Použiť preháňadlo na chudnutie nie je dobrý nápad, tu sú tipy, čo naozaj pomáha

Použiť preháňadlo na chudnutie nie je dobrý nápad, tu sú tipy, čo naozaj pomáha

Laxatíva, čiže preháňadlá, sú dobrým pomocníkom, ale zlým pánom. Mnoho mužov aj žien využíva preháňadlá na chudnutie a myslia si, že ide o najlepšie a najrýchlejšie riešenie, ako sa zbaviť nadváhy a vyššej hmotnosti. Je to však omyl, navyše, má aj zopár rizík.

Chudnutie preháňadlom je na prvý pohľad jednoduché a okamžité, avšak pokles hmotnosti na ručičke váhy má len veľmi málo spoločné so skutočným chudnutím. Cieľom preháňadla je totiž prečistiť črevá od nestráveného jedla a pomôcť v prípade problémov so zápchou. Ani to najlepšie preháňadlo vám nepomôže s trvalým a najmä zdravým schudnutím.

Aký vplyv majú preháňadlá na chudnutie a riziká s nimi spojené

Preháňadlá, či už tie prírodné alebo synteticky vyrábané, sú špeciálne prostriedky na zvýšenie vylučovania objemu čriev. Podľa zloženia môžu preháňadlá zvyšovať peristaltiku čriev, zväčšovať črevný obsah a zvyšovať mobilitu alebo fungovať tak, ako vláknina.

Výsledkom užívania preháňadla je pôsobenie na črevnú stenu, zrýchlenie pohyby čreva, viazanie vody a zväčšenie objemu stolice. Sú riešením v prípade zápchy, nakoľko pomôžu uvoľniť črevá a vyprázdniť ich. Na chudnutie, ktoré by malo byť spojené so znižovaním hmotnosti a spaľovaním uložených kalórií alebo tukov, však nemajú žiadny vplyv.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Naopak, ich časté užívanie má negatíva, najmä nasledovné:

 • spočiatku dochádza k narušeniu zdravého spôsobu trávenia a spracovania potravín, čo sa prejaví namáhavou a nepravidelnou stolicou, časom sa to ale zhorší
 • vplyvom na črevnú stenu môže prísť k jej ochabnutiu a „zleniveniu“, čo bude znamenať v praxi to, že bez preháňadla budete mať pravidelne zápchu
 • budete strácať veľmi veľa vitamínov a minerálov, najmä draslíka, ktorý je životne dôležitý pre srdce, jeho závažný nedostatok môže viesť aj k riziku smrti
 • rovnako tak dochádza k nadmernej strate tekutín a vody v tele, čo má negatívne dosahy na fungovanie obličiek, narušíte si tiež elektrolytickú rovnováhu

Laxatíva by sa mali užívať iba pri zápche, inak môžu spôsobiť bolesti brucha, nafukovanie, chronickú hnačku a dehydratáciu. Môžu tiež ovplyvniť vstrebávanie iných liekov. Ak aj budú mať efekt na vašu hmotnosť, bude krátkodobý a s chudnutím nijako nesúvisí.

NÁRAST POUŽÍVANIA BÝVA POSTUPNÝ

Dať si preháňadlo raz až dva krát za deň, tak nejako vyzerá úvod závislosti od laxatív počas chudnutia. Počiatočné dávky pomôžu zhodiť nejaké to kilo, no potom sa to už človeku „máli“. Výsledkom môže byť vznik závislosti a užívanie aj 5 či viac dávok počas dňa.

Ako chudnúť bez preháňadla a čo naozaj pomáha

Chudnutie preháňadlom je teda spôsob, ktorý je síce populárny, ale je neefektívny a navyše nezdravý. Existujú však možnosti, ako sa dá naozaj schudnúť a to prirodzene, dlhodobo, bez rizika jojo efektu a bez ohrozenia zdravia či možných negatívnych následkov.

Tu sú odporúčania, ako schudnúť zdravo a bez preháňadiel:

Viac vlákniny: Najlepšou voľbou namiesto preháňadla je vláknina. Tá má v mnohom veľmi podobné účinky, najmä pokiaľ ide o podporu hybnosti čriev. Zlepšuje tiež trávenie celkovo, čím môže viditeľne prispieť k chudnutiu. Nájdete ju najmä v zelenine a v strukovinách, rovnako tak v ovsených vločkách, ovocí a cestovinách, ideálne celozrnných.

Pravidelný pitný režim: Druhým dôležitým prostriedkom pre chudnutie je dostatočný pitný režim. Pite najmä vodu, ideálne v objeme 2 až 3 litrov denne, najlepšie po častiach a pravidelne každú hodinu či dve po 1 až 2 dcl. K nej môžete pridať doplnkovo aj bylinkové čaje, napríklad z mäty alebo zelený čaj, obsahujú aj veľa antioxidačných látok.

Zdravé tuky a bielkoviny: Ak ide o jedálniček, okrem ovocia, zeleniny a strukovín by mal obsahovať jedlá s obsahom zdravých tukov, najmä omega-3 a omega-6 kyselín, rovnako tak dostatok bielkovín. Preto zaraďte do svojho stravovania najmä ryby, morské plody, orechy, semená, chudé hydinové mäso, nízkotučné jogurty a nízkotučné syry.

Tieto jedlá a nápoje vynechajte: Naopak, to, čo by ste mali zo svojho stravovania vypustiť, sú sladkosti obsahujúce najmä jednoduché cukry, príliš solené slané pochutiny, mastné a tučné mäsové produkty, polotovary, vyprážané jedlá, fast food jedlá a príliš tučné mliečne výrobky. Pozor si dajte aj na sladené limonády a energetické nápoje.

Spôsob stravovania: Nielen to, čo jete alebo nejete, ale aj to, ako sa počas dňa stravujete, má výrazný vplyv na hmotnosť a chudnutie. Jedzte pravidelne, či už 3, 5 alebo viac jedál počas dňa, pred raňajkami sa napite pohára vody a posledné jedlo si dajte najneskôr 3 hodiny pred spaním. Snažte sa jesť každý deň v ten istý čas a nevynechávajte žiadne jedlá.

Pravidelný pohyb: Na podporu trávenia, no najmä na zlepšenie spaľovania kalórií a chudnutie, pomáha veľmi dobre aj pohyb. Ideálna je rýchla chôdza každý deň, k nej by ste mali pár krát do týždňa pridať zas beh, bicyklovanie, plávanie alebo korčuľovanie. Nemusíte to preháňať s intenzitou, lepšie je, ak budete mať každý deň nejakú aktivitu.

Cielené cvičenie: Pre efektívnejšie spaľovanie tukových zásob je potrebné k pravidelnému zdravému pohybu pridať aj intenzívne a cielené cvičenie. Najlepšie sú tréningy na spôsob HIIT cvičenia, prípadne intenzívne šprinty vonku striedané s miernym poklusom. V tomto prípade stačí aj kratšia doba aktivity, no s čo najintenzívnejším výkonom.

Minimalizujte zlozvyky: Aby ste mohli chudnúť, dôležité je tiež obmedziť niektoré negatívne faktory. Medzi tie, ktoré majú najhoršie účinky, patria alkohol a fajčenie. Fajčiť by ste mali prestať úplne a alkohol minimalizujte najviac, ako sa bude dať. Ak už nejaký chcete piť, vyhýbajte sa vysokokalorickým druhom, najlepšie a najzdravšie je víno.

Stres a spánok: Obmedziť treba tiež stres, ktorý je rizikovým faktorom pre prejedanie sa a pocity hladu. Zvoľnite v práci, lepšie si manažujte čas počas dňa a vyhýbajte sa ponáhľaniu a meškaniu. Nepodceňujte ani oddych a to tak cez deň, ako aj v noci. Ak chcete telo dobre zregenerovať a podporiť zdravý metabolizmus, spite každý deň aspoň 8 hodín.

ZDRAVÉ CHUDNUTIE MUSÍ BYŤ DLHODOBÉ

Možno ste si všimli, že viacero vyššie spomínaných odporúčaní je časovo náročných, nakoľko nejde o riešenia s okamžitým účinkom. Zdravé chudnutie ale musí byť dlhodobé a postupné. Ľudský organizmus vie zdravo a najmä trvale schudnúť okolo 4 kg mesačne.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Ak by ste nechceli zostať iba pri čiastkových zmenách v jedálničku alebo životospráve, môžete siahnuť aj po komplexných diétnych programoch. Vyhýbať sa však treba takým, ktoré sú krátkodobé a extrémne redukčné, takéto bývajú spojené aj s jojo efektom.

Naopak, príkladom dlhodobej a efektívnej diéty je Keto diéta:

 • ide o diétu trvajúcu 12 až 14 týždňov, ktorá je rozdelená do 3 fáz, pričom vďaka tomu je postupná, dlhodobá a s nízkym rizikom spomínaného jojo efektu
 • diéta je založená na ketóze, čo je fyziologicky prirodzený stav energetického metabolizmu tela, kedy dochádza k využívaniu nie cukrov, ale tukov
 • organizmus sa totiž dostane do deficitu cukrov vďaka zníženiu ich príjmu v jedálničku pod 50 gramov za deň, takže namiesto nich začína viac spaľovať tuky
 • chudnutie je potom výsledkom ubúdania a spaľovania tukových zásob, okrem toho dochádza aj k podpore trávenia, nakoľko súčasťou diéty je vláknina

Keto diéta je založená na zmene jedálnička a to tak, že sa zníži príjem spomínaných sacharidov a aj nezdravých tukov, naopak, zvyšuje sa príjem bielkovín, zeleniny, orechov a semien. Počas nej tak nedochádza k pocitom hladu ani chradnutiu svalstva.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho má Ketogénna diéta pozitívny vplyv aj na zníženie hladiny cukru v krvi, zvýšenie hladiny tzv. dobrého cholesterolu a pôsobí preventívne voči cukrovke aj niektorým ochoreniam srdca a ciev. Rozdelenie do fáz je dobré z hľadiska postupného nábehu chudnutia a pozitívnym efektom diéty je aj to, že budete mať prísun vitamínov a minerálov.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ketónová diéta je teda založená na radikálnej zmene jedálnička, čo je síce jednoduché, ale pre niekoho zároveň aj komplikované, hlavne z pohľadu potreby zladenia pomeru živín. Riešením môže byť zjednodušenie s využitím špecializovaného sortimentu KetoMix.

Ide o producenta hotových jedál a produktov pre túto diétu:

V sortimente nájdete hlavné jedlá, polievky aj menšie potraviny a suroviny, rovnako tak nápoje a koktejly, ktoré majú optimálny pomer bielkovín a sacharidov

Okrem toho, že získate hotové jedlá, má KetoMix aj tieto plusy:

 • rýchla a jednoduchá príprava jedál a nápojov, zvyčajne najviac 5 minút
 • komplexnosť, na jednom mieste vybavíte jedálniček aj svoj pitný režim
 • vyvážené zloženie, či už ide o proteíny, sacharidy, vitamíny aj minerály

Ak si myslíte, že tieto potraviny a nápoje budú obsahovať priveľa chemických látok, prísad alebo rizikových konzervantov, mýlite sa, z tohto pohľadu sú bezproblémové. S výnimkou pečiva v nich nenájdete ani lepok, takže sú vhodné tiež pre celiatikov. Dobrou správou je, že sú bohaté na všetky potrebné stopové prvky, zloženie je tak naozaj kvalitné.

Okrem jedál a nápojov ponúka značka KetoMix aj doplnky výživy, či už na detoxikáciu čriev alebo na lepšie spaľovanie tukov s využitím L-Karnitínu. Ak ide o jedlá, sortiment obsahuje polievky, pečivo, sušené mäso, cestoviny, omelety, kaše, dresingy aj nátierky.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Na svoje si prídu aj milovníci pochutín, v ponuke KetoMix sú slané aj sladké pochutiny, čipsy, čokolády alebo dezerty. Ponuka nápojov je založená na koktejloch s obsahom sójových a srvátkových bielkovín, ktoré si viete zakúpiť vo viacerých príchutiach. Všetky jedlá alebo nápoje si môžete objednať jednotlivo, ale aj po balíčkoch na viac týždňov.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak vás značka KetoMix a jej sortiment zaujali a chceli by ste si držanie Ketónovej diéty uľahčiť práve s využitím tohto diétneho programu, viac informácií nájdete na oficiálnom webe www.ketomix.sk. Viete tu aj nakúpiť, sú tu tiež informácie o celej diéte.

Tento oficiálny web ponúka viacero praktických výhod a plusov:

 • možnosť získať komplexné informácie o zložení potravín a nápojov
 • rýchly a bezproblémový nákup z pohodlia domu bez ohľadu na miesto
 • možnosť jednoduchej objednávky cez telefón s výraznou úsporou času
 • istota, že máte najlepšiu cenu, ide totiž o oficiálny internetový obchod

Na spomínanom webe si viete pozrieť všetko potrebné ohľadom potravín, doplnkov výživy aj nápojov KetoMix, rovnako tak si ich vzájomne porovnať. K dispozícii máte aj internetovú alebo telefonickú infolinku, kde vám operátori zodpovedia všetky vaše dotazy.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka samotného nákupu, ten je veľmi podobný bežnej objednávke aj v iných eshopoch. Platiť môžete kuriérovi na dobierku aj vopred cez internet, napríklad platobnou kartou alebo cez internet banking. Doručenie je kuriérom k vám domov alebo do najbližšej Zásielkovne, obvykle do 3 pracovných dní. Pri väčšej objednávke máte poštovné zadarmo.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie