Repík lekársky: Liečivé účinky na rany, akné, ekzém a zuby a aké je jeho ďalšie použitie

Repík lekársky: Liečivé účinky na rany, akné, ekzém a zuby a aké je jeho ďalšie použitie

Repík lekársky patrí medzi známe bylinky, hlavne pre svoje liečivé účinky a použitie navonok na rany, ekzém, akné, hemoroidy aj kŕčové žily. Jeho využitie je však širšie, či už ide o kúpeľ, čaj, kloktadlo na ďasná a zuby, tinktúru alebo doplnky výživy a perorálne prípravky.

Za týmto účelom je populárne aj pestovanie rastliny, no pochopiteľne, hotové produkty alebo surová rastlina sa dajú kúpiť tiež, i keď ich cena je samozrejme vyššia. Ak chcete vedieť niečo viac o tom, na čo sa Repík zbiera a používa, či má aj nejaké nežiaduce účinky, či ho možno použiť v tehotenstve a počas dojčenia, na tieto otázky vám teraz odpovieme.

Čo je Repík lekársky, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Repík lekársky je známy už od čias starovekého Egypta, kde boli využívané jeho široké protizápalové účinky navonok aj vo vnútri. Jeho prirodzený výskyt je tak v Európe, ako aj v Ázii a v Severnej Amerike, dokopy je na svete až 12 druhov. Rastie na slnečných miestach, dorastá do výšky 50 až 100 cm a má typické žlté listy. Z rastliny sa využíva vňať.

Svoje liečivé účinky má Repík lekársky predovšetkým vďaka bohatému zloženiu rôznych užitočných látok, najmä ak ide o flavonoidy, silice, triesloviny, vitamíny B a C, tripertíny, éterické oleje a rôzne kyseliny, napríklad citrónovú, kremičitú alebo stearovú.

Reparil Gel N

 • Pôsobenie na žily a ich stav
 • Vplyv na lokálne bolesti
 • Pomoc pri zraneniach

Dermazin 1 % krém

 • Drobné popáleniny a menšie rany

PROBIO-FIX inum

 • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
 • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
 • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Čo sa týka týchto látok, ich nedostatok v tele zasahuje viacero oblastí:

Trávenie: Celkové zažívacie a tráviace ťažkosti, nízka chuť do jedla a nechutenstvo, problémy s vylučovaním žlče a zhoršenie trávenia prijatej potravy.

Zápaly a infekcie: Ďalším problémom sú príliš časté zápaly a infekcie, či už ide o močové ústrojenstvo, respiračný systém, ústnu dutinu alebo aj kĺby.

Rany: Látky obsiahnuté v Repíku pomáhajú aj na lepšie hojenie rôznych rán a zastavenie krvácania, ich nedostatok sa tak prejavuje problémami aj v tejto oblasti.

Repík lekársky je mimoriadne vhodný hlavne pre tieto skupiny užívateľov:

 • pre ľudí, ktorí majú zažívacie ťažkosti a nedostatočnú chuť do jedla
 • pre každého, kto trpí častejšími zápalmi v krku alebo v ústnej dutine
 • pre ľudí s problémovým hojením rôznych rán, jaziev alebo popálenín
 • pre mužov aj ženy s málokrvnosťou, kŕčovými žilami alebo hemoroidmi

VEDĽAJŠIE A NEŽIADUCE ÚČINKY

Okrem pozitívnych vplyvov môže mať rastlina aj niektoré negatívne, hlavne ak ide o nadmerné a dlhodobé užívanie. Vtedy sa objavujú problémy s hnačkami, podráždením sliznice žalúdka alebo môže prísť aj k narušeniu činnosti obličiek a pečene.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Repíka lekárskeho

Pokiaľ ide o možné zdroje a formy využitia Repíka lekárskeho, tu nie sú veľké rozdiely medzi ním a inými podobnými liečivými bylinkami. Zakúpiť si môžete hotové prípravky a produkty, kde je cena pochopiteľne vyššia, alebo aj samostatnú vňať rastliny na doma.

Medzi najviac využívané formy, typy a podoby rastliny patria:

Vňať a listy: Ak si chcete doma pripraviť rôzne čaje, odvary, zápary, kloktadlá alebo tinktúry, najlepšie je kúpiť si podrvené alebo sušené listy a vňať rastliny.

Čaje: Repík lekársky si viete zakúpiť aj v podobe čajov, či už sypaných alebo porciovaných, môže ísť o čaj čisto len z Repíka, alebo aj v kombinácii s inými rastlinami.

Vonkajšie formy: Medzi využívané vonkajšie podoby patria masti, kozmetické prípravky na telo aj vlasy alebo ústne gély a vody pri problémoch s ďasnami a zubami.

Perorálne prípravky: Repík sa používa aj v niektorých doplnkoch výživy, najčastejšie v podobe roztokov či olejov, ktoré pôsobia na trávenie a detoxikáciu tela.

Pokiaľ ide o správne užívanie a dávkovanie, držte sa týchto zásad:

 • na čaj sa používa obvykle 1 lyžica vňate, piť sa môže najviac 3 krát za deň
 • ak chcete využiť Repík na obklady, pripravte si odvar z 2 lyžíc
 • tinktúra sa pripravuje zo 40 g sušených alebo 200 g čerstvých listov
 • ak budete používať masť, nanášajte ju priamo na miesto a v tenkej vrstve

Účinky a na čo Repík lekársky pomáha

Pokiaľ ide o pôsobenie a účinky Repíka lekárskeho, to je možné vnútorne aj navonok, čo je aj dôvodom, prečo sa rastlina využíva v rôznych podobách a formách prípravkov. Tieto účinky sú samozrejme limitované, určite nejde o náhradu odbornej a lekárskej liečby.

Medzi najvýraznejšie vplyvy a účinky rastliny patria tieto:

Trávenie a tráviace problémy

Repík je veľmi známy pre svoje pozitívne pôsobenie na trávenie a tráviacu sústavu. Pomáha na chuť do jedla, podporuje žlčník a vylučovanie žlče, pôsobí na žalúdočné ťažkosti a zápaly, pomáha pri hnačkách a črevných problémoch a tiež na slezinu a pečeň.

Pôsobenie na rany a pokožku

Druhou oblasťou, kde rastlina pomáha, je pôsobenie zvonka. Tu sa využíva jej sťahujúci, antihemoragický aj antiseptický účinok. Repík môžete využiť na zastavenie krvácania, na drobné poranenia aj na otvorené rany, odreniny, popáleniny, vredy a ekzémy.

Problémy so žilami a cievami

Ak máte problémy s hemoroidmi, kŕčovými žilami alebo nedostatočným krvným obehom, Repík vám vie pomôcť aj v tejto oblasti. Na prvé dva problémy sa využíva hlavne v podobe obkladov s využitím odvaru z rastliny, na krvný obeh aj v podobe pitia čaju.

Prečistenie organizmu

Repík v podobe čajov alebo roztokov možno použiť aj na detoxikáciu organizmu a krvi a to hlavne pre jeho močopudné účinky. Pomáha tiež na zlepšenie činnosti a zdravia obličiek a celkovo na močové cesty, pri močových kameňoch a piesku v močových cestách.

Ústna dutina a hrdlo

Sťahovacie, protizápalové a protibakteriálne účinky Repíka je možné využiť aj na rôzne zápaly v ústnej dutine, zápaly v hrdle alebo problémy s hlasivkami. Rastlina v podobe kloktadla alebo perorálnej tinktúry pomáha aj na kašeľ alebo nádchu.

Ostatné účinky

Čo sa týka ďalších čiastkových účinkov, Repík pôsobí napríklad na reumatické bolesti, málokrvnosť, pri problémoch a bolestiach súvisiacich so seknutím v krížoch, podporuje optimálnu hladinu inzulínu a spomaľuje aj predčasné starnutie buniek.

NEPREHÁŇAJTE TO S MNOŽSTVOM

Nakoľko Repík lekársky obsahuje veľa tanínov, je dôležité dodržiavať správne dávkovanie a nepreháňať to. To platí tak z pohľadu možného podráždenia tráviacej sústavy, ako aj z pohľadu rizík spojených s nadmerným krvácaním a zlým zrážaním krvi.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Repíkom lekárskym

Chceli by ste vedieť, či je možné užívať rastlinu aj počas tehotenstva alebo dojčenia? Zaujíma vás, ako dlho je možné piť napríklad čaj, prípadne to, či sú nejaké zdravotné riziká a kontraindikácie spojené s Repíkom lekárskym? V takomto prípade skúste pohľadať rôzne témy v internetových fórach a v diskusiách.

Čo sa týka najčastejších otázok, tu je ich prehľad:

Je možné pestovanie Repíka u nás? Ak áno, aké sú podmienky?

Vzhľadom na to, že rastlina sa vyskytuje v Európe prirodzene, pestovanie je bezproblémové. Ideálne je miesto na slnku alebo v polotieni, pôda by mala byť hlinito-piesočnatá. Siatie je skoro na jar alebo v októbri, zber vňate je ideálny v júni a v septembri.

Môže sa rastlina využívať v tehotenstve a počas dojčenia?

Navonok na poranenia by to problém byť nemal, no v prípade vnútorného užívania, napríklad v podobe čajov, však áno. V tehotenstve a počas kojenia sa Repík lekársky neodporúča užívať, nakoľko môže spôsobiť podráždenie a ohroziť riadne tehotenstvo.

Sú nejaké iné kontraindikácie či prekážky používania Repíka?

Áno, v prípade, ak trpíte zápchou, nemali by ste rastlinu alebo produkty z nej užívať, mohlo by to daný stav ešte zhoršiť. Pozor si dajte aj vtedy, ak máte problém s obličkami alebo užívate nejaké lieky pôsobiace proti zrážaniu krvi alebo na vysoký tlak.

Ako dlho je možné či bezpečné piť čaj z Repíka lekárskeho?

Presné odporúčania neexistujú, je to vždy veľmi individuálne. Vzhľadom na to, že Repík má aj sťahujúce účinky, čo môže spôsobiť pri dlhodobom užívaní problémy so zápchou, ideálne je si spraviť po 2 až 3 týždňoch užívania prestávku aspoň 1 týždeň.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Repík lekársky

Čo sa týka prípravkov a doplnkov výživy, ktoré obsahujú extrakt alebo výťažok z Repíka lekárskeho, k dispozícii sú rôzne druhy, či už na perorálne užívanie alebo aj na vonkajšie pôsobenie. Bylina býva tiež súčasťou širšieho zloženia viacerých rastlín.

Sortiment prípravkov je bohatý tak na typy, ako aj formy:

Najčastejšie sa Repík nachádza v čajoch a čajovinách, kúpiť sa dá aj samostatná vňať, obsiahnutý je v mastiach, ale aj v kozmetických prípravkoch a perorálnych kvapkách

Všetky tieto spomínané prípravky a produkty majú viacero výhod:

 • na ich kúpu nie je nutné absolvovať vyšetrenie a mať predpis
 • ide o prípravky s prírodnými účinnými látkami, pôsobenie je prirodzené
 • používanie je minimálne rizikové z pohľadu vedľajších účinkov

Pokiaľ ide o jednotlivé druhy, Repík lekársky býva najčastejšie dostupný v podobe  čajov a čajovín, či už ako jediná bylinná zložka, alebo v kombinácii s inými rastlinami. Najčastejšie ide o čaje určené na ovplyvnenie trávenia a tráviacej sústavy, prípadne na žlčník, cholesterol alebo metabolizmus. Ich použitie ale môže byť aj navonok na rany.

Druhou častou formou je kúpa vňate Repíka lekárskeho priamo v surovej a prirodzenej podobe. Z vňate si viete potom doma spraviť domáci čaj, ale aj rôzne odvary a zápary, ktoré môžete použiť napríklad na dýchacie cesty, ale tiež aj na pokožku.

Ak ide o iné hotové produkty, z vnútorných foriem je rastlina súčasťou kvapiek určených tiež na trávenie alebo detoxikáciu, navonok sa používa ako súčasť mastí s hojivým účinkom na rany, kŕčové žily aj hemoroidy. Repík možno nájsť aj v niektorých kozmetických produktoch, napríklad v šampónoch a géloch, ale aj v ústnych vodách na ďasná a chrup.

Reparil Gel N

 • Pôsobenie na žily a ich stav
 • Vplyv na lokálne bolesti
 • Pomoc pri zraneniach

Dermazin 1 % krém

 • Drobné popáleniny a menšie rany

PROBIO-FIX inum

 • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
 • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
 • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Repík lekársky

Či už si vyberiete čaj, alebo si budete chcieť kúpiť vňať, prípadne vás oslovili niektoré doplnky výživy, kozmetické produkty alebo zdravotnícke prípravky, najlepšie spravíte, ak si pre nákup vyberiete niektorú z lekární, či už kamenných alebo internetových.

Keďže ide o produkty bez receptu, práve online nákup je najlepší:

 • online lekárne majú obvykle aj najširší sortiment a to skladom
 • nemusíte nikam ísť, kúpu spravíte aj cez mobil, doručenie je až domov
 • na jednom mieste si viete rýchlo porovnať všetky produkty
 • ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, ceny prípravkov sú obvykle nižšie

Z hľadiska postupu je nákup v online lekárni veľmi podobný bežnej objednávke v eshopu, všetko vyriešite za pár minút, či už cez počítač, notebook, tablet alebo mobilný telefón. Nemusíte sa trápiť ani s hotovosťou, platiť sa dá aj vopred a cez internet.

Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu v niektorej zo známejších lekární, ktoré sú na trhu dlhšie, viete využiť napríklad aj platenie platobnou kartou. Väčšie a lepšie online lekárne majú aj rýchlejšiu dopravu, možnosť nákupu bez registrácie a aj zaujímavú možnosť vyzdvihnutia zásielky na kamennej pobočke.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.50

12 Hodnotení