Podkožný tuk máte na hlave, tvári, chrbte aj bruchu, aká redukcia tuku je najlepšia?

Podkožný tuk máte na hlave, tvári, chrbte aj bruchu, aká redukcia tuku je najlepšia?

Súčasťou ľudského organizmu je aj tuk, ktorý má podobu tukových tkanív. Tie sa nachádzajú v celom tele, no mnoho z nich nevidíme, nakoľko ide o tzv. viscerálny tuk, čiže vnútorný. Tento tuk obklopuje vnútorné orgány, jeho výhodou je, že sa ho ľahko zbavíte.

Oveľa problematickejší je však podkožný tuk. Ako už hovorí samotný názov, nenachádza sa niekde anonymne vo vnútri tela, ale priamo pod povrchom pokožky. Je prítomný prakticky všade, no najviac ho vidno v tých problémových partiách, kde sa najrýchlejšie priberá. Ide štandardne o brucho, boky, zadok a stehná. Ako tento tuk možno zredukovať?

Čo je podkožný tuk a aký vplyv má na chudnutie a hmotnosť

Tuk je jedna z najvýznamnejších látok v tele, z potravinového hľadiska sa jedná o jednu z troch makroživín, ktoré prijímame do organizmu prostredníctvom potravy. Jeho základnou funkciou je zásoba energie, ktorá sa využíva, ak telu dochádza okamžitá energia.

Pod okamžitou sa myslí energia z cukrov, pričom táto sa využíva ako prvá. Okrem zásobnej funkcie majú tuky v tele aj význam z hľadiska termoregulácie, hormonálnej rovnováhy či pre zdravú látkovú premenu. Prítomnosť tuku ako takého teda nie je problém, problémom je stav, kedy je tuku priveľa a telo si ho ukladá vo vyššej miere, či už viditeľne alebo nie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Podkožný tuk tvorí len jeden z viacerých typov tukov v organizme:

 • ako už hovorí aj samotný názov, tento tuk sa nachádza v podkožných tkanivách, pričom najčastejšie sa ukladá na zadku, bokoch, stehnách, bruchu a krku
 • k jeho hromadeniu dochádza, ak je príjem kalórií, čiže energie, vyšší, ako výdaj, vtedy si telo túto energiu uloží do tukových buniek a samostatných tkanív
 • okrem podkožného tuku existuje aj tzv. esenciálny tuk, ktorý je súčasťou tela až do smrti, v menej miere sa v tele nachádza aj hnedý tuk, toho je najmenej
 • na redukciu podkožného tkaniva slúži najlepšie fyzická aktivita, ktorá musí byť tak intenzívna alebo dlhodobá, že telo siahne po tuku ako po energii

TUK JE PRE TELO POTREBNÝ V ISTEJ MIERE

Nikto nehovorí, že sa musíte úplne zbaviť svojho tuku, táto živina je pre správne fungovanie ľudského organizmu nevyhnutná. Podľa štatistík tvorí bežne tuk okolo 15 až 23 % objemu základných zložiek. Cieľom je redukovať tuk v najviac problémových partiách.

Spôsoby, ako najlepšie zredukovať podkožný tuk

Prejdime teraz od teória viac do praxe, konkrétne k tomu, ako zredukovať podkožný tuk. V tomto ohľade sa zameriame tak na kombináciu spaľovania už existujúcich tukových zásob a zároveň na ovplyvnenie ukladania tukov, predovšetkým zmenou jedálnička.

Tu sú 4 možnosti, ako sa zbaviť a ako zredukovať podkožný tuk:

Intenzívne cvičenie: Aby ste sa zbavili tuku komplexne a dlhodobo, to najlepšie, čo môžete spraviť, je zamerať sa na pravidelné intenzívne cvičenie. Kombinujte menej a viac intenzívne, napríklad turistiku, člnkovanie, šprinty a intenzívny HIIT tréning s využitím drepov, zhybov, príťahov a podobne. Takto spálite najviac kalórií a tiež tukových zásob.

Spaľovače tukov: Druhou možnosťou, ako redukovať podkožný tuk, ale aj tuk všeobecne v tele, je využiť spaľovače tukov. Tu máte na výber jednak hotové doplnky, prípravky a tie produkty, ktoré obsahujú kofeín či L-Karnitín, ako aj prírodné prostriedky. Na spaľovanie tukov pozitívne pôsobia napríklad káva, zelený čaj a štipľavé chilli korenie.

Ovplyvnenie inzulínu: Nielen spaľovanie tukov, ale aj mieru ich ukladania je možné ovplyvniť a to pomocou vplyvu na hormón inzulín. Ak budete jesť priveľa sacharidov, najmä tzv. rýchlych cukrov, dochádza k aktivácii hormónu. Ten ovplyvňuje nielen cukry, ale aj ukladanie tukov. Jedzte preto skôr komplexné sacharidy a v menšom množstve.

Liposukcia: Na prvý pohľad je pohodlnou možnosťou s okamžitým účinkom liposukcia. Ide o invazívny chirurgický zákrok, ktorý spočíva v lokálnom odsatí podkožného tuku z nejakej konkrétnej oblasti. Najčastejšie sa uskutočňuje na bruchu, stehnách, bokoch, brade, krku, šiji a lícach. Mínusom riešenia je vysoká cena a fakt, že ide len o lokálny zákrok.

Ďalšie možnosti pre chudnutie a spaľovanie tuku doma

Okrem vyššie spomínaných špecifických možností a prostriedkov na cielenú redukciu tuku je vhodné zlepšiť všeobecne svoju životosprávu a životný štýl. Výsledkom bude chudnutie komplexne z celého tela a tukových tkanív a zlepšenie zdravia viac oblastí.

Tu sú oblasti, kde máte možnosti pre chudnutie a spaľovanie tuku:

Znížte množstvo prijatých kalórií

Prvým pravidlom, ak chcete chudnúť, je znížiť príjem kalórií, čiže energetickej hodnoty stravy. Optimálne je zníženie denného príjmu o 100 až 200 kalórií, najmä by malo ísť o kalórie zo sacharidov a nezdravých tukov, či už zo sladkostí alebo tučného mäsa.

Jedzte častejšie a menej

Nielen to, z čoho sa skladá váš jedálniček, ale aj spôsob stravovania zohráva pomerne veľkú úlohu pri chudnutí a spaľovaní tuku. Častejšia konzumácia menších porcií jedál ma pozitívny vplyv na rýchlosť metabolizmu. Jedzte ideálne 5 jedál denne s odstupom po 3 hodín.

Pite veľa vody a bylinkové čaje

Pitný režim má tiež výrazný účinok na spaľovanie tuku, zníženie jeho ukladania, zlepšenie trávenia a stimuláciu metabolizmu. Jeho základom by mala byť čistá voda, denne jej vypite aspoň 3 litre a tiež po menších častiach, ale pravidelne. Doplňte ju o bylinkový čaj.

Hýbte sa pravidelne každý deň

Okrem špeciálnych intenzívnych tréningov, ktoré majú efekt pre cielené spaľovanie tukov, je dôležitý aj pravidelný a každodenný pohyb. Základom by mala byť rýchla chôdza, k nej pridajte viac krát do týždňa bicyklovanie, beh, plávanie alebo aj kolieskové korčule.

Menej zlozvykov a viac oddychovania

Ponocujete? Doprajete si cigaretu alebo pohárik alkoholu? Neviete, kedy pracovne vypnúť a máte stres? Toto všetko sú výrazné negatívne faktory, ktoré majú vplyv na spomalenie spaľovania tukov. Pozor si dajte aj na spánok, minimum je 8 hodín bez prerušenia.

TRPEZLIVOSŤ PRINÁŠA NAJLEPŠIE VÝSLEDKY

Pokiaľ ide o chudnutie z podkožného tuku a všeobecne o chudnutie, základom úspechu je mať trpezlivosť. Priberanie nie je obvykle otázkou niekoľkých dní či týždňov a to isté platí aj pre chudnutie a obzvlášť pre spaľovanie tuku. Vytrvajte v cvičení ako aj jedálničku.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Jednou z možností, ako celkovo a komplexne chudnúť a tiež lepšie spaľovať tuk, je aj diéta. Diétovanie má väčšina ľudí spojené s hladovaním, nadmerným cvičením alebo radikálnou redukciou živín. Po skončení väčšiny diét dochádza aj k pribratiu a jojo efektu.

Dobrou správou je, že existuje Keto diéta, ktorá sa v mnohom líši:

 • táto diéta je založená na jednoduchej zmene jedálnička, kedy sa obmedzuje príjem tukov a najmä sacharidov, v ich prípade pod limit 50 gramov denne
 • výsledkom je stav zvaný ketóza, čo je fyziologicky prirodzený stav, ktorý má vplyv na energetický metabolizmus a to, že telo zmení primárny zdroj energie
 • počas ketózy dochádza k tomu, že organizmus nesiaha po cukroch, ale po tukoch, teda spaľuje tukové zásoby uložené v tukových tkanivách a to po celom tele
 • chudnutie je tak najefektívnejšie, pričom v jedálničku sa zvyšuje podiel bielkovín, ktoré tvoria základ svalových vlákien a vďaka tomu neubúdajú svaly

Okrem toho má zvýšené zastúpenie bielkovín v jedálničku aj pozitívny efekt na pocit hladu a sýtosti, počas Ketónovej diéty vám tak nehrozí hladovanie. Dobrou správou je, že počas diéty dochádza aj k zvýšeniu príjmu vlákniny zo zeleniny, čo vplýva na trávenie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Keto diéta je rozdelená do troch fáz a má trvanie cez 3 mesiace, takže chudnutie je postupné aj dlhodobé, rovnako tak je riziko jojo efektu naozaj minimálne. Plusom je jej široký vplyv aj na iné oblasti fungovania organizmu, okrem zmienenej podpory trávenia ide aj o zrýchlenie metabolizmu, zníženie hladiny cukru v krvi a tiež o normalizáciu cholesterolu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ketónová diéta, ako sa jej tiež hovorí, má pozitívne prípady vo viacerých oblastiach, no má tiež jedno menšie negatívum. Tou je náročnosť diétovania, nakoľko zmena jedálnička nebýva taká jednoduchá, hlavne ak má prísť k zvýšeniu bielkovín a zníženiu sacharidov.

Alternatívu v tomto prípade ponúka sortiment značky KetoMix:

Ide o producenta zameraného na jedlá, potraviny, nápoje a iné produkty s proteínovým základom, ktoré majú minimum sacharidov a tak splnia podmienky diéty

V ponuke môžete nájsť široký výber pre celodenné stravovanie:

 • všetky jedlá pripravíte behom pár minút a zvládnete to aj bez skúseností
 • nemusíte sa obávať o kvalitu a pôvod surovín, zloženie je garantované
 • na jednom mieste si viete vyskladať celodenný jedálniček aj pitný režim

V prípade, že ste celiatik, nemusíte sa ničoho báť, s výnimkou pečiva nenájdete v týchto jedlách a potravinách žiadny lepok. Rovnako tak produkty či nápoje neobsahujú ani žiadne rizikové alebo problematické konzervanty a chemikálie. Veľkým benefitom je, že tu naopak nájdete veľa vitamínov, minerálov, stopových prvkov a vyvážený pomer živín.

Čo sa týka výberu, KetoMix ponúka proteínové polievky, kaše, omelety, palacinky, hlavné jedlá, cestoviny, pečivo, omáčky, dresingy, nátierky aj pomazánky. Na výber máte tiež sladké a slané pochutiny, najmä tyčinky, čokolády, perníky, chipsy, dezerty a podobne.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Veľkým plusom je aj to, že si viete takto zložiť všetky hlavné aj menšie jedlá počas dňa. Čo sa týka nápojov, tu je na výber niekoľko druhov proteínových koktejlov s príchuťami od kávy až po vanilku alebo kokos. Značka má vo svojej ponuke aj výživové doplnky, najmä na lepšie a intenzívnejšie spaľovanie tukov s využitím známej aminokyseliny L-Karnitín.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ by ste mali záujem o viac informácií o sortimente KetoMix, chceli by ste detailnejšie poznať zloženie potravín a nápojov, alebo by ste chceli vedieť viac o samotnej diéte, skúste oficiálnu webstránku www.ketomix.sk. K dispozícii je aj telefonická infolinka.

Na webstránke nájdete aj oficiálny eshop, kde môžete nakúpiť:

  • bez toho, aby ste niekam museli ísť, rovnako bez ohľadu na to, kde ste
  • jednoducho a rýchlo za pár minút, či už cez počítač alebo cez smartfón
 • flexibilne z pohľadu platenia, k dispozícii sú hotovostné aj online platby
 • s garanciou originality jednotlivých produktov a zároveň najlepšej ceny

Pri nákupe sa postupuje tak, ako v každom inom bežnom eshope. Stačí len vložiť do online košíka potraviny, nápoje alebo celé balíčky, vyplniť svoje údaje a adresu dodania, vybrať si kuriérnu službu a miesto doručenia a zvoliť hotovostnú či bezhotovostnú platbu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pri doručení väčšej zásielky neplatíte poštovné, štandardne trvá dodanie najviac 3 pracovné dni a kuriér vám vie doručiť balíček tak domov, ako aj na odberné miesto služby zvanej Zásielkovňa. Platiť viete v hotovosti a na dobierku, ale aj bezhotovostne, či už platobnou kartou alebo cez internet banking. Jedno aj druhé prebieha online a veľmi rýchlo.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie