Priberanie z liekov je realita a netýka sa to len tých na tlak či na alergiu, rizikom sú aj iné

Priberanie z liekov je realita a netýka sa to len tých na tlak či na alergiu, rizikom sú aj iné

Lieky a priberanie je téma, ktorá trápi veľa ľudí. Netýka sa iba žien a hormonálnej antikoncepcie, čo je pomerne známa situácia, ale aj bežných liekov na vysoký krvný tlak, alergie, cukrovku, pálenie záhy, migrénu a problémy nervového systému.

Vo väčšine prípadov ide o nežiaduci alebo vedľajší účinok liekov, na čo výrobcovia upozorňujú aj cez príbalový leták. Môže však ísť aj o efekt týkajúci sa vyššej chuti do jedla, napríklad ako majú lieky vplývajúce na hormóny. To, že z konkrétneho lieku priberáte, si všimnete okamžite, nárast hmotnosti býva aj o niekoľko kilogramov.

Ako vplývajú lieky na priberanie a čo sa proti tomu dá spraviť

Lieky sú všeobecne známe tým, že okrem primárneho cieľu, ktorým je pôsobenie na nejaký konkrétny problém, ochorenie alebo ťažkosti v tele, majú aj širšie sekundárne účinky, ktoré sa nazývajú nežiaduce alebo vedľajšie. Zasahujú totiž celkovo do tela.

V prípade priberania ide hlavne o zásah do procesov spadajúcich pod metabolizmus, trávenie, príjem a výdaj energie, schopnosť spracovania prijatých kalórií či schopnosť ich spálenia. Dôležité je preto poznať všetky takéto možné vplyvy a snažiť sa zamerať na alternatívy liekov, ktoré musíte užívať, aby ste nežiaduce efekty minimalizovali.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pokiaľ ide o priberanie z liekov, to funguje týmito účinkami:

 • niektoré lieky ovplyvňujú chuť na jedlo a celkovo apetít, či už tým, že stimulujú produkciu žalúdočných štiav, alebo zlepšením psychického stavu
 • iné liečivá zas majú vplyv na trávenie a metabolizmus, obvykle ich spomaľujú, čo zhoršuje schopnosť tela prijatú energiu spáliť, takže sa ukladá
 • pomerne častým účinkom liekom je aj vplyv na hormonálnu hladinu a taktiež zvýšené ukladanie prijatých kalórií v podobe tukových zásob do tela
 • niektoré špecifické kategórie liekov zas vplývajú na zníženie fyzickej výkonnosti, čo sa odrazí aj v tom, že máte málo energie na pravidelný pohyb

PREČÍTAJTE SI PRÍBALOVÝ LETÁK

Lieky majú viacero nežiaducich efektov, nejde ani zďaleka iba o vplyv na priberanie. Z niektorých sa dokonca naopak chudne, čo môže byť v mnohých prípadoch rizikové. Ak chcete spoznať všetky riziká lieku, pozrite si jeho príbalový leták.

Ktoré druhy liekov majú najväčší vplyv na priberanie

Liečivá vplývajú teda na náš organizmus z pohľadu zvyšovania hmotnosti rôznymi mechanizmami, čiže z tohto pohľadu je najhoršie, ak užívame viacero liekov a ich účinky sa z tohto pohľadu kombinujú. Treba preto hľadať lepšie alternatívy.

Toto sú tie kategórie liekov, z ktorých sa priberá najčastejšie:

Hormonálna antikoncepcia: Asi najznámejším druhom liekov, z ktorých sa priberá, je hormonálna antikoncepcia. Ide o výsledok pôsobenia estrogénov, ktoré môžu zvýšiť chuť do jedla, u niektorých žien aj podporujú zadržiavanie vody v tele.

Lieky na alergiu: Problematické sú z pohľadu priberania aj antihistaminiká, čiže lieky na potlačenie alergických prejavov. Tieto lieky potláčajú účinky histamínu, ktorý je zodpovedný za alergickú reakciu, no zároveň tiež zvyšujú chuť do jedla.

Lieky na vysoký krvný tlak: Hypertenzia je častým problémom dnešnej modernej spoločnosti a tak veľa ľudí užíva lieky s týmto pôsobením. Ich vedľajším účinkom ale je, že znižujú výkonnosť a teda dochádza k nedostatku pohybu.

Lieky na srdce: V rámci kardiovaskulárneho systému sa užívajú aj betablokátory, čo sú lieky s účinkom na liečbu srdcovej arytmie, ischemickej choroby srdca alebo anginy pectoris. Zasahujú však do metabolizmu glukózy a spôsobujú priberanie.

Antipsychotiká: Veľmi vysoký prírastok váhy, niekedy aj viac kilogramov behom mesiaca, bol zaznamenaný aj pri užívaní niektorých druhov antipsychotík. Tieto lieky ovplyvňujú jednak spomalenie metabolizmu a zároveň aj chuť do jedla.

Antidepresíva: Podobne funguje aj ďalšia kategórie liečiv pôsobiacich na oblasť psychiky a psychickej vitality, antidepresíva. Tieto lieky môžu spôsobiť priberanie aj cez 5 kilogramov za mesiac, aj tu ide o dôsledok zvýšenia apetítu na jedlo.

Lieky na cukrovku: Liečba inzulínom, ktorý je obsiahnutý v liekoch na cukrovku, prináša tiež riziko v podobe nekontrolovaného priberania. U niektorých pacientov bolo zaznamenané pribratie až 10 kilogramov počas prvého roka, je to individuálne.

Lieky na štítnu žľazu: Tyreostatiká, ako sa nazýva kategória liečiv určená na štítnu žľazu, môžu meniť hormonálnu rovnováhu, čo má viacero vplyvov v tele. Jednak ide o vplyv na trávenie a metabolizmus, ale aj o celkové spomalenie organizmu.

Kortikosteroidy: Problematickou skupinou liekov sú kortikosteroidy. Tie môžu spôsobiť zadržiavanie tekutín a solí v tele, zvyšovanie chuti do jedla a tiež zhoršenie ukladania tuku v tele. Výsledkom sú priberanie a aj vznik lokálnych opuchov.

Ďalšie druhy liekov: Ak ide o ďalšie typy a kategórie liečiv, ktoré sú z hľadiska možného priberania na hmotnosti rizikové, sem patria napríklad lieky na migrénu a bolesti hlavy, lieky vplývajúce na nervový systém a všeobecne staré lieky.

Riešenie obmedzenia priberania doma ďalšími prostriedkami

Samozrejme, riešením nie je uvedené lieky úplne zo svojho života vylúčiť, no skôr je vhodné spolu s lekárom hľadať alternatívy, ktoré nebudú mať až tak negatívny dosah na priberanie na hmotnosti. Okrem toho viete spraviť aj iné opatrenia v životospráve.

Tu sú tri najdôležitejšie oblasti, na ktoré sa musíte zamerať:

Zdravý pitný režim

Pitný režim je dôležitý z pohľadu priberania kvôli tomu, aby ste neustále podporovali metabolizmus a trávenie, takže bude prebiehať spaľovanie nadbytočných kalórií a energie. Vylúčte všetky sladené nápoje, naopak, základom nech sú voda a čaje.

Jedálniček a spôsob stravovania

Pokiaľ ide o potraviny, tu sú dôležité dve oblasti. V prvom rade treba zvýšiť príjem čerstvých rýb, zeleniny a ovocia na úkor polotovarov, sladkostí, slaných jedál a mastných potravín. V druhom rade sa treba stravovať pravidelne a v menších porciách.

Pravidelný pohyb a aktivita

Okrem toho, že viete ovplyvniť príjem a spracovanie kalórií a energie do organizmu, je veľmi dôležité vplývať aj na výdaj. Na ten pomáhajú najlepšie pravidelný pohyb a všeobecne nejaká fyzická aktivita, napríklad chôdza, beh, plávanie, bicykel a iné športy.

MALO BY ÍSŤ O DLHODOBEJŠIE ZMENY

Spomínané režimové opatrenia, ktoré vám pomôžu predísť nadmernému priberaniu z liekov alebo vám pomôžu schudnúť, ak už takýto stav nastal, musia byť dlhodobého typu. Dôležité sú vytrvalosť a dôslednosť pri obmedzení negatívnych faktorov.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Ak chcete efektívne zabrániť priberaniu, prípadne chcete nadbytočné kilogramy zhodiť, môžete okrem cielených opatrení pristúpiť aj k celkovej zmene životosprávy a stravovania. Takýto spôsob ponúka Ketogénna diéta určené pre mužov aj ženy.

Ide o dlhodobejšiu diétu, ktorá je populárna a má tieto princípy:

 • cieľom diéty je dosiahnutie stavu zvaného ketóza, kedy dochádza k zvýšeniu spaľovania tukov, organizmus ich začne používať ako energiu
 • ide teda o odlišnú situáciu, ako keď vaše telo siaha po cukroch ako zdroji energie, v tomto prípade ju berie primárne z tukov a tukových zásob v tele
 • výsledkom je najefektívnejšie možné chudnutie, no aby k tomu prišlo, musíte jedálniček upraviť tak, aby ste znížili príjem sacharidov a tukov
 • príjem sacharidov musí byť do 50 gramov za deň, zvýšiť treba príjem bielkovín, rovnako tak prijímajte viac vlákniny a to konzumáciou zeleniny

Tieto zmeny v jedálničku majú za následok nielen viditeľné chudnutie vďaka spaľovaniu tukov, ale zároveň aj zmeny súvisiace s trávením. Viac vlákniny znamená lepšie zažívanie aj metabolizmus, dochádza tiež k normalizácii krvného tlaku a cholesterolu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho dochádza vďaka zníženiu príjmu sacharidov aj k normalizácii z pohľadu hladiny cukru v krvi, preventívne sa tiež pôsobí proti vzniku cukrovky. Keto diéta je dlhodobejšou, má tri fázy a trvať môže aj cez tri mesiace. Vďaka tomu sa vyhnete nejakým drastickým redukčným opatreniam, jojo efektu po skončení diéty a aj pocitom hladu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pre tých, ktorých Ketogénna diéta zaujala, no zároveň vidia problém v tom, že zmena jedálnička je príliš zložitá, je k dispozícii sortiment značky KetoMix. Ide o producenta hotových jedál a  produktov pre celodenné stravovanie pre túto diétu.

Táto značka je čoraz populárnejšia a to u mužov ako aj u žien:

Či už ide o polievky, hlavné jedlá, dezerty alebo nápoje, všetky tieto produkty a potraviny spĺňajú podmienky Keto diéty ohľadom príjmu bielkovín a iných živín

Z pohľadu charakteristík a vlastností majú viacero výhod, najmä:

 • ich príprava je otázkou zopár minút, väčšinou stačí pridať iba vodu
 • zloženie vitamínov, minerálov a živín je v rovnováhe a dostatočné
 • nemusíte sa obávať použitia rizikových chemických látok a prísad

Sortiment KetoMix je dominantne založený na proteínových polievkách, omeletách, kašách, palacinkách, sušenom mäse, cestovinách, pečive, omáčkach, dressingoch, nátierkách a tyčinkách. Dopĺňajú ho pochutiny a drobné potraviny, napríklad proteínové chipsy, čokolády, perníky, nachos, krekry a rôzne zdravé dezerty a slané pochutiny.

S výnimkou pečiva nenájdete v týchto potravinách žiadny lepok, sú preto vhodné aj pre celiatikov. Majú dostatok potrebných vitamínov a stopových prvkov, v prípade polievok si viete vybrať z viacerých príchutí a to isté platí aj pre proteínové nápoje.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Tie sú v ponuke KetoMix v podobe koktejlov, ktoré obsahujú srvátkovú a sójovú bielkovinu. Na doplnenie efektu pri spaľovaní prebytočných tukov môžete využiť aj voľne dostupné doplnky výživy s L-Karnitínom, ktoré sú tiež súčasťou ponuky. Všetky potraviny, nápoje a produkty si zakúpite samostatne alebo v balíčkoch aj na mesiac vopred.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Sú pre vás spomínané potraviny v rámci KetoMix dostatočne zaujímavé a zaujali vás? Ak áno, v takomto prípade si ich viete zakúpiť rýchlo a jednoducho cez oficiálnu webstránku značky a to na www.ketomix.sk. Nájdete tu eshop s kompletným výberom.

Cez tento internetový obchod doslova za pár minút a zároveň:

 • viete spraviť objednávku za pár minút cez počítač aj mobil
 • nemusíte nikam ísť, kuriér vám môže doniesť balík až domov
 • môžete zaplatiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne a online
 • si viete všetky potraviny a produkty detailne pozrieť a porovnať

Na spomínanom oficiálnom webe je nielen eshop, ale aj množstvo informácií o tom, ako celá Ketónová diéta funguje, aké má plusy aj mínusy a čo všetko by mal zahŕňať jedálniček. K dispozícii máte aj infolinku, kde vám operátor zodpovie ďalšie otázky.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka samotného nakupovania, to je vecou niekoľkých kliknutí, pri platení si môžete vybrať dobierku v hotovosti aj bezhotovostnú platbu cez internet banking či platobnou kartou a doručenie obvykle prebehne do 3 pracovných dní. Pri väčšej objednávke neplatíte poštovné a zásielku si môžete dať doručiť buď domov alebo na odberné miesto.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

2 Hodnotení