Propolis: Použitie a účinky na zdravie, správne dávkovanie, užívanie a jeho využitie

Propolis: Použitie a účinky na zdravie, správne dávkovanie, užívanie a jeho využitie

Propolis patrí medzi pomerne známe a často využívané včelie produkty, jeho popularita za posledné storočie navyše enormne vzrástla. Ide o látku živicového typu, ktorá má silné antibakteriálne, protivírusové, protiplesňové a protikvasinkové pôsobenie.

To je aj dôvod, prečo sa bežne využíva napríklad na akné, bradavice, afty, ale aj na hrdlo, má teda vnútorné a vonkajšie použitie. Zakúpiť sa dajú tinktúra, Propolis v liehu, masť či kvapky, rovnako tak klasické kapsuly ako výživový doplnok. Chcete vedieť, kde tieto produkty kúpiť, ktorá lekáreň má najlepší výber a aké je správne užívanie? Na to sa teraz pozrieme.

Čo je Propolis, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Proplis je špecifickým typom včelieho tmelu, ktorý môže mať hustú aj riedku konzistenciu, pričom práve riedka forma sa najčastejšie využíva aj na pozitívne pôsobenie na ľudské zdravie. Ide o prírodnú látku na báze živice, ktorú získavajú včely a používajú ju vo svojich úľoch. V podobe rôznych prípravkov a produktov sa využíva aj u ľudí.

Medzi najviac cenené látky nachádzajúce sa v Propolise patria antioxidanty, vitamíny skupín B a E, viaceré minerály typu mangán, železo či zinok, enzýmy, bioflavonoidy, živicové zložky, éterické oleje, triesloviny a esenciálne aminokyseliny.

Šampón propolis Milva

 • Obsahuje extrakt z propolisu, ktorý má antiseptický a antibakteriálny účinok
 • Zamedzuje šúpaniu pokožky a tvorbe lupín

VIRDE Propolis spray

 • Sprejová forma je vhodná pre aplikáciu na sliznice
 • Prípravok sa používa tiež k regenerácii a k zmäkčovaniu stvrdnutej kože

BIO PROPOLIS

 • Pôsobí na imunitný systém
 • Výrazne zlepšuje obranyschopnosť celého organizmu

Hoci Propolis nie je pre telo nevyhnutný, nedostatok týchto látok spôsobuje:

Zhoršenie obranyschopnosti: Najviditeľnejším prejavom je zníženie prirodzenej obranyschopnosti a to hlavne voči baktériám, vírusom a plesniam.

Častejšie infekcie a zápaly: Môže sa jednať tak o vnútorné infekcie, najmä respiračného systému a ústnej dutiny, ako aj vonkajšie zápaly na pokožke.

Zníženie odolnosti organizmu: Látky obsiahnuté v Propolise vplývajú pozitívne na psychickú vitalitu aj nervový systém, zlepšujú odolnosť voči stresu.

Vnútorne alebo aj navonok by mali Propolis používať najmä:

 • tí dospelí a deti, ktorí majú dlhodobé kožné zápaly, ekzémy či iné problémy
 • ľudia, ktorí chcú preventívne predchádzať chrípke či prechladnutiu
 • každý, kto chce podporiť svoj tráviaci systém a správne zažívanie
 • muži s problémami s prostatou a ženy s klimakterickými ťažkosťami

VEDĽAJŠIE ÚČINKY A RIZIKÁ

Dobrou správou je, že Propolis je z hľadiska bezpečnosti používania bezproblémový a nemá žiadne závažné toxické účinky. Pozor si však dajte vtedy, ak sa u vás v minulosti vyskytla alergia na včelie produkty, v takom prípade to hrozí aj pri Propolise.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Propolisu

Čo sa týka využitia Propolisu, tu máte na výber viacero rôznych foriem. Štandardne však možno nájsť Propolis v podobe buď prípravkov na perorálne užívanie alebo v produktoch, ktoré majú vonkajšiu aplikáciu. Je tiež súčasťou niektorých druhov kozmetiky.

Toto sú najčastejšie formy a podoby jeho využitia v rôznych produktoch:

Perorálne doplnky výživy: Pokiaľ ide o účinky Propolisu vo vnútri organizmu, na výber máte obvykle tabletky, kapsuly, pastilky, sirupy alebo perorálne kvapky či roztoky. Tie obsahujú štandardne kombináciu viacerých zložiek a látok, nielen Propolis, ale aj rôzne bylinné extrakty, vitamíny či minerály, ktoré dopĺňajú pôsobenie.

Vonkajšie prípravky a produkty: Do tejto kategórie patria tinktúry, ktoré sa používajú na rôzne kožné problémy a ochorenia, ale aj gély a krémy na pokožku a ruky, rovnako tak rozličné formy kozmetických produktov v podobe mliek, balzamov, mastí, šampónov a roztokov. Propolis býva aj súčasťou zubných pást či ústnych vôd.

Pokiaľ ide o správne užívanie a dávkovanie, tak:

 • môžete ho používať aj každý deň, po 3 týždňoch si dajte týždeň pauzu
 • ak ide o tabletky, kapsuly, gély a krémy, riaďte sa inštrukciami výrobcu
 • čo sa týka použitia tinktúry navonok, pridajte 20 kvapiek do 50 ml vody
 • pri použití tinktúry perorálne užívajte 20 až 40 kvapiek 2 až 4 krát denne

Účinky a na čo Propolis pomáha

Pozitívne Propolisu sú pomerne široké a veľmi dobre známe, či už ide o jeho pôsobenie vo vnútri organizmu, alebo aj navonok, hlavne pre jeho hojivé a antiseptické pôsobenie. Vďačí za to predovšetkým veľmi bohatému komplexu rôznych účinných látok.

Čo sa týka účinkov, tu sú oblasti, kde sú najviditeľnejšie:

Obranyschopnosť a imunita

Propolis je známy predovšetkým tým, že pomáha na prirodzenú imunitu a obranyschopnosť. Je považovaný za prírodné antibiotikum a stimulant imunitného systému, podporuje tvorbu protilátok, má antibakteriálne pôsobenie preventívne zvyšuje odolnosť organizmu.

Vonkajšie problémy pokožky aj vlasov

Ak ide o vonkajšie pôsobenie, tu je Propolis nenahraditeľný vo viacerých situáciách. Ide napríklad o padanie vlasov, akné, bradavice, afty, lupienku, vredy, preležaniny, hemoroidy, kŕčové žily, kožné plesne, jazvy, psoriázu, ekzém a popraskanú pokožku.

Dýchacie cesty a ústna dutina

Propolis využíva svoje protizápalové aj antibakteriálne účinky tiež pri prechladnutí, angíne, bolesti v hrdle, zápaloch priedušiek a horných dýchacích ciest, zápaloch nosohltana, astme aj chrípke. Zmierňuje tiež astmatický kašeľ, bolesť zubov a paradentózu.

Tráviace problémy a zažívacie ťažkosti

Ak vás trápia časté zažívacie problémy v podobe zápchy či hnačky, problémy s pečeňou, zhoršený metabolizmus a trávenie celkovo, Propolis vám môže pomôcť aj v tejto oblasti. Má vplyv aj pri žalúdočných a dvanástorníkových vredoch a na bolesť žalúdka.

Nervový systém a psychická vitalita

Nemenej dôležitou oblasťou účinkovania Propolisu je vplyv na niektoré problémy súvisiace s nervami a psychickou vitalitou. Pomáha napríklad na bolesť hlavy, migrénu, poruchy spánku a nespavosť, taktiež na celkové upokojenie nervov a zmiernenie stresu.

Špeciálne pôsobenie pre mužov a ženy

Propolis má zároveň viaceré špecifické účinky u mužov aj u žien. V prípade mužov pomáha na zdravé fungovanie prostaty a impotenciu, čiže aj v oblasti sexuálneho zdravia, u žien má význam na návaly tepla a potenie počas klimaktéria a menopauzy.

OSTATNÉ INDIVIDUÁLNE ÚČINKY A VPLYVY

Medzi ďalšie pozitívne pôsobenie Propolisu patrí vplyv na cukrovku, vysoký krvný tlak, zdravie obličiek a močových ciest, pomoc pri padaní vlasov, vplyv na kĺby a artrózu, podpora proti poteniu nôh a pri zápale stredného ucha a zlepšenie krvného obehu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Propolisom

Môžu sa pri používaní Propolisu, či už navonok alebo vnútorne, vyskytnúť aj nejaké problémy a zdravotné riziká? Ako dlho možno prípravky s touto prírodnou látkou užívať? Je možné použitie aj v tehotenstve? Odpovede nielen na tieto otázky zaujímajú mnohých užívateľov, čo vidno aj na internetových fórach a v diskusiách.

Medzi tie témy, otázky a dotazy, ktoré sú najčastejšie, patria:

Ako je to s použitím Propolisu počas tehotenstva?

Pokiaľ ide o vonkajšie použitie, napríklad na rôzne poranenia, nemalo by prísť k žiadnym zdravotným rizikám a problémom. V prípade, ak budete chcieť ale užívať napríklad tinktúru, nepoužívajte ju perorálne, jedine tak na kloktanie alebo výplach úst.

Môže sa vyskytnúť počas používania alergická reakcia?

Áno, tak, ako aj v prípade iných prírodných prostriedkov, aj tu treba počítať s tým, že môže prísť k precitlivenej alebo alergickej reakcii. V tomto prípade sa jedná hlavne o kožné alergické symptómy, čiže podráždenie a začervenanie kože a pupienky na nej.

Sú nejaké kontraindikácie alebo prekážky používania Propolisu?

V prípade produktov či doplnkov výživy sa riaďte inštrukciami priamo od výrobcu, no všeobecne je napríklad Propolis dobre znášaný aj s antibiotickou liečbou. Nekombinujte ho ale s liekmi potláčajúcimi imunitné reakcie, pozor aj na problémy so štítnou žľazou.

Ako dlho je možné Propolis používať, je potrebná aj prestávka?

Vo všeobecnosti platí, že ak používate Propolis na nejaký konkrétny vnútorný či vonkajší problém, ak nenastane v priebehu týždňa žiadne zlepšenie, poraďte sa s lekárom. Pri všeobecnom používaní si spravte po 3 týždňov aspoň týždňovú prestávku.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Propolis

Propolis je aj vďaka svojim širokým pozitívnym účinkom súčasťou viacerých druhov doplnkov výživy, kozmetických produktov a iných voľne predajných prípravkov na vnútorné aj vonkajšie použitie. Nájdete ich tak v drogériách, ako aj lekárňach.

Medzi tie, ktoré sú najviac využívané z hľadiska typov, patria:

Sortiment zahŕňa doplnky výživy v podobe tabliet, kapsúl, sirupov, sprejov či kvapiek, ale aj masti, krémy, peeling, vodu po holení, šampón, pleťové mlieka a inú kozmetiku

Z hľadiska ich výhod a charakteristík sú najdôležitejšie tieto:

 • môžete siahnuť po všeobecných aj špecializovaných prípravkoch
 • všetky spomínané doplnky a produkty si zakúpite bez lekárskeho predpisu
 • väčšina prípravkov má bylinné zloženie a obsahuje prirodzené látky

Práve vďaka bezproblémovému zloženiu sú spomínané prípravky s nízkym rizikom rôznych vedľajších účinkov a kontraindikácií. Ak ide o doplnky výživy, siahnuť môžete napríklad po ústnych sprejoch na imunitu, tabletkách na pamäť a koncentráciu, medových sirupoch na hrdlo, pastilkách proti únave alebo tinktúrach na kožné problémy či poranenia.

Propolis možno nájsť aj v niektorých prípravkoch s vonkajším použitím, napríklad ak ide o masti na popraskanú pokožku, krémy na ruky a na suchú kožu alebo upokojujúce gély. Býva aj súčasťou rôznej kozmetiky, napríklad šampónov, mydiel a telových mliek.

V rámci širšieho zloženia je Propolis tiež súčasťou rôznych produktov a doplnkov výživy napríklad špeciálne na podporu vitality u mužov, na pôsobenie na hladinu krvného cukru, možno ho nájsť aj v nosových sprejoch a kvapkách, prípravkoch na prostatu, roztokoch na unavené oči alebo dokonca aj v zubných pastách či produktoch dentálnej hygieny.

Šampón propolis Milva

 • Obsahuje extrakt z propolisu, ktorý má antiseptický a antibakteriálny účinok
 • Zamedzuje šúpaniu pokožky a tvorbe lupín

VIRDE Propolis spray

 • Sprejová forma je vhodná pre aplikáciu na sliznice
 • Prípravok sa používa tiež k regenerácii a k zmäkčovaniu stvrdnutej kože

BIO PROPOLIS

 • Pôsobí na imunitný systém
 • Výrazne zlepšuje obranyschopnosť celého organizmu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Propolis

Zaujal vás nejaký kozmetický produkt obsahujúci Propolis, výživový doplnok v podobe kvapiek alebo tabliet, alebo si chcete kúpiť propolisovú tinktúru? Tieto prípravky môžete bez receptu kúpiť prakticky v každej lekárni, nielen kamennej, ale aj internetovej.

Druhý spôsob, nákup v online lekárni, pritom naberá na popularite:

 • dôvodom je jednak pohodlie, objednávku spravíte z doma aj cez mobil
 • zároveň je to výhodnejšie, ušetríte na cene prípravkov aj doprave
 • nemusíte nikam chodiť, kuriér vám donesie prípravky až domov
 • nie ste odkázaní na hotovostnú platbu, naopak, platiť viete aj online

Hlavne v tých väčších a známejších online lekárňach, napríklad ako je [lekaren] či iné podobné značky, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, máte k dispozícii široký sortiment rôznych značiek a veľkostí balenia a čo je najlepšie, tak ihneď na odber skladom.

Takéto viac overené lekárne okrem toho majú aj kvalitnejší zákaznícky servis, ktorý spočíva napríklad v rýchlejšom doručení aj do 24 až 48 hodín, jednoduchšej forme platenia platobnou kartou cez internet, možnosti nákupu aj bez registrácie či naopak v možnosti využitia vernostných zliav. Viaceré lekárne ponúkajú aj dopravu zdarma pri väčšej objednávke.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.53

15 Hodnotení

Dobrý den
Moja manžel má hypertenziu.. Užívame Propolis už roky Teraz však v tejto chvíli počas Pandemie Corona Virus každý deň 15 kv. 2 x denne tlak manželovi stále skáče aj keď si zmera má 126/85 a vzápätí po minúte si opäť zmera a vyskočí na 150/90 aj vyššie čiže skáče hore dole. Myslíte že to robí to že už asi mesiac a pol užívame Propolis Denne bez pauzy. Ináč sme užívali len tak týždeň a týždeň pauza. Ďakujem za odpoveď . Chcem ešte dodať manžel trpí hypertenziou už 20 rokov a má lieky dobre nastavené môže Propolis užívať popri liekoch.? Ďakujem.

Karolína píše 04 apríla 2020 o 10:19

Pridať komentár