Redukčná Smoothie diéta a jej efekty, aký má jedálniček a recepty a skúsenosti s ňou

Redukčná Smoothie diéta a jej efekty, aký má jedálniček a recepty a skúsenosti s ňou

Smoothie diéta je veľmi obľúbeným spôsobom, ako schudnúť a to tak pre mužov, ako aj pre ženy. Je vhodná aj pre vegetariánov či vegánov a svojim jedálničkom patrí medzi vôbec najzdravšie, nakoľko obsahuje zeleninu a ovocie s množstvom vitamínov.

Ako už totiž hovorí aj jej názov, diéta je založená predovšetkým na smoothie nápojoch, čiže na miešaných zeleninových alebo ovocných koktejloch. Táto diéta je ideálna na teplé letné mesiace, ale môžete ju samozrejme využiť ľubovoľne počas celého roka. Hoci sa to zdá na prvý pohľad jednoduché, diéta má viaceré zásady a je potrebné ich dodržiavanie.

Čo je smoothie diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Smoothie diéta je založená na konzumácii smoothie nápojov. Ak by sme brali do úvahy iba originálne recepty, na nápoje sa využívajú zelenina, ovocie, neperlivá voda, oriešky a semienka. Našťastie, diéta nie je taká striktná a viete si ju rozšíriť aj o iné suroviny.

V každom prípade platí, že z pohľadu obsahu vitamínov a minerálov je smoothie diéta úplne bezproblémová a je na tieto látky a živiny veľmi bohatá, čo je aj jej prvá výhoda. Druhou je pomerne jednoduchá príprava samotných smoothies, ide o otázku zopár minút. Tretím výrazným plusom je, že smoothies viete konzumovať kedykoľvek cez deň.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pri smoothie diéte však musíte počítať aj s niektorými mínusmi:

 • diéta nie je určená na dlhodobé stravovanie týmto spôsobom, nakoľko v nej absentujú mnohé dôležité látky, hlavne ak ide o bielkoviny a niektoré minerály
 • u niektorých ľudí môže byť začiatok diétovania spojený so zažívacími ťažkosťami a tráviacimi problémami, objavujú sa najmä nadúvanie alebo hnačka
 • v prípade nevhodne zvoleného ovocia dochádza k zvýšenému dávkovaniu cukrov, mnoho nápojov je príliš kalorických a tak ide vlastne proti chudnutiu
 • väčšina diétnych programov pozostávajúcich zo smoothie nápojov nie je založená čisto iba na týchto nápojoch, minimálne obed býva aj z tuhej stravy

V snahe uľahčiť si celú situáciu, množstvo ľudí sa snaží pripraviť si viac smoothie nápojov naraz a potom ich piť počas dňa, prípadne dokonca až na druhý deň. To je však častá chyba, ktorá degraduje dané nápoje nielen chuťovo, ale aj z pohľad kvality živín.

SMOOTHIE DIÉTA NIE JE PRE KAŽDÉHO

Vzhľadom na povahu diéty a celého jedálnička nie je táto diéta určená úplne pre každého. Ak ide o deti do 18 rokov, tehotné ženy a ženy počas dojčenia, tieto skupiny ľudí by diétovať so smoothie nápojmi nemali. Pozor by si mali dať aj ľudia s cukrovkou a seniori.

Aké princípy má smoothie diéta

Hoci na prvý pohľad to vyzerá tak, ako by bola smoothie diéta prioritne o konzumácii smoothie nápojov, nie je to tak. Smoothies používajte iba v rámci širšieho jedálnička, okrem toho je potrebné dodržiavať aj niektoré ďalšie pravidlá a zásady.

Tu sú tie princípy, ktoré sú pre účinné chudnutie najdôležitejšie:

Smoothies nie na celý deň: Optimálne je, ak budete mať raňajky a obed zložené z klasickej tuhej stravy a smoothies využijete na desiatu, olovrant a ak chcete schudnúť výraznejšie, tak aj na večeru. Doobeda sa snažte pripravovať smoothies skôr s väčším obsahom ovocia, poobede je zas lepšie, ak prevažuje zelenina, má viac vlákniny a minerálov.

Vláknina, proteíny a sacharidy: Veľmi častou chybou mnohých receptov na smoothie nápoje je nedostatok vlákniny a bielkovín v nich a naopak priveľa cukru. Vyberajte si preto také recepty, ktoré obsahujú viac jahôd, kiwi, chia semien, kelu, orieškov, fazule či sójového mlieka a naopak menej banánov alebo hrušiek. Minimalizujte aj použitie medu.

Kvalitné zloženie a čerstvosť: Veľmi dôležitým pravidlom je, aby ste si robili všetky smoothie nápoje priamo doma, nekupujte určite žiadne hotové nápoje z obchodu, hrozilo by, že budú obsahovať priveľa cukru. Okrem domácej prípravy je dôležité skonzumovať nápoj čo najskôr po jeho príprave a ešte v ten istý deň, aby nezdegradovali jeho suroviny.

Pravidelný pohyb: Aby mohlo byť chudnutie čo najúčinnejšie, nezaobídete sa bez pravidelného pohybu. Ten pomáha jednak na trávenie a metabolizmus, ale zároveň aj na spaľovanie kalórií, čo je pre chudnutie nevyhnutné. Ideálne je, ak ide o dlhodobý a každodenný pohyb, napríklad chôdzu, beh, bicyklovanie alebo plávanie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre smoothie diétu

Poďme sa teraz pozrieť konkrétne na celý jedálniček a nápojový režim počas dodržiavania smoothie diéty. V prvom rade treba pozerať na zloženie jednotlivých smoothies, ale v tom druhom zároveň aj na zloženie ostatných jedál počas celého dňa.

Medzi vhodné a najviac odporúčané suroviny a nápoje patria tieto:

Zelenina v smoothie nápojoch

Najzdravšie a najviac odporúčané sú zeleninové smoothies, kde by ste sa mali snažiť využiť čo najširšiu paletu druhov a typov zeleniny. Odporúčame najmä kel, špenát, červenú repu, ľadový šalát a iné druhy zelenej listovej zeleniny. Pridať môžete aj morské riasy.

Ovocie v smoothie nápojoch

Aj pri ovocí je dôležité suroviny čo najviac obmieňať, aby bolo zastúpenie živín, vitamínov a minerálov rôznorodé. Do smoothies používajte hlavne avokádo, banán, čučoriedky, jahody, brusnice, ďatle, ananás, broskyne, granátové jablko, kiwi, citrón alebo hrušky.

Ďalšie prospešné suroviny do smoothies

Pokiaľ ide o ostatné suroviny využiteľné do smoothie nápojov, skúste napríklad oriešky, chia alebo ľanové semienka, mandľové, kokosové alebo sójové mlieka, ovsené a pohánové vločky, škoricu a zázvor na ochutenie, nízkotučné jogurty, kakao, med či arašidové maslo.

Vhodné potraviny pre hlavné jedlá

V prípade hlavných jedál dávajte v rámci surovín prednosť chudému mäsu, napríklad kuraciemu a morčaciemu, ryži, rybám, zeleninovému šalátu, paradajkám, reďkovke, cukete či mozzarelle. Na raňajky sú vhodné grécky jogurt, tvaroh a ovsené vločky.

Zdravý pitný režim

Čo sa týka pitného režimu, smoothie nápoje sú síce tekuté, ale z kalorického hľadiska sa rátajú medzi jedlo a nie tekutiny. Okrem nich je preto potrebné počas celého dňa piť aj vodu, ideálne čistú a neochutenú. V rozumnej miere si môžete dopriať aj čaj a kávu.

NEPREHÁŇAJTE TO S OBJEMOM SMOOTHIE

V prípade väčšiny mužov aj žien sa za optimálny objem jednej porcie považuje koktejl o veľkosti 200 až 300 ml. V prípade väčšieho objemu už hrozí, že sa stratí efekt na chudnutie, nakoľko je pravdepodobné, že by nápoj obsahoval priveľa kalórií.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Hoci ma smoothie diéta nepochybne veľa výhod, má aj viaceré mínusy a nevýhody, čo mnohých ľudí privedie k otázke, či neexistujú aj nejaké iné alternatívy. Jednou z tých, ktorá je čoraz viac populárna, je aj Ketogénna diéta, nazývaná aj skrátene Keto.

Tento spôsob diétovania je oproti smoothie nápojom komplexnejší:

 • Ketónová diéta si za cieľ kladie navodenie stavu ketózy, čo je pre telo fyziologicky prirodzený stav, kedy dochádza k zvýšenému spaľovaniu tukov
 • ketóza je dôležitá preto, že organizmus nespaľuje sacharidy ako prvý zdroj energie, čo je dosiahnuté aj tým, že sa mení skladba jedálnička z pohľadu živín
 • ak ide o zmeny v jedálničku, znižuje sa príjem sacharidov a tukov a naopak, zvyšuje sa príjem bielkovín, pričom vďaka tomu neprichádza k pocitu hladu
 • okrem toho je dôležitý aj zvýšený prísun zeleniny, ktorá je bohatá na vlákninu, v jedálničku by nemali chýbať ani oriešky a semená a to každý deň

Vďaka vyššiemu obsahu vlákniny dochádza počas držania diéty k podpore trávenia a metabolizmu, čo je pozitívne aj pre chudnutie. Celkovo má Keto diéta tiež priaznivý vplyv na hladinu krvného cukru a cholesterolu a normalizuje zvýšený krvný tlak.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pozitívom Ketónovej diéty je, že pri nej nehrozí pocit hladu, rovnako tak sa nemusíte obávať rizika jojo efektu, pokiaľ sa budete držať zásad zdravého stravovania. Plusom je aj to, že diétu je možné držať dlhodobo a ak ju podporíte pohybom, budú výsledky na chudnutie ešte lepšie. Tieto výhody sú aj dôvodom, prečo je populárna.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že by ste si chceli Ketónovú diétu vyskúšať, ale varenie a recepty spĺňajúce podmienky diétovania vám prídu príliš zložité, môžete vyskúšať produkty značky KetoMix. Ide o výrobcu potravín aj doplnkov výživy, ktoré sú ideálne pre Keto diétu.

V sortimente tohto diétneho programu nájdete predovšetkým:

Ponuka KetoMix zahŕňa proteínové hlavné jedlá, polievky, pečivo, nátierky aj rôzne slané a sladké pochutiny, rovnako tak proteínové nápoje a aj výživové doplnky

Produkty a potraviny tejto značky majú pre užívateľov viac výhod:

 • zloženie je bezproblémové a bez rizikových chemických prísad
 • potraviny sú prispôsobené z hľadiska rovnováhy živín, vitamínov a minerálov
 • na jednom mieste nájdete všetko potrebné pre celodenný jedálniček

Dobrou správou je, že všetky potraviny či suroviny si viete kúpiť nielen jednotlivo, ale aj v rámci väčších balíčkov a to v závislosti hlavne od toho, ako dlho chcete Keto diétu držať. Môžete si tak nechať poslať od výrobcu kompletný jedálniček na 7 dní, 2 týždne, 3 týždne alebo aj na celý mesiac. Viete si zostaviť jedlá aj podľa miery vašej obezity.

Okrem potravín obsahuje ponuka KetoMix aj proteínové nápoje, hlavne ak ide o koktejly, ktoré obsahujú všetky potrebné bielkoviny a živiny. Tie si viete vybrať z pomerne širokej ponuky príchutí od kávy, cez čokoládu, banán, lesné ovocie až po kokosovú príchuť.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ak ide o potraviny, v rámci hlavných jedál nájdete v KetoMixe proteínové cestoviny, polievky, omelety, kaše či sušené mäso. Plusom je, okrem väčších jedál sú v ponuke aj proteínové pečivo a nátierky a tiež slané či sladké pochutiny, chipsy, tyčinky, dezerty alebo proteínová čokoláda. Všetky jedlá či nápoje si pripravíte do pár minút.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Všetky vyššie spomínané potraviny, suroviny či doplnky výživy nájdete priamo na oficiálnom webe značky a to www.ketomix.sk. Okrem toho, že je tu kompletný eshop s ponukou celého sortimentu, dozviete sa tu aj ďalšie informácie týkajúce sa samotnej Keto diéty.

Dobrou správou je, že online nakupovanie cez eshop je pre vás:

 • rýchlejšie, objednávku spravíte za pár minút cez mobil či tablet
 • jednoduchšie, nemusíte nikam chodiť, nákup urobíte aj z gauču
 • výhodnejšie, či už ide o ceny produktov, alebo aj o možnosť dopravy zdarma
 • praktickejšie, napríklad nemusíte platiť len v hotovosti, ale aj online

Objednávka z obchodu KetoMix je veľmi podobná bežnému nakupovaniu v eshopoch. Stačí len do online košíka vložiť tie produkty a potraviny, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje údaje, zvoliť spôsob platenia, vybrať kuriérnu službu a objednávku odoslať.

Pokiaľ ide o možnosti platby, na výber máte klasickú dobierku a platbu v hotovosti, ale aj bezhotovostné spôsoby, ktorými viete platiť vopred a cez internet. Ide o prevod cez internet banking a taktiež o platbu platobnou kartou. Doručenie kuriérom trvá obvykle do 3 pracovných dní a aj tá najväčšia zásielka má hmotnosť najviac 5 kilogramov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie