Rakytníkový olej: Použitie a účinky, skúsenosti, užívanie, dávkovanie a nežiaduce účinky

Rakytníkový olej: Použitie a účinky, skúsenosti, užívanie, dávkovanie a nežiaduce účinky

Rakytníkový olej je olej lisovaný za studena, ktorý sa získava z rastliny zvanej Rakytník rešetliakový. Jeho plody obsahujú veľmi cenné živiny, vitamíny, aminokyseliny a stopové prvky, ktoré potom Rakytníkový olej vie využiť na tvár, vlasy, pleť, ekzém či akné.

Okrem tekutej formy je Rakytníkový olej aj súčasťou doplnkov výživy v podobe kapsúl alebo tabliet na vnútorné využitie, hlavne ak ide o podporu imunity a vitality. Ak vás zaujíma, či je možné použitie tohto oleja aj pre deti, v tehotenstve, u žien na gynekologické problémy a vlastne na čo všetko je dobrý, čítajte ďalej, v nasledovných riadkoch si to povieme.

Čo je Rakytníkový olej, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Rakytníkový olej je olej lisovaný za studena, ktorý sa vyrába z plodov rastliny zvanej Rakytník rešetliakový. Ide o bylinu, ktorá je z pohľadu zloženia účinných látok jednou z najviac výživných rastlín na svete. Účinky Rakytníka poznali už v starovekom Grécku, pričom tento krík pochádza pôvodne z Ázie a plody sú oranžového zafarbenia.

Čo sa týka ich účinných obsahových látok, nájdete tu takmer 200 prospešných zložiek. Medzi tie najdôležitejšie patria vitamíny, hlavne vitamíny CE, minerály a stopové prvky, fytoesteroly, mono a polynenasýtené mastné kyseliny, flavonoidy a triesloviny.

nefdesanté RAKYTNÍK šťava

 • podporuje obranyschopnosť, metabolizmus,  trávenie, normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému,
 • prispieva k udržiavaniu zdravého stavu pokožky

HLIVA ustricová s rakytníkom a echinaceou

 • Obsahuje Hlivu ustricovú Rakytníkový olej, Echinaceu angustifolia ), extrakt z chlorelly a selén.

Rakytníkový olej Terezia

 • Posilnenie imunity
 • Pôsobenie na trávenie
 • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Hoci olej nie je životne dôležitý, nedostatok viacerých látok má negatívne účinky:

Obranyschopnosť: Najvýraznejším účinkom oleja je podpora imunity, antibiotiocké a antiseptické účinky, jeho nedostatok sa preto prejaví v tejto oblasti.

Koža: Ďalšou oblasťou je zdravie pokožky, či už ide o jej vyživovanie, hydratáciu alebo aj lepšie hojenie poranení či problémov typu akné, lupienka a ekzém.

Srdce, cievy a krvný obeh: Látky obsiahnuté v rastline preventívne pomáhajú aj na srdce a stav ciev, znižujú tiež vysoký krvný tlak, cukor a cholesterol.

Kedy a pre koho je Rakytníkový olej najvhodnejší? V týchto prípadoch:

 • ak máte príliš časté problémy s infekciami, zápalmi a imunitou
 • pre deti aj dospelých, ktorí majú horšie hojenie rán a častejšie kožné problémy
 • pre všetkých, kto chcú podporiť zdravý stav tráviacej sústavy
 • na celkové posilnenie fyzickej a psychickej vitality organizmu

RIZIKÁ, NEŽIADUCE A VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Podobne, ako aj v prípade iných olejov rastlinného typu, aj tu sa môžu objaviť niektoré alergické a precitlivené reakcie, či už na pokožke alebo vo vnútri organizmu. Pri prekročení odporúčaného dávkovania môže prísť k zažívacím problémom či hnačkám.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Rakytníkového oleja

Čo sa týka využitia pozitívnych vplyvov oleja na ľudský organizmus, k dispozícii máte viacero foriem a typov prostriedkov a prípravkov s jeho obsahom. Ide buď o perorálne doplnky výživy, alebo o kozmetiku a produkty v podobe gélov a krémov.

Rakytníkový olej tak môžete využiť v týchto podobách:

Tekutý olej: Najviac využívanou formou je tekutý olej, ktorý si viete kúpiť buď na vnútorné použitie, vonkajšiu aplikáciu alebo s univerzálnym využitím. Vyberte si však vždy také kvapky či roztoky, ktoré obsahujú olej bez ďalších prímesí.

Doplnky výživy: Kapsuly a tabletky môžu tiež obsahovať extrakt z oleja, hlavne ak ide o doplnky výživy určené na podporu imunity, vitality, trávenia, srdca a proti únave. Okrem oleja tu bývajú obsiahnuté aj iné bylinky, minerály či vitamíny.

Kozmetika a vonkajšie formy: Rakytníkový olej sa nachádza aj v niektorých vonkajších formách produktov, napríklad ak ide o masti na hydratáciu kože, sprchové krémy, oleje do kúpeľa alebo rôzne masky, gély či krémy na pokožku aj vlasy.

Čo sa týka konkrétneho užívania a dávkovania oleja, držte sa týchto pravidiel:

 • štandardne sa olej v podobe kvapiek používa 3 krát za deň po 1 lyžičke
 • ak ide o tabletky a kapsule, tu býva dávkovanie 1 až 3 kusy denne
 • užívanie Rakytníkového oleja vnútorne by malo byť ideálne počas jedla
 • ak vám olej príde príliš horký, zmiešajte ho s jogurtom alebo džúsom

Účinky a na čo Rakytníkový olej pomáha

Rakytníkový olej je možné používať vnútorne aj navonok, závisí to od toho, aký prípravok, doplnok výživy alebo kozmetický produkt na to budete chcieť využiť. Kombinovať môžete viacero typov, pozor však na maximálnu dennú dávku.

Tu sú tie oblasti, kde má Rakytníkový olej najlepšie účinky:

Imunita a obranyschopnosť

Prvou oblasťou vplyvu oleja z Rakytníka je podpora prirodzenej imunity. Látky obsiahnuté v olej totiž antiseptické a antibiotické účinky a pomáhajú tak v boji proti škodlivým mikroorganizmom. Platí to aj pre zápaly dýchacích ciest, mandlí a na kašeľ.

Tráviaci systém a vylučovanie

Rovnako tak vám môže Rakytníkový olej pomôcť s ochoreniami a problémami žalúdka, čriev a pečene, pomáha aj na žalúdočné vredy, prečistenie pečene a črevnú peristaltiku. Využíva sa aj na zlepšenie zdravia močových ciest a pečene a tiež na ich prečistenie.

Detoxikačné a antioxidačné účinky

Ďalšou oblasťou pôsobenia oleja je nielen prečistenie čriev alebo obličiek, ale celková detoxikácia organizmu od rôznych škodlivín a toxických látok. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov vám olej pomôže aj na potlačenie vplyvu voľných radikálov

Kardiovaskulárny systém a krvný obeh

Rakytníkový olej obsahuje aj látky a zložky s priaznivým vplyvom na srdce, cievy a krvný obeh. Pomáha na zníženie príliš vysokého krvného tlaku, na hladinu cholesterolu a cukru v krvi a pôsobí preventívne voči niektorým kardiovaskulárnym ochoreniam.

Pokožka a kožné ochorenia

Vonkajšie použitie oleja je hlavne na podporu zdravia a hydratácie pokožky a na rôzne kožné problémy či poranenia. Rakytníkový olej môžete použiť na ekzém, lupienku, akné, psoriázu, zápal kože, otlaky, popáleniny, preležaniny, omrzliny a hojenie rezných rán.

Sliznice a ich problémy

Okrem pokožky pomáha olej aj na zdravie, stav a niektoré problémy slizníc. Ide o výplach a zápaly v ústnej dutine, o podporu imunity a prirodzenej obranyschopnosti slizníc a tiež o preventívne pôsobenie voči vzniku infekcií, napríklad v pošve.

ĎALŠIE ÚČINKY

Pokiaľ ide o ďalšie pôsobenie, Rakytníkový olej pomáha na celkové uvoľnenie nervovej sústavy, na gynekologické zápaly, na zmiernenie niektorých dôsledkov chemoterapie, na syndróm suchého oka, pri ateroskleróze a proti stresu a depresii.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Rakytníkovým olejom

Je možné Rakytníkový olej používať aj počas tehotenstva? Ktoré oleje sú na vnútorné a ktoré na vonkajšie použitie? Treba rátať aj s nejakými kontraindikáciami alebo prekážkami k používaniu? Otázky a dotazy tohto typu sa na internetových fórach a v diskusiách objavujú čoraz častejšie, spolu so skúsenosťami užívateľov.

Medzi najviac rozoberané témy patria nasledovné:

Môže sa Rakytníkový olej užívať v tehotenstve a pri dojčení?

V zásade áno, nakoľko jeho účinky majú pozitívny vplyv tak na ženský organizmus počas tehotenstva, ale aj na plod, najmä vďaka obsahu kyseliny listovej, ktorá sa odporúča na správny vývoj plodu. Riaďte sa však inštrukciami v príbalovom letáku.

Môžu olej používať aj deti, alebo je určený len dospelým?

Všetky pozitívne účinky Rakytníkového oleja, či už vnútorné alebo vonkajšie, sú využiteľné nielen u dospelých, ale aj u detí, či už ide o doplnky výživy, samotný olej alebo kozmetiku. Aj tu sa ale riaďte tým, čo udáva výrobca daného prípravku v letáku.

Sú s použitím oleja spôsobené aj nejaké kontraindikácie?

V zásade nie, samotný olej je vhodný aj pre celiatikov, nakoľko je bez lepku, no konkrétne kontraindikácie vždy udáva výrobca daného produktu či výživového doplnku. Pozor si treba dať vtedy, ak máte príliš nízky tlak alebo užívate imunosupresíva.

Naozaj pomáha Rakytníkový olej aj v prípade rakoviny?

Niektoré štúdie zaznamenali pozitívne vplyvy pri podpore v rámci liečby rakoviny krčka maternice a to hlavne kvôli vysokému obsahu antioxidantov. V každom prípade platí, že ako podporu olej použiť môžete, nie však ako náhradu odbornej liečby.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Rakytníkový olej

Rakytníkový olej je možné nájsť v tekutých ale aj iných formách určených na perorálne využitie, rovnako tak aj v produktoch s vonkajším použitím. Výber je pomerne bohatý a zahŕňa viacero značiek, ktoré majú rozličné typy a formy.

Medzi najviac využívané prípravky a produkty patria tieto:

Sortiment zahŕňa najčastejšie klasické roztoky a kvapky v podobe oleja, ďalej tabletky a kapsuly a potom kozmetické produkty, napríklad krémy, gély a rozličné oleje

Čo sa týka najdôležitejších vlastností týchto produktov, tak:

 • všetky sú dostupné bez toho, aby ste museli ísť za lekárom a mať recept
 • zloženie je prirodzené, nájdete tu obvykle len látky prírodného pôvodu
 • aj vďaka tomu je riziko vedľajších účinkov alebo kontraindikácií minimálne

Najčastejšie sa dá kúpiť Rakytníkový olej v tekutej olejovej forme, najmä ak ide o rôzne roztoky, kvapky alebo sirupy. V prípade týchto prípravkov sa zamerajte na tie, kde je olej v 100 % čistote a bio kvalite, pričom najčastejšie ide o doplnky výživy so zameraním na podporu imunity, vitality a tiež na pôsobenie proti oxidačnému stresu.

Okrem tekutých foriem viete siahnuť aj po rôznych doplnkoch výživy v podobe kapsúl a tabliet. Tie obsahujú obvykle aj iné rastlinné extrakty, prípadne vitamíny, stopové prvky a mastné kyseliny, ktoré podporujú tiež hlavne obranyschopnosť a energiu.

Pokiaľ ide o prípravky s vonkajším použitím, Rakytníkový olej býva obsiahnutý aj v niektorých kozmetických produktoch. Môže ísť o oleje do kúpeľa, rôzne sprchové a iné oleje, gély, šampóny či krémy a masti, kde je zloženie tiež štandardne o niečo širšie. Vďaka tomu pôsobia tieto prípravky aj na upokojenie pokožky a jej hydratáciu.

nefdesanté RAKYTNÍK šťava

 • podporuje obranyschopnosť, metabolizmus,  trávenie, normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému,
 • prispieva k udržiavaniu zdravého stavu pokožky

HLIVA ustricová s rakytníkom a echinaceou

 • Obsahuje Hlivu ustricovú Rakytníkový olej, Echinaceu angustifolia ), extrakt z chlorelly a selén.

Rakytníkový olej Terezia

 • Posilnenie imunity
 • Pôsobenie na trávenie
 • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Rakytníkový olej

Zaujal vás Rakytníkový olej natoľko, že by ste chceli spomínané produkty vyskúšať? Či už sa rozhodnete pre doplnky výživy, tekuté formy alebo kozmetické produkty, najlepší výber majú lekárne, hlavne tie internetové.

Pre užívateľov má nákup v online lekárni zmysel kvôli tomuto:

 • netreba nikam chodiť, objednávku spravíte z domu aj cez smartfón
 • nemusíte mať ani hotovosť, zaplatiť totiž viete aj cez internet a vopred
 • máte najlepší výber značiek, balení a typov a to priamo skladom
 • na jednom mieste si viete všetko porovnať, či už ceny alebo zloženie

Práve tie známejšie a väčšie online lekárne majú najlepší možný zákaznícky servis, napríklad ak ide o jednoduchosť nákupu, možnosti pri platení či rýchlosť dodania aj do 24 až 48 hodín. Niektoré online lekárne umožňujú aj osobný odber prípravkov na pobočke.

Čo sa týka platenia, okrem dobierky v hotovosti máte na výber aj online platby, či už cez internet banking, alebo aj platobnou kartou. Výhodou je, že takýto spôsob je pohodlnejší a rýchlejší. Viaceré internetové lekárne umožňujú aj nákup bez registrácie, prípadne ak sa zaregistrujete, získate zaujímavé bonusy, zľavové kódy či dopravu zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.65

40 Hodnotení