Prevencia nadváhy je dôležitá, tu sú rady, ako jej predchádzať a čo je najlepšie robiť

Prevencia nadváhy je dôležitá, tu sú rady, ako jej predchádzať a čo je najlepšie robiť

Nadváha trápi naozaj veľké množstvo ľudí, podľa viacerých štatistík ňou a obezitou bude už v dohľadnej dobe trpieť skoro polovica ľudí vo vyspelých krajinách. Práve preto je na mieste čo najúčinnejšia prevencia nadváhy, čo je možné riešiť viacerými opatreniami.

Pozerať pritom treba nielen čisto na hodnotu BMI, ktorá vie nadváhu pomerne presne definovať, ale rovnako tak aj na obvod pása a niektoré súvisiace príznaky a symptómy, hlavne v začiatkoch. Mnoho ľudí berie nadváhu ako neškodný a maximálne vzhľadový problém, no pravdou je, že prináša viaceré komplikácie a riziká, najmä pre srdce a cievy.

Čo je nadváha, aké má prejavy a prečo vzniká

Na pojem nadváha sa dá pozerať z dvoch rôznych uhlov pohľadu. Najčastejšie sa za týmto označením skrýva nadmerné ukladanie tukových zásob v tele, čiže hromadenie tukových tkanív. To býva najčastejšie na bruchu, bokoch, stehnách, zadku a na trupe.

Z odborného hľadiska je však veľmi dôležité pozerať na dve veličiny. Prvou je BMI index, kde sa ako nadváha označuje hodnota od 25 do 30, niekedy sa o nej hovorí aj ako o ľahkej nadváhe. Druhou veličinou je obvod pásu, kde sa u mužov udáva hodnota 94 cm a u žien nad 80 cm. V prípade, ak máte pás v obvode väčší, pravdepodobne už máte nadváhu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pokiaľ ide o vznik nadváhy, príčiny a rizikové faktory sú najmä:

 • za nadváhou je ako hlavná príčina hromadenie nadmerného množstva kalórií v podobe tuku v tele, nakoľko ich organizmus nevie dostatočne využiť
 • rizikovým faktorom je zlé stravovanie, či už ide o zloženie jedálnička alebo o zlý spôsob stravovania, najmä nepravidelné jedenie a vynechávanie jedál
 • veľký vplyv má aj nedostatok výdaja energie, kde hlavnú úlohu zohráva nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, lenivosť a málo fyzickej aktivity
 • medzi externé faktory vplývajúce na vznik nadváhy patria metabolické a tráviace ochorenia, hormonálne problémy ale aj psychické ťažkosti typu depresia

Netreba zabúdať tiež na to, že okrem toho, že nadváha sa prejavuje navonok vyššou hmotnosťou či zmenou proporcií, má aj rôzne komplikácie. Ide o nadmerné zaťaženie kostry a pohybového systému, častejšiu únavu a problémy s cholesterolom či tlakom.

POZOR NA METABOLICKÝ SYNDRÓM

Podľa štatistík trápi zhruba až 20 % populácie vo vyspelých krajinách nielen nadváha, ale aj tzv. metabolický syndróm. U neho ide nielen o nadmerný obvod pásu či hmotnosť, ale aj o vyšší cholesterol, krvný tlak, hladinu cukru v krvi a hladinu triacylglycerolov.

Ako sa dá liečiť nadváha

Hoci nadváha ešte nie je z hľadiska liečby na rovnakej úrovni ako obezita, kde už sa využívajú aj vážnejšie chirurgické zásahy. Pokiaľ však už máte podľa všetkých vyššie spomínaných kritérií a príznakov obezitu, je nutné proti nej pôsobiť.

Na to sa využívajú viaceré typy prostriedkov a to v týchto oblastiach:

Jedálniček a pitný režim: Najdôležitejšou oblasťou pri liečení nadváhy je stravovanie a pitný režim. Vylúčiť treba škodlivé jedlá a nápoje, hlavne tie s nadbytkom sacharidov a tukov, naopak, konzumovať treba viac vitamínov, minerálov a omega kyselín.

Životný štýl a pohyb: Okrem príjmu energie treba vplývať aj na mieru trávenia, látkovej premeny a spaľovania energie. Obmedziť treba preto fajčenie, stres a prepracovanosť, naopak, pridať musíte v pohybových a fyzických aktivitách a pravidelne treba športovať.

Riešenie ochorení a vnútorných faktorov: S obezitou môžu ako jej príčina alebo aj následok súvisieť napríklad tráviace ochorenia, metabolické poruchy či problémy s cholesterolom, cievami a srdcom. Liečiť treba aj tie, v mnohých prípadoch farmakologicky.

Najlepšia prevencia proti nadváhe doma

Tak, ako aj v prípade mnohých iných ochorení a ťažkostí, aj pri nadváhe platí, že jej predchádzanie je oveľa lepšie z hľadiska zdravia, ako následné riešenie. Už aj menšie zníženie hmotnosti znamená zníženie komplikácií o 20 až 50 %.

Ak chcete nadváhe čo najlepšie predchádzať, dodržujte predovšetkým:

Pridanie zdravých jedál do jedálnička

Na prevenciu je najlepšie zmeniť jedálniček tak, aby obsahoval čo najviac zeleniny, strukovín, rýb, orieškov, semien, chudého hydinového mäsa a dužinatého, cistrusového či bobuľového ovocia. Nezabudnite na celozrnné pečivo, má totiž dostatok vlákniny.

Obmedzenie nezdravých jedál a potravín

Druhou dôležitou zásadou v rámci prevencie nadváhy je eliminovať tie potraviny, ktoré sú rizikové pre priberanie a aj pre zdravie. Ide o polotovary, hotové jedlá, fast food jedlá, mastné mäso a jedlá s vyšším obsahom živočíšnych tukov, jednoduchých cukrov a solí.

Nastavenie dostatočného pitného režimu

Okrem jedla je dôležité aj to, čo pijete a ako často. V tomto ohľade je optimálne zamerať sa na obmedzenie sladených nápojov, limonád a 100 % džúsov, naopak, základom by mala byť voda doplnená o zelený čaj. Pite pravidelne celý deň, spolu okolo 2,5 až 3 litre.

Hýbte sa čo najviac a najmä pravidelne

Vplývať treba priebežne nielen na príjem kalórií, ale aj na ich výdaj a to sa dá najefektívnejšie cez pohyb, šport a fyzickú aktivitu. Ideálne je skombinovať pravidelnú chôdzu každý deň spolu s občasnými behaním, bicyklom alebo kardio tréningom vo fitnes centre.

Zlepšenie životosprávy a stravovania

Dôležité je tiež nielen to, aký je jedálniček, ale aj to, aby ste sa stravovali pravidelne, 5 krát denne a v menších porciách a nejedli tesne pred spaním. Rovnako tak treba obmedziť negatívne rizikové faktory pre vznik a zhoršenie nadváhy, najmä alkohol a fajčenie.

Podporné prípravky a doplnky

Na zvýšenie spaľovania tukov sa dajú zakúpiť v obchodoch s fitness sortimentom rozličné podporné spaľovače tukov. Rovnako tak viete siahnuť po doplnkoch výživy s prirodzeným zložením, ktoré vám pomôžu na stimuláciu trávenia alebo podporu metabolizmu.

Komplexné diétne zmeny

Nielen pre tých, čo už majú nadváhu, ale aj pre tých, ktorí jej chcú predchádzať a zatiaľ majú iba mierne zvýšenie hmotnosti, sú vhodné komplexnejšie diétne programy. Nemusí ísť nevyhnutné o excesívne diéty, skôr dlhodobejšie, napríklad ako je Keto diéta.

RAZ ZA ČAS SI DOPRAJTE AJ ZAKÁZANÉ

Základom účinnej prevencie nadváhy nie sú len reštrikcie či obmedzenia, ale aj motivácia, aby ste vydržali žiť zdravým spôsobom života dlhodobo. Preto sa odporúča raz za týždeň mať tzv. cheat day, kedy si dáte aj nejaké nezdravé jedlo, ale s mierou.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

V prípade, že už nejaké problémy s vyššou hmotnosťou máte a hľadáte možnosť, ako zhodiť prebytočné kilogramy, siahnuť môžete aj po diétach. Vyhýbajte sa však tým drastickým, ktoré sú problematické aj zo zdravotného hľadiska, lepšie je hľadať dlhodobejšie.

Takouto diétou je aj Ketogénna diéta, ktorá je založená na ketóze:

 • pod pojmom ketóza sa myslí metabolický stav, kedy dochádza k zmenám v zdroji energie, namiesto cukrov totiž začína organizmus využívať viac tuky
 • ide o fyziologicky prirodzený stav, ktorý sa dosahuje tým, že znížiť príjem sacharidov v potravinách pod 50 gramov na deň, znižuje sa však aj príjem tukov
 • vďaka tomu musí telo siahnuť po uložených tukových zásobách energie a tak viac a efektívnejšie spaľuje tuky, čo je z pohľadu chudnutia optimálny stav
 • aby však neprišlo k nadmernej únave alebo poklesu výkonnosti, musí sa jedálniček upraviť tak, aby ste konzumovali viac bielkovín, tie sú dôležité pre svaly

Pokiaľ ide o jedálniček, jeho súčasťou musí byť vo vyššej miere aj zelenina, je výborným zdrojom vlákniny, ktorá má pozitívny vplyv na trávenie aj metabolizmus. Zároveň platí, že by ste mali konzumovať aj orechy a semená, majú v sebe zdravé omega kyseliny.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vďaka takejto komplexnej zmene jedálnička má Ketónová diéta aj iné pozitívne vplyvy, najmä na cholesterol, hladinu cukru a preventívne voči cukrovke. Diéta má tri fázy, vďaka čomu je chudnutie rozložené a dlhodobé, trvá obvykle okolo 3 mesiacov. Oproti rýchlym diétam má výhodu v tom, že nie je taká drastická a znižuje riziko jojo efektu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Keto diéta je teda založená na obmedzení jedálnička hlavne z pohľadu sacharidov a na pridaní potravín s vyšším obsahom bielkovín. Pre mnohých ľudí to môže byť príliš zložité a náročné v praxi a práve pre nich existuje alternatíva v podobe výrobcu KetoMix.

Ide o značku dodávateľa potravín, jedál, nápojov a iných produktov:

Sortiment je založený na hotových potravinách, nápojoch a iných produktoch s bielkovinovým základom, ktoré splnia podmienky Keto diéty a sú rýchle na prípravu

Okrem rýchlej prípravy, rádovo do pár minút, majú aj tieto benefity:

 • na jednom mieste si vyriešite celodenné stravovanie od rána do večera
 • z pohľadu vitamínov, minerálov a iných živín ide o kvalitné produkty
 • okrem pečiva neobsahujú potraviny lepok, sú vhodné aj pre celiatikov

Šírka sortimentu je pomerne zaujímavá, KetoMix ponúka najrôznejšie proteínové polievky, omelety, kaše, sušené mäso, cestoviny, pečivo, nátierky či dresingy využiteľné vo väčších jedlách, hlavne na raňajky, obedy a večere. V ponuke nájdete aj proteínové tyčinky, ktoré viete použiť kedykoľvek počas dňa, tiež aj zdravé čokolády a slané pochutiny.

Súčasťou ponuky sú aj proteínové nápoje v podobe koktejlov v hydrolyzovanej forme, stačí pridať už len vodu a nejakú príchuť, napríklad vanilky, kokosu alebo kávy. Tieto nápoje tak zastrešia pitný režim z pohľadu dopĺňania bielkovín, môžu byť aj vegánske.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Všetky spomínané jedlá, potraviny a nápoje viete zakúpiť jednotlivo, ale rovnako tak aj v balíčkoch a to buď podľa toho, akou nadváhou trpíte, prípadne podľa toho, ako dlho chcete diétu držať. K dispozícii sú balíčky na 1 týždeň aj na celý mesiac. Okrem toho sú v ponuke KetoMix aj doplnky na detoxikáciu či lepšie spaľovanie tukov s L-Karnitínom.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ako vidno, Ketogénna diéta je pomerne účinná a veľmi známa, rovnako tak sa do povedomia dostáva aj značka KetoMix. Ak by ste chceli získať o nej viac informácií, môžete pokojne využiť oficiálny web www.ketomix.sk, kde nájdete aj internetový obchod.

Nákup cez eshop má z pohľadu užívateľov viacero výhod a plusov:

 • nemusíte nikam osobne chodiť, nákup aj doručenie vybavíte doma
 • na jednom mieste si viete všetky produkty a potraviny porovnať
 • máte možnosť platiť priamo pri objednávke a online, ale aj na dobierku
 • nákup spravíte za pár minút cez počítač, tablet aj cez smartfón

Veľkým plusom je, že ak sa rozhodnete nakupovať v eshope, je úplne jedno, kde sa nachádzate, všetko vybavíte online a to vrátane platby. Okrem hotovostnej platby na dobierku si viete zvoliť aj platenie cez internet banking alebo platobnou kartou cez internet.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka doručenia, eshop ponúka na výber viacero kuriérnych spoločností, rovnako tak aj možnosť doručenia nielen priamo k vám domov, ale aj na najbližšie odberné miesto Zásielkovni. Spravidla trvá dodanie do 3 pracovných dní, pri väčšej objednávke neplatíte žiadne poštovné. Ak máte nejaké ďalšie otázky, k dispozícii je aj infolinka.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie