Pomáhajú proteínové tyčinky na chudnutie? Tipy, ktoré sú zdravé a kedy ich jesť

Pomáhajú proteínové tyčinky na chudnutie? Tipy, ktoré sú zdravé a kedy ich jesť

Zrejme sa ich už vyskúšali a povedali ste si, že to je len nejaká umelá náhrada bielkovín pre kulturistov alebo športovcov. Málokto však asi vie, že proteínové tyčinky vám môžu pomôcť aj na chudnutie, nakoľko práve bielkoviny znižujú nadmerný hlad pri diétovaní.

Zároveň platí, že bez proteínov by ste chudli nadmerne veľa zo svalov a tým pádom by ste vlastne skôr chradli, ako chudli. Nie všetky proteínové tyčinky sú však vhodné vtedy, ak chcete chudnúť, napríklad tým, ktoré obsahujú aj veľa sacharidov, sa treba vyhýbať. O tom, ktoré druhy a typy sú zdravé a kedy ich jesť, si povieme viac v ďalších riadkoch.

Ako vplývajú proteínové tyčinky na chudnutie a aké majú účinky

Ako proteínové tyčinky sa označujú špeciálne tyčinky, ktorých základom sú bielkoviny v koncentrovanom zložení. Obvykle však obsahujú okrem proteínov aj cukry, najmä ak je ich cieľom zvýšenie energie. Určené sú preto pre ľudí, čo potrebujú energiu a živiny.

Konzumácia proteínových tyčiniek by nemala byť iba záležitosťou športovcov, ktorí chcú podporiť výkonnosť a silu svalov, prípadne ľudí, ktorí chcú získať objem svalov. Môžu ich využívať aj aktívni ľudia, ktorí majú náročnejšiu prácu, rovnako tak bežní ľudia ako občasnú náhradu nejakého menšieho jedla počas dňa. Nie však ako pravidelnú náhradu.

Ketomix proteínové tyčinky 16x40g

 • zdrojom kvalitnej srvátkovej a sójovej bielkoviny
 • pokrmom s nízkym obsahom sacharidov a tukov
 • výborným zdrojom vlákniny pre správnu funkciu čriev

 

Čo sa týka pozitívnych účinkov a vplyvov tyčiniek, ide najmä o:

 • získate najjednoduchšiu formu doplnenia bielkovín do tela, obvykle ide o kombináciu viacerých typov, či už srvátkové, kazeínové alebo vaječné bielkoviny
 • rýchla a bezproblémová konzumácia počas dňa, tyčinky si môžete dať k raňajkám, na desiatu alebo olovrant, po ceste do práce alebo aj po športovom výkone
 • čo sa týka chudnutia, tyčinky vás rýchlo zasýtia, obsahujú zdravé tuky a kvalitné sacharidy s nízkym glykemickým indexom, nespôsobia teda ani hlad
 • plusom je, že tyčinky nie sú iba o proteínoch, ale majú aj veľa iných pozitívnych zložiek a látok, hlavne ak ide o vitamíny, vlákninu alebo zdravé tuky

NEZABUDNITE NA POTRAVINOVÉ ZDROJE

Bielkoviny patria medzi základné makroživiny a ich prirodzeným zdrojom sú potraviny. Nájdete ich v rybách, najmä losose, tuniaku a pstruhu, v morčacom a kuracom mäse, v šošovici a fazule, v tvarohu a orechoch, napríklad arašidoch alebo mandliach.

Aké proteínové tyčinky na chudnutie sú najlepšie

Výber proteínových tyčiniek je veľmi bohatý, hlavne, pokiaľ ide o špecializované kamenné predajne a eshopy. Nie všetky tyčinky sa hodia aj na chudnutie, všímať si treba detailne ich zloženie, pomer proteínov a sacharidov a tiež druh použitej polevy tyčinky.

Toto sú kritéria pre kvalitné proteínové tyčinky na chudnutie:

Obsah proteínov a sacharidov: Hoci proteínové tyčinky by mali byť hlavne o proteínoch, viaceré z nich obsahujú aj sacharidy. Vyberajte si však len také, ktoré nemajú viac ako 10 gramov sacharidov. Proteínov by malo byť aspoň 20 gramov, závisí však aj od pomeru medzi proteínmi a sacharidmi. Stropom z pohľadu kalórií je hodnota 400 kalórií.

Obsah zdravých tukov: Kto chce chudnúť a podporiť metabolizmus či trávenie, musí sa zamerať na proteínové tyčinky s vyšším obsahom zdravých tukov. Pozerajte preto do zloženia, či tyčinka obsahuje orechy, najmä mandle a kešu, semená, predovšetkým ľanové, chia a tekvicové, kokosový či ľanový olej a či sa v nej nachádzajú aj MCT tuky.

Vláknina a stopové prvky: Dôležitou súčasťou proteínových tyčiniek, ktoré by vám mali pomôcť na chudnutie, by mala byť vláknina. Ideálne je, ak sa v jednej takejto tyčinke budú nachádzať aspoň 3 gramy vlákniny. Prospešné je aj to, ak tu nájdete vitamíny, najmä A, C, D a E, rovnako tak viac minerálov vápnik, železo, horčík, draslíkselén.

Čo by obsahovať nemali: Ak chcete proteínové tyčinky využiť na chudnutie, nemali by obsahovať lacné jogurtové polevy s veľa trans-mastnými tukmi, rovnako tak musia byť bez palmového oleja. Nesmie ísť o energetické tyčinky a mali mať čo najmenej konzervačných látok, rôznych umelých farbív a nasýtených tukov najviac do 3 gramov.

Koľko proteínov denne prijať a kedy jesť proteínové tyčinky

Druhým dôležitým faktorom, ktorý má vplyv na účinnosť proteínových tyčiniek pre zdravie, svalstvo aj chudnutie, je to, koľko proteínov by ste mali počas dňa prijať a kedy by to malo byť. Veľa závisí od toho, či máte nadváhu a koľko aktivity máte počas dňa.

Tu sú najdôležitejšie informácie o čase a množstve proteínov:

Kedy jesť proteínové tyčinky počas dňa: V zásade platí, že proteínové tyčinky viete zjesť ráno, cez deň na desiatu či olovrant, ale aj večer. Ráno je to ideálne pre naštartovanie svalov, počas dňa zas môže byť tyčinka občasnou vhodnou alternatívou doplnenia bielkovín všeobecne. Večer a pred spaním pomôžu proteíny na spaľovanie tukov.

Proteínové tyčinky pred a po tréningu: V prípade, ak sa venujete nejakému cielenému cvičeniu či aktívnejšiemu tréningu, môžete siahnuť po proteínoch pred ním aj po ňom, časový odstup by mal byť 30 až 45 minút. Častejšou formou, ako proteínové tyčinky, sú však skôr proteínové nápoje v podobe, kde stačí pridať vodu a potom len zamiešať.

Bežný príjem proteínov: Čo sa týka odporúčaného príjmu proteínov, veľa závisí od toho, či ste sedavý alebo aktívny typ. Ak prevažuje počas dňa pasivita, postačí vám o niečo menej bielkovín, okolo 1,5 gramu na kilogram telesnej hmotnosti. V prípade, že máte viac aktivity cez deň, môžete prijať aj o niečo viac, najviac však do 2 gramov na kg.

Príjem proteínov počas chudnutia: V prípade, že máte nadváhu a obezitu, mala by sa denná dávka proteínov hýbať okolo 1,2 až 1,5 g na kilogram aktuálnej telesnej hmotnosti. Pri chudnutí, ktoré bude sprevádzané aktívnejším pohybom, to môže byť po zhodení prvotných kilogramov aj viac, do 1,8 g, na prevenciu voči hladu a posilnenie svalov.

NEJEDZTE VIAC, AKO JE ODPORÚČANÁ DÁVKA

V prípade, ak máte problémy s obličkami alebo pečeňou, poraďte sa o dávkovaní a možnosti dopĺňania proteínov cez proteínové tyčinky, so svojim lekárom. Neprekračujte ani množstvo odporúčané na obale tyčinky, hrozia vám zažívacie ťažkosti alebo plynatosť.

Proteínové tyčinky na chudnutie a jeho podporu

Nutrične vyvážené a kvalitné proteínové tyčinky viete zakúpiť vo viacerých špecializovaných eshopoch. Tento spôsob uprednostnite pred bežnou ponukou v potravinách, kde sú zvyčajne menej kvalitné tyčinky, ktoré obsahujú vyššie množstvo nežiaducich látok.

Ponuka proteínových tyčiniek zahŕňa viacero značiek a typov:

V sortimente nájdete tyčinky využiteľné počas dňa, ale aj tie, ktoré sú zložením prispôsobené na užitie pred a po tréningu, rovnako tak z rôznych druhov proteínu

Ak si skutočne vyberiete tie kvalitnejšie, získate tieto výhody:

 • vysokokvalitný zdroj proteínov a to aj vtedy, ak hľadáte vegánske tyčinky
 • výber z viacerých ovocných príchutí alebo aj netradičných kombinácií
 • flexibilné dávkovanie počas dňa, možnosť dlhodobej konzumácie viac týždňov

Štandardne sa v týchto tyčinkách nachádza buď mliečna proteínová zmes, prípadne aj čistý srvátkový proteínový izolát. Viaceré sú obohatené o dodatočnú IMO vlákninu z rastlinných zdrojov, mandľové či arašidové maslo, zdravšiu morskú soľ, stéviu alebo vitamíny, napríklad A, C, D, E a konkrétne podskupiny vitamínov B, napríklad aj vitamíny B6 a B12.

Ketomix proteínové tyčinky 16x40g

 • zdrojom kvalitnej srvátkovej a sójovej bielkoviny
 • pokrmom s nízkym obsahom sacharidov a tukov
 • výborným zdrojom vlákniny pre správnu funkciu čriev

 

Siahnuť viete aj po značkách so zvýšeným obsahom bielkovín a naopak minimalizovaným obsahom sacharidov, čiže aj s nižším objemom kalórií. Ak takéto tyčinky obsahujú aj dodatočnú vlákninu, sú ideálne pre podporu metabolizmu, trávenia a chudnutia.

Väčšina proteínových tyčiniek je bez lepku, takže ak ste celiatik, nebudete s nimi mať žiadny vážnejší problém. Na druhú stranu, vo väčšej miere sa tu využíva sója a zložky s jej obsahom. Štandardné dávkovanie je v objeme 1 až 2 tyčiniek denne, veľa však záleží od celkovej vašej životosprávy a fyzickej aktivity, čiže aj od potreby dopĺňania bielkovín počas dňa.

Ako a kde kúpiť proteínové tyčinky na chudnutie a jeho podporu

Hoci bežne môžete nájsť proteínové tyčinky aj v klasických potravinách, je lepšie sa pri kúpe spoliehať skôr na špecializované eshopy, prípadne ešte online lekárne, kde je sortiment väčší a to hlavne, pokiaľ ide o overené a tie kvalitnejšie značky proteínových tyčiniek.

Online nákup má navyše viacej výhod a benefitov, predovšetkým:

 • pohodlie, netreba nikam osobne ísť, nákup aj doručenie vybavíte doma
 • flexibilita z pohľadu spôsobov platenia v hotovosti aj bezhotovostne
 • jednoduchosť, nákup spravíte cez počítač, tablet aj cez mobilný telefón
 • väčší výber skladom, čo znamená, že na nič nečakáte pri objednávaní

Či už budete kupovať v eshopoch typu www.ketomix.sk. Stačí do online košíka vložiť tie proteínové tyčinky alebo ich väčšie akciové balenia, vyplniť svoje údaje a zvoliť typ platby a doručenia.

Ketomix proteínové tyčinky 16x40g

 • zdrojom kvalitnej srvátkovej a sójovej bielkoviny
 • pokrmom s nízkym obsahom sacharidov a tukov
 • výborným zdrojom vlákniny pre správnu funkciu čriev

 

Štandardne netrvá doručenie dlhšie, ako 1 či 2 dni, aj v závislosti od konkrétnej lekárni alebo eshopu. Pri platbe môžete siahnuť po štandardnej dobierke, čiže platení v hotovosti, ale aj po online platbe platobnou kartou či cez internet banking. Niektoré online lekárne umožňujú aj rýchlejší nákup bez registrácie, iné vám zas pri registrovaní dajú zľavové kódy.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Pokiaľ spomíname proteíny a ich úlohu v chudnutí, na ich zvýšenom príjme je založená aj čoraz populárnejšia Keto diéta. Ako hovorí aj jej názov, diéta spočíva v ketóze, čo je stav energetického metabolizmu, kedy dochádza k efektívnejšiemu spaľovaniu tuku.

Oproti väčšine krátkodobých a redukčných diét je Ketónová diéta:

 • dlhodobejšia, trvá 12 až 14 týždňov, je rozdelená do 3 fáz, v prvej ide o dosiahnutie ketózy, v druhej o spaľovanie tukov a v tretej o prevenciu jojo efektu
 • bez rizika hladovania, čo je zapríčinené práve zvýšením bielkovín v jedálničku, ktoré majú veľmi dôležitý účinok pri znížení pocitu hladovania
 • bez rizika chradnutia svalstva, čo majú znova na svedomí práve spomínané bielkoviny obsiahnuté v jedlách, vďaka nim neubúda svalstva ani pri diétovaní
 • s viditeľným a zdravým efektom na chudnutie, ketóza je dosiahnutá už po pár dňoch a telo pri nej využíva tuky a nie cukry, čiže chudne z tukových zásob

Aby ste dosiahli ketózu, je potrebné znížiť príjem sacharidov v jedálničku, konkrétne pod 50 gramov. Dosiahnete tak to, že telo začne primárne ako zdroj energie využívať nie cukry, ale tuky, ktoré začne spaľovať zo zásob. Obmedziť treba aj príjem nezdravých tukov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho je dôležité v jedálničku pridať jedlá bohaté na bielkoviny a tiež zeleninu, ktorá je veľmi dobrým zdrojom vlákniny. Tým podporíte trávenie a metabolizmus Ketogénna diéta má aj širšie pozitívne účinky, hlavne pokiaľ ide o zníženie hladiny cukru, prevenciu voči cukrovke, zvýšenie tzv. dobrého cholesterolu a normalizáciu krvného tlaku.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Keto diétu viete dodržiavať, ak zvýšite príjem bielkovín a naopak znížite príjem sacharidov. Aby ste tieto podmienky splnili, musíte buď zmeniť svoj jedálniček, alebo využiť už hotové potraviny a jedlá. Práve druhú možnosť ponúka sortiment producenta KetoMix.

Ide o značku, ktorá je určená a ideálna práve pre Ketogénnu diétu:

KetoMix je producentom zameraným na hlavné jedlá, polievky, menšie potraviny aj na nápoje, ktorých základom sú proteíny, v ponuke má tiež výživové doplnky

Využitie týchto potravín a nápojov je spojené s týmito benefitmi:

 • rýchlosť prípravy, väčšinu jedál a nápojov viete pripraviť do 5 minút
 • istota, že všetky potraviny či koktejly nenarušia akokoľvek vašu ketózu
 • možnosť vyriešiť kompletne jedálniček a pitný režim na jednom mieste

KetoMix z pohľadu jedál a potravín ponúka naozaj kompletný sortiment, či už ide o polievky, omelety, kaše, palacinky, sušené mäso, cestoviny, pečivo, nátierky či dresingy. Všetky tieto jedlá majú proteínový základ a minimum sacharidov, to platí aj o pochutinách, či už ide o chipsy a slané krekry, alebo o čokolády, dezerty, perníky alebo iné sladkosti.

Aj v ponuke KetoMix nájdete kvalitné proteínové tyčinky, môžete siahnuť tiež po viacerých príchutiach a druhoch, ktoré majú zloženie presne prispôsobené Keto diéte To isté platí aj pre nápoje, ktoré majú podobu koktejlu v prášku, kde stačí už len pridať vodu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Súčasťou sortimentu sú tiež doplnky výživy, ktoré obsahujú L-Karnitín a podporujú tak ešte lepšie a kvalitnejšie spaľovanie tukov. Všetky jedlá a nápoje sú bez rizikových chemických prísad alebo konzervačných látok, s výnimkou pečiva neobsahujú ani lepok. Kúpiť si ich viete jednotlivo, ale aj po balíčkoch na týždeň, 14 dní alebo aj celý mesiac.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že vás produkty KetoMix zaujali a chceli by ste ich využiť práve na držanie Keto diéty, nie je nič jednoduchšie. Oficiálne zastúpenie má značka aj u nás a to tak cez svoje kamenné predajne, ako aj oficiálny eshop, ktorý nájdete na www.ketomix.sk.

Ak sa rozhodnete pre nákup cez internet, získate predovšetkým:

 • finančnú výhodnosť a záruku originality, keďže ide o oficiálny eshop
 • flexibilné možnosti platenia a to tak v hotovosti ako aj bezhotovostne
 • úsporu času, celý nákup je otázkou pár minút a spravíte ho aj cez mobil
 • jednoduchosť, celý proces je veľmi podobný bežnému nákupu v eshope

Čo sa týka postupu, ten je podobný, ako pri bežnom nákupe v eshope. Stačí vložiť do online košíka jednotlivé potraviny, nápoje či produkty, prípadne rovno celé balíčky na viac dní, vyplniť svoje údaje, zvoliť typ platby a dopravy a objednávku už len odoslať.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pri platení viete využiť štandardnú dobierku, platbu cez internet banking aj platobnou kartou online, takže na výber je viacero možností. To isté platí aj pri výbere kuriérnej služby, kde si viete zvoliť doručenie nielen k vám domov, ale aj do najbližšieho odberného miesta Zásielkovne. Pri väčšej objednávke sa nemusíte ani báť o poštovné, je zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

2 Hodnotení