • Peroxid vodíka sa pôsobením tepla, svetla, iónov ťažkých kovov a oxidovateľných organických látok sa rozkladá za uvoľnenia kyslíka

Balenie a cena

Peroxid vodíka s koncentráciou 3 % značky VULM bol na trh uvedený v dvoch veľkostiach balenia a to ako 100 g balenie a ako 1000 g balenie. Väčšie balenie je využívané skôr na sanitárne účely, menšie zas na domáce použitie ako dezinfekcia. Obe balenia majú podobu roztoku a zhodnú koncentráciu látky peroxid vodíka.

V lekárňach sa najčastejšie dá kúpiť menšie balenie, tu je porovnanie jeho cien:

 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €
 • Poštovné zadarmo pri nákupe nad 20€
 • Expedovanie objednávky v pracovné dni do 24hod
 • Cardpay, Sporopay , alebo bankovým prevodom
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €
 • Poštovné zadarmo pri nákupe nad 20€
 • Expedovanie objednávky v pracovné dni do 24hod
 • Cardpay, Sporopay , alebo bankovým prevodom

Peroxid vodíka ako roztok je umiestnený v bielej plastovej fľaštičke, ktorá je opatrená vonkajšou etiketou s informáciami o používaní. Na obale nájdete aj dátum exspirácie. Fľaštičku je možné uzatvárať vďaka skrutkovaciemu uzáveru.

Kde kúpiť

Technicky je Peroxid vodíka registrovaný ako liek, kúpiť ho teda môžete v lekárni. býva tiež súčasťou domácich lekárničiek, autolekárničiek a motolekárničiek. Kúpiť sa dá voľne, nepotrebujete k tomu žiaden recept alebo predpis. Vzhľadom na jeho univerzálne účinky je dostupný prakticky v každej lekárni.

Keďže je voľne predajný, nie je potrebný osobný nákup, Peroxid vodíka v koncentrácii 3 % na medicínske účely si viete kúpiť aj online v internetovej lekárni. Ide o pohodlnejší a rýchlejší spôsob, všetko totiž vybavíte priamo z domu.

Online objednávka, doprava a doručenie

Kúpa Peroxidu vodíka cez internet, alebo aj iných prípravkov, je otázkou niekoľkých minút. Dôležité je však vybrať si spoľahlivú a overenú internetovú lekáreň, obvykle lepšie zákaznícke služby ponúkajú tie väčšie.

Postup objednávky je nasledovný:

 • Najskôr vložte do online košíka príslušné balenie Peroxidu vodíka
 • Vyberte si spôsob dopravy a typ platby
 • Zadajte svoje údaje vrátane adresy doručenia
 • Objednávku odošlite a zaplaťte, ak ste vybrali platbu vopred

Pri platbe vopred väčšina lekární umožňuje platiť buď bankovým prevodom cez internet banking, prípadne niektoré aj kartou online. Platba je možná aj pri prebratí zásielky, čiže na dobierku. Dopravu je možné realizovať kuriérskou službou alebo cez Slovenskú poštu a obvykle je veľmi rýchla, do 1 až 2 dní máte prípravok doma.

Najčastejšie otázky

Na prvý pohľad sa zdá používanie Peroxidu vodíka jednoduché, no v praxi môže vyvstať viacero otázok, ktoré súvisia či už s dávkovaním alebo kontraindikáciami a vedľajšími účinkami. Prv, ako sa rozhodnete Peroxid vodíka kúpiť alebo použiť, mali by ste poznať odpovede na tie najdôležitejšie.

Tu sú tie, ktoré sa objavujú najčastejšie:

Obsahuje Peroxid vodíka od výrobcu VULM aj prídavné látky?

Okrem samotnej účinnej látky peroxid vodíka nie je v dezinfekčnom roztoku obsiahnutá žiadna iná účinná látka. Nachádzajú sa tu ale niektoré bežné prídavné a doplnkové zložky, konkrétne metylparabén, propylparabén a čistená voda, ktoré majú pomocnú funkciu.

Existujú situácie, kedy nie je možné Peroxid vodíka použiť?

Áno, výrobca striktne spomína spôsob užitia, na vnútorné použitie nie je Peroxid vodíka určený. Rovnako tak by ste ho nemali používať v prípade vzniku precitlivenej reakcie a pri dlhodobom a opakovanom použití môže prísť k podráždeniu v ústnej dutine.

Ako často a ako dlho kloktať Peroxid vodíka?

Výrobca v príbalovom alebo informačnom letáku neuvádza žiadne presné inštrukcie, preto treba vychádzať zo skúseností. Väčšina užívateľov kloktá 6 až 10 krát za deň, jedno kloktanie by malo trvať aspoň 30 sekúnd. Dajte si pozor na neúmyselné prehltnutie.

Môže sa použiť Peroxid vodíka na akné alebo na bielenie zubov?

Peroxid sa v minulosti na bielenie veľmi často používal, no jeho domáce využitie väčšina stomatológov neodporúča a môžete si takto poškodiť zubnú sklovinu. Použitie na akné je na tom podobne, ide o veľmi riskantný krok, ktorý môže mať úplne opačný účinok.

Skúsenosti s roztokom

Peroxid vodíka ako dezinfekciu pozná veľká väčšina ľudí. Dnes už síce existujú aj iné dezinfekčné prípravky, ktoré môžu mať formu spreja a obsahujú kombináciu rozličných dezinfekčných látok, no Peroxid je stále veľmi populárny. Na dezinfekciu aj na problémy v ústnej dutine je stále nenahraditeľný.

Podľa skúseností väčšiny užívateľov, dôvodom, pre ktorý Peroxid vodíka stále prevažuje v praxi, je rýchla účinnosť, jednoduchá aplikácia a dobrá cena. Roztok je číry a bez zápachu, je teda minimálne dráždivý.

Peroxid vodíka nemá žiadne zásadné a veľké mínusy, takže z tohto pohľadu je bezproblémový a ponúka dobrý pomer ceny a využiteľnosti. Pri dodržiavaní správneho dávkovania ho môžu využiť na zranenia, vredy alebo do ústnej dutiny aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia, rovnako aj seniori a deti, tiež však pod dozorom dospelých.

Zhodnotenie

Peroxid vodíka patrí medzi overené dezinfekčné prípravky a lieky, ktoré sú dostatočné známe a rozšírené. Použitie je nekomplikované, pri menších poraneniach dokonca Peroxid pomáha aj na zastavenie krvácania, takže ide o akýsi prípravok 2:1.

Jeho používanie má tiež nasledovné plusy a výhody:

 • je dostupný voľne, viete si ho kúpiť aj online
 • jednoduché dávkovanie, aj dlhodobejšie
 • možnosť použitia na pokožku aj v ústnej dutine
 • dobrá dostupnosť a dobrý pomer ceny a účinkov

Peroxid je dezinfekcia, ktorá má svoje opodstatnenie a aj v prípade, že si ju zakúpite do zásoby, určite nepôjde o vyhodené peniaze. Nikdy neviete, kedy sa vám zíde, použiť sa dá pri menších oderkoch, aj ako prvá pomoc pri väčších poraneniach.

Peroxid vodíka si viete kúpiť voľne, nemusíte k tomu mať žiaden predpis alebo recept. Roztok si teda viete zakúpiť nielen osobne v lekárni, ale objednať aj online, je v ponuke každej väčšej a známejšej internetovej lekárne. Viete si k nemu objednať aj iné prípravky a potom sa takáto kúpa vyplatí.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.86

14 Hodnotení