Prevencia proti koronavírusu a COVID-19? Dezinfekcia, rúška aj posilnenie imunity

Prevencia proti koronavírusu a COVID-19? Dezinfekcia, rúška aj posilnenie imunity

Najhorúcejšou témou dnešných dní je epidémia koronavírusom a jej následky, čiže ochorenie COVID-19. Vzhľadom na to, že stále chýba spoľahlivá, overená a široko aplikovateľná liečba či vakcinácia, práve prevencia je to najlepšie, čo viete aktuálne spraviť.

Mnoho ľudí však nevie, čo všetko by mala prevencia voči koronavírusu a COVID-19 zahŕňať, dokonca nemajú ani ucelený obraz o tom, o aký typ ochorenia sa jedná, aké sú jeho typické príznaky a aký možný je prenos z človeka na človeka. Práve odpovede na tieto otázky budeme v nasledujúcich riadkoch hľadať, povieme si niečo aj o podpore imunity.

Čo je koronavírus a aký je spôsob jeho prenosu

Nový koronavírus, označovaný odborne SARS-CoV-2, patrí do triedy RNA koronavírusov, ktoré zasahujú dýchacie cesty, najčastejšie výstelku ich dolnej časti, teda pľúc. Vírus spôsobuje ochorenie COVID-19, ktoré patrí medzi respiračné choroby.

Choroba má pomerne širokú škálu príznakov, od miernych typu menší kašeľ alebo mierne zvýšená teplota, až po závažné, kedy nastupujú horúčka, dusivý kašeľ, hnačka či bolesti svalov a kĺbov. V tých najťažších prípadoch hrozí vážny zápal pľúc, zlyhávanie obličiek a zlyhanie organizmu s následkom smrti. Prevencia je preto dôležitá.

VitaCé Advance

 • najsilnejší prírodný vitamín C
 • obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
 • lepšia vstrebateľnosť

Colostrum Advance

 • 100 % čisté, bez prídavných látok
 • Špičková kvalita spracovania
 • Z farmy v ČR

Imunax Advance

 • obsahuje prírodné aktívne látky na podporu imunity a obranyschopnosti.
 • komplexný výživový doplnok
 • zdravie horných ciest dýchacích

Pokiaľ ide o spôsob prenosu, ten zahŕňa predovšetkým tieto cesty:

 • najčastejšie dochádza k prenosu kvapôčkovou cestou a to rečou, kašľom alebo kýchaním, kedy sú kvapôčky výrazne rozšírené do ovzdušia okolia
 • pri jednom zakašľaní sa môže do vzduchu dostať aj 3 tisíc kvapôčok, ktoré sa však môžu udržať aj na povrchu a práve týmto spôsobom sa rozšíria ďalej
 • schopnosť koronavírusu prežiť v prostredí je vysoká, vo vzduchu v interiéri to sú 3 hodiny, na kartóne 24 hodín a na plaste alebo oceli aj 2 až 3 dni
 • špekuluje sa tiež o možnom prenose pohlavným stykom alebo spoločenskými zvieratami, no ani jeden tento spôsob nebol zatiaľ na 100 % potvrdený

Najlepšia prevencia proti koronavírusu a COVID-19

V súvislosti s koronavírusom sa veľmi intenzívne hovorí o prevencii voči nemu, ale aj prevencii voči tomu, aby ste nakazili okolie už v momente, ak vírus máte, no navonok sa ešte neprejavuje. Prevenciu treba brať vážne, komplexne a dôsledne.

Ktoré preventívne opatrenia sú najlepšie? Tu je ich prehľad:

 • Rúška: Najčastejšie využívaným spôsobom ochrany je používanie rúška. V tomto prípade ide ale nie o ochranu seba, ale o ochranu okolia pred tým, aby sa aerosólové kvapôčky z vašich dýchacích ciest dostali do okolia. Ak by ste boli infikovaní, znižujete používaním rúška to, že nakazíte ostatných. Úspešnosť tohto spôsobu býva odhadovaná na 70 %.
 • Respirátory: Z pohľadu ochrany pred nakazením sa sú jedinou účinnou cestou respirátory, ktoré obsahujú špeciálne filtre schopné prefiltrovať vzduch, ktorý vdychujete. Respirátory však chránia iba vás, nechránia okolie pred tým, aby ste ho nakazili. Proti koronavírusu sú účinné dva a to FFP-2 s úspešnosťou 95 % a FFP-3 s úspešnosťou 99 %.
 • Rukavice: Hmat patrí medzi základné ľudské zmysly, dotýkanie sa je pre človeka prirodzené. To platí aj pre to mimovoľné a práve takýmto spôsobom je možné sa tiež nakaziť, najmä vonku. Najlepšou prevenciou je preto používanie rukavíc, ktoré budú jednorazové a po návrate zvonka si ich opatrne vyzlečiete a následne ruky vydezinfikujete.
 • Dezinfekcia: Či už budete alebo nebudete používať rukavice pri kontakte s okolím, dôležité je dbať na dezinfekciu. Tá by sa mala týkať rúk, tie si treba pravidelne umývať dezinfekčným mydlom či gélom, ale aj na dezinfekciu povrchov a predmetov, ktoré mohli byť v kontakte s infekciou. Dezinfekcia musí obsahovať minimálne 62 % alkoholu.
 • Vyhýbanie sa kontaktu: Jedným z veľmi účinných preventívnych opatrení je minimalizovať sociálny kontakt s okolím. Týmto spôsobom máte zaručenú najlepšiu prevenciu, pričom obmedziť treba najmä podávanie rúk a dodržiavať treba dostatočný odstup. Ten by mal byť aspoň 1 až 2 metre, v interiéroch a na hromadných miestach aj 5 metrov.
 • Ďalšie opatrenia: Čo sa týka iných opatrení, pri kašľaní a kýchaní si treba zakrývať ústa vreckovkou a tú ihneď vyhodiť do odpadu, zamedziť používaniu spoločných hygienických pomôcok, minimálne cestovať prostriedkami hromadnej dopravy a vyhýbať sa noseniu náramkov či iných predmetov na rukách, kde sa môže koronavírus usadiť.

Chyby súvisiace s prevenciou proti koronavírusu a COVID-19

V rámci prevencie sa mnoho ľudí dopúšťa nevedomých chýb, ktoré môžu znížiť účinnosť jednotlivých opatrení a zvýšiť riziko, že sa nakazíte, prípadne, že nakazíte niekoho iného. Väčšinou ide na prvý pohľad o detaily, ktoré ale sú veľmi podstatné.

Najviac si treba dávať pozor na nasledovné situácie a prípady:

Nedostatočné dezinfikovanie rúk

Dezinfekcia je často podceňovaná. Umývanie rúk by malo trvať aspoň 20 sekúnd, musí byť dôsledné a to vrátane medzier medzi prstami, používať treba dezinfekčný gél alebo dezinfekčné mydlo a ruky si treba umyť vždy po príchode domov.

Nesprávne nosenie rúška

Aby ste pomocou rúška ochránili svoje okolie pred nákazou, musí vám úplne doliehať na tvár, zakrývať aj nos a všetok vzduch, ktorý vydýchnete, musí ísť cez rúško. Ako náhle zvnútra zvlhne, treba ho vymeniť. Po jeho nasadení sa ho už nedotýkajte.

Nedodržiavanie dostatočného odstupu

Preventívne opatrenia vám môžu byť nanič, pokiaľ sa budete na seba tlačiť v prostriedkoch hromadnej dopravy alebo pri čakaní v rade v obchode či niekde inde. Bezpečný odstup je od 1 do 5 metrov podľa podmienok okolia, snažte sa ho vždy dodržiavať.

Mýty súvisiace s koronavírusom a COVID-19

Tak, ako aj pri iných ochoreniach, aj v tomto prípade platí, že v súvislosti s koronavírusom a ochorením COVID-19 koluje na verejnosti množstvo mýtov. Vidno to podľa reakcií na internetových fórach a v diskusiách, kde sú rôzne otázky a dotazy.

Medzi tie, ktoré sa objavujú najčastejšie, patria nasledovné:

Na vírus pitie teplej vody, horúci kúpeľ alebo naopak zima

Nie, ani jedno z týchto tvrdení nie je pravda. Chladné počasie nemôže vírus zničiť, rovnako to platí aj o iných baktériách a patogénoch. Hoci naopak teplejšie počas zhoršuje podmienky na prenos, pôsobenie tepla vo vašom tele nemá na infekciu vírusom vplyv.

Malé aj väčšie deti sa nemôžu koronavírusom nakaziť

Toto nie je pravda, deti sa, podobne ako aj dospelí a seniori, nakaziť samozrejme môžu, rozdielny je však priebeh infekcie a závažnosť komplikácií. Deti znášajú ochorenie COVID-19 najľahšie, vírus ich pľúca postihuje najmenej a majú aj mierne príznaky.

Nosenie rúška poskytuje ochranu pred vírusom

Nie, nosenie rúška neposkytuje ochranu pred tým, aby ste sa vírusom nakazili, môžete jedine do istej miery zabrániť tomu, aby ste vy nakazili okolie, ak už vírus máte. Ani táto ochrana však nie je istá na 100 %, tú poskytujú iba respirátory a to triedy FFP3.

Výživové doplnky na podporu imunity

Dôležitou súčasťou prevencie všeobecne je podporiť imunitu a prirodzenú obranyschopnosť tela. V tomto prípade viete použiť doplnky výživy, ktoré sú dostupné voľne a zakúpite ich bez návštevy lekára alebo receptu od neho prakticky v ktorejkoľvek lekárni.

Ak ide o formy týchto prípravkov, všetky majú perorálnu podobu:

Najčastejšie sa jedná o tabletky alebo kapsuly určené na jednoduché prehltnutie, pre deti sú určené aj rôzne sirupy, populárne sú tiež kvapky, roztoky a šumivé tablety

Čo sa týka ich najdôležitejších charakteristík, medzi ne patria tieto:

 • jednoduchosť užívania, stačí sa držať iba dávkovania od výrobcu
 • možnosť aj dlhodobého používania a podpory imunity viac mesiacov
 • obvykle nízke riziko vedľajších účinkov a možných kontraindikácií

VitaCé Advance

 • najsilnejší prírodný vitamín C
 • obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
 • lepšia vstrebateľnosť

Colostrum Advance

 • 100 % čisté, bez prídavných látok
 • Špičková kvalita spracovania
 • Z farmy v ČR

Imunax Advance

 • obsahuje prírodné aktívne látky na podporu imunity a obranyschopnosti.
 • komplexný výživový doplnok
 • zdravie horných ciest dýchacích

Tieto doplnky sú založené na prírodných látkach, či už ide o rôzne enzýmy, vitamíny, bylinné extrakty alebo iné látky s imunostimulačným efektom. Často sa v nich používajú vitamín C, huby reishi či hliva, probiotiká, kolostrum, betaglukány a overené rastliny typu rakytník, šalvia a echinacea, ktoré podporujú prirodzenú obranyschopnosť a to dlhodobo.

Lieky na podporu imunity

Druhou možnosťou, ktorú viete zvoliť hlavne u dospelých a v prípade vážnejšieho oslabenia imunity, sú lieky. Nejedná sa však o lieky na predpis, ale tiež o tie voľne predajné. Aj v ich prípade ide o perorálne formy, najmä tabletky, kapsuly alebo kvapky.

Čo sa týka ich pôsobenia, mechanizmus účinku býva nasledovný:

V zložení liečiv sa nachádzajú také látky, ktoré stimulujú tvorbu biely krviniek, zlepšujú imunitnú odpoveď organizmu a zároveň obsahujú imunostimulačné zložky a látky

V prípade týchto produktov sú niektoré vlastnosti od doplnkov odlišné:

 • koncentrácia látok je vyššia, čo v praxi znamená lepšiu účinnosť
 • aj vďaka tomu nemusí byť užívanie také dlhodobé, stačí kratšie
 • zároveň však treba rátať s obmedzením pri deťoch a tehotných ženách

Tieto lieky obsahujú najčastejšie vitamín C a to vo vysokej dávke, čo by malo výrazne pomôcť imunitnému systému. Zároveň bývajú postavené aj na doplnkových látkach, hlavne ak ide o minerály typu železo, zinok, fosfor či horčík. Rovnako tak môžu byť súčasťou zloženia niektoré bylinné extrakty, napríklad zo ženšenu, prípadne enzýmy.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na zlepšenie imunity

Pokiaľ by ste chceli svoju imunitu podporiť práve prostredníctvom spomínaných doplnkov výživy či liekov, môžete si ich bez väčších ťažkostí zakúpiť prakticky v každej lekárni. Aj vzhľadom na súčasnú situáciu je lepšie a rýchlejšie voliť nákup cez internet.

VitaCé Advance

 • najsilnejší prírodný vitamín C
 • obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
 • lepšia vstrebateľnosť

Colostrum Advance

 • 100 % čisté, bez prídavných látok
 • Špičková kvalita spracovania
 • Z farmy v ČR

Imunax Advance

 • obsahuje prírodné aktívne látky na podporu imunity a obranyschopnosti.
 • komplexný výživový doplnok
 • zdravie horných ciest dýchacích

Online lekárne sú otvorené 24 hodín denne a majú tieto výhody:

 • nákup spravíte z pohodlia domova, rovnako tak vybavíte aj doručenie
 • máte lepší prehľad o všetkých prípravkoch a viete si ich porovnať
 • nemusíte platiť iba v hotovosti, ale aj cez internet a bezhotovostne
 • je to výhodnejšie, online lekárne majú spravidla lepšie ceny

Pokiaľ sa rozhodnete nakupovať práve v online lekárňach, nepozerajte len na čo najnižšiu cenu a úsporu zopár centov, ale radšej na kvalitnejšie zákaznícke služby. Tie poskytujú zvyčajne tie známejšie značky internetových obchodoch.

Širší zákaznícky servis sa prejaví tým, že môžete platiť viacerými spôsobmi od hotovosti, cez internet banking až po platbu platobnou kartou online, ale aj viacerými možnosťami doručenia od dodania domov až po doručenie na miestne odberné miesto. Doprava obvykle trvá do 2 dní a tie lepšie lekárne vám umožnia aj online sledovanie doručenia.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

3 Hodnotení