Pomáha citrónová, uhorková, zázvorová, kokosová alebo škoricová voda na chudnutie?

Pomáha citrónová, uhorková, zázvorová, kokosová alebo škoricová voda na chudnutie?

Ak chcete chudnúť, jedným z najviac prirodzených prostriedkov, ktorý vám s tým môže pomôcť, je voda. Základom pitného režimu by mala byť tá obyčajná, čistá a neochutená, no na podporu lepšieho spaľovania tukov alebo metabolizmu môžete skúsiť aj iné.

Medzi veľmi často využívané typy patria hlavne voda s citrónom, uhorková, zázvorová, rascová, kokosová či škoricová voda, prípadne aj kombinácie iných druhov zeleniny a ovocia. Mnoho ľudí má zas overené, že im na chudnutie pomáha slaná alebo teplá voda. Ak chcete vedieť, ktorá je najlepšia a aký by mal byť pitný režim, čítajte ďalej, dozviete sa.

Čo je chudnutie a ako naň vplýva voda

Voda je základom prirodzeného pitného režimu. Obsahuje všetky dôležité minerály, vitamíny a stopové prvky, rovnako tak je významným zdrojom elektrolytov. Je dôležitá pre všetky orgánové sústavy, krvný obeh, psychickú vitalitu, imunitu, vlasy aj pleť.

Má tiež význam pre trávenie, nakoľko podporuje črevnú peristaltiku a zároveň prečisťuje črevá. Už len tento vplyv je pozitívny z hľadiska chudnutia alebo optimalizácie telesnej hmotnosti, nakoľko práve vďaka vode je možné prijaté potraviny a jedlo natráviť. Pre tých, čo chcú chudnúť aj s pomocou cvičenia, má voda priaznivý efekt na svaly.

Voda má v prípade chudnutia nasledovné pozitívne účinky a vplyvy:

 • napiť sa vody hneď ráno nalačno naštartuje trávenie a metabolizmus, tento účinok však má aj počas dňa, preto je dobré piť priebežne každú hodinu
 • voda dokáže znížiť hlad, obzvlášť vtedy, ak vypijete za jeden pohár pol hodinu pred jedlom, v praxi teda potláča prehnaný apetít a chuť na jedlo
 • okrem zrýchlenia metabolizmu všeobecne pomáha na rýchlejší metabolizmus a spaľovanie kalórií a to najmä pokiaľ ide o spaľovanie tukových zásob
 • pravidelné pitie vody pomáha aj na funkciu obličiek a celkovo pravidelné vylučovanie tekutín z tela, takže vám nehrozí priberanie v dôsledku ich zadržiavania

Okrem čistej vody je vhodné pre chudnutie využiť aj ochutené druhy, nie však kupované v podobe nejakých štiav alebo nebodaj džúsov, ale pripravené doma s nakrájaním čerstvého ovocia či zeleniny. Na dochutenie môžete pridať aj koreniny alebo bylinky.

DUŽINATÉ OVOCIE A ZELENINA

Dobrým spôsobom, ako podporiť chudnutie, je nielen pridávanie rôznych druhov ovocia a zeleniny do vody, ale aj ich samostatná konzumácia. Optimálne je, ak budete mať v jedálničku najmä citrusové plody, melóny, ananás, paradajky a uhorky.

Ktorá voda na chudnutie je najlepšia

Voda sama o sebe má pozitívne a stimulačné účinky na trávenie aj látkovú premenu, no ak do nej pridáte niektoré iné druhy ovocia, zeleniny, korenia či ďalších zložiek, viete tento efekt znásobiť. Pozitívom je, že príprava je veľmi rýchla a jednoduchá aj na doma.

Toto sú najlepšie druhy vody na chudnutie, trávenie a metabolizmus:

Voda s citrónom: Najznámejším druhom vody na chudnutie je citrónová voda. Citrón má spomedzi všetkých citrusových plodov najlepšie účinky na trávenie, metabolizmus a spaľovanie tuku, na dochutenie viete použiť aj mätu, medovku alebo šalviu.

Voda s melónom: Detoxikačné účinky na celú tráviacu sústavu, rovnako tak aj na zníženie pocitu hladu a na zlepšenie trávenia, má tiež červený melón. To, že obsahuje aj sacharidy, v tomto prípade nevadí, ide o ich zdravší typ. Pokojne ho tak pridajte do vody.

Voda s ananásom: Ďalším ovocím, ktoré je možné nakrájať a pridať do vody, je ananás. Ten obsahuje viaceré enzýmy podporujúce trávenie, rovnako tak pomáha spomaliť ukladanie tuku v tele. Plusom je, že pomáha na lepšiu hydratáciu organizmu a na podporu imunity.

Voda s hruškami: Užitočným a prospešným ovocím z pohľadu chudnutia sú aj hrušky. Hoci ide o ovocie, ktoré má viac sacharidov, obsahuje zároveň aj vlákninu potrebnú pre trávenie a množstvo vitamínov či minerálov. Do vody stačí pridať pár nakrájaných kúskov.

Ďalšie druhy ovocia: Do vody môžete pridať aj niektoré iné druhy bobuľového alebo dužinatého ovocia, pokojne ich aj vzájomne skombinujte. Vyskúšajte napríklad pomaranče, grapefruit, čierne ríbezle, čučoriedky, černice, maliny, jahody alebo aj paradajky.

Voda s uhorkou: Veľmi známe je aj využitie zeleniny na chudnutie, pričom v tomto ohľade je najpopulárnejšia voda s nakrájanou uhorkou. Tá je dobrým prostriedkom nielen na chudnutie a zníženie hladu, ale aj doplnenie niektorých vitamínov a minerálov.

Zázvorová voda: Veľmi populárnou je tiež zázvorová voda, kde stačí do obyčajnej vody pridať zázvor, prípadne na dochutenie aj citrón a med. Zázvor má pozitívne účinky na stimuláciu trávenia, tvorbu žalúdočných štiav a taktiež podporuje metabolizmus.

Škoricová voda: Medzi koreniny tiež využívané na chudnutie patrí aj škorica, ktorú viete pridať na dochutenie čistej alebo nejakej zeleninovej a ovocnej vody. Má pozitívny vplyv na zníženie ukladania tukov, cholesterol aj hladinu cukru a tak lepšie reguluje apetít.

Rascová voda: Výborným prostriedkom na chudnutie je rasca a aj ju môžete použiť na ochutenie vody. Rascová voda pomáha výrazne zrýchliť látkovú premenu a metabolizmus tukov či sacharidov, rovnako tak pomáha znížiť ukladanie cholesterolu v tele.

Slaná voda: Mnoho ľudí používa na podporu chudnutia aj vodu s pridaním soli. Obvykle sa pridáva jedna čajová lyžička do 1 litra vody, tú potom môžete piť počas celého dňa, najlepšie nalačno a potom po každom jedle. Pomáha na trávenie aj na prečistenie čriev.

Teplá voda: Vyskúšať môžete aj pitie čistej vody, avšak s vyššou teplotou. Podľa niektorých štatistík totiž voda, ktorá má izbovú teplotu, pomáha na lepší metabolizmus, pri teplote nad 30 stupňov Celzia by mala mať dokonca stimulačné účinky na spaľovanie tukov.

Kokosová voda: Posledným druhom vody, ktorý by vám mal pomôcť na chudnutie, je kokosová voda. Tú si viete kúpiť ako hotový produkt a to v podobe doplnkov výživy alebo fitness produktov. K dispozícii môže byť aj so širším zložením pre športovcov.

NEZABÚDAJTE ANI NA ČISTÚ VODU

Spomínané ochutené vody s korením, zeleninou či ovocím majú svoj zmysel v rámci jednotlivých faktoroch dôležitých pre chudnutie, netreba však zabúdať ani na čistú vodu. Tá by mala byť základom pitného režimu a to v objeme aspoň 2,5 litra denne.

Kokosová voda na chudnutie a jeho podporu

Veľmi osvedčenou na chudnutie je kokosová voda, ktorá sa dá kúpiť v podobe voľne dostupných fitness produktov a doplnkov výživy. Môže mať tekutú podobu, ale aj podobu prášku, ktorý stačí rozmiešať v bežnej vode, zvyčajne stačí pol litra vody.

Coconut Water Powder

 • zdroj výživy a hydratácie
 • prírodný zdroj elektrolytov
 • vysoký obsah draslíka

Čo sa týka zloženia, tieto doplnky výživy a fitness produkty obsahujú:

Buď ide o prípravky a nápoje, kde je len kokosová voda, alebo je zloženie širšie, môžu tu byť aj vitamín C, zázvorový extrakt, med, citrón, rôzne korenie či aminokyseliny

Bez ohľadu na to, po ktorej konkrétnej značke siahnete, produkty sú:

 • voľne dostupné a voľne predajné, netreba mať recept alebo predpis
 • bez rizikových chemických zložiek, prísad, látok či stabilizátorov
 • bezproblémové, riziko vedľajších a nežiaducich účinkov je minimálne

Ak ide o hydrolyzované formy prášku, takúto podobu produktov má najčastejšie kokosová voda určená pre športovcov a tých, čo sa venujú fitness aktivitám vo vyššej intenzite. Štandardne sa v zložení takýchto produktov nachádzajú aj aminokyseliny a rôzne stimulanty, napríklad L-valín, taurín, tyrozín, kofeín, beta alanín, citrulín alebo L-Leucín.

Príprava práškovej formy je jednoduchá, stačí iba odporúčanú dávku zmiešať s vhodným množstvo tekutej vody. Pri tekutých prípravkoch a produktoch je užívanie jednoduchšie, stačí vypiť raz alebo dvakrát za deň odporúčané množstvo pred či počas aktivity.

Tekuté formy kokosovej vody môžu tiež obsahovať širšie zloženie látok, napríklad pridaný vitamín C, bylinné extrakty, korenie a podobne. Dobrou správou je, že neobsahujú žiadne rizikové farbivá alebo konzervanty a ani pridaný cukor. Siahnuť môžete aj po produktoch, ktoré sú bez laktózy alebo gluténu, takže ich môžu využiť aj ľudia s alergiami.

Ako a kde kúpiť kokosovú vodu na chudnutie a jeho podporu

Pokiaľ by ste chceli na chudnutie okrem doma pripravených vôd využiť aj kupovanú kokosovú vodu, nájdete ju tak vo viacerých známych online lekárňach typu [lekaren], ako aj v obchodoch a eshopoch s fitness produktmi, napríklad www.namaximum.sk.

Coconut Water Powder

 • zdroj výživy a hydratácie
 • prírodný zdroj elektrolytov
 • vysoký obsah draslíka

Nákup cez online lekárne a eshopy má oproti osobnému tieto výhody:

 • k dispozícii máte väčší výber skladom, hlavne v tých známejších
 • nemusíte platiť len v hotovosti, k dispozícii sú aj bezhotovostné platby
 • nákup vyriešite do pár minút, stačí vám k tomu pokojne len mobil
 • môžete si zvoliť doručenie domov, ale aj na kamenné odberné miesto

Tak eshopy s fitness sortimentom, ako aj online lekárne, majú k dispozícii široký sortiment rôznych značiek a typov kokosovej vody. Na výber máte aj ochutené, prípadne spomínané formy prášku. Siahnuť môžete po menších baleniach aj po zvýhodnených setoch.

Doručenie zvyčajne trvá 24 až 48 hodín, v závislosti od toho, u ktorého predajcu budete nakupovať. Nepozerajte však iba na čo najnižšiu cenu, ale aj na kvalitné zákaznícke služby. Môžete si vybrať platbu aj platobnou kartou, niektoré online lekárne a eshopy ponúkajú rýchlejší nákup bez zdržujúcej registrácie. Samozrejmosťou sú vernostné zľavy.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Pokiaľ by ste chceli pôsobiť na chudnutie ešte intenzívnejšie a viditeľnejšie, nestačí len zmeniť či prispôsobiť svoj pitný režim, dôležité je aj stravovanie. Vyhýbajte sa však drastickým, krátkodobým a príliš redukčným diétam, majú veľa rizík.

Naopak, dlhodobé diétne programy sú prospešné, napríklad Keto diéta:

 • táto diéta pomáha na efektívnejšie spaľovanie tukov a to prostredníctvom ketózy, čo je fyziologicky prirodzený stav energetického metabolizmu organizmu
 • počas ketózy telo využíva ako primárny zdroj energie tuky namiesto cukrov, pričom práve vďaka tomu lepšie spaľuje uložené tuky, teda tukové tkanivo
 • aby ste ketózu dosiahli, základom diéty je radikálne zníženie príjmu sacharidov v potravinách počas dňa, taktiež sa znižuje aj príjem nezdravých tukov
 • naopak, vo zvýšenej miere sa konzumujú potraviny bohaté na bielkoviny, taktiež sa pridáva zelenina s vlákninou a odporúčajú sa jesť aj orechy a semená

Pokiaľ sa rozhodnete pre Ketónovú diétu, získate vďaka uvedeným zmenám v jedálničku nielen dlhodobý program na chudnutie a spaľovanie tukov, ale aj pomoc s trávením a stimuláciu metabolizmu. Rovnako tak príde u vás aj k zníženiu cukru v krvi.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Keto diéta pozitívne pôsobí na cholesterol a normalizáciu krvného tlaku, má tiež preventívne účinky voči vzniku cukrovky a srdcovocievnych ochorení. Ide o dlhodobú diétu, ktorá trvá 12 až 14 týždňov a je rozdelená do troch fáz. Vďaka tomu je chudnutie postupné, no s dlhou zotrvačnosťou a efektivitou, riziko jojo efektu je oproti iným diétam minimálne.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ by ste chceli Keto diétu držať naozaj vážne a efektívne, môžete na to využiť aj diétny program KetoMix. Ide o producenta špeciálnych hotových potravín, jedál a nápojov, ktorých zloženie je prispôsobené Ketogénnej diéte, hlavne ak ide o bielkoviny.

V sortimente nájdete viacero druhov potravín pre celodenný jedálniček:

Siahnuť môžete po proteínových polievkach, hlavných jedlách, surovinách pre raňajky aj menšie jedlá, nájdete tu aj proteínové nápoje a doplnky s L-Karnitínom

Využitie sortimentu znamená viac pohodlia, má však aj ďalšie výhody:

 • nie je potrebné žiadne zložité varenie, príprava trvá zvyčajne 5 minút
 • máte istotu, že všetky jedlá aj nápoje sú vhodné pre Ketogénnu diétu
 • na jednom mieste vyriešite celodenné stravovanie aj celý pitný režim

Výhodou týchto potravín, jedál a nápojov je, že majú vyvážený pomer všetkých živín a nízky obsah sacharidov či nezdravých tukov. Okrem toho sú bohaté na viaceré potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky. Naopak, nenachádzajú sa tu žiadne rizikové chemické prísady, okrem pečiva ani lepok, takže potraviny a nápoje sú vhodné aj pre celiatikov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka konkrétneho sortimentu, v ponuke potravín KetoMix nájdete proteínové kaše, omelety, palacinky, polievky, cestoviny, sušené mäso, nátierky, dresingy aj pečivo. Samozrejmosťou je široký výber proteínových tyčiniek využiteľných celý deň.

Ak by ste dostali chuť na maškrtenie, k dispozícii sú aj sladké a slané pochutiny, napríklad proteínové chipsy, čokolády, sušienky, dezerty, nachos, perníky a podobne. Pitný režim zahŕňa koktejly v prášku so sójovou a srvátkovou bielkovinou, ktoré sú k dispozícii aj pre vegánov a na výber máte niekoľko príchutí od kávy, cez vanilku až po kokos.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Všetky spomínané produkty KetoMix si viete zakúpiť jednotlivo, ale aj v balíčkoch a to na 1 týždeň až 1 mesiace držania diéty. Vyriešite tak naraz svoje celodenné stravovanie. Kúpa je možná osobne v značkovej predajni, ale aj cez oficiálny eshop www.ketomix.sk.

V tom druhom prípade je nákup rýchlejší a poskytuje aj ďalšie plusy:

 • všetko vybavíte jednoducho cez počítač, tablet, notebook aj smartfón
 • nemusíte nikam ísť, objednávku aj doručenie vyriešite priamo doma
 • máte istotu najlepšej ceny a originality, nakoľko ide o oficiálne eshop
 • netreba mať pri sebe hotovosť, vystačíte si aj s platbou vopred a online

Na spomínanom webe nenájdete iba eshop, ale aj ďalšie a detailnejšie informácie týkajúce sa Ketónovej diéty. K dispozícii je aj telefonická a online infolinka, kde vám operátori odpovedia na všetky ďalšie otázky alebo dotazy, či už o diéte alebo o nákupe.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka platenia, tu máte na výber buď platbu kuriérovi na dobierku a v hotovosti, alebo platbu bezhotovostne a online, či už cez internet banking alebo platobnou kartou. K dispozícii máte viacero kuriérnych služieb, doručenie môže byť buď priamo k vám domov, alebo aj na odberné miesto Zásielkovne. Doručenie štandardne trvá do 3 pracovných dní.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie