Persen: Liek na upokojenie, proti nespavosti a na zmiernenie nervového napätia

Persen: Liek na upokojenie, proti nespavosti a na zmiernenie nervového napätia
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Ak máte problém so spánkom a zaspávaním, trpíte napätím a nervozitou, prípadne hľadáte niečo, čo vám pomôže celkové upokojenie aj počas dňa, rastlinný liek Persen by ste si mali všimnúť lepšie. Presne pre tieto prípady, kedy nie je použitie silných liekov opodstatnené, ale zároveň je dôležité využiť upokojujúci prostriedok, sa tabletky výborne hodia.

Persen funguje na základe účinku trojice rastlinných látok s pôsobením na nespavosť, na spanie a na upokojenie pri záťaži, nepokoji a podráždenosti. Na čo všetko sa v praxi môžu tabletky použiť, aká je cena lieku a kde ho kúpiť, to vám prezradí táto naša recenzia.

Výrobca a pôvod

Za značkou tabliet Persen je známa farmaceutická spoločnosť Sandoz Pharmaceuticals d.d., ktorá je v registrácii držiteľom rozhodnutia. Ako výrobca lieku je zaregistrovaná firma LEK Pharmaceuticals d.d., obe spoločnosti sídlia v Slovinsku a nejde o žiadnych nováčikov.

Sandoz patrí medzi lídrov na globálnom farmaceutickom trhu v oblasti biosimilárnych a generických liekov a prípravkov. Spoločnosť má veľmi široké portfólio a ponúka liečivá na všetky dôležité oblasti zdravia, či už ide o voľne predajný liek Persen na problémy s nespavosťou, lieky na lekársky predpis, infúzne roztoky alebo lieky na sexuálne problémy.

Zloženie, účinné látky

Tabletky PERSEN forte sú prírodným liekom, čo znamená, že ide o liek s účinnými látkami rastlinného a bylinného charakteru. Prípravok obsahuje kombináciu extraktov až z troch rozličných bylín, okrem nich sa tu nachádzajú aj niektoré bežné podporné zložky.

Tu je zloženie PERSEN forte popísané detailnejšie:

 • Valeriána lekárska: Prvou zložkou lieku je extrakt koreňa valeriány lekárskej, konkrétne ide o 35 mg suchého vodno-alkoholového extraktu. Rastlina je známa ako prírodný prostriedok pre celkové upokojenie organizmu a zmiernenie nervového napätia. Bylinka sa používa pri podráždenosti a na problémy tráviaceho charakteru, ktoré majú nervovú príčinu. Využíva sa tiež proti bolestiam hlavy nervového charakteru.
 • Medovka lekárska: Druhou účinnou látkou je suchý extrakt z listu medovky lekárskej, v každej tabletke Persen sa nachádza 17,5 mg tohto extraktu. Medovka lekárska má tiež upokojujúce účinky na nervovú sústavu a rovnako tak pomáha aj na zažívacie ťažkosti. Využíva sa tiež pri nadmernom strese a psychickej záťaži na upokojenie organizmu, zlepšuje aj koncentráciu a pomáha pri problémoch s únavou.
 • Mäta pieporná: Ako posledná účinná látka v Persene je zastúpená mäta pieporná a to vo forme suchého extraktu z jej listov v objeme 17,5 mg. Mäta sa už tradične používa v prípravkoch určených na upokojenie nervového systému a s týmto jej účinkom súvisí aj pôsobenie na lepšie zaspávanie. Pomáha tiež proti bolestiam hlavy nervového charakteru. Rastlina sa využíva aj pri nadúvaní, bolestiach brucha alebo kŕčoch v bruchu.
 • Pomocné a doplnkové zložky: V jadre a obale tabliet sa nachádzajú aj niektoré pomocné látky. Sú to mikrokryštalická celulóza, kukuričný škrob, krospovidón, monohydrát laktózy, mastenec, magnéziumstearát, koloidný oxid kremičitý bezvodý, hypromelóza, mastenec, sodná soľ kroskarmelózy, povidón, uhličitan vápenatý, oxid titaničitý, červený oxid železitý, glycerol, sacharóza a voskové leštidlo.

Dávkovanie a užívanie

Persen je určený k užívaniu pre dospelých a dospievajúce deti vo veku od 12 rokov. Dávkovanie závisí od toho, na čo konkrétne chcete liek použiť. Pri užívaní sa riaďte odporúčaniami od lekára alebo lekárnika, prípadne výrobcu v príbalovom letáku.

Tabletky sa užívajú v celosti, nerozhrýzajte ich a ani nepredeľujte. Liek je určený aj pre dlhodobejšie užívanie, pri dodržiavaní dávkovania sa nevyskytli žiadne abstinenčné príznaky po vysadení a ani lieková závislosť. Ak zabudnete tabletky užiť v stanovený čas, neužívajte už najbližšie dvojnásobnú dávku, môžu sa objaviť niektoré nepríjemné príznaky.

Uchovanie a skladovanie

Vzhľadom na charakter aj zloženie tabliet nie je Persen náročný na skladovanie a uchovávanie. Základom je, aby ste liek uchovávali mimo priame slnečné žiarenie a vlhkosť, v pôvodnom obale a teplota okolitého prostredia by nemala byť nad 25°C.

Pre skladovanie a likvidáciu platia aj nasledovné pravidlá:

 • liek skladujte mimo dosah detí, aby neprišlo k neúmyselnému požitiu
 • po dátum exspirácie tabletky neužívajte, nájdete ho na obale
 • ak liek nespotrebujete celý, vráťte zvyšok tabliet do lekárne
 • v žiadnom prípade nevyhadzujte tabletky do odpadových vôd

Persen

 • Poruchy spánku
 • Prejavy nervového napätia
 • Proti únave a na zlepšenie koncentrácie

Účinky, indikácie a použitie

Použitie a účinky Persenu priamo súvisia s jeho zložením a účinnými látkami. Liek nie je náhradou odbornej liečby, napríklad nespavosti, rovnako tak nenahrádza syntetické sedatíva a liečivá na predpis. Má však svoj zmysel vtedy, ak takéto lieky užívať netreba.

Tu sú indikácie a účinky Persenu v praxi:

Poruchy spánku

Prvou oblasťou, na ktorú je možné Persen využiť, je oblasť porúch spánku. Ak máte problém so zaspávaním a trpíte nespavosťou, môže vám liek hlavne vďaka valeriáne lekárskej pomôcť s týmto problémom. Tabletky síce nie sú náhradou liekov na spanie pri najťažších poruchách, ale majú upokojujúci účinok na nervovú sústavu a tak aj na lepší spánok.

Prejavy nervového napätia

Ak trpíte zvýšeným nervovým napätím, môžete liek a jeho účinné látky pôsobiace na nervovú sústavu využiť na upokojene a zníženie napätia. Toto napätie sa prejavuje problémami so zaspávaním, ale aj potením dlaní, trasením rúk, podráždenosťou, rozladenosťou, strachom či úzkosťou. Persen pomáha na dočasné a ľahšie formy týchto prejavov.

Proti únave a na zlepšenie koncentrácie

Ak cítite únavu po prebudení alebo počas dňa, tabletky Persen vám môžu pomôcť aj v tejto oblasti. Pomáhajú tiež na únavu aj po minimálnej námahe a na celkový nedostatok vitality. Rovnako tak pôsobí liek aj v prípadoch porúch koncentrácie, ktoré môžu vyplývať z únavy alebo z celkového nepokoja a nervového napätia.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Tak, ako aj všetky ostatné lieky, aj v prípade užívania Persenu sa môžu objaviť niektoré vedľajšie účinky. Nemusia sa ale prejaviť u každého a podľa skúseností užívateľov nie sú závažného charakteru, liek je všeobecne dobre tolerovaný.

Výrobca v príbalovom letáku spomína nasledovné účinky:

Neznáma intenzita vedľajších účinkov (frekvenciu nemožno odhadnúť z dostupných údajov):

 • pocit nevoľnosti
 • kŕče v bruchu

Tieto príznaky súvisia s obsahom mäty piepornej:

Kontraindikácie a možné interakcie

Prekážkou užívania Persenu je alergia na niektorú z účinných látok obsiahnutú v tabletkách. Kvôli obsahu mäty piepornej treba byť pri užívaní lieku opatrný aj vtedy, ak máte žlčové kamene alebo trpíte pálením záhy, vtedy sa treba obrátiť na lekára.

Príbalový leták spomína zároveň aj niektoré ďalšie situácie:

 • súčasťou lieku je koreň valeriány lekárskej, ktorý môže spôsobiť interakcie s inými liekmi, rovnako tak je súčasťou lieku aj laktóza
 • užívanie tabliet v kombinácii so syntetickými sedatívami je možné len vtedy, ak je opodstatnené a len pod lekárskym dohľadom
 • Persen môžete užívať s jedlom alebo aj bez neho, počas tehotenstva a dojčenia sa však tabletky preventívne neodporúčajú užívať
 • liek môže znížiť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje, takže ak tento vplyv u seba spozorujete, prispôsobte tomu užívanie

Balenie a cena

Persen je voľne dostupným prípravkom vo forme tabliet, ktoré sú balené v blistroch, vonkajší obal lieku je štandardná papierová škatuľka. Výrobca na trh uviedol dve balenia Persenu a to s veľkosťou 20 tabliet a s veľkosťou 40 tabliet. Balenia sa odlišujú len počtom tabliet, zastúpenie účinných látok aj ich množstvo sú rovnaké.

Tu je porovnanie cien pre obe balenia v konkrétnych lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Vzhľadom na možnosť aj dlhodobého užívania a dávkovanie aj 10 tabliet za deň v prípadoch psychickej záťaže je jednoznačne najlepšou voľbou väčšie balenie. Z hľadiska pomeru ceny a účinku sa Persen určite vyplatí, skúsenosti užívateľov sú jednoznačne pozitívne.

Kde kúpiť

Persen je registrovaným liekom, nie doplnkom výživy, takže si ho môžete kúpiť jedine v lekárni. Ide však o pomerne známu značku, čo znamená, že problémy s jej poznateľnosťou nie sú a tabletky sú distribuované prakticky do všetkých väčších lekární. Vo svojom sortimente ho majú kamenné aj internetové lekárne.

Menší problém však občas môže nastať v prípade, ak by ste si chceli kúpiť viac balení alebo konkrétnu veľkosť balenia, nie vždy a všade musí byť v tomto prípade liek na sklade. Lepšou voľbou je preto kúpa v internetovej lekárni, kde je Persen skladom skoro vždy.

Online objednávka, doprava a doručenie

Kúpa Persenu online je nielen stávkou na istotu z pohľadu dostupnosti balení skladom, ale aj z pohľadu finančnej výhodnosti a úspory času. Všetko totiž vybavíte z domu, vo veľkých lekárňach je celý proces otázku zopár kliknutí.

Kúpa cez internet spočíva v týchto krokoch:

 • Výber konkrétnej veľkosti balenia Persenu
 • Zadanie svojich údajov a adresy doručenia
 • Zvolenie spôsobu platby a typu dopravy
 • Potvrdenie objednávky a zaplatenie online, ak ste si to zvolili

Celá objednávka sa vypĺňa online priamo v internetovej lekárni a ide o záležitosť na niekoľko minút. Ak si myslíte, že doprava k vám domov bude trvať nekonečne dlho, mýlite sa, obvykle do 24 až 48 hodín máte tabletky doma. Platiť z ne viete vopred, napríklad cez internet bankinkg alebo kartou online, ale aj v hotovosti na dobierku.

Persen

 • Poruchy spánku
 • Prejavy nervového napätia
 • Proti únave a na zlepšenie koncentrácie

Najčastejšie otázky

Je možné užívať Persen dlhodobo a kedy sa dostavia prvé účinky? Čo robiť, ak zabudnem tabletky užiť? Toto je len zlomok otázok, ktoré sa užívatelia v súvislosti s Persenom pýtajú. Liek je totiž populárny nielen v lekárňach, ale aj na internete, čo sa odrazí v záujme o jeho praktické používanie.

Tu sú najčastejšie otázky užívateľov:

Vzhľadom na zloženie tabliet Persen má liek pozvoľný nástup účinku, preto je potrebné na dosiahnutie optimálneho liečebného účinku užívanie dlhšiu dobu, výrobca odporúča 2 týždne. Ak sa symptómy problému nezlepšia ani po 14 dňoch, treba navštíviť lekára.

Niektorí ľudia zabudnú pri pravidelnom užívaní na niektorú z dávok a najbližšie potom užijú dvojnásobnú dávku. To by ste robiť nemali, nakoľko sa môžu objaviť žalúdočné kŕče, tlak na hrudi, motanie hlavy či tras rúk. Tieto príznaky však našťastie do 24 hodín pominú.

Podľa vyjadrenia výrobcu v príbalovom letáku môže Persen ovplyvňovať koncentráciu pri vedení motorového vozidla aj pri obsluhe pracovných strojov. Ak u seba spozorujete tento účinok, vyhnite sa týmto aktivitám po užití tabliet.

Užívanie Persenu s inými liekmi je možné len v prípade, ak to indikuje lekár. Týka sa to napríklad aj hormonálnej antikoncepcie u žien, kde niektoré látky môžu s jej účinkami byť v interakcii, ale aj syntetických liekov z kategórie sedatív.

Skúsenosti s tabletkami

Persen je populárny a väčšina užívateľov ho využíva pri miernych príznakoch nervozity, nepokoja a nespavosti. V tomto ohľade si chvália jeho účinnosť a to tak z pohľadu nástupu, ako aj šírky účinkov. Pomáha tiež na celkové upokojenie, niektorým užívateľom aj na zmiernenie trasu rúk, hoci len obmedzene.

Druhou možnosťou, kedy sa Persen podľa skúseností a referencií využíva, je doplnková liečba s iným liekom na nervové napätie. Aj v tomto prípade sú hodnotenia pozitívne, avšak o takomto použití musí rozhodnúť lekár.

Persen

 • Poruchy spánku
 • Prejavy nervového napätia
 • Proti únave a na zlepšenie koncentrácie

Z hľadiska užívania je liek znášaný dobre, ale u niektorých ľuďoch sa pri vyšších dávkach môžu objaviť tráviace problémy. Inak však Persen nemá žiadne vážnejšie negatíva a na tie oblasti, kde má pôsobiť, pôsobí veľmi dobre. Najlepšie hodnotenia má v prípade dočasných a ľahších problémoch so spánkom a nervozitou.

Zhodnotenie

Ako vidno podľa skúseností aj popularity lieku, Persen patrí medzi najviac žiadané značky na trhu. Jeho užívanie býva zvyčajne bezproblémové a užívatelia si pochvaľujú možnosť dlhodobého užívania aj viditeľnosť účinkov pri nepokoji.

Tabletky so sebou prinášajú aj niekoľko výhod:

Ak sa rozhodnete pre tabletky Persen, môžete ich užívať aj niekoľko týždňov a vďaka rastlinnému zloženiu to bude bez výraznejšej záťaži pre organizmus. Liek nie je ani návykový a po jeho vysadení nevyvoláva žiadne abstinenčné príznaky.

Tabletky si viete kúpiť prakticky v každej lekárni, nakoľko značka Persen je populárna a často žiadaná. Niekedy sa však môže stať, že k dispozícii na sklade nebude to balenie, ktoré chcete, alebo toľko balení, koľko potrebujete. To je aj dôvod, prečo čoraz viac ľudí uprednostňuje kúpu online v internetovej lekárni.

Persen

 • Poruchy spánku
 • Prejavy nervového napätia
 • Proti únave a na zlepšenie koncentrácie

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.17

59 Hodnotení