Plodnosť v menopauze, kedy sa znižuje, kedy končí a dokedy je možné tehotenstvo

Plodnosť v menopauze, kedy sa znižuje, kedy končí a dokedy je možné tehotenstvo

Medzi najviac typické zmeny, ktoré sa objavujú v období menopauzy, patria zmeny týkajúce sa plodnosti. Ide o dôsledok poklesu estrogénu, ktorý má vplyv na menštruačný a ovulačný cyklus, takže prichádza k zníženiu intenzity uvoľňovania vajíčok z vaječníkov.

Tento hormón však ovplyvňuje nielen plodnosť, ale aj iné aspekty sexuálneho zdravia, rovnako tak sa zvyšujú aj riziká spojené so zvýšenou pravdepodobnosťou vzniku niektorých ochorení, problémov a porúch týkajúcich sa reprodukčnej sústavy a pohlavného zdravia. Ako riešiť tento stav a ako súvisí plodnosť a menopauza, to si povieme v ďalších riadkoch.

Plodnosť v menopauze a ako prebieha jej zníženie

Menopauza je z biologického hľadiska prirodzeným procesom, počas ktorého dochádza k zmenám hormonálneho typu, hlavne k poklesu estrogénov. Tento pokles má súvislosť s ich nižšou produkciou vo vaječníkoch, čo súvisí aj s postupným znižovaním ich funkcie.

Výsledkom celého tohto procesu je postupné znižovanie ovulácie, čo je základy predpoklad pre plodnosť u žien. Navonok sa to prejavuje hlavne s poklesom menštruačného krvácania a narušením jeho pravidelnosti. Na druhú stranu, štatistiky uvádzajú, že už 10 rokov pred faktickým vznikom menopauzy môže prísť k cyklom bez uvoľnenia vajíčka.

SARAPIS plus

 • Pôsobenie na komfort počas klimaktéria

Minapent

 • Na klimaktérium a jeho negatívne prejavy

Fytosoja Forte

 • Pôsobenie na hormonálnu rovnováhu

Femarelle Recharge 50+

 • Pomoc s prejavmi menopauzy

V súvislosti s plodnosťou a nástupom menopauzy či jej priebehom treba vedieť, že:

 • v priemere sa žena narodí s jedným až dvoma miliónmi vajíčok, počas života sa už ďalšie netvoria, naopak, postupne počet klesá a to mesačne aj po stovkách
 • v momente, ako príde k poklesu počtu vajíčok pod 1000, začína obvykle obdobie klimaktéria, kedy príde k zníženiu hladiny estrogénov aj progesterónu
 • po dosiahnutí menopauzy zostáva ženám okolo 100 vajíčok, čo však nevylučuje možnosť tehotenstva, ale nepravidelnosť cyklu túto pravdepodobnosť znižuje
 • okrem vajíčok má vplyv na plodnosť aj stav maternice, kde práve vplyvom zníženia hladiny estrogénu prichádza zhoršeniu možnosti zahniezdenia vajíčka v nej

Veľmi dôležité je v rámci témy plodnosti upozorniť aj na riziká, ak by chcela žena otehotnie vo vyššom veku. Štatistiky jednoznačne udávajú, že u žien po 40. roku života stúpa riziko spontánnych potratov až na tretinu a zvyšuje sa aj riziko zdravotného postihnutia.

PLODNOSŤ VO VYŠŠOM VEKU SA OVPLYVNIŤ NEDÁ

To, kedy začne žena strácať svoju plodnosť, je dané viacerými faktormi, vrátane toho, kedy prišlo k zavŕšeniu pohlavného dospievania. Práve od tohto času postupne klesá počet vajíčok, rovnako s tým súvisí aj nástup začiatku menopauzy a zmien ovulačného cyklu.

Aké ďalšie problémy súvisiace s pohlavným zdravím hrozia

Okrem prirodzeného poklesu plodnosti, ktorý je spätý s vplyvmi na menštruačný a ovulačný cyklus, treba myslieť aj na niektoré iné problémy spojené so sexuálnym zdravím. Tie sa týkajú tak konkrétnych orgánov pohlavnej sústavy, ako aj niektorých procesov.

Medzi najčastejšie problémy, javy, choroby či poruchy patria:

Nepravidelnosť menštruácie: Jedným z najčastejších problémov, ktorý môže postihnúť ženy v čase menopauzy a súvisí priamo s pohlavným zdravím, je nepravidelná menštruácia. Niekedy môže byť tiež silnejšia a intenzívnejšia, inokedy je veľmi slabá.

Zníženie libida: Druhým častým javom vyskytujúcim sa typicky v čase prechodu je zníženie libida, čiže sexuálneho apetítu. V praxi sa to prejavuje tým, že dochádza k oslabeniu chuti na sex a pohlavný styk a celkovo k zhoršeniu dráždivosti na sexuálnu stimuláciu.

Zhoršenie lubrikácie: Ďalším častým problémom, ktorý súvisí so zníženou hladinou estrogénu, je úroveň lubrikácie, čiže zvlhčenia pošvy. Tá sa v čase menopauzy stáva suchšou a navyše sliznica a vnútorné tkanivo pošvy strácajú svoju pôvodnú elasticitu.

Ochabnutie panvových orgánov: Pomerne vážnou poruchou je aj ochabnutie panvových orgánov, hlavne pokiaľ ide o ochabnutie svaloviny a tkanív, ktoré sú zodpovedné za fungovanie týchto orgánov. Výsledkom môžu byť problémy s močením.

Útvary v pohlavných orgánoch: Počas menopauzy sa tiež zvyšuje riziko vzniku rôznych problémových útvarov v maternici, vajíčkovodoch a vo vaječníkoch. Najčastejšie sa vyskytujú fibroidy, polypy a myómy, ktoré ovplyvnia aj menštruáciu.

Riešenie pohlavného zdravia v menopauze doma

V prípade, ak chcete riešiť celkové pohlavné zdravie a problémy spojené s menopauzou, nemusíte sa spoliehať len na odbornú liečbu. Veľa toho viete spraviť aj doma, hoci, napríklad pokles plodnosti sa zvrátiť nedá. Na iné javy a problémy ale pôsobiť môžete.

Tu je 5 vecí, ktoré by ste rozhodne mali spraviť alebo zmeniť:

Zmena stravovania

Nevyhnutnou zmenou, ktorú musíte spraviť, je tá v oblasti stravovania. Obmedziť treba jedlá s cukrom, bielou múkou, stuženými tukmi, kávu, alkohol aj čierny čaj, naopak, do jedálnička zaraďte viac celozrnných produktov, syry, ryby, hydinové mäso, zeleninu a sóju.

Cvičenie, cviky a pravidelný pohyb

Pravidelný pohyb je alfa a omega udržiavania sa v kondícii a v zlepšení fyzickej aj psychickej vitality. Striedajte chôdzu s behom, plávaním, bicyklom a cvičení vo fitku. Na zlepšenie problémov s udržiavaním moču aj s močením sa odporúčajú Kegelove cviky.

Sauna, kúpele aj oddych

Okrem pohybu netreba samozrejme zabúdať ani na oddych. Ten by mal spočívať jednak v dostatku spánku, ale aj v obmedzení stresu. Pre zlepšenie cirkulácie krvi v panvovej oblasti a na zvládanie návalov tepla vám pomôže aj teplý kúpeľ alebo pobyt v saune.

Pomoc byliniek  a prírody

Na problémy s potením, návalmi tepla, nestálosťou nálady, zlepšením pravidelnosti menopauzy a aj na zvýšenie libida a sexuálneho apetítu vám pomôžu bylinky. Môžete ich kúpiť aj vo forme hotových čajov, napríklad z ľubovníka, šalvie alebo žeruchy.

Voľne dostupné doplnky aj prípravky

V prípade, že hľadáte ešte účinnejšie a viac špecifické prípravky na podporu v problémoch súvisiacich s menopauzou, môžete siahnuť po voľne dostupných doplnkoch a produktoch. Môže sa jednať o tabletky, kapsuly, kvapky, krémy alebo vonkajšie produkty.

ČO NAJDLHŠIE A NAJŠIRŠIE VPLYVY

Aby vám mohli spomínané zmeny, opatrenia či prípravky pomôcť, najlepšie spravíte, ak ich skombinujete a využijete navzájom. Aj tak však môže trvať istú dobu, než sa ich účinky a efekty prejavia, treba preto dať takýmto zmenám čas, musia byť dlhodobejšie.

Výživové doplnky a prípravky na podporu v menopauze

Veľmi dobrým pomocníkom v rámci podpory počas menopauzy môžu byť aj niektoré doplnky výživy alebo prípravky s vonkajšou aplikáciou. Jedná sa o produkty, ktoré sú dostupné voľne bez lekárskeho predpisu alebo bez predošlého vyšetrenia.

Sortiment zahŕňa viacero typov podľa zamerania:

K dispozícii sú prípravky komplexne podporujúce hormonálnu rovnováhu, ale aj tie, ktoré pôsobia na špecifické oblasti, napríklad kosti, libido, návaly tepla či potenie

Spomínané produkty a prípravky majú pre ženy niekoľko benefitov:

 • majú prirodzený typ účinkov, čo vyplýva aj z ich zloženia
 • možno ich užívať krátkodobo aj dlhodobo, dokonca aj preventívne
 • nemusíte sa obávať vážnejších nežiaducich a vedľajších vplyvov

Ak ide o formu, na výber máte viacero typov prípravkov, štandardne sú však ponúkané hlavne tabletky, kapsuly, roztoky, kvapky, sirupy a čajoviny v prípade perorálnej formy a rôzne gély, krémy a masti v prípade vonkajšieho lokálneho pôsobenia. Prípravky s vonkajším pôsobením sú určené hlavne na zlepšenie prekrvenia a zvlhčenia sliznice pošvy.

V prípade produktov určených na vnútorné užitie je mechanizmus účinku zameraný hlavne na doplnenie fytoestrogénov do tela, ktoré môžu reagovať s estrogénovými receptormi a suplovať tak zníženie hladiny tohto hormónu. Najčastejšie ide o izoflavóny zo sóje.

Dôležitejšie je celkové zloženie prípravkov, komplexná zmes spomínaných fytoestrogénov spolu s rastlinnými extraktmi, minerálmi a vitamínmi totiž môže pomôcť na viaceré fyziologické a psychogénne prejavy spojené s menopauzou. Týkať sa to môže aj sexuálneho apetítu a zdravia, kúpiť sa dajú totiž napríklad aj tabletky na zvýšenie libida.

SARAPIS plus

 • Pôsobenie na komfort počas klimaktéria

Minapent

 • Na klimaktérium a jeho negatívne prejavy

Fytosoja Forte

 • Pôsobenie na hormonálnu rovnováhu

Femarelle Recharge 50+

 • Pomoc s prejavmi menopauzy

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na podporu v menopauze

V prípade, že vás spomínané tabletky, kapsuly, čajoviny, krémy či iné podoby prípravkov oslovili, môžete si ich bez akéhokoľvek problému zakúpiť v lekárni. Nakoľko ide o produkty dostupné bez receptu či návštevy lekára, nie ste odkázaní iba na osobnú kúpu.

Práve naopak, využiť môžete aj pohodlnejšiu objednávku v online lekárňach:

 • ušetríte, či už na cenách prípravkov alebo aj na doručení zásielky
 • nemusíte nikam ísť, objednávku spravíte cez tablet, počítač aj telefón
 • nemusíte mať ani hotovosť, zaplatiť totiž viete aj cez internet
 • získate lepší prehľad a môžete si všetky prípravky za chvíľu porovnať

Najväčším benefitom, ktorý majú online lekárne oproti tým kamenným, je šírka a pestrosť sortimentu, rovnako tak lepší výber prípravkov skladom. Platí to predovšetkým pre tie známejšie a väčšie internetové lekárne, napríklad [lekaren] alebo ďalšie značky.

Okrem širšieho výberu môžete zároveň čakať aj lepší zákaznícky servis pri platbe, napríklad okrem platby na dobierku a prevodom aj možnosť platenia cez platobnú kartu, rovnako tak aj v súvislosti s celým nákupom. Prejaví sa to širšími možnosťami pri výbere kuriéra, rýchlejším doručením, možnosťou nákupu bez registrácie či lepšími zľavami a akciami.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.78

36 Hodnotení