Problémy so šľachami na rukách či nohách? Tu sú domáce recepty na zápal šliach

Problémy so šľachami na rukách či nohách? Tu sú domáce recepty na zápal šliach

Zápal šliach je nepríjemným problémom, ktorý sa vyskytuje tak na dolných, ako aj horných končatinách. Môže postihnúť zápästie, známu Achillovu šľachu, chodidlo alebo šľachy na ramenách. Najčastejšie vzniká následkom neprimeranej fyzickej aktivity.

V prípade vážnych zápalov je na mieste, ak sa rozhodnete ich riešiť s lekárom, no to neznamená, že by ste doma nemohli nič spraviť v rámci podpornej liečby. Práve naopak, viete pôsobiť nielen na bolesti či iné príznaky, ale napríklad aj zrýchliť hojenie a podporiť regeneráciu. Zabúdať netreba ani na veľmi efektívnu možnosť rehabilitácie.

Čo je zápal šliach a prečo je dôležité jeho zmiernenie

Pod pojmom zápal šliach sa myslí zápalové ochorenie šľachy, ktorá upína na oboch koncoch svaly ku kostre. Cez šľachu dochádza aj k prenosu svalovej kontrakcie na kostru a tým pádom k pohyblivosti. Pri zápale dochádza k postihnutiu väziva šľachy a hybnosti.

Zápal vzniká najčastejšie na podklade nadmerného preťaženia a to dlhodobo, napríklad športovaním, cvičením alebo dlhodobým fyzickým vyťažením. Problémom samozrejme môže byť aj jednorazové preťaženie, rizikovým faktorom je nedostatočné rozcvičenie svalov. Ak ide o infekčné zápaly šliach, najčastejšie majú bakteriálny charakter a sú druhotné.

Animal Flex 44

  • Vplyv na kĺby, väzivá a šľachy
  • Podpora kostrového systému
  • Pôsobenie na regeneráciu pohybového aparátu

Inca Collagen

  • Zlepšenie stavu pokožky
  • Pôsobenie na vlasy a nechty
  • Problémy s kĺbmi, kosťami a svalmi

Zápal šliach sa prejavuje viacerými príznakmi, tlmiť treba najmä:

  • na úvod dochádza k zvýšeniu citlivosti šľachy a celej svalovej oblasti, neskôr sa môže objaviť aj svrbenie alebo pocity brnenia, ktoré majú striedavú intenzitu
  • typickým viditeľným prejavom zápalu je začervenanie daného miesta, to môže byť na pohmat aj teplejšie, pri pokračovaní zápalu dochádza obvykle k opuchu
  • typickým prejavom je bolesť, tá býva najčastejšie presne lokalizovaná, v prípade, ak došlo k zápalu jednorazovým preťažením, môže sa objaviť náhle a intenzívne
  • bolesť, citlivosť aj iné prejavy môžu mať striedavú intenzitu, v prípade pokoja sú miernejšie, pri pohybe alebo zaťažení intenzívnejšie

POZOR NA HNISAVÝ ZÁPAL ŠLIACH

V prípade, ak zápal šliach zanedbáte, môžu sa objaviť viaceré komplikácie, pričom jednou z tých závažnejších je hnisavý zápal. Najčastejšie ide o bakteriálnu infekciu, ktorá sa do šľachy dostane, obvykle je takýto zápal typický pre menšie šľachy na rukách.

Domáce recepty na zápal šliach a jeho zmiernenie

Pochopiteľne, aby ste predišli najhorším možným komplikáciám, či už ide o hnisajúci sekundárny zápal alebo vážne obmedzenia hybnosti, je nevyhnutné sústrediť sa na odbornú liečbu. Doplniť ju ale môže aj tá domáca, ktorá má podporný význam.

Práve preto sa treba zamerať na nasledovné opatrenia a možnosti:

Znehybnenie postihnutého miesta: Prvoradým domácim opatrením je znehybnenie a fixovanie daného miesta, kde prišlo k zápalu alebo aj inému poraneniu šľachy či svalu. Ide o veľmi dôležité opatrenie, vďaka ktorému znížite riziko rozšírenia zápalu alebo jeho prechodu do iných tkanív.

Na znehybnenie môžete využiť domáce bandáže alebo siahnuť po kúpe špeciálnych ortéz či fixačných obväzov. Pri kupovaných prostriedkoch si vždy detailne preštudujte návod, aby ste presne vedeli, akým spôsobom daný obväz, ortézu, bandáž alebo iný fixačný prostriedok použiť tak, aby bol účinný.

Pokojový režim a oddych: Druhým overeným domácim receptom je pokojový režim a oddych. Nevyhnutným minimom je nezaťažovať postihnutú končatinu alebo svaly, to platí aj pre kĺby, nakoľko ich pohybom dochádza k svalovým interakciám. Aj toto je prevenciou proti komplikáciám.

Nemenej dôležité je snažiť sa obmedziť aj celkovo námahu počas dňa, pokiaľ vám to časové možnosti dovolia, ideálny je odpočinok na lôžku. Čím menej budete vykonávať nejaké náročnejšie fyzické aktivity, tým viac si postihnutý sval a šľacha oddýchnu a tým skôr príde k ustúpeniu zápalu.

Prírodné prostriedky: Už typickou súčasťou domácej liečby zápalov šliach aj iných problémov svalov a pohybového aparátu sú niektoré bylinky či prírodné prostriedky. Tie viete využiť navonok, napríklad si môžete spraviť kúpeľ s obsahom epsomskej soli alebo s obsahom jablčného octu.

Medzi často využívanými prostriedkami sú obklady obsahujúce odvar z kurkumy alebo zázvoru, obklady s obsah tinktúry nechtíka lekárskeho alebo natieranie daného miesta olejom z citrónovej kôry a olivového oleja, ktoré zmiešate a necháte odstáť 2 týždne v pohári. Môžete piť aj niektoré bylinkové čaje.

Rehabilitácia a cvičenie doma: V prípade, ak sa aj vplyvom vyššie spomínaných opatrení stav zlepší, môžete začať s rehabilitáciou. Jej úvod absolvujte s profesionálom, ktorý vám ukáže jednotlivé cviky a techniky, ako postupne postihnutú šľachu zaťažovať a vďaka tomu ju znova viete rozhýbať.

Potom môžete skúsiť konkrétne cviky a cvičenia aj doma, napríklad striedanie zdvíhania tela na pätách alebo prstoch, krúženie zápästím, krúženie členkami, krúženie lakťami či postupné naťahovanie celých svalových partií. Pomôže aj masáž pod studenou vodou, prípadne jej striedanie s teplou vodou.

Gély, krémy, masti, náplasti aj tabletky: V rámci podpornej aj symptomatickej liečbe môžete v rámci domácej liečby siahnuť aj po voľne dostupných prostriedkoch a liekoch. V prvom prípade ide hlavne o produkty s bylinným a prírodným obsahom, liečivá sú založené skôr na syntetických látkach.

Siahnuť môžete po tabletkách a liekoch proti bolesti s perorálnym užívaním, kombinovať ich však môžete aj s priamym a lokálnym vonkajším pôsobením. K dispozícii sú rôzne chladivé aj hrejivé náplasti, gély, krémy, masti a iné prostriedky, ktoré pomáhajú proti zápalu, opuchu, bolesti aj na lepšiu hybnosť.

NAJLEPŠIA JE KOMPLEXNÁ PREVENCIA

Tak, ako aj iným problémom, aj zápalu šliach je najlepšie predchádzať a to s využitím viacerých možností. Ide o kombináciu pravidelného precvičovania šliach, rovnomernému zaťaženiu rôznych svalových partií a prestávok počas záťaže.

Výživové doplnky a prípravky na zápal šliach

Pokiaľ ide o problémy so šľachami a ich zápal, môžete siahnuť po viacerých voľne dostupných prostriedkoch a produktoch. Niektoré prinášajú symptomatické pôsobenie, ďalšie majú fixačné zameranie a siahnuť môžete aj po doplnkoch výživy.

Komplexný sortiment zahŕňa niekoľko foriem či typov prípravkov:

V ponuke nájdete náplasti s hrejivým či chladivým efektom, masti, gély a krémy s lokálnou aplikáciou a tiež doplnky výživy s kolagénom, vitamínmi alebo minerálmi

Bez ohľadu na to, ktorý z produktov a značiek si vyberiete, získate:

  • prípravok s voľným predajom, nemusíte teda navštevovať lekára
  • produkt s prírodným zložením a teda aj prirodzeným pôsobením
  • pôsobenie obvykle so symptomatickým účinkom na svaly aj šľachy

Čo sa týka konkrétneho zamerania alebo zloženia produktov, v ponuke sú napríklad osviežujúce gély s gáfrom a mentolom, kostihojové masti, hrejivé náplasti s kapsaicínom, spreje na prírodnej báze s pôsobením na kĺby aj šľachy, fixačné pomôcky na nohy aj ruky a gély a krémy na bolesti svalov s bylinnými extraktmi, napríklad borievkou.

Animal Flex 44

  • Vplyv na kĺby, väzivá a šľachy
  • Podpora kostrového systému
  • Pôsobenie na regeneráciu pohybového aparátu

Inca Collagen

  • Zlepšenie stavu pokožky
  • Pôsobenie na vlasy a nechty
  • Problémy s kĺbmi, kosťami a svalmi

Lieky na zápal šliach

V prípade, že by vás trápil intenzívnejší zápal šliach, okrem liekov na predpis, ktoré vám odporučí lekár, môžete siahnuť aj po tých voľne dostupných bez receptu. V ich prípade máte na výber dve formy a to buď perorálne alebo vonkajšie liečivá.

Tieto lieky už používajú syntetické účinné látky, najmä nasledovné:

Najčastejšie ide o perorálne tabletky a kapsuly, prípadne gély, krémy a masti, ktoré obsahujú diklofenak, heparín alebo ibuprofén s pôsobením na bolesť aj opuch

Oproti bežným doplnkom výživy majú lieky viac plusov a výhod:

  • zloženie je oveľa koncentrovanejšie, čiže aj účinky sú rýchlejšie
  • vďaka syntetickým účinným látkam pomáhajú aj na ťažšie zápaly
  • zároveň nie je potrebné tieto lieky užívať dlhodobo, skôr naopak

Čo sa týka pôsobenia, tu sa rozoznávajú viaceré typy liekov podľa účinku. Siahnuť môžete po tabletkách a kapsulách s vplyvom proti bolesti a to nielen šliach, ale aj svalov a kĺbov, ale aj po lokálnych liečivách v podobe gélov, krémov či mastí. Tie pomáhajú na bolesť, ale aj zmiernenie zápalu ako takého, zníženie opuchu či lepšie vstrebanie modrín.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na zápal šliach

Spomínané gély, krémy aj iné vonkajšie a vnútorné lieky a prostriedky môžete zakúpiť prakticky v každej jednej lekárni. Nakoľko sa jedná o voľne predajné a voľne dostupné prostriedky, nemusí ísť len o osobný nákup, využiť môžete aj internet.

Online lekárne majú oproti tým kamenným niekoľko benefitov:

  • v prvom rade ide o pohodlie, nakúpite aj cez mobil a priamo z postele
  • zároveň je to výhodnejšia cena, pri väčšom nákupe aj doručenie zdarma
  • na jednom mieste máte lepší výber, väčšina produktov je skladom
  • tak nákup, ako aj doručenie vybavíte priamo v pohodlí domova

Hoci vyššie spomínané výhody platia všeobecne pre nakupovanie cez internet, nie je tak úplne jedno, kde sa rozhodnete lieky či zdravotnícke pomôcky zakúpiť. Tie väčšie a známejšie online lekárne, napríklad ako je [lekaren], sú lepšou voľbou.

Animal Flex 44

  • Vplyv na kĺby, väzivá a šľachy
  • Podpora kostrového systému
  • Pôsobenie na regeneráciu pohybového aparátu

Inca Collagen

  • Zlepšenie stavu pokožky
  • Pôsobenie na vlasy a nechty
  • Problémy s kĺbmi, kosťami a svalmi

Nejde ani tak o výhodnejšie ceny, viac akcií a zliav alebo o väčší výber, ale hlavne o kvalitu zákazníckeho servisu. To sa prejaví v spôsoboch platby, okrem dobierku či bankového prevodu máte možnosť aj platby kartou, rýchlejším doručením aj do 24 až 48 hodín, možnosťou nákupu aj bez registrácie či možnosťou osobného vyzdvihnutia.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.00

4 Hodnotení