Pestrecový olej: Aké sú jeho účinky, ako ho užívať, cena oleja a skúsenosti s ním

Pestrecový olej: Aké sú jeho účinky, ako ho užívať, cena oleja a skúsenosti s ním

Medzi rastliny, ktoré sú využiteľné aj v podobe oleja, patrí tiež známa bylinka s vplyvom hlavne na pečeň, Pestrec mariánsky. Z neho sa studeným lisovaním a filtráciou vyrába Pestrecový olej, ktorý patrí medzi panenské oleje určené aj na bežné užívanie.

Olej má pozitívny vplyv nielen na pečeň a jej fungovanie či detoxikáciu, ale aj v iných oblastiach. Môže ísť jednak o súvisiace účinky na tráviacu sústavu, ale napríklad aj na žily a cievy a u mužov na libido a prostatu. Používa sa aj v kuchyni na šaláty, cestoviny a studené pokrmy. Ak chcete vedieť, ako ho užívať a kde ho kúpiť, čítajte ďalej.

Čo je Pestrecový olej, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Pestrecový olej je za studena lisovaný panenský typ rastlinného oleju, ktorý sa vyrába zo semien známej liečivej bylinky Pestrec mariánsky, odborne Silybum marianum. Olej je cenený ako prírodný prostriedok na liečebnú kúru pri pečeňových problémoch a to kvôli obsahu flavonoidu zvaného sylimarín, ktorý prospieva na pečeň aj na srdce.

Ak ide o ďalšie látky, ktoré majú tiež na ľudské zdravie pozitívne účinky, v oleji sa nachádzajú aj vitamíny A, D, E a F, viaceré prospešné kyseliny vrátane linolénovej a olejovej, minerály meď, jód, zinok a selén, silice, aminokyseliny, flavolignany a horčíny.

Olej z pestreca mariánskeho

 • Podpora pečene a detoxikácia

Ostropestrecový olej

 • Blahodarné účinky na pečeň

Pestrec mariánsky drvený

 • Miešajte do jogurtu, alebo do iného nápoja, alebo jedla (po tepelnej úprave)

Mnohé z týchto látok sú pre telo dôležité a ich nedostatok zapríčiní:

Zhoršenie zdravia pečene: Pestrecový olej je známy hlavne podporu činnosti a zdravia pečene a jej očistou, nedostatok jeho látok má za následok opačný vplyv.

Problémy s oxidačným stresom: Látky obsiahnuté v Pestrecovom oleji patria medzi antioxidanty a ich nedostatok znamená väčší vplyv voľných radikálov.

Všeobecné zhoršenie trávenia a zažívania: Nedostatok môže mať za následok aj spomalený metabolizmus, nadmernú chuť do jedla či žalúdočné vredy a zápchu.

Tento olej sa odporúča pre svoje účinky využívať hlavne pre tieto skupiny ľudí:

 • mužov aj ženy, ktorí majú závažné poruchy a problémy s pečeňou
 • každého, kto má nadváhu či obezitu v dôsledku nadmernej chuti do jedla
 • tých, čo sa chcú zbaviť toxických alebo jedovatých látok v tele
 • dospelých aj deti s niektorými poraneniami alebo problémami na koži

MOŽNÉ VEDĽAJŠIE A NEŽIADUCE ÚČINKY

Pokiaľ ide o riziká spojené s vedľajšími a nežiaducimi účinkami, pozor si treba dať na precitlivenosť a alergiu, riziko kombinácie s alkoholom, mliekom a dráždivými látkami a na prekročenie dennej dávky, čo má vplyv na krvný tlak alebo nechuť do jedla.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Pestrecového oleja

Pestrecový olej sa vyrába z Pestreca mariánskeho a to bez ohľadu na konkrétnu značku alebo výrobcu. Dostupný je len v jednej a to tekutej forme, na rozdiel od iných rastlinných olejov sa priamo extrakt či výťažok z oleja nevyužíva v iných prípravkoch.

Tu je niekoľko informácií k tejto forme použitia oleja:

Tekutý olej: Pestrecový olej má podobu tekutého roztoku s priehľadnou a čírou konzistenciou, jemnou chuťou a neutrálnou vôňou. Väčšina olejov je balená v tmavej fľaške pre predĺženie životnosti oleja a ochranu pred svetlom.

Oleje je možné používať vďaka tekutej forme v kuchyni ako prísadu na dochutenie rôznych jedál, najčastejšie sa využíva v studenej kuchyni, nakoľko pri vyššom tepelnom spracovaní sa z neho stráca väčšina látok a zložiek pozitívnych pre telo.

Môžete ho však aj cielene piť a to v závislosti od toho, na aký konkrétny problém olej potrebujete. Ak ide o vonkajšie použitie, Pestrecový olej môžete nanášať priamo na pokožku aj vlasy, najlepšie je to robiť 2 krát denne.

Čo sa týka dávkovania, dennej dávky a použitia, tu je zopár pravidiel:

 • najčastejšie sa odporúča užívanie 3 dávok denne, 1 dávka je 1 lyžička
 • v prípade dlhodobejšieho používania môžete dávkovanie aj znížiť
 • ideálne je používanie celý mesiac každý deň, potom si dajte 2 týždne pauzu
 • pri použití v kuchyni dajte pozor, aby teplota oleja neprekročila 60 °C

Účinky a na čo Pestrecový olej pomáha

Bohaté zloženie Pestrecového oleja ho predurčuje na použitie nielen na pečeň a problémy s ňou súvisiace, na čo sa najčastejšie využíva Pestrec mariánsky ako známa liečivá bylinka, ale je možné jeho využitie aj navonok na kožu či vlasy.

V týchto oblastiach má olej najlepšie pôsobenie:

Podpora pečene a detoxikácia

Pestrecový olej použite v prípade, ak chcete podporiť zdravie pečene a jej očistenie, rovnako tak na detoxikáciu tráviaceho systému a celého tela. Pomáha aj na obnovu pečeňových buniek, ochranu pečene a používa sa tiež na podporu pri cirhóze a hepatitíde.

Pôsobenie na tráviacu sústavu

Okrem vplyvu na pečeň vám olej môže pomôcť na celkovú podporu trávenia a metabolizmu, na chudnutie a zníženie nadmernej chuti do jedla, na metabolizmus tukov, na zápchu, žalúdočné vredy aj žlčníkové kamene a tiež na zdravie žalúdka a čriev.

Antioxidačné pôsobenie a imunita

Viacero látok obsiahnutých v Pestrecovom oleji má priaznivé účinky na podporu imunity a prirodzenej obranyschopnosti. Okrem toho ide aj o antioxidanty pôsobiace proti voľným radikálom a oxidačnému stresu, čiže proti predčasnému starnutiu buniek.

Účinky na pokožku a vlasy

Ak ide o pôsobenie a vplyvy na vlasy, tu sa môže olej nanášať na vlasovú pokožku hlavy v boji proti lupinám. Jeho aplikácia na kožu pomáha na rany a ich hojenie, odreniny, popáleniny, lupienku, ekzém, psoriázu, akné a rozličné zápaly kože.

Vplyvy na srdce a nervy

Látky obsiahnuté v  oleji majú pozitívne vplyvy aj na krvný obeh, vplývajú na zníženie cholesterolu, ktorý je rizikom aj pre aterosklerózu. Preventívne pôsobia na cievy a proti srdcovým ochoreniam, ovplyvňujú zdravie nervov a mozgovú činnosť.

Pôsobenie v ďalších oblastiach

Čo sa týka ďalších vplyvov, Pestrecový olej môžete použiť na regeneráciu a vitalitu tela a mysle, menštruačné bolesti a kŕče, zlepšenie mužskej potencie, hemoroidy, proti úzkosti a depresie, zmiernenie účinkov alkoholu a viaceré alergie, napríklad žihľavku.

AKÉ MÁ VYUŽITIE V KUCHYNI?

Viaceré zo spomínaných účinkov, hlavne ak má ísť napríklad o dlhodobé pôsobenie na trávenie, je možné využiť aj použitím v kuchyni. Olej viete pridať do šalátov, zálievok, kaší, k zelenine či k cestovinám, zmiešať ho môžete aj s tekvicovým olejom.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Pestrecovým olejom

To, že Pestrecový olej má viaceré pozitívne účinky, je len jedna jeho stránka. Pred začiatkom jeho používania by ste sa mali zaujímať aj o ďalšie, napríklad o témy súvisiace s možnými kontraindikáciami, používaním dlhšiu dobu alebo správnym skladovaním, aby ste ho mohli využiť naplno. Ide o dôležité otázky.

Tu sú dotazy, ktoré sú na fórach a v diskusiách najčastejšie:

Je možné použitie Pestrecového oleja aj na preventívne účely?

Áno, takéto použitie možné je a to v zásade pri každom z jeho účinkov a na každú oblasť jeho pôsobenia. Na rozdiel od bežného používania pri akútnych problémoch stačí ale v rámci prevencie menšia dávka, väčšina výrobcov uvádza 1 lyžičku denne.

Sú nejaké prekážky či kontraindikácie k užívaniu tohto oleja?

Áno a ide hlavne o také situácie, kedy by mohli účinky Pestrecového oleja spôsobiť nejaké problémy a ohrozenie zdravia. Týka sa to ľudí, ktorí majú problémy s krvným tlakom, nedostatok železa a vápnika a ktorí užívajú niektoré kategórie liekov.

Môže sa tento olej užívať aj v tehotenstve a počas dojčenia?

Pri každom oleji si treba pred začiatkom jeho užívania pozrieť príbalovú informáciu od výrobcu, kde by to malo byť uvedené. Vo všeobecnosti ale platí, že olej sa neodporúča pre tehotné a dojčiace ženy, ak ho chcete užívať, spýtajte sa radšej lekára.

Akým spôsobom treba skladovať a uchovávať Pestrecový olej?

Vo väčšine prípadov platí, že bez ohľadu na značku je nutné otvorené balenie oleju spotrebovať do 6 mesiacov, výnimočne to môže byť dlhšie. V každom prípade musí byť olej na tmavom mieste mimo priameho slnka a pri izbovej teplote mimo mrazu.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Pestrecový olej

To, že Pestrecový olej je stále viac a viac vyhľadávaný, dokumentuje aj jeho rozširujúca sa ponuka. Sortiment zahŕňa veľký výber značiek a výrobcov, ktorí ponúkajú rôzne oleje, či už ide o balenia, kvalitu pôvodu alebo spracovanie a zloženie oleja.

Čo sa týka sortimentu olejov, ten tvoria oleje rôznych typov a veľkostí:

K dispozícii máte oleje v štandardnej aj v bio kvalite, najčastejšie v objeme od 200 ml do 500 ml, všetky sú lisované za studena a obsahujú iba 100 % čistý olej bez prísad

Medzi najdôležitejšie vlastnosti, výhody a charakteristiky olejov patria:

 • jednoduchá kúpa, všetky typy olejov sú voľne dostupné bez receptu
 • možnosť použitia perorálne v kuchyni aj dávkovanie, ale aj navonok
 • bezproblémové užívanie vďaka tomu, že tu nie sú rizikové syntetické látky

Všetky tieto oleje majú tekutú formu a nevyužívajú sa v žiadnych iných typoch doplnkov výživy alebo v prípravkoch, na rozdiel od niektorých iných rastlinných olejov. Nenájdete ich teda v kapsulách alebo v tabletkách, rovnako tak nie ani v kozmetike. Samotnú rastlinu však v podobe extraktov alebo výťažkov už v takýchto prípravkoch nájdete.

Ak ide o výber konkrétnej značky alebo typu Pestrecového oleja, je lepšie siahnuť po overených výrobcoch a hlavne po tých produktoch, ktoré sú v bio kvalite. Objem oleja závisí na vás a na tom, ako intenzívne sa ho chystáte využívať a za akým účelom.

Treba pamätať na to, že väčšinu olejov treba po otvorení spotrebovať do 6 mesiacov, preto tie najväčšie balenia s 500 ml oleju kupujte iba vtedy, ak ich chcete pravidelne používať. Spoločnou výhodou všetkých prípravkov s Pestrecovým olejom je, že sú bezproblémové z hľadiska možných nežiaducich a vedľajších účinkov či kontraindikácií.

Olej z pestreca mariánskeho

 • Podpora pečene a detoxikácia

Ostropestrecový olej

 • Blahodarné účinky na pečeň

Pestrec mariánsky drvený

 • Miešajte do jogurtu, alebo do iného nápoja, alebo jedla (po tepelnej úprave)

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Pestrecový olej

Najlepší výber značiek, veľkostí balenia a typov produktov s obsahom Pestrecového oleja nájdete v online lekárňach. Tie ponúkajú na rozdiel od bežných eshopov odbornejšie zázemie a na rozdiel od kamenných lekární pohodlnejší a jednoduchší spôsob nákupu.

Pre užívateľov majú zároveň aj ďalšie nezanedbateľné benefity:

 • výhodnejšia cena, či už ide o cenu prípravku, alebo aj o doručenie
 • lepší výber skladom, hlavne ak sa jedná o známejšie lekárne typu [lekaren]
 • možnosť porovnania viacerých prípravkov a produktov na jednom mieste
 • pohodlný spôsob nákupu z domu cez počítač, tablet alebo aj mobil

Tieto výhody viete využiť vo svoj prospech, pričom práve v prípade lekární, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu, k tomu môžete pripočítať aj kvalitnejší zákaznícky servis. To v praxi znamená rýchlejšie doručenie, napríklad do 24 hodín, ale aj viac možností platby.

Okrem štandardnej dobierky tak môžete platiť aj platobnou kartou a to cez internet, prípadne cez internet banking. Viaceré lekárne umožňujú aj objednávku bez registrácie, čo je ešte rýchlejšie a pohodlnejšie. Samozrejmosťou sú rôzne finančné benefity, zľavové kódy a vernostné akcie. Nakupovať v online lekárni má výhody pre každého.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.78

27 Hodnotení