Hľadáte najlepšie potraviny proti zápche? Tu je 12 tých, ktoré vám na ňu pomôžu

Hľadáte najlepšie potraviny proti zápche? Tu je 12 tých, ktoré vám na ňu pomôžu

Máte problém s pravidelnou stolicou a vyprázdňovaním? Alebo je stolica príliš tvrdá, hustá a návšteva toalety je doslova bolestnou skúsenosťou? Zápcha potrápi z času na čas zrejme každého človeka a vyskytuje sa tak u dospelých, ako aj u detí a tiež v tehotenstve.

Problémom však je, ak zápcha trvá dlhšie alebo ak príde k jej ťažšiemu priebehu. Sťažené či vážne narušenie zdravého vyprázdňovania čriev je stav, ktorý je nielen nepríjemný, ale aj nebezpečný. V mnohých prípadoch to môže závisieť aj od životosprávy a stravovania. Práve preto sa teraz pozrieme, ktoré potraviny sú najlepšie na zápchu a ktoré na ňu pomáhajú.

Čo je zápcha a aké problémy a príznaky s ňou súvisia

Zápcha je stav, kedy dochádza k ťažkostiam a poruchám črevného vyprázdňovania. Výsledkom týchto problémov je sťažené vyprázdňovanie spojené s námahou a niekedy aj bolesťami. Druhou možnosťou je radikálne zníženie frekvencie bežného vyprázdňovania.

Hoci frekvencia stolice je u každého človeka individuálna, normálny rozsah sa u bežného človeka pohybuje v priemere od 3 stolíc za deň až po 3 stolice za týždeň. Celý proces tvorenia a vylučovania stolice je pritom ovplyvnený viacerými problémami aj faktormi, či už ide o peristaltické pohyby svalstva, rýchlosť metabolizmu alebo rýchlosť trávenia.

Fructolax Ovocie a vláknina

 • Podpora trávenia aj stimulácia čriev

Dulcolax čapíky

 • Pôsobenie na akútnu zápchu
 • Vplyv na zmäkčenie stolice
 • Vplyv na zmäkčenie stolice

Fenolax

 • Na zápchu a vyprázdňovanie

Dulcolax

 • Na zápchu a zmäkčenie stolice
 • Príprava na diagnostické vyšetrenia

Lactecon

 • Na vyprázdňovanie a zápchu
 • Na liečbu hepatálnej encefalopatie

PROBIO-FIX inum

 • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
 • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
 • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Vznik alebo priebeh zápchy a vylučovania môže mať súvislosť s viacerými vplyvmi:

 • najčastejšie dochádza k zápche v dôsledku nízkeho podielu vlákniny v strave, nakoľko práve vláknina je dôležitá pre probiotické baktérie v črevách a na trávenie
 • druhým faktorom je nedostatok tekutín všeobecne, čo prispieva hlavne k zvýšeniu tvrdosti stolice, nakoľko voda sa v črevách vstrebáva a ostáva len tuhá hmota
 • medzi rizikové vplyvy, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku zápchy, patria aj problémy modernej doby, hlavne teda nedostatok pohybu a naopak vplyv stresu
 • zápcha môže v niektorých prípadoch vzniknúť jednoducho aj na základe nedostatku potravy alebo v prípade sťaženého vyprázdňovania z fyziologických príčin

NAJČASTEJŠIE SÚVISIACE SYMPTÓMY

Samotná zápcha sa dá jednoznačne určiť podľa frekvencie a typu stolice, no prítomné sú aj niektoré iné prejavy a príznaky. Ide hlavne o pocit tlaku a plnosti, bolesti hlavy, bolesti brucha a v žalúdku a objaviť sa môžu aj kŕče. U každého je intenzita individuálna.

Ktoré potraviny proti zápche sú najlepšie

Pokiaľ ide o potraviny, jedlá a nápoje, práve zmena jedálničku a toho, čo konzumujete, môže veľmi jednoducho a hlavne rýchlo prispieť k zmierneniu prejavov zápchy a zároveň k ovplyvneniu trávenia. Výhodou je, že ide o maximálne prirodzené riešenie.

Tu je prehľad a niekoľko tipov, aké potraviny na zápchu použiť:

Ricínový olej: Zrejme najznámejším a aj najviac účinným prírodným prostriedkom na zápchu je ricínový olej. Ten je pripravovaný z ricínových bôbov, ktoré obsahujú vlákninu aj iné látky, ktoré pôsobia ako prírodné preháňadlo a zvyšujú peristaltiku čriev.

Olivový olej: Na „premazanie“ čriev a celej tráviacej sústavy, ale aj v súvislosti s celkovou podporou trávenia a zmäkčenia stolice môžete siahnuť tiež po olivovom oleji. Vypiť ho môžete samostatne, alebo ho zmiešať s citrónovou šťavou.

Ľanové semienka: Vysoký podiel vlákniny majú nielen oleje, ale aj niektoré semená. Z nich sú najlepším prostriedkom na zápchu ľanové semienka, ktoré majú aj vysoký podiel omega-3 a omega-6 mastných kyselín podporujúcich vylučovanie.

Kyslá kapusta: Zo zeleniny je na zápchu najlepšia kyslá kapusta a hlavne voda či nálev z nej. Okrem toho, že je prospešná pre zdravie kvôli extréme vysokému obsahu vitamínov, zrýchľuje aj trávenie a pomáha na zmäkčenie stolice.

Fazuľa: Známym príkladom strukovín, ktoré všeobecne podporujú trávenie a vylučovanie, je fazuľa. Tá má hlavne účinky na tvorbu plynov a plynatosť, no obsahuje aj veľké množstvo vlákniny, ktorá pridáva objem stolice a tiež ju zmäkčuje.

Papája: Ovocie má všeobecne podporné účinky na trávenie a jedným z tých druhov, ktoré vám vedia pomôcť na problémy s vyprázdňovaním, je aj papája. Obsahuje vlákninu a tiež veľa vody, čo podporuje zmäkčenie stolice.

Slivky: Skvelým ovocím, po ktorom môžete siahnuť prakticky skoro po celý rok, sú slivky. Môže ísť o čerstvé aj o sušené slivky, ideálne je jesť ich pred spaním, účinok sa dostaví ráno. Pomáhajú na pravidelnosť aj konzistenciu stolice.

Citrón: Z ovocia je možné proti zápche a na zlepšenie trávenia stimuláciou žalúdočných štiav a kyselín využiť napríklad citrón. Ten podporuje aktivitu priamo v žalúdku a zároveň má stimulačné účinky aj na črevá a vylučovanie stolice.

Jogurty: Z mliečnych výrobkov možno na podporu trávenia a hlavne zlepšenie črevnej mikroflóry a práce čriev využiť jogurty. Prednosť dajte hlavne bielym s vyšším obsahom bifidokultúr a laktobacilov, čiže s obsahom probiotických kultúr.

Kefír: Špecifický typom mliečneho produktu, ktorý sa využíva bežne na problémy so stolicou a vyprázdňovaním, je kefír. Obsahuje totiž veľké množstvo kvasených probiotík a podporuje trávenie laktózy ako aj ničenie baktérií v črevách z rodu Candida.

Med: Veľmi dobrým a hlavne zdravým prírodným preháňadlom je aj med. Ten obsahuje veľa vitamínu C, ktorý má všeobecné stimulačné účinky na trávenie, no aj ďalšie látky, ktoré podporujú peristaltiku čriev a to bez vedľajších účinkov a rizík.

Káva: Na záver sme si nechali osvedčený nápoj, ktorý má všeobecné stimulačné účinky na trávenie, metabolizmus, vyprázdňovanie a celkovo celý organizmus. Káva vám vďaka vysokému obsahu kofeínu pomôže prakticky na každý typ zápchy.

AJ REŽIMOVÉ OPATRENIA A ZMENY

Nielen to, čo jete a pijete, ale hlavne celá životospráva a životný štýl môžu významne ovplyvniť pravidelnosť stolice, rýchlosť trávenia a zdravé vylučovanie. Preto dbajte hlavne na pravidelný pohyb, obmedzenie stresových faktorov a tiež aj dostatok spánku.

Výživové doplnky a prípravky proti zápche

Podporiť lepšiu peristaltiku čriev, trávenie a vylučovanie vám môžu pomôcť aj niektoré doplnky výživy a prípravky. Najčastejšie majú formu tabliet, kapsúl, čípkov, kvapiek, roztokov, sirupov, zmesí na čaj, čajovín alebo rovno hotových čajov.

Tieto produkty štandardne pôsobia nasledovne:

Najčastejšie sa jedná o produkty, ktoré pomocou enzýmov, rastlinných extraktov, osmózy, glycerolu a vlákniny podporuje pohyb čriev, trávenie a zmäkčenie stolice

Bez ohľadu na konkrétny typ, značku či druh sú tieto prípravky:

 • dostupné voľne bez lekára, nemusíte mať recept a ani ho navštíviť
 • prirodzené z pohľadu pôsobenia a tiež aj zloženia
 • určené pre deti, dospelých aj v tehotenstve, niektoré sú špecializované

V spomínaných typoch a druhoch doplnkov a prípravkov prevláda hlavne vláknina, laktulóza a enzýmy, ktoré celkovo podporujú trávenie, pohyby čriev, zavodnenie stolice a jej následné zmäkčenie. Ak ide o rastlinné výťažky a extrakty, primárne sa využívajú čakanka, ľan, pamajorán, fenikel, yzop, rebarbora, tamarind a akácia.

Lieky proti zápche

Ak vám nepomôžu prípravky spomínané vyššie, ktoré majú skôr podporný charakter, siahnuť môžete ešte aj po liečivách. Tie sú už totiž založené na syntetických účinných látkach, ktoré majú oveľa účinnejšie pôsobenie a s rýchlejším nástupom účinku.

Ak ide o lieky, sortiment zahŕňa hlavne tieto formy:

V prípade liečiv sa využívajú buď perorálne formy, napríklad kapsuly, sirupy, kvapky, tabletky, roztoky a čaje, alebo vonkajšie, kde ide tiež o čapíky z kategórie preháňadiel

Tieto typy liekov majú spoločné nasledovné vlastnosti:

 • dostupnosť bez receptu alebo predošlého vyšetrenia u lekára
 • štandardne krátkodobé či jednorazové používanie a užitie
 • treba si ale dávať pozor na vedľajšie účinky a kontraindikácie

Ak ide o obsiahnuté látky a pôsobenie, v liekoch sa používajú hlavne bisakodyl z kategórie stimulačných preháňadiel, pikoran sodný s pôsobením priamo na črevnú stenu, liečivá zvyšujúce vodu v stolici s uvoľnením v tenkom čreve, ale niekedy aj rastlinné účinné látky, hlavne senné listy a senné plody, ktoré pôsobia na svalovinu čriev.

Fructolax Ovocie a vláknina

 • Podpora trávenia aj stimulácia čriev

Dulcolax čapíky

 • Pôsobenie na akútnu zápchu
 • Vplyv na zmäkčenie stolice
 • Vplyv na zmäkčenie stolice

Fenolax

 • Na zápchu a vyprázdňovanie

Dulcolax

 • Na zápchu a zmäkčenie stolice
 • Príprava na diagnostické vyšetrenia

Lactecon

 • Na vyprázdňovanie a zápchu
 • Na liečbu hepatálnej encefalopatie

PROBIO-FIX inum

 • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
 • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
 • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky proti zápche

Všetky spomínané prípravky od rôznych čípkov až po tabletky alebo iné perorálne formy viete bez akýchkoľvek problémov zakúpiť prakticky v každej lekárni. Okrem kamenných môžete využiť aj objednávku v tých internetových a to priamo z domu.

Online lekárne majú totiž oproti tým bežným pre spotrebiteľov viacero výhod:

 • jednoduchší a rýchlejší nákup, hlavne ak ide o objednávku cez telefón
 • pohodlie, nemusíte nikam ísť, kuriér vám zásielku doručí až k dverám
 • cenová výhodnosť, online lekárne majú lepšie ceny ako tie kamenné
 • bezproblémové platenie, využiť môžete hotovostnú aj bezhotovostnú platbu

Ak sa rozhodnete pre nákup v internetových lekárňach, zamerajte sa hlavne na väčšie a známejšie značky. Majú totiž širší sortiment typov a druhov produktov a hlavne, majú ich k dispozícii skladom, čiže ihneď.

Nemusíte tak obiehať viaceré kamenné prevádzky, aby ste našli prípravok či liek v tom balení, ktoré chcete. Môžete si zároveň zvoliť viacero možností platby, napríklad aj platobnou kartou cez internet, rovnako tak máte širšiu ponuku doručovacích služieb. Navyše, známejšie lekárne majú aj lepšie cenové akcie, pravidelné zľavy a rôzne vernostné benefity.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.64

36 Hodnotení