Pomáha Stredomorská diéta na chudnutie? Jej jedálniček, recepty a aká je tradičná

Pomáha Stredomorská diéta na chudnutie? Jej jedálniček, recepty a aká je tradičná

Jednou z tých najzaujímavejších a z niektorých pohľadov aj najzdravších diét je Stredomorská diéta, nazývaná niekedy hovorovo aj Mediteránska diéta. Na rozdiel od mnohých iných je flexibilná a jej cieľom je prioritne zdravší výber potravín a až potom chudnutie.

Výsledkom prístupu je viacero pozitívnych vplyvov na zdravie, či už ide o kardiovaskulárne ochorenia, riziko rakovinových nádorov alebo niektoré neurologické problémy a ťažkosti. Na druhú stranu, v našich podmienkach môže byť niekedy problém s dodržiavaním tejto diéty a to hlavne kvôli horšej dostupnosti niektorých potravín, surovín alebo jedál.

Čo je Stredomorská diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Stredomorská diéta je pomenovanie pre spôsob životosprávy, stravovania a životného štýlu, ktorý je inšpirovaný stravovaním pre krajiny Stredozemného mora z obdobia okolo polovice minulého storočia. Ide hlavne o Grécko a južné oblasti Talianska a Španielska.

Plusom tejto diéty je hlavne to, že je komplexná a zasahuje prakticky všetky oblasti života. Okrem toho má pozitívne vplyvy na trávenie a to kvôli vysokému obsahu vlákniny a tiež na srdce a cievy, nakoľko obsahuje zdravé mastné kyseliny. Môže pomôcť aj na optimalizáciu hladiny cholesterolu a hladiny cukru v krvi, ale to je už veľmi individuálne.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Má však aj niektoré riziká alebo menej pozitívne stránky, kam patria:

 • nedostupnosť niektorých druhov surovín v našom geografickom priestore, čo vedie k využívaniu ich náhrad, ktoré nie sú až tak zdravé, ako originálne suroviny
 • vyššia cena viacerých potravín a jedál a to aj kvôli tomu, že sa nenachádzame v mieste ich prirodzeného výskytu, táto diéta je preto finančne náročnejšia
 • veľké množstvo ovocia, ktoré je zahrnuté v diéte, môže znamenať vyšší prísun sacharidov a to je v priamom rozpore s cieľom efektívneho schudnutia
 • súčasťou diéty je aj alkohol, konkrétne víno, čo síce býva vnímané v určitom množstve ako zdraviu prospešné, ale má to aj vedľajšie efekty

Ak ide o samotné chudnutie, tu treba povedať, že Stredomorská diéta vás síce možno zbaví nejakých prebytočných kilogramov, no nejde o typicky cielenú diétu za účelom schudnutia. Skôr sa jedná o súhrn zmien s cieľom dosiahnutia zdravšieho životného štýlu.

PRE KOHO DIÉTA NIE JE URČENÁ

Tak, ako mnoho iných diét, aj pri Stredomorskej diéte sú niektoré skupiny užívateľov, ktorí by ju nemali držať. Ide o deti, tehotné a dojčiace ženy, no pozor by si mali dať aj ľudia s nízkym krvným tlakom a cukrom v krvi a tí, čo majú vážne metabolické ochorenia.

Aké princípy má Stredomorská diéta

Stredomorská diéta stojí na troch princípoch. Prvý sa týka stravovania a uprednostňovania určitých druhov potravín v rámci jedálničku. Druhý sa týka nápojov a pitného režimu. Tretí princíp je založený na podpore prirodzeného pohybu, čo pomáha na chudnutie.

Tu sú jednotlivé princípy vysvetlenie do bližších detailov:

 1. jedlá: Ak ide o jedlá, Mediteránska diéta je založená na zvýšení množstva zeleniny, ovocia, orechov, strukovín, semien, celozrnných potravín a darov mora spolu s rybami, čo sú typické jedlá tejto geografickej oblasti. Naopak, znižuje sa príjem mliečnych výrobkov, vajíčok a červeného mäsa. Zabudnúť treba aj na údeniny a sladkosti.
 2. nápoje: Pokiaľ ide o nápoje, základom pitného režimu je čistá voda, ktorá je dôležitá pre trávenie. Súčasťou diéty môže byť aj konzumácia kvalitnej kávy alebo čajov. Naopak, obmedziť treba mlieko a tekuté mliečne výrobky. Odporúča sa piť aj červené víno, okolo 1,5 dcl denne pre ženy, 3 dcl denne pre mužov, u seniorov samozrejme menej.
 3. pohyb: To, že Stredomorská diéta je naozaj komplexná, dokumentuje aj tretí jej princíp, ktorý je založený na pravidelnom pohybe. Vďaka nemu dokážete podporiť metabolizmus, trávenie a spaľovanie tukov ešte efektívnejšie. Dávajte prednosť pravidelnej a čo najviac prirodzenej aktivite, hlavne ak ide o chôdzu a plávanie, prípadne beh.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre Stredomorskú diétu

Tak, ako aj v prípade niektorých iných diét, aj v prípade Stredomorskej treba počítať s niektorými povolenými a niektorými zakázanými jedlami. Tie, ktoré sú zakázané, môžu byť zakázané úplne, alebo len čiastočne s tým, že je obmedzené množstvo ich príjmu.

Toto je stručný prehľad vhodných a nevhodných jedál a potravín:

Povolené a odporúčané jedlá a potraviny

Pokiaľ ide o potraviny, ktoré treba do jedálnička pridať vo zvýšenom množstve, základom sú zelenina, ovocie a strukoviny. Spolu s nimi by mali tvoriť jedlá aj zdravé omega-mastné tuky z rýb alebo morských plodov, napríklad tuniak a losos. Ochutiť ich môžete bylinkami.

Veľmi prospešné sú aj orechy, napríklad vlašské, mandľové a pistácie, chýbať by nemali ani semiačka, napríklad ľanové, sezamové alebo chia. Konzumovať môžete aj celozrnné suroviny, na raňajky tiež ovsené vločky. Chýbať nesmú olivový olej a tiež olivy.

Zo syrov sa odporúčajú v rozumnom množstve striedať kozí, ovčí či feta syr a mozzarella. Medzi prospešné suroviny, ktoré môže využiť v rôznych jedlách, patria aj cícer, paradajky, cesnak a baklažán. Ak budete chcieť konzumovať jogurty, najlepšou voľbou je grécky.

Zakázané a nevhodné jedlá a potraviny

Pokiaľ ide o zakázané a nevhodné jedlá, obmedziť treba potraviny aj nápoje s pridaným cukrom. Ide napríklad o sladené limonády, zmrzliny, cukrovinky a nekvalitné čokolády. Tiež sa obmedzujú potraviny s rafinovanými obilninami, najmä biele pečivo a cestoviny.

Prestať používať treba aj rafinované rastlinné oleje a margaríny. Okrem toho treba obmedziť niektoré druhy mäsa. Hydinu konzumujte sporadickejšie, červené mäso naozaj výnimočne a úplne treba z jedálnička vylúčiť údeniny, napríklad klobásy, párky, salámy a slaninu.

Rovnako tak zabudnite na priemyselne spracovávané potraviny a polotovary, vyhýbajte sa nadmernému množstvo soli a solenie. Nespoliehajte sa ani na tzv. nízkotučné mliečne výroby, určite aj na majonézy. Pozor na sterilizovanú zeleninu a ovocie, tie treba tiež vylúčiť.

TEMPO CHUDNUTIA JE POZVOĽNEJŠIE

Na rozdiel od niektorých intenzívnych diét, v prípade Stredomorskej diéty platí, že nemôžete očakávať nejaké radikálne schudnutie za krátky čas, funguje to skôr pozvoľne. Za mesiac je možné znížiť váhu o 2 až 4 kg v závislosti od pôvodnej hmotnosti aj jedálnička.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Hoci je Stredomorská diéta na prvý pohľad veľmi zdravá, ak potrebujete schudnúť intenzívnejšie, vyskúšajte aj Ketogénnu či inak nazvanú Ketónovú diétu. Tá je tiež veľmi komplexná, no z hľadiska výsledkov je ešte zaujímavejšia a to pre mužov aj ženy.

V rámci tejto diéty existujú nasledovné zásady, princípy a pravidlá:

 • základom je zvýšenie príjmu proteínov, čiže bielkovín, ktoré sú dôležité pre fyzickú výkonnosť, no ruka v ruke s tým ide zníženie príjmu sacharidov a tukov
 • cieľom tejto zmeny stravovania je navodiť v organizme stav zvaný ketóza, pre ktorý je typické to, že dochádza nie k spaľovaniu cukrov, ale k spaľovaniu tukov
 • práve spaľovanie tukov je alfa a omega pre efektívne a aj pre zdravé chudnutie, pričom plusom je, že nedochádza k oslabeniu organizmu a k hladovaniu
 • z pohľadu tohto princípu má diéta povolené aj zakázané potraviny a nápoje, základným pravidlom je aj prísun zeleniny, ktorá pomáha na metabolizmus

Čo sa týka najdôležitejších výhod Keto diéty, aj tu možno očakávať pozitívne zdravotné benefity napríklad na krvný tlak, cholesterol alebo zníženie rizika cukrovky. Navyše, vďaka veľkému množstvu vlákniny v zelenine veľmi dobre podporujete trávenie a črevá.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Výhodou je aj to, že dochádza k obmedzeniu predovšetkým škodlivých sacharidov, čo vplýva nielen na chudnutie, ale celkovo na kardiovaskulárny systém. Ak ide o nejaké negatíva alebo riziká, Keto diéta je bezproblémová, no ľudia s niektorými metabolickými ochoreniami by ju držať nemali. U seniorov nad 65 rokov sa treba najskôr poradiť s lekárom.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak by ste si chceli diétovanie s Keto diétou čo najviac zjednodušiť a uľahčiť, hlavne pokiaľ ide o vhodný výber jedál, môžete siahnuť po špeciálnom programe značky KetoMix. Ide o súbor proteínových jedál, produktov a prípravkov práve pre Keto diétu.

V rámci tohto programu získate komplexný jedálniček pre celé obdobie:

Sortiment KetoMix zahŕňa tak jedlá od polievok, cez kaše až po drobné pochutiny, ako aj nápoje vrátane viacerých koktejlov a taktiež aj doplnky výživy na spaľovanie tuku

Čo sa týka najdôležitejších výhod a vlastností pre užívateľov, sem patria:

 • vyvážený pomer všetkých živín, minerálov, vitamínov a iných látok
 • jednoduchá príprava každého jedla a nápoja, ide o vec doslova zopár minút
 • overený pôvod a vysoká kvalita, čo zaručuje bezproblémovú konzumáciu

Všetky spomínané produkty a potraviny sú overené z hľadiska zloženia a pôvodu, takže kvalita je na prvom mieste. Či už pôjde o kaše, omelety, cestoviny a k nim rôzne dresingy a omáčky, nátierky, polievky, tyčinky alebo proteínové chipsy a sladkosti, celý jedálniček je založený na optimálnom zložení. To samozrejme zefektívňuje celú Keto diétu.

Zabúdať netreba ani na nápoje, ktoré sú v programe KetoMix obsiahnuté, ide hlavne o rôzne koktejly s viacerými príchuťami. Tie vám umožnia doplniť v tekutej forme všetky potrebné stopové prvky. Ak by to nestačilo, viete siahnuť aj po doplnkoch s L-Karnitínom.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Spomínané jedlá si pritom viete kúpiť jednotlivo, ale aj v rámci kompletnejších balíčkov a to buď podľa toho, ako vysokú máte nadváhu, alebo podľa toho, ako dlho chcete diétu držať. Balíčky si viete kúpiť na 1 až 4 týždne, prípadne aj menší balíček na skúšku. V prípade potreby vám odborníci z KetoMixu zostavia produkty a potraviny na mieru.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ vás značka KetoMix zaujala, jej kompletnú ponuku nájdete priamo v oficiálnom eshope www.ketomix.sk. Na jednom mieste a v prehľadnej forme nájdete všetky potrebné informácie ohľadom diéty, ako aj celý sortiment potravín a produktov.

Ak sa rozhodnete pre nákup z tohto eshopu, získate tieto výhody a plusy:

 • záruku originality, všetky prípravky totiž pochádzajú priamo do výrobcu
 • najlepšiu možnú cenu, ktorú môže ponúkať iba oficiálny eshop
 • jednoduchý nákup z domu cez počítač, tablet alebo smartfón
 • možnosť platiť nielen v hotovosti na dobierku, ale aj cez internet a vopred

Nákup v oficiálnom eshope KetoMix sa pritom svojim postupom a procesom vôbec neodlišuje od bežného nákupu cez internet kdekoľvek inde. Jednoducho do online košíka vložíte tie prípravky a produkty, o ktoré máte záujem a objednávku odošlete.

Po zadaní svojich osobných údajov potom postačuje už iba vybrať spôsob doručenia, čiže kuriérnu službu, a spôsob zaplatenia, čiže na dobierku alebo vopred cez internet. Okrem klasického internet bankingu môžete využiť aj platbu kartou. Doručenie je obvykle do 3 pracovných dní a vonkajšie balenie je diskrétne. Najväčší balík váži najviac 5 kg.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.62

26 Hodnotení