Predchádzanie a prevencia hemoroidov nie je zložitá, toto sú najlepšie rady aj na doma
Hemoroidy, ľudovo nazývané aj zlatá žila, patria medzi jedno z najviac nepríjemných ochorení týkajúcich sa žíl a hlavne konečníka. Objavujú sa tak u mužov, ako aj u žien, pričom jedným z najvýraznejších faktorov pre ich vznik je príliš sedavé zamestnanie.
Najväčším problémom hemoroidov je, že väčšina ľudí ich ignoruje, hlavne v počiatočných štádiách. Potom sa z ochorenia, ktoré by bolo pomerne ľahko riešiteľné, stáva príťaž, ktorá môže spôsobiť výrazné komplikácie. Ak chcete vedieť, ako hemoroidom predchádzať a aká je najlepšia prevencia voči nim, v tomto článku sa na tému pozrieme komplexne.
Čo sú hemoroidy, aké majú prejavy a prečo vznikajú
Hemoroidy sú z biologického hľadiska kŕčovými žilami, ktoré sa nachádzajú v oblasti konečníka. Ide o rozšírenie žíl v análnom kanály, konkrétne o úseky dutinkového telesa, pričom podľa umiestnenia v ňom rozlišujeme vonkajšie a vnútorné hemoroidy.
Najčastejšie sa nachádzajú do hĺbky najviac 3 cm v konečníku, pričom sa typicky prejavujú bolesťou počas stolice, výskytom krvi na toaletnom papieri pri podráždení hemoroidy a pocitmi bolesti, svrbenia a pálenia v konečníku. Vo vyššom štádiu sú už viac krvácavé, objavuje sa tiež opuch, pocit cudzieho telesa a v poslednom štádiu trombóza.
Z hľadiska príčin a rizikových faktorov sú za ich vznikom tieto vplyvy:
- najčastejším faktorom, ktorý je za ich vznikom, je sedavé zamestnanie, prípadne, nadmerná fyzická námaha, ktorá vytvára tlak na žilové pletence v konečníku
- veľký vplyv má aj stravovanie a životospráva, hlavne ak ide o nedostatok vlákniny v kombinácii s tuhou stravou a nadmerným pitím kávy alebo alkoholu
- dôležitými faktormi sú tiež nedostatok prirodzeného pohybu, nadmerná telesná hmotnosť, čiže obezita, prípadne dlhé sedenie na toalete a nadmerné tlačenie
- medzi ďalšie vplyvy, ktoré môžu pôsobiť na hemoroidy a ich vznik či priebeh, patria častá hnačka alebo zápcha, tehotenstvo, fajčenie či dlhodobý kašeľ
HLAVNÝM RIZIKOVÝM FAKTOROM JE VEK
Hemoroidy patria medzi jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich ochorení žíl u ľudí vo veku nad 50 rokov, podľa niektorých štatistík trápia každého druhého človeka. Mnoho ľudí sa však hanbí k nim priznať a ignorujú ich, čo celý stav a priebeh ešte viac zhorší.
Ako sa dajú liečiť hemoroidy
Z pohľadu liečby a riešenia hemoroidov veľa závisí od toho, v ktorom zo štyroch štádií závažnosti sú. Podľa toho je možné nasadiť buď podpornú terapiu a niektoré režimové zmeny, prípadne konzervatívnu liečbu, alebo až chirurgické riešenie problému.
Liečba hemoroidov teda prebieha v týchto podobách:
Obmedzenie negatívnych vplyvov: V prvom rade je potrebné obmedziť negatívne faktory, ktoré môžu hemoroidy spôsobovať alebo zhoršovať. Ide o dráždivé jedlá a nápoje, nadmernú fyzickú aktivitu, príliš dlhé sedenie počas dňa a príliš tesné oblečenie.
Režimové opatrenia: Druhou možnosťou sú aktívne režimové opatrenia s cieľom zlepšiť stav žíl a konečníka. Ide jednak o pridanie vlákniny do stravy, pravidelnú stolicu každý deň v pokoji a bez stresu, pravidelný pohyb a dodržiavanie pitného režimu.
Farmakologická liečba: V prípade vážnejších hemoroidov musí už nastúpiť konzervatívna liečba. Ide predovšetkým o využitie voľnopredajných liekov a liečiv na recept, ktoré majú miestne a analgetické pôsobenie, prípadne celkový vplyv na stav žíl.
Odborné zákroky: Najvážnejšie stavy v poslednom štádiu sa už musia riešiť zákrokmi. Ide hlavne o kryoterapiu, čiže liečbu mrazom, bipolárnu koaguláciu, čiže liečbu teplom, sklerotizáciu, Barronovu ligatúru, DG-HAL či chirurgické odstránenie.
Najlepšia prevencia hemoroidov doma
Ako vidno, hlavne v prípade vyšších štádií a vážnejších stupňov hemoroidov, nie je liečba vôbec jednoduchá a hlavne musí byť komplexná a dlhodobá. Preto je oveľa lepšie hemoroidom predchádzať a na prevenciu využiť maximum opatrení.
Toto sú tie možnosti či prostriedky, ktoré sú najlepšie:
Viac vlákniny v jedle
Nakoľko zápcha a nedostatočné trávenie majú veľmi negatívny vplyv na hemoroidy, práve v tejto oblasti viete spraviť veľa v rámci prevencie. Zaraďte preto do potravín čo najviac vlákniny, hlavne v podobe ovocia, zeleniny a celozrnných potravín.
Dostatok tekutín počas dňa
Nielen jedlo, ale aj tekutiny ovplyvňujú riziko vzniku hemoroidov. Snažte sa piť čo najviac vody počas dňa, prípadne bylinkových čajov, ideálne každú hodinu až dve. Minimálny objem tekutín by mal byť 2 až 2,5 litra. Pozor ale na kávu a alkoholu.
Správna a pravidelná toaleta
Vždy, keď budete mať nutkanie ísť na veľkú potrebu, choďte, nesnažte sa ju zadržiavať a ani odďaľovať, pretože aj to prispieva k zhoršeniu stavu žíl v konečníku. Ideálna je pravidelná toaleta ráno. Na toalete netrávte príliš dlhý čas sedením a tlačením.
Lepšia hygiena a zmena v obliekaní
Ak ide o osobnú hygienu, aj tu je dôležitá prevencia. Častejšie využívajte pri sprchovaní striedanie studenej a teplej vody s pôsobením na konečník a obmedzte používanie parfumovaných toaletných papierov. Nenoste tesnú spodnú bielizeň.
Režimové opatrenia ohľadom pohybu
Obmedziť treba zdvíhanie nadmerne ťažkých predmetov, čo najviac zaťažuje žily v konečníku, rovnako tak treba minimalizovať príliš dlhé sedenie bez prestávky. Pravidelný pohyb v podobe chôdze či behu naopak pomáha na zlepšenie stavu žíl.
Doplnky výživy na podporu žíl
V rámci prevencie je vhodné cielene podporovať aj krvný obeh a dostatočnú pevnosť a flexibilitu žilových stien. Za týmto účelom si viete zakúpiť voľne dostupné doplnky výživy s obsahom escínu, rutínu či iných bioflavonoidov a to v podobe tabliet.
VČASNÉ PODCHYTENIE JE ZÁKLAD
Ak aj napriek prevencii príde k vzniku zlatej žily, treba po prvých prejavoch zájsť za lekárom. Štatistiky ukazujú, že väčšina prípadov hemoroidov sa jednoduchými režimovými opatreniami spolu s podpornými prípravkami dá dostať pod kontrolu.
Výživové doplnky a prípravky na hemoroidy
Pokiaľ ide o preventívne a podporné prostriedky na hemoroidy, k dispozícii máte viacero foriem doplnkov výživy s perorálnym pôsobením, ako aj prípravkov s aplikáciou zvonka, najmä ak ide o čapíky, masti, krémy, gély a bylinné kúpele.
Ak ide o pôsobenie prípravkov, to býva nasledovné:
Perorálne formy doplnkov obvykle posilňujú žily a zlepšujú krvný obeh, vonkajšie prípravky zas pôsobia na lepšie hojenie hemoroidov a zmiernie ich prejavov
Bez ohľadu na formu a typ, tieto prípravky ponúkajú:
- prirodzené pôsobenie, ktoré vychádza z ich prírodného zloženia
- jednoduché použitie, viacero možno užívať dokonca aj preventívne
- minimum vedľajších účinkov a minimálne riziká kontraindikácií
Všetky spomínané typy prípravkov a doplnkov sú bez receptu, netreba ani ísť za lekárom kvôli vyšetreniu. Najviac sa využívajú bioflavonoidy na spevnenie žíl, rovnako tak rôzne rastlinné extrakty, dubová kôra, propolis či pagaštan. Výsledkom je protizápalové a hojivé pôsobenie a zmiernenie bolesti, pálenia a svrbenia konečníka.
Lieky na hemoroidy
V prípade, že sú vaše problémy s hemoroidmi vážnejšieho charakteru, je už potrebné siahnuť po liečivách. Dobrou správou je, že aj v tomto prípade sú dostupné voľne, pričom k dispozícii máte tak tabletky a kapsuly, ako aj čapíky, masti alebo gély.
Pokiaľ ide o ich účinnosť, tá je v týchto oblastiach:
Najčastejšie pôsobia lieky na priepustnosť žíl, zlepšenie pevnosti ich stien a tiež na symptómy, hlavne bolesti, pálenie a svrbenie, niektoré aj na zmiernenie opuchu
Čo sa týka najdôležitejších vlastností, medzi ne patria:
- oveľa koncentrovanejšie zloženie účinných látok v danom lieku
- využitie nielen prírodných, ale aj syntetických účinných zložiek
- pôsobenie nielen na príznaky, ale aj na samotné hojenie hemoroidov
Z hľadiska zloženia máte na výber tie liečivá, ktoré obsahujú prírodné látky, hlavne rastlinné extrakty z pagaštanu alebo látky typu olej zo žraločej pečene a bioflavonoidy, prípadne syntetické liečivá, hlavne lidokaín či tribenozid. Vďaka tomu pomáhajú tieto lieky nielen na pálenie či svrbenie v konečníku, ale aj na zdravý stav žíl.
Kompava Serrapeptase Plus
- Pôsobenie na zápaly a imunitu
- Vplyv na kardiovaskulárny systém
- Podpora pohybového aparátu a podpora trávenia
ColiPrev
- Pomoc pri akútnej detskej kolike
- Utlmenie a odstránenie niektorých príznakov
- Všeobecná podpora trávenia
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na hemoroidy
Bez ohľadu na to, či siahnete po bežných doplnkoch výživy vhodných aj na prevenciu, alebo budete potrebovať liečivá so silnejšou koncentráciou, všetky tieto produkty a prípravky viete rýchlo a jednoducho kúpiť v lekárni, či už v kamennej alebo v tej internetovej.
Keďže sú dostupné bez predpisu, online objednávka je skvelé riešenie:
- online lekárne, hlavne tie väčšie majú širší sortiment
- ušetríte čas, objednávku viete spraviť cez počítač, tablet aj mobil
- nemusíte nikam chodiť, zásielku vám kuriér donesie až k dverám
- ide aj o výhodnejšie riešenie, niekde získate tiež dopravu zdarma
Z hľadiska postupu alebo procesu je nákup v internetovej lekárni veľmi podobný bežnej objednávke z eshopu, či už ide o to, že si stačí vložiť žiadané produkty do online košíka, alebo o podmienky platenia a doručenia. Ide o vec zopár minút a kliknutí.
Dobrou správou je, že nákupom v tých známejších a overených lekárňach viete získať nielen výhodné ceny, ale aj kvalitný zákaznícky servis. To sa prejaví na viacerých možnostiach platenia od dobierky až po platobnú kartu s online platbou, ale aj rýchlejším doručením, väčším výberom skladov alebo možnosťou osobného vyzdvihnutia.