Problémy s prostatou? Tu je zopár rád, čo funguje a čo pomáha na zväčšenú prostatu

Problémy s prostatou? Tu je zopár rád, čo funguje a čo pomáha na zväčšenú prostatu

Ak si myslíte, že problémy s prostatou sa týkajú len starších mužov, mýlite sa. Zväčšená prostata sa môže objaviť už po 30. roku, hoci je pravdou, že so stúpajúcim vekom rastie aj veľkosť prostaty a aj riziko iných s tým súvisiacich ochorení.

Zväčšená prostata spôsobuje mnoho nepríjemností a komplikácií od sťaženého močenia cez prerušované močenie až po neuspokojivý sxuálny život. Ako teda k zväčšeniu prostaty dochádza, ako sa prejavuje, ale aj čo pomáha na zväčšenú prostatu a čo je dobrá prevencia, to sa dozviete v riadkoch nižšie.

Čo to znamená, že prostata je zväčšená a ako sa prejavuje

Prostata je žľaza, ktorá má u zdravého muža veľkosť orechu. Nachádza sa okolo hornej časti močovej rúry, z ktorej sa z mechúra odvádza moč cez pohlavný úd von. V prostate sa tvorí mliečna tekutina slúžiaca na skvapalnenie ejakulátu a na vytvorenie prirodzeného prostredia pre spermie.

Benígna hyperplázia prostaty je nezhubné zväčšenie prostaty. Toto chronické, progresívne a zhoršujúce sa ochorenie spôsobuje dysfunkčné močenie, funkčné zmeny močového mechúra a horných močových ciest.

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Príznaky zväčšenej prostaty sú 2:

 • uskladňovacie príznaky: časté denné močenie, časté nočné močenie, urgentné močenie alebo urgentná inkontinencia
 • vyprázdňovacie príznaky: slabý prúd moču, prerušované alebo oneskorené močenie, dlhé močenie a úsilné močenie

Príčiny a kedy dochádza k zväčšeniu prostaty

Čo sa týka toho, prečo dochádza k zväčšeniu prostaty, sú tu 2 základné možnosti ako starnutie a hormóny. Okrem toho sú tu aj vedľajšie faktory, ktoré problém zväčšenej prostaty navodzujú a urýchľujú celý proces.

Tu sú najčastejšie príčiny zväčšenej prostaty:

 • Starnutie: Prostata sa zväčšuje vekom, ale pri niektorých prípadoch starnutie môže až veľmi intenzívne vplývať na rast prostaty. Muži po 50. sú najviac ohrození nielen rizikom zväčšenej prostaty, ale aj jej zápalu.
 • Testosterón a dihydroxytestosterón: Činnosť prostaty je na testosterón silne viazaná. Testosterón vekom postupne ubúda, čím dochádza k zväčšovaniu prostaty. Naopak hladina dihydroxytestosterónu ostáva vekom rovnaká, čo tiež prispieva k rastu prostaty.
 • Hormóny: Kým u žien dochádza k menopauze, muži majú andropauzu, kedy dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré podnecujú rast prostaty. Týka sa to ale každej zmeny, ktorá má za následok kolísanie hladiny hormónov.
 • Alkohol: Konzumácia nadmerného množstva alkoholu škodí organizmu všeobecne, u mužov však súvisí aj s erekciou. Veľké množstvo alkoholu nepriaznivo vplýva na prostatu, podnecuje ju k zväčšovaniu.
 • Potraviny: Tu by si muži mali dávať pozor najmä na korenené jedlá. Sú to síce afrodiziaká a podporujú erekciu, ale spôsobujú aj nežiaduce zdravotné problémy, ako napríklad rast prostaty. Pozor tiež na mastné tukové jedlá a fastfood.
 • Príznak ochorenia alebo poruchy: Prostata nemusí byť zväčšená len prirodzene vekom, môže byť za tým aj zhubné nádorové ochorenie. Okrem toho vás môže trápiť zápal prostaty či iné ochorenie, čo odhalí pri vyšetrení urológ.

Riešenie zväčšenej prostaty u vás doma

Ak vás trápi zväčšená prostata, pred tým ako navštívite lekára a ten vám predpíše lieky a stanoví liečbu či odporučí zákrok, môžete vyskúšať niektoré tipy na riešenie toho problému doma. Ide o nenásilné tipy, ako zväčšovaniu prostaty zamedziť alebo ho aspoň spomaliť.

Tu je 5 možností, ktoré najviac pomáhajú na zväčšenú prostatu:

Cviky na panvové dno

Oslabené svaly panvového dna u mužov môžu značiť problém s erekciou, tým pádom sexuálnym životom, ale tieto svaly vplývajú aj na prostatu a jej funkčnosť. Cviky sú naozaj jednoduché a môžete ich robiť hocikde, dokonca aj v sede, vždy však dbajte na správnu techniku. Najznámejšie sú Kegelove cviky.

Potraviny

Výskumami sa zistilo, že prostatu pozitívne ovplyvňuje sója a produkty zo sóje. Jedzte veľa rýb, zeleniny a ovocia, doprajte si varené paradajky, ktoré sú bohaté na lykopén, taktiež sójové výrobky, tekvicové semienka. Pre mužov bude určite potešujúce, že sa odporúča dať si večer 2 dcl červeného vína, ktoré znižuje výskyt ochorenia až o 25% a obsahuje resveratrol.

Vitamíny a látky

Vitamín D sa používa ako prevencia rakoviny prostaty, rovnako ako účinkuje aj vitamín Eselén. Hľadajte jedlá, ktoré obsahujú účinný isoflavonoid, ktorý spomaľuje rast rakovinových buniek. Odporúča sa aj pitie zeleného čaju, ktorý obsahuje polyfenoly. Pomáhajú aj potraviny obsahujúce karotény alebo lykopény.

Bylinky

Ak sa pýtate, čo funguje na zväčšenú prostatu, sú to zaručene bylinky. Prostata potrebuje bylinky, ktoré sa zbierajú na jeseň, ale samozrejme ich nájdete sušené celoročne. Sú to rastliny ako Pŕhľava Dvojdomá, Hluchavka Biela a Vŕbovka Malokvetá, Saw Palmetto, ktoré účinkujú na prostatu, ale aj na močové ústrojenstvo.

Životospráva

Zmena životosprávy pomôže celému organizmu. Zabudnite na alkoholické výrobky, okrem vína, a fajčenie. Chodievajte na prechádzky, cvičte, veľa spite. Doprajte si dostatok tekutín a snažte sa chodiť pravidelne na toaletu. Nakoniec sa snažte mať aj pravidelný pohlavný styk,  ktorý tiež prispieva k správnemu fungovaniu prostaty.

Výživové doplnky na zväčšenú prostatu

Dobrou správou je, že existujú výživové doplnky, ktoré môžete brať aj prevenčne, ak ešte zväčšenou prostatou netrpíte. Ak už nepríjemné problémy máte, tieto výživové doplnky vám, spolu s vyššie uvedenými radami, pomôžu od najčastejších prejavov zväčšenej prostaty.

Výživové doplnky na prostatu pôsobia veľmi jednoducho:

V ich obsahu sa nachádzajú výťažky z bylín, ale aj vitamínyminerály, ktoré majú zmierniť prejavy

Pre výživové doplnky tohto typu sú typické nasledovné vlastnosti:

 • obsahujú minerály ako zinok a selén, ktoré majú podporiť fungovanie celého močovo-pohlavného aparátu
 • obsahujú bylinky, ktoré účinkujú na zväčšenú prostatu, najčastejšie vo forme sypaných čajov
 • sú v nich obsiahnuté aj vitamíny, ktoré zabezpečujú správne fungovanie celého organizmu

Väčšinu prípravkov je vďaka svojmu zloženiu možné užívať dlhodobo, aj niekoľko týždňov či mesiacov. Sú vhodné aj v rámci prevencie. Ku kúpe týchto prípravkov nepotrebujete recept od lekára, môžete si ich objednať cez internet, čo je rýchle, lacné a pohodlné.

Lieky na zväčšenú prostatu

Ak už zväčšenou prostatou trpíte a vidíte na sebe jej prejavy, potrebujete niečo silnejšie a účinnejšie ako len výživové doplnky. Potrebujete niečo, čo vám uľaví od prejavov ako sú nutkanie na močenie, časté močenie alebo naopak ak sa musíte do močenia nútiť.

Tieto lieky fungujú na tomto základe:

Sú zložené tiež z byliniek, vitamínov a minerálov, ale v silnejšej koncentrácii, a majú aj iné účinné látky, vďaka čomu majú rýchly nástup účinku

Lieky pomáhajúce na zväčšenú prostatu majú tieto charakteristiky:

 • na výber máte mnoho veľkostí balenia a liek si môžete kúpiť bez návštevy lekára a bez predpisu
 • záleží od zloženia ako dlho ich môžete užívať, ale táto doba je kratšia ako pri výživových doplnkoch
 • podľa zloženia môžu lieky pôsobiť na viacero oblastí, napríklad na pohlavné ústrojenstvo, ale aj na močový systém

Na rozdiel od výživových doplnkov majú lieky výhodu v rýchlom nástupe účinku a v širšej pôsobnosti, čo je vďaka silnejšej koncentrácii účinných látok. Zloženie sa podobá výživovým doplnkom, avšak v jednom produkte nájdete bohatú škálu vitamínov, minerálov, ale aj iných látok, ktoré pôsobia protizápalovo, močopudne či proti bolesti.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na zväčšenú prostatu

Kým výživové doplnky si môžete zakúpiť aj v špecializovaných obchodoch, v prípade liekov je kúpa možná len v lekárni. V tomto prípade je najvýhodnejšou možnosťou nákup v internetovej lekárni, kde zoženiete oba typy produktov.

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Okrem toho ponúka online nákup aj tieto výhody:

 • nemusíte nikam ísť, všetko vybavíte z domu cez počítač alebo smartfón
 • ceny sú prijateľnejšie ako v kamennej lekárni, sú tu často výhodné akcie
 • pri kúpe väčšieho balenia máte zvyčajne dopravu grátis
 • platiť nemusíte v hotovosti, online lekárne ponúkajú platbu kartou online

Nákup v online lekárni vám okrem toho v tomto prípade zaručí aj anonymitu. Pri výbere konkrétnej lekárne sa nepozerajte len na cenu, všímajte si recenzie, šírku sortimentu liekov a výživových doplnkov a ich dostupnosť skladom. Ideálne je pozrieť si ponuku známejších online lekární.

Známe a overené lekárne prinášajú výborný pomer dobrej ceny, dostupnosti, bohatej ponuky a  aj zákazníckych služieb. Pozrite sa, či sa aktuálne na daný produkt nevzťahuje nejaká akcia, prípadne zaručená doprava zdarma. Nehľaďte však len na akcie a ceny, ale aj na dostupnosť skladom a rýchle doručenie do 2 pracovných dní.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.93

40 Hodnotení