Reishi: Aké má táto huba účinky, skúsenosti s ňou a kde kúpiť produkty z nej

Reishi: Aké má táto huba účinky, skúsenosti s ňou a kde kúpiť produkty z nej

Reishi patrí medzi tradičné čínske huby využívané v ľudovej medicíne a je tiež známa podľa oficiálneho označenia Lesklokôrovka obyčajná, prípadne pod označením Ganoderma. Ide o hubu, ktorá patrí v rámci Ázie medzi najstaršie známe a využívané liečivé huby.

Huba je využívaná nielen v klasických doplnkoch výživy, kde sa nachádza jej extrakt, napríklad ak ide o tablety, prášok alebo kapsule, ale sa z nej robí aj káva alebo čaj. Obsahuje tiež viacero antioxidantov a látok určených na detoxikáciu pečene. Ak vás zaujíma, aké má liečivé účinky, ale napríklad aj tie nežiaduce a či je pre niekoho toxická, čítajte ďalej.

Čo je Reishi, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Lesklokôrovka obyčajná, čo je odborný názov tejto huby, je huba, ktorá bola v rámci tradičnej čínskej medicíny považovaná za tzv. božskú hubu nesmrteľnosti. V tradičnom liečiteľstve sa používa už cez 2 tisíc rokov, pričom má typický polkruhový klobúk červenej až červenohnedej farby. Huba rastie na listnatých drevinách a surová je nejedlá.

Reishi je však cenená hlavne kvôli tomu, že obsahuje kombináciu veľmi zaujímavých a hlavne pozitívnych látok. Nachádzajú sa tu betaglukány podporujúce tvorbu imunitných látok, látky s protizápalovým vplyvom, triterpény, mastné kyseliny aj vitamíny a minerály.

Reishi Allnature kapsule

 • prirodzenú obranyschopnosť organizmu
 • funkcia obehovej sústavy
 • normálna hladina cholesterolu

Coffee Reishi

 • Inovatívna káva Vám poskytne príjemný pôžitok
 •  Špeciálna zmes pestovanou v Ázii

Terezia Reishi Bio

 • Imunita
 • Obehový systém
 • Trávenie a vylučovanie

Vážnejšia absencia mnohých týchto látok má viaceré negatívne následky:

Častejšie prechladnutia: Prvým následkom je zhoršenie imunity, z čoho vyplýva väčšia náchylnosť organizmu na rôzne infekcie a zápaly, hlavne respiračného typu.

Zhoršená výkonnosť a vitalita: Druhou oblasťou je zhoršenie celkovej výkonnosti a únavy, látky obsiahnuté v hube totiž podporujú zvýšenie energie a zlepšenie vitality.

Problémy s toxínmi a starnutím: V Reishi sú obsiahnuté aj látky, ktoré pôsobia na očistu tela od škodlivých zložiek, rovnako tak aj proti predčasnému starnutiu.

Reishi by mali vo zvýšenej miere užívať najmä tieto skupiny ľudí:

 • všetci, ktorí majú problém s oslabenou imunitou a to hlavne dlhodobo
 • muži aj ženy po operácii, kedy je potrebné celkovo posilniť organizmus
 • deti aj dospelí vystavení toxickým alebo stresovým vplyvom či faktorom
 • seniori, ktorí majú problém s cholesterolom, cukrom v krvi a krvným tlakom

NEŽIADUCE ÚČINKY SÚ MINIMÁLNE

Dobrou správou pre všetkých, ktorých huba Reishi zaujala, sú minimálne vedľajšie účinky. Ojedinele sa môžu objaviť napríklad vyrážka na pokožke ako prejav precitlivenosti, prípadne na úvod tráviace ťažkosti či kolísanie krvného tlaku, ide ale o dočasné problémy.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Reishi

Podobne, ako aj iné liečivé huby alebo bylinky, aj v prípade Reishi platí, že jej pozitívne vplyvy môžete využiť v rôznych podobách. Na výber máte formu surovej huby v podobe prášku, prípadne prípravky typu čaj a káva a samozrejme doplnky výživy.

Tu je prehľad jednotlivých druhov s ich predstavením:

Prášok: Ak si chcete doma pripraviť nejaké nápoje, prípadne zmiešať hubu s ovocnými či inými šťavami, viete si Reishi kúpiť aj v podobe prášku. Vyberajte si však podľa kvality, ideálne, ak ide o bio prášok bez ďalších prísad.

Čaj a káva: Čaje sú veľmi častou formou využitia rôznych liečivých húb a bylín a to platí aj v prípade Reishi. Zakúpiť si viete drvenú sušenú hubu, z ktorej si doma pripravíte čaj podľa chuti. Okrem toho existuje aj káva z Reishi.

Doplnky výživy: V rámci tabliet, kapsúl aj rôznych sirupov a iných tekutých foriem je Reishi veľmi často využívaná v podobe extraktov. Používa sa hlavne v prípravkov na podporu imunity, kde býva súčasťou širšieho zloženia.

Čo sa týka jednotlivých foriem, každá má vlastné dávkovanie:

 • pre dospelých sa odporúča 3 až 6 gramov prášku v jednej až dvoch dávkach
 • ak ide o čaj, na prípravu použite 1 polievkovú lyžicu a pite 1 až 2 krát denne
 • v prípade kávy si môžete dopriať aj viac, napríklad 3 kávy denne
 • čo sa týka doplnkov výživy, tu sa držte inštrukcií priamo od výrobcu

Účinky a na čo Reishi pomáha

Reishi je známa hlavne ako huba podporujúca organizmus z pohľadu imunity a telesnej vitality, no miera jej pozitívneho pôsobenia a účinkov je ešte širšia. Vďaka veľmi bohatému zloženiu viacerých pozitívnych látok pôsobí aj na trávenie alebo srdce a cievy.

Toto sú tie oblasti, kde môžete účinky Reishi využiť najlepšie:

Imunita a obranyschopnosť

Najdôležitejšou oblasťou pôsobenia Reishi je podpora imunity. Huba má imunostimulačný účinok, pomáha napríklad aj v rámci prevencie prechladnutia a chrípkových ochorení, prípadne na rôzne zápaly dýchacích ciest. Má tiež protizápalové pôsobenie.

Vitalita, únava a výkonnosť

Druhou výraznou oblasťou, kde vám môže huba pomôcť, je celková vitalita a výkonnosť. V tejto oblasti je Reishi životabudičom zvyšujúcim pocit energie, potláčajúcim únavu a pomáha aj pri nadmernej záťaži organizmu, proti stresu a má omladzujúci vplyv.

Kardiovaskulárny systém

V rámci prevencie má huba pozitívne vplyvy aj na kardiovaskuárny systém, napríklad upravuje krvný tlak, ktorý môže poškodzovať cievy a srdce. Zlepšuje tiež krvný obeh, vplýva na lepšie okysličenie srdca a výžive tepien a podporuje červené krvinky.

Trávenie a detoxikácia

Reishi prispieva k lepšiemu tráveniu a fungovaniu tráviacej sústavy, napríklad už len tým, že upravuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny, pôsobí proti zápche, pomáha na syndróm dráždivého čreva a proti vredom. Podporuje aj detoxikáciu a regeneráciu pečene.

Nervový systém

Ak máte časté problémy s migrénami alebo bolesťami hlavy, môže vám pravidelné užívanie huby od týchto symptómov uľaviť. Rovnako to platí, ak chcete celkovo posilniť nervový systém a máte napríklad z dôvodu nervozity problém so zaspávaním.

Cholesterol a cukor v krvi

Poslednou výraznou oblasťou, kde môže Reishi pozitívne pôsobiť, je vplyv na zníženie hladiny cholesterolu v krvi a rovnako tak zníženia hladiny cukru v krvi. To má pozitívny vplyv napríklad v rámci prevencie obezity alebo aj aterosklerózy.

ĎALŠIE ÚČINKY V INDIVIDUÁLNEJ MIERE

Ak ide o iné vplyvy, Reishi môže v individuálnej miere pomáhať napríklad na niektoré kožné problémy a ekzémy, na prejavy alergie, pôsobí proti menštruačným bolestiam, podporuje prečistenie krvi a má pozitívne vplyvy na niektoré druhy rakovinových nádorov.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Reishi

Huba Reishi je predmetom záujmu nielen vo forme nakupovania prípravkov alebo tém súvisiacich s jej účinkami, ale je tu aj viacero praktických dotazov a otázok. Tie sa týkajú napríklad možnosti použitia u niektorých skupín ľudí, prípadne potenciálnych rizík a zdravotných kontraindikácií či prekážok užívania huby.

Medzi otázky a dotazy, ktoré sú najdôležitejšie, patria:

Je možné užívanie Reishi v tehotenstve a počas dojčenia?

Napriek mnohým nesporne pozitívnym účinkom huby na ľudské zdravie sa neodporúča užívanie Reishi, či už v podobe prášku alebo hotových produktov, pre ženy počas tehotenstva a dojčenia. Výnimkou je, ak výrobca daného prípravku uvádza výslovne opak.

Aké sú kontraindikácie a kedy nie je možné používať hubu?

Tak, ako aj v prípade iných liečivých rastlín alebo húb, aj v prípade Reishi je použitie huby kontraindikované s liekmi potláčajúcimi imunitnú reakciu, rovnako tak sa nesmie užívať po transplantácii orgánov. Pozor si dajte aj vtedy, ak máte autoimunitné ochorenie.

Podľa čoho si nájsť a vybrať prášok obsahujúci Reishi?

Pokiaľ budete kupovať Reishi v podobe prášku, napríklad na prípravu rôznych domácich nápojov, dbajte na to, aby šlo o prášok v bio kvalite. Dôležité je, aby neobsahoval žiadne živočíšne látky, umelé príchute, konzervačné látky, farbivá a ideálne ani cukor.

Je z hľadiska účinku na vitalitu lepšia klasická káva alebo káva z Reishi?

Káva s obsahom Reishi obsahuje spravidla okrem extraktu alebo výťažku z tejto huby aj štandardnú kávu. Z hľadiska účinku na fyzickú a psychickú výkonnosť sú obe kávy porovnateľné, nižší obsah kofeínu je kompenzovaný vplyvom huby na energiu.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Reishi

Reishi je, podobne ako niektoré iné huby s príbuzným charakterom, využívaná aj vo viacerých doplnkoch výživy. Ide o produkty určené na perorálne užívanie a najčastejšie v podobe tabliet či kapsúl, v rámci širšieho zloženia aj v tekutých formách.

Pokiaľ ide o rôzne typy alebo druhy, sortiment obsahuje hlavne:

Ponuka produktov zahŕňa surový prášok pre domáce recepty z Reishi, ale aj čaje alebo kávy, prípadne hotové prípravky s konkrétnymi účinkami na niektorú oblasť zdravia

Čo sa týka najdôležitejších vlastností a výhod týchto prípravkov, tak:

 • ich kúpa nie je podmienená receptom, nemusíte ani ísť za lekárom
 • viacero prípravkov má širšie zloženie, väčšinou len z prírodných látok
 • vďaka prirodzenému pôsobeniu je miera nežiaducich účinkov minimálna

Najčastejšie sa Reishi v podobe extraktov používa v tabletkách, kapsulách alebo sirupoch určených na podporu imunity a to či už preventívne, alebo aj pri akútnych prechladnutiach. Býva tiež súčasťou širšieho zloženia prípravkov na vitalitu a energiu, na normalizovanie cholesterolu, na obehový systém, na trávenie alebo nervy.

Spoločne s touto hubou bývajú súčasťou zloženia aj iné rastlinné výťažky, napríklad z bazy alebo pestreca mariánskeho, ďalšie huby typu Shiitake či Hliva ustricová, rôzne vitamíny, minerály a stopové prvky, kvasnice alebo betaglukány na imunitu.

Ak ide o čaje, tie obsahujú čisto len sušenú drvenú hubu, konkrétne drvenú plodnicu Reishi. V rámci voľne dostupných prípravkov si viete kúpiť aj rôzne druhy káv s Reishi, k dispozícii máte viaceré veľkosti balenia. Spravidla pre všetky uvedené doplnky a prípravky platí, že majú prírodné zloženie a preto aj minimálne riziká a vedľajšie vplyvy.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Reishi

Či už si budete chcieť kúpiť prášok, kávu, čaj alebo niektoré doplnky výživy, najlepší výber ponúkajú lekárne a to tak kamenné, ako aj internetové. V druhom prípade však máte k dispozícii oveľa širší sortiment skladom.

Reishi Allnature kapsule

 • prirodzenú obranyschopnosť organizmu
 • funkcia obehovej sústavy
 • normálna hladina cholesterolu

Coffee Reishi

 • Inovatívna káva Vám poskytne príjemný pôžitok
 •  Špeciálna zmes pestovanou v Ázii

Terezia Reishi Bio

 • Imunita
 • Obehový systém
 • Trávenie a vylučovanie

Nákup v online lekárni je u ľudí populárnejší aj z týchto dôvodov:

 • cenová výhodnosť a to nielen ak ide o ceny prípravkov, ale aj dopravu
 • väčší výber z rôznych značiek a typov, väčšina balení je skladom
 • rýchlosť, nákup vybavíte za pár minút a doručenie aj do 1 či 2 dní
 • pohodlie, objednávku zrealizujete z domu a pokojne aj cez mobil

Nakupovanie v online lekárni je pritom veľmi podobné bežnej objednávke z eshopu a ide o vec niekoľkých kliknutí. Do online košíka vložíte produkty, o ktoré máte záujem, vyplníte svoje údaje, zvolíte si kuriérnu službu pre doručenie a potom už len zaplatíte.

Čo sa týka platby, nákup v tých väčších a známejších online lekárňach má výhodu práve v tom, že máte viac možností, či už dobierku, internet banking alebo aj platbu kartou a to cez internet. Viaceré známejšie lekárne tiež umožňujú nákup aj bez registrácie, čo je rýchlejšie, prípadne, ak majú aj kamenné pobočky, možnosť vyzdvihnutia zásielky tam.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.73

33 Hodnotení