Pomáha ovocná diéta na chudnutie bez joj efektu? Tu sú skúsenosti aj jedálniček

Pomáha ovocná diéta na chudnutie bez joj efektu? Tu sú skúsenosti aj jedálniček

Medzi obľúbené a z hľadiska vitamínov mimoriadne zdravé a prospešné diéty patrí ovocná diéta, ktorá môže mať pomerne flexibilné trvanie na 3 dni, 5 dní, týždeň aj viac, napríklad na 10 dní. Okrem toho, že sa využíva na chudnutie, má aj detoxikačné účinky.

Zaujímavosťou je, že na rozdiel od väčšiny diét, ktoré množstvo prijatého ovocia kvôli sacharidom kontrolujú, je ovocná diéta v tomto veľmi benevolentná a doslova protikladom oproti zaužívaným zásadám. To vytvára zaujímavý a z pohľadu ovocia pestrý jedálniček, ale zároveň aj množstvo otázok, napríklad na jojo efekt či možné riziká a nevýhody.

Čo je ovocná diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Ovocná diéta patrí medzi jednostranné diéty, ktoré sú typické tým, že základom jedálnička je jeden druh surovín či potravín. Ako už hovorí názov, v tomto prípade sa jedná o ovocie, ktoré môžete konzumovať vo veľkom množstve a to tak domáce, ako aj exotické.

Výhodou tejto diéty je, že ovocie je dobrým zdrojom vitamínov a minerálov, takže podporuje celkové zdravie organizmu a jeho orgánových sústav. Zároveň dopĺňate v ovocí aj tekutiny, čo podporuje trávenie a detoxikáciu čriev. V letných mesiacoch je diéta osviežujúcou, všeobecne pomáha hlavne na imunitu, stav pleti a tiež na zvýšenie energie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Z podstaty jedálnička aj na základe iných vlastností však má aj nevýhody:

 • jednostrannosť diéty znamená, že hoci bude jedálniček z pohľadu druhov ovocia pestrý, skôr či neskôr začnete pociťovať hlad po iných potravinách
 • počas diétovania budete veľmi pravdepodobne trpieť nedostatkom bielkovín a tukov, ktoré sú dôležité pre fyzickú výkonnosť organizmu, najmä svalov
 • zároveň môže nastať aj nedostatok železa, omega-3 mastných kyselín a tiež vitamínu B12, to môže spôsobiť problémy s krvným obehom a krvinkami
 • hoci je diéta určená aj na chudnutie, primárne vám s nadmernou obezitou či nadváhou nepomôže sama o sebe, je skôr určená na detoxikáciu čriev

Navyše, zásadným mínusom ovocnej diéty je, že nie je možné ju držať dlhodobo. Obvykle sa ovocná diéta drží od 3 do 10 dní a to aj kvôli vyššie spomínaným rizikám či samotnému charakteru diéty. Je teda skôr krátkodobejšou a intenzívnou.

PRE KOHO NIE JE OVOCNÁ DIÉTA VHODNÁ?

Čo sa týka ovocnej diéty, napriek tomu, že je na prvý pohľad ľahká na trávenie, nie je vhodná úplne pre každého. Vyhýbať sa jej rozhodne musia ľudia s cukrovkou, deti do 18 rokov, tehotné a dojčiace ženy a ľudia, ktorí trpia fruktózovou intoleranciou.

Aký princíp má ovocná diéta

Aby ste mohli s ovocnou diétou naozaj reálne schudnúť a aby splnila aj svoje ďalšie ciele od podpory trávenia cez prečistenie a detoxikáciu čriev, je nevyhnutné držať sa niektorých základných princípov a pravidiel daných samotnou diétou.

Medzi najdôležitejšie zásady, ktoré treba dodržať, patria:

Pestrosť jedálnička: To, že ovocie je základ jedálnička, je jasné. Snažte sa konzumovať viaceré druhy, či už ide o domáce a exotické ovocie, kyslé a sladké ovocie a tiež o rôzne formy ovocia, teda nielen surové, ale napríklad aj strúhané, miešané ovocné šaláty či šťavy a smoothies. Pridať môžete aj orechy a semená.

Pravidelné a menšie porcie: Dôležité je nielen to, aký je jedálniček, ale aj to, ako sa stravujete počas dňa. Prednosť treba dávať menším porciám s častejšou konzumáciou systémom raňajky, desiata, obed, olovrant a večera. Prvé jedlo si dajte 30 minút po zobudení sa, večeru jedzte najneskôr 2 hodiny pred spánkom.

Zdravý pitný režim: Okrem jedál je nevyhnutné dodržiavať počas diétovania aj pitný režim. Ten by mal zahŕňať nielen spomínané ovocné šťavy a smoothie nápoje, ale rovnako tak aj vodu a ako jej doplnok bylinkové čaje, najmä zelený čaj. Za deň treba vypiť aspoň 2 až 3 litre tekutín a to rovnomerne a pravidelne počas celého dňa.

Fyzická aktivita: Tak, ako pri iných diétach, aj v prípade tej ovocnej môžete zaradiť do svojho programu dňa nejaký pohyb či športovanie, podporíte tak spaľovanie tukov a metabolizmus. Medzi najviac odporúčané typy fyzickej aktivity patria chôdza, beh a plávanie, pozor však, aby ste mali dostatok energie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre ovocnú diétu

Ako už hovorí aj samotný názov, ovocná diéta je založená na ovocí a to sa týka nielen jedál, ale aj nápojov. Okrem ovocia je možné použiť v jedálničku aj niektoré iné suroviny, ktoré majú doplnkovú funkciu a môžu pomôcť s lepším trávením.

Toto sú tie potraviny a nápoje, ktoré sú najdôležitejšie:

Odporúčané ovocie

Ideálne je, ak bude základom jedálnička čerstvé a neprezreté ovocie. Môže ísť o kyslejšie plody, napríklad citrusy, ananás či maliny, o sladšie druhy, hlavne banány a melón, ale aj o olejnaté ovocie typu avokádo. Skvelé sú aj kiwi a pomaranč.

Ovocné šťavy a smoothie

Nielen v podobe surového ovocia, ale aj v podobe ovocných štiav a smoothies je možné prijímať viaceré z vyššie spomínaných druhov. Do jedálnička zaraďte 100 % jablkovú, pomarančovú a ananásovú šťavu či smoothies z viacerých druhov.

Orechy a semená

Okrem ovocia v rôznych podobách sa hodí na dochutenie pridať aj niektoré iné druhy zdravých a rastlinných surovín. Ide hlavne o orechy, ideálne pistácie a kešu orechy, prípadne o semená, najmä slnečnicové a tekvicové. Pozor na solené varianty.

Sušené ovocie

Osobitnou kapitolou v prípade ovocnej diéty je sušené ovocie. Niektoré verzie diét ho zakazujú, iné sú tolerantnejšie a povoľujú sušené ďatle a slivky. Každopádne, vyhýbajte sa sušeným jablkám, banánom a podobnému ovociu s cukrom.

Pravidelný pitný režim

Okrem ovocných štiav je potrebné dodržiavať pitný režim aj z pohľadu príjmu obyčajnej, neperlivej a neochutenej vody. Ako doplnkom môžete využiť nesladené bylinkové alebo zelené čaje. Spoločne by ste mali denne prijať 2 až 3 litre tekutín.

Zakázané potraviny a nápoje

Čo sa týka potravín, ktoré nie sú vhodné, sem patria prakticky všetky ostatné suroviny okrem ovocia, semien a orechov. Najviac sa však treba vyvarovať mäsu, mlieku, múky a živočíšnym zdrojom potravín. Vylúčte tiež alkohol a ak sa dá, aj kávu.

VEĽKÉ ZÁZRAKY PRI CHUDNUTÍ NEČAKAJTE

Na rozdiel od iných diét, ovocná diéta nepatrí medzi typické redukčné diéty, čo znamená, že nemožno od nej očakávať žiadne väčšie zázraky pri nadmernej obezite. Môžete s ňou síce podporiť trávenie a prečistiť črevá, ale desiatky kilogramov neschudnete.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Práve preto, že ovocná diéta nie je z hľadiska intenzívnejšieho chudnutia tou najlepšou voľbou, sa mnoho ľudí pozerá aj po alternatívach. Jednou z nich je Ketogénna diéta, ktorá predstavuje možnosť dlhodobej zmeny stravovania s cieľom chudnutia.

Táto diéta sa hodí pre mužov aj pre ženy a je založená na týchto princípoch:

 • v prvom rade je cieľom diéty zmena pomeru prijímaných živín, kedy dochádza k navýšeniu bielkovín a naopak k zníženiu sacharidov a tukov
 • okrem toho je potrebné zvýšiť podiel vlákniny v strave, čo sa dosiahne zaradením pol kilogramu zeleniny denne do jedálnička spolu s orechmi a semenami
 • výsledkom týchto zmien v jedálničku je, že do pár dní od začiatku diéty dochádza v organizme ku stavu ketózy, ktorý je pre telo fyziologicky prirodzený
 • v tomto stave ide o zefektívnenie spaľovania uložených tukových zásob, telo primárne spaľuje tuk a nie sacharidy, čo je pre chudnutie najdôležitejšie

Ketóza je teda finálnym cieľom Keto diéty, pričom dôležité je nielen jej dosiahnutie, ale najmä udržanie. To je zabezpečené tým, že diéta má tri fázy a tá tretia je z časového hľadiska najdlhšia, môže trvať aj viac mesiacov a počas nej príde k stabilizácii hmotnosti.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ketónová diéta je pozitívna ale nielen na chudnutie, ale napríklad aj na metabolizmus a trávenie, hlavne vďaka dostatku vlákniny. Znížením príjmu tukov a sacharidov príde tiež k zlepšeniu krvného obehu, zníženiu krvného tlaku, zníženiu zlého cholesterolu v krvi a zníženiu hladiny cukru. Diéta je dobrou prevenciou aj voči vzniku cukrovky.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak by ste si chceli chudnutie s Keto diétou čo najviac uľahčiť, môžete na to využiť aj špeciálny diétny program značky KetoMix. Ide o výrobcu kompletného sortimentu potravín a produktov pre celodenný jedálniček, ktoré možno počas diéty použiť.

Pre tieto produkty a potraviny sú typické tieto charakteristiky:

Všetky potraviny, suroviny, nápoje aj iné produkty spĺňajú predpoklady pre zníženie príjmu sacharidov a tukov a zvýšenie príjmu bielkovín so zachovaním iných živín

Muži aj ženy, ktorí sa pre Keto diétu rozhodujú, získajú s KetoMixom:

 • na jednom mieste komplexné riešenie celého stravovania počas diéty
 • overené produkty a potraviny bez škodlivých prísad a chemikálií
 • potraviny nielen vyvážené, ale aj rýchle na prípravu, obvykle do 5 minút

Uľahčenie varenia je len jedna z výhod značky KetoMix. Zabúdať netreba napríklad ani na možnosť navoliť si jedálniček presne na mieru a to podľa miery obezity, čo v praxi znamená, že vám vedia výživoví špecialisti nakonfigurovať jedlá a potraviny podľa vašej potreby. Taktiež si viete zakúpiť balíček potravín na 7 dní, 2 týždne aj celý mesiac.

Sortiment jedál obsahuje hlavné aj menšie jedlá, či už ide o proteínové polievky, omelety, kaše, cestoviny, dresingy, palacinky, pečivo, nátierky, omáčky alebo sladké a slané pochutiny v podobe chipsov, čokolád, tyčiniek a rôznych dezertov a menších potravín.

Okrem potravín nájdete v ponuke značky aj nápoje, hlavne ak ide o proteínové koktejly s rôznymi príchuťami, ktoré sú dobrým zdrojom predovšetkým srvátkovej bielkoviny. Väčšina potravín a surovín je bez lepku a má bezproblémové použitie. Ak by ste chceli svoje chudnutie ešte zefektívniť, k dispozícii je aj L-Karnitín v tabletkách a kapsulách.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Každý, kto by chcel skúsiť Keto diétu práve s pomocou sortimentu značky KetoMix, má situáciu uľahčenú vďaka tomu, že všetky prípravky aj potraviny sú dostupné voľne a cez internet. Viete si ich pozrieť a nakúpiť v oficiálnom eshope www.ketomix.sk.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Takýto spôsob objednávky a nákupu má viacero praktických výhod:

 • nie je potrebné nikam ísť, stačí spraviť objednávku cez mobil z domu
 • kuriér vám doručí zásielku k dverám alebo na odberné miesto
 • nemusíte platiť len v hotovosti, k dispozícii je aj platba cez internet
 • máte zároveň záruku najlepšej ceny a istotu originality produktov

Pre tých, čo sa obávajú o rýchlosť objednávky, ide o vec doslova pár minút a kliknutí a nákup je veľmi podobný bežnej objednávke v iných eshopoch. Do online košíka vložíte všetko, čo potrebujete, vyplníte svoje údaje a zvolíte spôsob platby či kuriérnu službu.

O ostatok sa postará eshop, ktorý garantuje dodanie zásielky s produktmi a potravinami KetoMix najviac do 3 pracovných dní, čo je pomerne rýchle. Pokiaľ ide o platenie, na výber máte platbu cez internet banking, platobnou kartou a taktiež v hotovosti na dobierku. Ak si nebudete vedieť s niečím dať rady, pokojne kontaktujte infolinku eshopu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

0.00

0 Hodnotení