Rady, tipy a skúsenosti, čo pomáha, čo zaberá a čo si dať na pľuzgiere od topánok

Rady, tipy a skúsenosti, čo pomáha, čo zaberá a čo si dať na pľuzgiere od topánok

Pľuzgier patrí medzi kožné problémy, ktoré síce neohrozujú zásadným spôsobom zdravie, no napriek tomu ide o jednu z najväčších nepríjemností, ktoré vás môžu stretnúť v bežnom živote. Najčastejšie sa vyskytujú na nohách, no môžu byť prakticky po celom tele.

Kým pľuzgiere zo slnka alebo po opaľovaní vznikajú v dôsledku popálenia, bežné pľuzgiere súvisia s topánkami, ktoré vás môžu na nohe celkom nepríjemne otlačiť. Objaviť sa môžu na prstoch, chodidle alebo na päte, čo sú najčastejšie miesta ich výskytu. Ak chcete vedieť, čo konkrétne ich spôsobuje, ale hlavne to, ako ich riešiť, čítajte ďalej, všetko sa dozviete.

Čo sú pľuzgiere, ako vznikajú a aké majú príznaky

Pľuzgier je kožný defekt, ktorý vzniká pôsobením intenzívneho, dlhodobého a sústavného vonkajšieho tlaku na jedno konkrétne miesto na pokožke. Obvykle býva naliaty a vyplnený vodou a to v dôsledku vytvárania akejsi kapsy medzi kožou a podkožným tkanivom.

Táto kapsa má význam v tom, že chráni hlbšie podkožné tkanivá, ktoré už sú inervované, pred ďalším tlakom alebo trením zvonku. Na druhú stranu, práve vypuknutie samotnej kapsy vytvára viditeľný pľuzgier. Z hľadiska fyziológie je však vytvorenie pľuzgieru prirodzeným procesom a akýmsi obranným mechanizmom, ktorý chráni postihnuté miesto.

COSMOS Na pľuzgiere na päte

  • ošetruje pľuzgiere na pätách

Cosmos na pľuzgiere na prstoch

  • ošetruje pľuzgiere na prstoch

Tu je prehľad ďalších príznakov, javov alebo problémov, ktoré s pľuzgierom súvisia:

  • najčastejšie sa vyskytuje bolesť, nakoľko postihnuté miesto vyčnieva nad pokožku a akýkoľvek ďalší tlak, kontakt alebo trenie tlačia na podkožné inervované tkanivá
  • u väčších pľuzgierov sa vyskytuje aj pocit tlaku a to aj bez akéhokoľvek vonkajšieho pôsobenia či podnetu, taktiež môžete mať pocit akoby cudzieho telesa
  • okolie pľuzgiera môže byť červené a svrbieť, prípadne sa môže objaviť aj zvýšená teplota, čo sú už prejavy súvisiace veľmi pravdepodobne so vznikom zápalu
  • z pľuzgiera môžu pri jeho narušení vytekať tekutiny, najčastejšie číra tekutina, pozor si ale treba dať, ak je tekutina zafarbená, napríklad do biela alebo do žlta

Posledné spomenuté príznaky sú navyše prejavom vážnejších komplikácií, kedy by ste už nemali riešiť pľuzgier len svojpomocne a doma, ale aj navštíviť lekára. Ide totiž o prípady infekcie, ktorá sa do pľuzgieru dostala a ktorá môže spôsobiť ešte horšie komplikácie.

VZNIKNÚ PO CELOM TELE

Hoci najčastejšie vznikajú pľuzgiere na nohách a to vplyvom nevhodného nosenia obuvi, môžu sa objaviť aj na rukách alebo na iných častiach tela. V týchto prípadoch však už ide s veľkou pravdepodobnosťou aj o prejavy nejakého ochorenia či iného typu problému.

Príčiny a kedy vznikajú pľuzgiere

Pľuzgiere na nohách vznikajú hlavne na podklade dlhodobejšieho trenia alebo tlaku na konkrétne miesto na pokožke. Najčastejšie je za tým nevhodná obuv alebo jej nevhodné nosenie. Okrem tejto príčiny existujú aj iné rizikové faktory s negatívnym vplyvom.

Medzi tie, ktoré sú najdôležitejšie a najzávažnejšie, patria:

Obuv: Najčastejšie je za vznikom pľuzgierov na nohách obuv. Vo väčšine prípadov ide o úplne novú obuv, ktorá môže tlačiť na niektorých špecifických miestach, hlavne na pätách, chodidlách a prstoch. Problémom však môže byť aj staršia, ale veľmi utiahnutá obuv.

Ponožky: Akokoľvek pohodlná obuv môže spôsobiť pľuzgiere na nohách aj vtedy, ak nebudete používať ponožky, prípadne budete používať nesprávny typ ponožiek. Dôležitá je ich adekvátna veľkosť a hlavne hrúbka a to v pomere k typu obuvi.

Vlhkosť a teplota: Tak, ako aj pri iných problémoch na pokožke, aj v prípade pľuzgierov zohrávajú istú rolu okolité podmienky. Zvýšené riziko vzniku pľuzgierov nastáva vtedy, ak je vyššia vlhkosť a teplota, ktoré znížiť odolnosť pokožky voči tlaku a treniu.

Manuálna práca: Špeciálne v prípade rúk býva za pľuzgiermi aj manuálna práca. Musí však ísť o nadmernú fyzickú aktivitu, ktorá vytvára opakovaný tlak na pokožku v nejakom menšom a lokalizovanom mieste, najčastejšie pri držaní niečoho v dlaniach.

Riešenie pľuzgierov doma

Vzhľadom na to, o akú nepríjemnosť ide, je najlepšie sa pľuzgierom úplne vyhýbať. Nie vždy sa to ale dá a ak nepomôže prevencia, je dobré vedieť, ako pľuzgiere riešiť a čo všetko vám na ne môže pomôcť. Najviac kontroverznou metódou je ich prepichovanie.

Pôsobenie na pľuzgiere ale zahŕňa viacero možností:

Vhodná obuv aj ponožky

Základom, či už pľuzgier máte alebo sa mu chcete preventívne vyhnúť, je výber vhodnej obuvi aj ponožiek. Pozrite si, či vám veľkostne vyhovujú, či vás topánky nikde netlačia a či sú ponožky dostatočne hrubé a odvádzajú vlhkosť a teplo v prípade potenia sa.

Ochranné náplaste

Súčasťou prevencie môže byť aj používanie špeciálnych gélových alebo iných podobných náplastí na niektoré rizikové miesta, hlavne na pätách. Účelom týchto náplastí nie je ešte domáca liečba pľuzgierov, ale vytvorenie bariéry znižujúcej trenie a tlak.

Prírodné prostriedky

Tak, ako aj v prípade iných kožných problémov, aj na pľuzgiere je možné využiť liečivú silu niektorých byliniek alebo iných prírodných prostriedkov. Overené a odporúčané sú napríklad ricínový olej, jablčný ocot alebo aloe vera, ktoré zjednodušujú hojenie.

Prepichávanie

Ak ide o prepichávanie pľuzgiera, to vám síce prinesie okamžitú úľavu od bolesti a tlaku, ale zvyšuje to zároveň riziko infekcie a predlžuje dobu hojenia. Pokiaľ chcete pľuzgier prepichnúť, dbajte na sterilitu, dezinfekciu ihly aj okolia a zalepenie rany.

Tyčinky a náplaste

Jedným z najčastejšie využívaných prostriedkov na pľuzgiere sú náplaste. Tie jednak zmierňujú tlak na pľuzgier a zároveň podporujú jeho hojenie. K nim existuje novšia alternatíva a to v podobe tyčiniek, ktoré vytvoria na pokožke diskrétny film.

Masti a krémy

Na lepšie hojenie, ale aj na všeobecnú podporu poškodenej časti pokožky, môžete využiť aj masti alebo krémy. Niektoré z nich pomáhajú ochladiť pokožku, znížiť jej citlivosť alebo môžu pomôcť aj na zmiernenie svrbenia či podporu hojenia pokožky.

NEPODCEŇUJTE KOMPLIKÁCIE S PĽUZGIERMI

Po vzniku pľuzgieru by malo prísť k jemnému začervenaniu v jeho okolí, ale len krátkodobo. Ak je ale začervenanie dlhodobejšie, zvyšuje sa citlivosť či bolestivosť na danom mieste a pridajú sa napríklad aj zvýšená teplota, ide o prejavy infekcie a treba navštíviť lekára.

Výživové doplnky a prípravky na pľuzgiere

Spomínané prípravky, či už ide o tyčinky, náplaste, masti alebo krémy, môžete zakúpiť ako voľne dostupné zdravotnícke pomôcky či doplnky výživy. Ich výhodou je, že nemusíte kvôli ich kúpe vopred navštíviť lekára, nepotrebujete mať recept.

Pokiaľ ide o výber týchto prípravkov, k dispozícii sú hlavne dva typy produktov:

Prvú kategóriu tvoria prípravky priamo určené na pľuzgiere, či už prevenciu alebo liečbu, druhou kategóriou sú produkty pôsobiace na pokožku ako celok

Či už si vyberiete prvý alebo druhý typ, získate tieto benefity:

  • prípravky môžete používať preventívne aj na akútne problémy
  • použitie je možné aj dlhšiu dobu, u niektorých je to nevyhnutnosť
  • štandardne je možná ich aplikácia aj u detí a aj v tehotenstve a počas dojčenia

V rámci prevencie môžete využívať rôzne krémy a masti, ktoré pomáhajú zvýšiť odolnosť kože, prípadne tyčinky, ktoré vytvárajú špeciálnu ochrannú bariéru, ktorá znižuje riziko vzniku pľuzgieru. Samozrejme, oveľa viac je takých prípravkov, hlavne ak ide náplaste, ktoré pôsobia už na vzniknuté pľuzgiere a to za účelom ich lepšieho hojenia.

Náplaste sú obvykle celohydrokoloidné, vodeodolné, priedušné a pružné. Ak máte otvorenú obuv a hľadáte maximálnu diskrétnosť, tyčinky na pľuzgiere sú potom ešte lepšia voľba, pričom aj v ich prípade ide o hydrokoloidné pôsobenie a to hlavne na hojenie.

Výhodou krémov je zas komplexnejší vplyv na kožu, napríklad nielen proti vysušeniu povrchu pokožky, ale aj na zníženie rizika mikrobiálnej infekcie, podporu hojenia, odstránenie svrbivých prejavov alebo na celkové ochladenie pokožky, čo môže stlmiť pocity pálenia a bolesti. Niektoré masti zas pomáhajú na lepšiu obnovu poškodenej kože.

COSMOS Na pľuzgiere na päte

  • ošetruje pľuzgiere na pätách

Cosmos na pľuzgiere na prstoch

  • ošetruje pľuzgiere na prstoch

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na pľuzgiere

Náplaste, tyčinky, gély, krémy, masti aj iné druhy prípravkov a produktov viete bez väčších problémov zakúpiť prakticky v každej lekárni. Nakoľko sa pri kúpe nevyžaduje recept a teda ani osobná prítomnosť, nie ste odkázaní iba na kamenné lekárne.

Naopak, oveľa lepší a efektívnejší je nákup v tých internetových, nakoľko:

  • nemusíte nikam ísť, objednávku viete spraviť cez počítač aj smartfón
  • nepotrebujete hotovosť, platiť viete aj vopred a cez internet
  • k dispozícii máte oveľa širší výber prípravkov, či už podľa značky alebo typu
  • ušetríte čas, objednávka je vecou pár minút, doručenie zas niekoľkých dní

Hlavne tie známejšie internetové lekárne, majú veľký sortiment rôznych produktov a prípravkov na pľuzgiere, väčšinu skladom. Na nič tak nečakáte, stačí ich vložiť do online košíka, vyplniť svoje údaje a podmienky dodania a odoslať objednávku.

Pri platbe máte navyše výhodu väčšieho výberu bezhotovostných možností, napríklad nielen bežným bankovým prevodom, ale aj platobnou kartou. Ďalším veľkým plusom nákupu online je, že nemusíte nikam ísť a kuriér vám zásielku s produktmi donesie až domov. V prípade tých väčších lekární je dodanie veľmi rýchle, zvyčajne do 1 alebo najviac do 2 dní.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.76

33 Hodnotení