Problémy v spálni? 7 odpovedí na to, čo pomáha na zvýšenie libida u mužov aj žien

Problémy v spálni? 7 odpovedí na to, čo pomáha na zvýšenie libida u mužov aj žien

Libido, čiže sexuálna túžba, je neoddeliteľnou a prirodzenou súčasťou každého človeka, hoci vždy v individuálnej miere. U niekoho je sexuálny apetít nižší, u niekoho zas vyšší, avšak kým je to v rámci rozumnej miery, nie je potrebné sa tým nejako špeciálne zaoberať.

Problém však nastáva vtedy, ak muž či žena strácajú aj minimálny záujem o sex a sexuálna túžba u nich ochabuje alebo úplne vyhasína. Takýto stav je totiž problémom nielen z hľadiska partnerského spolužitia, ale aj z pohľadu zdravotného. Nízke libido totiž môže byť prejavom nejakého vážnejšieho hormonálneho problému alebo poruchy sexuálneho charakteru.

Čo je libido, ako vznikajú problémy s ním a aké majú príznaky

Libido je označenie pre prirodzený pohlavný pud, prípadne pre túžbu po ukojení tohto pohlavného pudu. Niekedy sa používajú aj synonymá ako napríklad sexuálna túžba, sexuálny apetít alebo sexuálna žiadostivosť. Ide teda v praxi o túžbu po sexuálnom kontakte.

Za bežných okolností je libido u mužov aj žien prirodzenou a neoddeliteľnou súčasťou tak pohlavného, ako aj bežného života. Prejavuje sa hlavne v tom, že vás niekto sexuálne priťahuje, ale aj  tým, že máte chuť na sex. Zníženie libida je naopak stav, kedy je túžba po sexuálnom kontakte nižšia, prípadne stav, kedy dochádza k zníženiu sexuálneho apetítu.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Stoporex Prolong

 • Dlhšia výdrž v posteli a predĺženie erekcie
 • Oddialenie príliš rýchlej ejakulácie
 • 100 % prírodné zloženie látok

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

V súvislosti s libidom môžu nastať nasledovné problémy a prejavy:

 • dočasné zníženie libida, ktoré býva spojené obvykle len s nejakým krátkodobým či jednorazovým faktorom, napríklad fyzickým vyčerpaním alebo stresom
 • dlhodobejšie zníženie libida, čo sa prejaví už nielen nezáujmom o sexuálny styk, ale aj absenciou myšlienok so sexuálnym podtónom a príčiny môžu byť vážnejšie
 • strata libida, kedy dochádza k strate akejkoľvek sexuálnej túžby, čo môže vyústiť dokonca aj do citového ochladnutia vo vzťahu a neskôr až do rozpadu vzťahu
 • u žien býva zníženie alebo strata libida spojená aj s neschopnosťou dosiahnuť orgazmus, u mužov zas nastávajú poruchy erekcie a tiež problémy s ejakuláciou

Na libido má vplyv viacero faktorov, no najzaujímavejší je aj vplyv samotného sexuálneho kontaktu. Mnoho ľudí totiž uviazne v začarovanom kruhu, kedy nedostatok sexu znižuje libido a zároveň nízke libido spôsobuje nedostatok sexu.

RIEŠENIE MUSÍ BYŤ DLHODOBÉ

Problémy s libidom a jeho znížením či stratou obvykle prichádzajú dlhodobejšie, nie zo dňa na deň. Podobne preto treba pristupovať aj k riešeniu tohto problému, ktoré taktiež nepríde zo dňa na deň. Výnimkou je len krátkodobé a dočasné zníženie libida.

Príčiny a kedy vznikajú problémy s nízkym libidom

Ak ide o príčiny, ktoré môžu byť za nízkym libidom, môže sa jednať o viacero kategórií. Veľmi dôležité sú tak fyziologické, ako aj psychologické faktory, rovnako tak vplyvy vo vnútri organizmu, ako aj tie, ktoré sú externé.

Za nízkym libidom teda môžu byť nasledovné problémy:

Hormonálne faktory: Najčastejšie býva za poklesom sexuálneho apetítu problém s hladinou či rovnováhou pohlavných hormónov. U mužov je rizikom zvyšujúci sa vek, u žien zas obdobie menopauzy alebo užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Zlá životospráva: Nezdravý jedálniček, prehnané fyzické aktivity, stres a prepracovanosť, nadmerná konzumácia alkoholu alebo fajčenie, to všetko sú faktory v rámci životosprávy a životného štýlu, ktoré tak u mužov, ako aj u žien, tiež znižujú libido.

Ochorenia v tele: Negatívny vplyv na sexuálnu túžbu a sexuálny apetít majú aj niektoré zdravotné problémy a choroby v organizme. Ide napríklad o cukrovku a metabolické poruchy, srdcové ochorenia a problémy kardiovaskulárneho systému či depresie.

Externé faktory: Medzi ďalšie vplyvy, ktoré môžu byť príčinou alebo zhoršujúcim vplyvom, patria napríklad rutina v sexuálnom živote, problémy vo vzťahoch alebo rodinné problémy, vyšší vek, užívanie niektorých liekov či tehotenstvo, pôrod a dojčenie.

Riešenie zvýšenia libida doma

Zvýšenie libida nemusí byť nevyhnutne iba záležitosťou lekárov, hoci tie najvážnejšie prípady spojené so širšími poruchami sexuálnych funkcií by ste určite mali zveriť im. Na svoj sexuálny apetít však viete pôsobiť aj doma a to celkom prirodzene.

Tu je 7 overených rád a tipov, čo robiť a ako zvýšiť libido:

Zmeny v jedálničku

Pozitívne viete na libido vplývať potravinami a jedlami, ktoré konzumujete. Medzi najlepšie stimulačné prostriedky s afrodiziakálnym vplyvom patria ustrice, orechy, šľahačka, čokoláda, víno, jablká, banány, červený melón, cibuľa a cesnak.

Utlmenie rizikových faktorov

Okrem pozitívneho pôsobenia je potrebné obmedziť a utlmiť niektoré negatívne faktory. Ak nadmerne užívate alkohol, znížte jeho spotrebu, to isté platí aj pre fajčenie. Taktiež viac oddychujte, majte pravidelný spánok a postupne znižujte stres.

Viac pohybu

Pohyb je tiež nemej dôležitou súčasťou celkového sexuálneho zdravia, podpory sexuálneho apetítu a u mužov aj zlepšenia potencie. Kým ženám prospieva dlhodobejší typ aktivity, napríklad beh, u mužov má pozitívne účinky výbušnejšia aktivita.

Prirodzené afrodiziaka

Nielen niektoré druhy jedál a potravín, ale napríklad aj bylinky či koreniny majú afrodiziakálne a povzbudzujúce účinky na sexuálny apetít. Z korenín ide hlavne o chilli, z rastlín sú najlepšie ženšen, schizandra, kotvičník alebo žerucha.

Obmedzenie liekov

Viacero druhov liekov s vplyvom na hormonálny, metabolický alebo kardiovaskulárny systém môže v rámci svojich vedľajších účinkov taktiež znížiť alebo utlmiť libido. Ženy by si mali navyše dať ešte špeciálny pozor na hormonálnu antikoncepciu.

Pravidelný sex a zmeny v rutine

Zvýšiť libido môžete aj tým, že budete mať sex častejšie a hlavne pravidelne. Okrem toho je dôležité spraviť zmeny aj v bežnej sexuálnej rutine, trocha si okoreniť sex napríklad novými hrami, sexuálnymi polohami alebo ešte lepšie rôznymi hračkami.

Špeciálne prípravky

Silu byliniek, ale aj iných prírodných látok od aminokyselín po niektoré minerály a vitamíny, využívajú aj špeciálne prípravky určené na podporu libida. Kúpiť si ich viete bez toho, aby ste museli ísť za lekárom a existujú prípravky tak pre mužov, ako aj pre ženy.

KEDY NAVŠTÍVIŤ ODBORNÍKA?

Ak sa u vás začnú okrem problémov s chuťou na sex prejavovať aj iné poruchy súvisiace so sexuálnym životom a sexuálnymi funkciami, napríklad u mužov poruchy erekcie a u žien absencia orgazmu pri sexe, je už najvyšší čas navštíviť odborníka.

Výživové doplnky na zvýšenie libida

Na podporu a zvýšenie libida je možné využiť aj niektoré špeciálne a hotové produkty určené či už pre mužov, alebo pre ženy. Tieto prípravky sú dostupné voľne, bez vyšetrenia a bez receptu, takže nemusíte navštíviť lekára kvôli ich kúpe.

Tieto prípravky majú navyše prírodné zloženie:

Najčastejšie obsahujú kombináciu rastlinných afrodiziak v podobe extraktov spolu s niektorými aminokyselinami, vitamínmi a minerálmi podporujúcimi libido

Ak ide o ich vlastnosti a charakteristiky, tak:

 • vďaka prírodnému zloženiu je pôsobenie na libido prirodzené
 • užívanie je možné aj dlhodobejšie, nebýva časovo obmedzené
 • miera vedľajších účinkov alebo kontraindikácií je minimálna

Tieto prípravky majú najčastejšie podobu perorálnych kapsúl či tabliet, ktoré sa užívajú buď pravidelne každý deň a dlhšiu dobu, prípadne dve až tri hodiny pred sexuálnym stykom. Pokiaľ ide o nejaké riziká, prípravky sú väčšinou bezproblémové, pozor si musia dávať iba ľudia, ktorí môžu mať potenciálne problémy so srdcom.

Najčastejšie sa v týchto výživových doplnkoch používajú aminokyseliny typu L-Arginín a L-Citrulín, ktoré podporujú lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy a tým aj vyššiu vzrušivosť. To má potom vplyv na sexuálny apetít, chuť na sex a libido.

Základom prípravkov však bývajú bylinné extrakty a výťažky a to z prírodných a overených afrodiziak. V prípade žien ide napríklad o rastliny ako Muira Puama alebo Damiána, u mužov zas o Kotvičník zemný alebo Macu. Dôvodom prítomnosti spomínaných rastlín býva ich vplyv na hladinu pohlavných hormónov zvyšujúcich libido.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Stoporex Prolong

 • Dlhšia výdrž v posteli a predĺženie erekcie
 • Oddialenie príliš rýchlej ejakulácie
 • 100 % prírodné zloženie látok

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Ako a kde kúpiť výživové doplnky na zvýšenie libida

Spomínané prípravky bývajú bežnou súčasťou každej väčšej lekárne, či už ide o kamennú alebo o internetovú lekáreň. Na trhu je k dispozícii viacero značiek, pričom najväčší výber týchto prípravkov majú známejšie lekárne.

Online lekárne sú na kúpu podobných produktov využívané hlavne pre:

 • anonymitu, objednávku spravíte z domu a pokojne aj cez mobilný telefón
 • diskrétne balenie zásielky, ktorú vám až k dverám vašej domácnosti donesie kuriér
 • rýchlosť, v ideálnom prípade môže trvať doručenie len do 24 alebo 48 hodín
 • lepší výber z produktov, ktoré sú dostupné skladom a k okamžitému odoslaniu

Medzi jednoznačné pozitíva nákupu cez internet možno zaradiť aj jednoduché platenie. Okrem štandardnej platby v hotovosti na dobierku viete zaplatiť aj vopred a to či už cez internet banking alebo platobnou kartou, samozrejme s platením tiež cez internet.

Z hľadiska podmienok alebo postupu sa nákup v internetovej lekárni príliš neodlišuje od bežného nákupu v eshope, či už ide o možnosť objednávky aj bez nutnosti zdĺhavej registrácie alebo o výber z viacerých kuriérnych služieb. Spomínané prípravky na libido a jeho zvýšenie si viete takýmto spôsobom objednať maximálne pohodlne a zároveň aj diskrétne.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.77

47 Hodnotení

ja som za eroticke hracky ako klasikuuu … ja mam najradsej jemnulinke a vyhrievane zo superlove (:

Eva píše 27 septembra 2019 o 22:47

Pridať komentár