Rakytník rešetliakový: Jeho použitie, účinky na imunitu aj zdravie a denná dávka

Rakytník rešetliakový: Jeho použitie, účinky na imunitu aj zdravie a denná dávka

Rakytník rešetliakový patrí medzi známu liečivú bylinku, ktorej pozitívne účinky na zdravie boli známe už v staroveku a hoci tento krík pochádza pôvodne z Ázie, poznali ho napríklad aj v Grécku. Jeho využitie je možné navonok aj vo vnútri podľa konkrétnej formy.

Kúpiť si viete napríklad čaj, šťavu, olej, ale aj tablety, kapsuly či kozmetické prípravky, ktoré obsahujú Rakytník rešetliakový a výťažky z neho. Ak chcete vedieť, aké by malo byť jeho užívanie, či je možné pestovanie aj v našich podmienkach, či je možné užívanie v tehotenstve a či je možné užívanie aj pre deti, nielen pre dospelých, práve teraz si to povieme.

Čo je Rakytník rešetliakový, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Rakytník rešetliakový je krík, ktorého plody, oranžové bobuľky, sa využívajú v rôznych formách na podporu ľudského zdravia. Jedná sa o rastlinu pôvodom z Ázie, ktorá je však dnes rozšírená už aj v iných častiach sveta. Okrem plodov sa využívajú z Rakytníka aj kvety, listy a korene, najviac prospešných látok však obsahujú práve šťavnaté plody.

Možno tu nájsť skoro 200 aktívnych látok, pričom najväčší význam tu má vitamín C, ktorý sa v plodoch nachádza v objeme až 400 % dennej dávky. Okrem neho sú tu obsiahnuté aj iné vitamíny, minerály, esenciálna nenasýtené kyseliny, antioxidanty a fytoesteroly.

nefdesanté RAKYTNÍK šťava

 • podporuje obranyschopnosť, metabolizmus,  trávenie, normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému,
 • prispieva k udržiavaniu zdravého stavu pokožky

HLIVA ustricová s rakytníkom a echinaceou

 • Obsahuje Hlivu ustricovú Rakytníkový olej, Echinaceu angustifolia ), extrakt z chlorelly a selén.

Rakytníkový olej Terezia

 • Posilnenie imunity
 • Pôsobenie na trávenie
 • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Množstvo z týchto látok je pre telo nevyhnutých a ich nedostatok spôsobí:

Zníženie obranyschopnosti: Nedostatok mnohých látok spomínaných vyššie má za následok zhoršenie imunitných reakcií organizmu a zníženie obranyschopnosti.

Zhoršenie trávenia: Ďalšou oblasťou je zhoršenie stavu a zdravia tráviacej sústavy, zažívacie ťažkosti, zvýšenie rizika žalúdočných vredov či zápalu sliznice žalúdka.

Problémy na pokožke: Spomínané látky pomáhajú aj na niektoré kožné problémy, napríklad ekzém, akné či lupienku, ich nedostatok zvyšuje riziko týchto problémov.

Ak ide o to, pre koho je Rakytník rešetliakový najvhodnejší, sem patria:

 • ľudia, čo majú dlhodobo problémy so zápalmi a nižšou imunitou
 • muži aj ženy, čo chcú podporiť svoje trávenie a detoxikovať telo
 • seniori, ktorí chcú podporiť krvný obeh a celkovo stav srdca aj ciev
 • ľudia s problémovým hojením rán na koži alebo na slizniciach

VEDĽAJŠIE A NEŽIADUCE ÚČINKY

Čo sa týka rizík spojených s možnými nežiaducimi alebo vedľajšími účinkami, pri dodržiavaní dávkovania by nemalo prísť ku žiadnym komplikáciám. Pri nadmernom užívaní sa môžu dostaviť tráviace ťažkosti, všeobecným rizikom je možná alergia.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Rakytníka rešetliakového

Rakytník rešetliakový, podobne ako aj iné podobné liečivé bylinky, býva súčasťou viacerých prípravkov. Ide buď o čajoviny a čaje, prípadne perorálne doplnky výživy, ale aj o niektoré iné formy, napríklad oleje a kozmetické produkty v podobe krémov.

Tu sú jednotlivé formy predstavené detailnejšie:

Tabletky, pastilky a kapsuly: Ak ide o doplnky výživy, siahnuť môžete po perorálnych tabletkách, kapsulách aj cmúľacích pastilkách. Niektoré sú určené aj pre deti, všeobecne však pomáhajú hlavne na imunitu, srdce, trávenie alebo krvný obeh.

Tekuté formy: Druhou možnosťou sú tekuté formy prípravkov, kde máte na výber čaje a čajoviny so širšou kombináciou byliniek, sirupy doplnené o vitamíny a minerály, ale aj čisté oleje s obsahom Rakytníka, ktoré možno použiť aj navonok.

Gély, krémy a vonkajšie formy: Extrakty z Rakytníka rešetliakového možno nájsť aj v niektorých prípravkoch s vonkajším použitím, napríklad v géloch, krémoch alebo mastiach. Sú aj v kozmetike, napríklad na sprchovanie alebo do kúpeľa.

Aby ste mohli jednotlivé formy správne využiť, dodržujte tieto zásady:

 • sirupy, oleje, roztoky a kvapky sa užívajú 3 krát denne po 1 lyžičke
 • kozmetika sa používa v objeme 1 až 2 lyžíc v prípade oleja, masť sa nanáša lokálne
 • v prípade tabliet a iných doplnkov postupujte podľa inštrukcií od výrobcu
 • v prípade čajov môžete užívať 2 až 3 denne po 2 gramoch v jednej dávke

Účinky a na čo Rakytník rešetliakový pomáha

Ak sa rozhodnete Rakytník rešetliakový využiť, máte k dispozícii viacero foriem prípravkov a produktov. Podľa ich konkrétneho zloženia je možné potom podporiť vo väčšej miere napríklad trávenie, imunitu, krvný obeh alebo psychickú vitalitu.

Rastlina má všeobecne účinky v týchto oblastiach:

Imunita a antioxidačná ochrana

Látky obsiahnuté v Rakytníku rešetliakovom podporujú ochranu buniek pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi. Taktiež zlepšujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu a imunitné reakcie, pomáhajú proti zápalom, baktériám a na rôzne infekcie.

Trávenie a detoxikácia

Ďalším dôležitým vplyvom rastliny a jej plodov je pôsobenie na tráviacu a vylučovaciu sústavu. Tu môžete použiť Rakytník na podporu trávenia, žalúdočné vredy, pálenie záhy, zápchu, zdravé fungovanie čriev aj močových ciest, detoxikáciu alebo hnačky.

Srdce, cievy a krvný obeh

Rakytník rešetliakový vám môže pomôcť aj na stav srdca, ciev a krvný obeh, v tejto oblasti má viacero vplyvov. Jednak ide o pôsobenie na vysoký tlak a vysoký cholesterol, taktiež na vysokú hladinu cukru v krvi, ale aj na hemoroidy a zlepšenie pružnosti ciev.

Dýchacia sústava a respiračný systém

Látky obsiahnuté v plodoch rastliny majú pozitívny vplyv na chronický kašeľ, zápal pľúc, nosné a krčné zápaly, zápal mandlí, zápal nosových dutín, rozpúšťanie hlienov a vykašliavanie a preventívne na chrípku, nádchu alebo prechladnutie.

Koža, vlasy a sliznice

V podobe vonkajších prípravkov pomáha Rakytník na zdravie a hydratáciu kože aj slizníc. Má účinky na rany a ich hojenie, ekzémy, akné, lupienku, otlaky, psoriázu, dekubity, zápaly na koži aj v ústach, omrzliny, popáleniny, lámavosť vlasov a zápaly v pošve.

nefdesanté RAKYTNÍK šťava

 • podporuje obranyschopnosť, metabolizmus,  trávenie, normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému,
 • prispieva k udržiavaniu zdravého stavu pokožky

HLIVA ustricová s rakytníkom a echinaceou

 • Obsahuje Hlivu ustricovú Rakytníkový olej, Echinaceu angustifolia ), extrakt z chlorelly a selén.

Rakytníkový olej Terezia

 • Posilnenie imunity
 • Pôsobenie na trávenie
 • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Ďalšie pôsobenie a účinky

Pokiaľ ide o iné vplyvy, Rakytník rešetliakový sa môže použiť aj na rekonvalescenciu a jej podporu napríklad po chemoterapii, má antistresové a antidepresívne účinky, pomáha pri cukrovke, na kútiky úst, zápaly ucha a očných spojiviek alebo na podráždené oči.

VYUŽITE ČO NAJVIAC FORIEM

Ak chcete využiť všetky pozitívne vplyvy a účinky rastliny a jej plodov naplno, snažte sa využiť všetky možné formy. Skombinujte o priamu konzumáciu plodov, použitie oleja navonok aj vo vnútri a doplnky výživy v podobe tabliet či kapsúl.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Rakytníkom rešetliakovým

Čo sa týka použitia, dávkovania alebo pôsobenia Rakytníka rešetliakového, mnohé internetové fóra obsahujú aj praktické dotazy týkajúce sa použitia v tehotenstve, využitia niektorých foriem či možných kontraindikácií a prekážok. Ak chcete vedieť viac, práve takéto diskusné témy by vás mali zaujímať.

Toto sú tie otázky, dotazy a témy, ktoré sú najčastejšie:

Môže sa Rakytník rešetliakový používať v tehotenstve?

V zásade áno, nakoľko jeho účinky majú pozitívny vplyv tak na ženský organizmus počas tehotenstva, ale aj na plod, najmä vďaka obsahu kyseliny listovej, ktorá sa odporúča na správny vývoj plodu. Riaďte sa však inštrukciami v príbalovom letáku.

Aké sú prekážky alebo kontraindikácie pri tejto rastline?

Plody Rakytníka sú pomerne bezproblémové z hľadiska nejakých vážnejších rizík, samozrejme, v prípade správneho dávkovania. Vzhľadom na ich účinky by ste nemali Rakytník užívať v prípade nízkeho tlaku a užívania imunosupresívnych liekov.

Môže sa olej z Rakytníka používať aj dlhodobo a pre deti?

Nie, samotný olej by sa nemal u detí používať a to ani navonok a ani vo vnútri, pričom sa však treba pri konkrétnom produkte riadiť informáciami výrobcu. Zároveň platí, že používanie by malo byť najviac 2 mesiace, potom si treba dať mesiac pauzu.

Akým spôsobom je možné plody Rakytníka konzumovať?

Plody viete konzumovať v rôznych podobách, v závislosti od spracovania. Najjednoduchšie je ich usušiť v elektrickej sušičke, môžete ich však aj zamraziť a spraviť si z nich mrazenú dreň. Ak ich chcete konzumovať neskôr, pokojne ich môžete sterilizovať s cukrom.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Rakytník rešetliakový

Všetky výhody, účinky a pôsobenie Rakytníka rešetliakového viete využiť vo viacerých podobách. K dispozícii máte jednak prípravky, ktoré sa používajú vnútorne, ale aj niektoré vonkajšie formy produktov, hlavne s pôsobení na pokožku.

Sortiment týchto prípravkov a produktov zahŕňa tieto typy:

V ponuke sú pastilky, tabletky a kapsuly v podobe doplnkov výživy, sirupy, čaje a oleje na vnútorné aj vonkajšie použitie a kozmetické produkty v podobe krémov či gélov

Bez ohľadu na to, po ktorej forme, získate tieto výhody a benefity:

 • jednoduchú kúpu, netreba mať recept a ani ísť osobne za lekárom
 • bezproblémové používanie, ktoré vyplýva z prírodného zloženia látok
 • minimálne riziká spojené s nežiaducimi účinkami alebo kontraindikáciami

V prípade Rakytníkového oleja ide o tekuté podoby roztokov či kvapiek, ktoré obsahujú štandardne iba samotný výťažok z Rakytníka a to v 100 % čistote. Siahnuť však môžete aj po iných tekutých formách, napríklad sirupoch alebo aj čajoch, kde už býva zloženie širšie, napríklad s medovkou, mätou alebo inými bylinnými extraktmi.

Pokiaľ ide o použitie navonok, štandardné oleje umožňujú takéto využitie účinkov rastliny, no viete si kúpiť aj niektoré kozmetické prípravky. Ide o kúpeľové oleje, sprchové gély, rôzne krémy na pokožku či masti, ktoré pomáhajú na hydratáciu pleti.

Zaujímavé sú aj perorálne doplnky výživy v podobe kapsúl, tabliet alebo cmúľacích pastiliek. V ich prípade býva zloženie obohatené aj o vitamíny, napríklad vitamín C, ďalšie bylinky, napríklad echinaceu, prípadne o iné prírodné extrakty, napríklad z hlivy ustricovej. Tieto prípravky pomáhajú na imunitu aj vitalitu a viaceré sú dostupné pre deti.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Rakytník rešetliakový

Či už sa rozhodnete zakúpiť Rakytník rešetliakový v podobe tabliet, kapsúl, oleja alebo prípravkov kozmetického typu na vonkajšie použitie, k dispozícii máte pomerne široký sortiment. Najlepšie spravíte, ak budete nakupovať v lekárňach.

nefdesanté RAKYTNÍK šťava

 • podporuje obranyschopnosť, metabolizmus,  trávenie, normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému,
 • prispieva k udržiavaniu zdravého stavu pokožky

HLIVA ustricová s rakytníkom a echinaceou

 • Obsahuje Hlivu ustricovú Rakytníkový olej, Echinaceu angustifolia ), extrakt z chlorelly a selén.

Rakytníkový olej Terezia

 • Posilnenie imunity
 • Pôsobenie na trávenie
 • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Na výber máte kamenné aj internetové, ak si vyberiete tie online, tak:

 • nemusíte nikam chodiť, objednávku aj doručenie vybavíte doma
 • nákup viete spraviť cez počítač, tablet, notebook aj mobilný telefón
 • ušetríte, jednak na cene produktov, niekde aj na doručení zadarmo
 • máte lepší výber skladom, či už ide o veľkosti balení, značky alebo typy

Hoci tieto benefity platia prakticky pre všetky online lekárne, lepšie je nakupovať v tých, ktoré sú známejšie a väčšie, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu. Získate totiž nielen výhodné ceny, ale aj nefinančné výhody.

Medzi ne patria napríklad viac možností platby od dobierky až po platobnú kartu, rýchlejšie doručenie k vám domov alebo možnosť osobného prevzatia na kamennej pobočke, možnosť jednoduchšieho nákupu aj bez registrácie alebo naopak širšie benefity s ňou vrátane zľavových kódov a rovnako tak aj možnosť online sledovania doručovania.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.61

23 Hodnotení