Reuma na rukách a nohách, jej príznaky a diagnostika a čo všetko zahŕňa jej liečba

Reuma na rukách a nohách, jej príznaky a diagnostika a čo všetko zahŕňa jej liečba

Reuma, nazývaná odborne reumatoidná artritída, patrí medzi veľmi často sa vyskytujú ochorenia týkajúce sa pohybovej sústavy. Jedná sa o chronické ochorenie postihujú kĺby a to symetricky, najčastejšie ide o kĺby prstov na rukách, no môže byť aj na nohách.

Hoci väčšina laickej verejnosti si myslí, že ide o ochorenie súvisiace s vyšším vekom, opak je pravdou. Štatistiky a výskumy ukazujú, že prvé príznaky sa môžu objaviť už medzi 25. a 30. rokom života, pričom viac postihnuté bývajú ženy. To, aké kĺby môže reuma postihnúť, aké sú jej príčiny, aké sú rizikové faktory a ktorý gél je najlepší, si povieme teraz.

Čo je reuma na rukách a nohách, ako vzniká a aké sú jej príznaky

Reuma je ochorenie, ktoré je veľmi nepríjemné a hlavne celoživotné. Z medicínskeho hľadiska sa jedná o chronický zápal so symetrickým postihnutím kĺbov, ktorý postihuje tak veľké, ako aj malé kĺby, napríklad rúk, kolena, členkov, ramien čo lakťov.

V niektorých individuálnych, no menej sa vyskytujúcich prípadoch, môžu byť postihnuté aj bedrové kĺby či dokonca kĺby krčnej chrbtice. Presná príčina nie je úplne známa, no svoj vplyv tu majú tak genetická predispozícia, ako aj účasť niektorých imunitných mechanizmov. Diagnostika zahŕňa anamnézu aj CT, MR alebo RTG zobrazovacie vyšetrenia.

Čo sa týka najčastejších príznakov, tých je viacero typov:

  • typickým prejavom je bolesť postihnutých kĺbov, ktorá neprichádza ako následok nejakého fyzického preťaženia, ale dochádza k nej práveže v čase pokoja
  • okrem toho sa objavuje aj stuhnutosť postihnutých kĺbov, ktorá je najintenzívnejšia ráno, individuálne môže prísť aj k opuchu kĺbov a pocitu tepla v nich
  • v neskoršom priebehu sa objavujú vyhladenie pokožky v mieste postihnutého kĺbu, na nohách sa môžu objaviť vredy predkolenia a dochádza k oslabeniu kĺbov
  • medzi systémové a celkové príznaky, ktoré sa môžu tiež podľa stavu vyskytnúť, patria horúčka, celková slabosť a malátnosť, nechutenstvo a nadmerné potenie

POZOR NA NIEKTORÉ KOMPLIKÁCIE

S reumou môžu okrem uvedených symptómov súvisieť aj niektoré sekundárne komplikácie a to rôzneho charakteru. Patria sem napríklad zápal pohrudnice, popľúcnice či osrdcovníka, osteoporóza, vredy tráviaceho traktu, anémia alebo znížená hladina železa.

Príčiny a kedy vzniká reuma na rukách a nohách

Hlavnou príčinou vzniku reumy je chronický zápal postihujúci kĺby a to symetrickým spôsobom. Vo väčšine prípadov sa zápal týka malých kĺbov, napríklad prstov ruky, neskôr však môže postihnúť aj väčšie, či už na ramenách, kolenách alebo členkoch.

Pokiaľ ide o najčastejšie príčiny a vplyvy, sem patria:

Dlhodobý zápalový proces: Za vznikom reumy je zápalový proces postihujúci kĺby na tele, ktorý má chronickú podobu a ide o celoživotný stav, ktorý nie je možné úplne vyliečiť. Tento zápal vplýva následne na bolesť kĺbu, jeho opuch a tiež stuhnutosť.

Dedičnosť: Genetická predispozícia a dedičné faktory majú tiež pomerne výrazný vplyv na to, či u vás reumatoidná artritída vznikne a kedy sa objavia jej prvé príznaky. V prípade, že reumou trpeli vaši rodičia alebo ju majú vaši súrodenci, riziko narastá.

Pohlavie: Z výskumov vyplýva, že jedným z významných rizikových faktorov zvyšujúcich pravdepodobnosť vzniku reumy na rukách aj nohách, je pohlavie. Ženy sú podľa viacerých štatistík totiž až 3 násobne náchylnejšie na reumu a to bez ohľadu na vek.

Ďalšie rizikové vplyvy a faktory: Medzi rizikové vplyvy zvyšujúce pravdepodobnosť vzniku reumatoidnej artritídy patria aj niektoré baktérie a vírusy spôsobujúce sekundárne infekcie, rovnako tak tvorba imunokomplexov či antigén HLA-DR4.

Riešenie reumy na rukách a nohách doma

Čo sa týka reumy a jej liečby, tá patrí do rúk lekárom, ktorý vedia indikovať presné typy liečiv s konkrétnym aj komplexným pôsobením. Zároveň to však neznamená, že by ste nevedeli pre riešenie stavu spraviť veľa aj v rámci domácej liečby.

Podpora liečby zahŕňa viaceré opatrenia a prostriedky:

Precvičovanie kĺbov

Veľa ľudí si myslí, že reuma vyžaduje pokoj, ale opak je pravdou. Súčasťou podpornej domácej terapie musí byť precvičovanie kĺbov. Ideálne je cvičenie doma s dôrazom na nezaťažovanie kĺbov intenzívnejším pohybom po tvrdom povrchu.

Podpora cez stravu

Nakoľko pohybový aparát si vyžaduje pre svoje fungovanie aj viacero živín a látok, snažte sa tomu prispôsobiť aj svoj jedálniček. Optimálne je, ak konzumujte viac ovocia, zeleniny, strukovín a rýb, naopak, obmedzte mastné jedlá, soľ aj jednoduché cukry.

Podporné režimové opatrenia

V rámci ďalších režimových opatrení a zmien sa snažte znížiť telesnú hmotnosť v prípade nadváhy, aby ste nezaťažovali zbytočne kĺby, okrem pravidelného pohybu dbajte aj na pravidelný odpočinok a obmedzte fajčenie či konzumáciu alkoholu.

Doplnky výživy a prostriedky na kĺby

Čo sa týka doplnenia nielen spomínaných látok a živín, ale aj celkovej podpory kĺbov, siahnuť môžete po niektorých doplnkoch výživy a podporných géloch, mastiach či krémoch. Tie sú založené aj na kolagéne, vitamínoch, mineráloch a aminokyselinách.

Lieky so symptomatickým vplyvom

Na vážnejšie bolesti, opuchy a iné nepríjemné prejavy a symptómy typické pre kĺby a reumu môžete využiť aj niektoré liečivá a lieky. Môže ísť o klasické tabletky proti bolesti, ale aj o vonkajšie prípravky s miestnym pôsobením na funkčnosť kĺbov.

ODBORNÁ LIEČBA JE NENAHRADITEĽNÁ

To, že vyššie spomínané prostriedky a opatrenia majú svoj pozitívny a podporný charakter, je zrejmé, ale lekárom indikovaná liečba je nenahraditeľná. Antireumatiká, glukokortikoidy, lieky modifikujúce ochorenie či imunosupresíva totiž získate iba na predpis.

Výživové doplnky a prípravky na reumu na rukách a nohách

V prípade, že budete mať vážnejšie problémy s kĺbmi a ich stavom či funkčnosťou, môžete v rámci podpornej domácej liečby siahnuť aj po niektorých doplnkoch výživy a prípravkoch či prostriedkoch s vonkajším pôsobením. Pomáhať môžu aj lokálne a priamo.

Výber rôznych foriem je bohatý a sortiment zahŕňa tieto typy:

Najviac využívané sú krémy, gély, masti, obklady alebo prísady do kúpeľov na vonkajšie pôsobenie, no siahnuť sa dá aj po perorálnych doplnkoch výživy alebo čajoch na kĺby

Všetky tieto prostriedky, prípravky a produkty majú tieto výhody:

  • jednoduchá kúpa, nie je potrebné mať recept alebo absolvovať vyšetrenie
  • možnosť vzájomnej kombinácie viacerých druhov, interakcie sú minimálne
  • prirodzené pôsobenie, čo je výsledkom aktívnych látok prírodného typu

V prípade perorálnych tabliet, kapsúl, sirupov či čajovín nájdete v týchto prípravkoch hlavne bylinné extrakty z brezy, žihľavy alebo vresu, kolagén viacerých typov a taktiež rôzne minerály a vitamíny. Pokiaľ ide o vonkajšie prostriedky, tu sa vyžívajú napríklad parafín, mentolový olej či tiež rôzne bylinky s vplyvom na kĺby aj ich opuchnutie.

Lieky na reumu na rukách a nohách

Ak ide o lieky, ktoré vám môžu pomôcť na reumu či už na nohách alebo rukách, okrem tých, ktoré sú indikované na recept od lekára, viete siahnuť aj po liečivých dostupných voľne. K dispozícii sú v podobe tabliet a kapsúl, ale aj krémov, gélov a mastí.

V tomto prípade býva mechanizmus účinku podľa typu dvojaký:

Najčastejšie sa jedná buď o lieky perorálne typu potláčajúce všeobecne bolesti, alebo o lokálne vonkajšie prípravky, ktoré pôsobia aj na opuch alebo iné symptómy

Bez ohľadu na to, pre ktorý typ či formu sa rozhodnete, získate:

  • liečivo dostupné tiež bez receptu a bez nutnosti osobnej návštevy lekára
  • kvalitnejšiu koncentráciu syntetických látok, čo znamená aj lepší účinok
  • liek, ktorý môže pôsobiť nielen na kĺby, ale aj na celý pohybový aparát

Ak ide o zloženie liečiv, to veľmi závisí od formy aj zamerania. V prípade tabliet proti bolesti sa využívajú hlavne ibuprofén alebo kyselina acetylsalicylová, ktoré pôsobia na bolesti, horúčku aj zápaly. Ak ide o gély a iné vonkajšie formy, tu nájdete aj diklofenak, dietylamínsalicylát, heparín alebo escín s priamym pôsobením na daný kĺb.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na reumu na rukách a nohách

Spomínané typy prípravkov, doplnkov aj liekov možno zakúpiť v lekárni a keďže ich predaj nie je viazaný na recept, bez problémov tak spravíte v kamennej aj internetovej lekárni. Druhá možnosť je stále populárnejšia, hlavne ak ide o lekárne typu [lekaren].

Internetová objednávka má oproti osobnému nákupu tieto výhody a plusy:

  • rýchlejší nákup, objednávku spravíte aj cez mobil a behom pár minút
  • viac pohodlia, netreba nikam ísť, kuriér vám zásielku donesie až domov
  • jednoduché porovnanie všetkých prípravkov alebo liekov na jednom mieste
  • finančná úspora, či už na cene produktov, niekde aj na doprave zdarma

Čo sa týka tých väčších a známejších značiek online lekární, napríklad ako aj spomínaná známa sieť lekární vyššie, výhodou nákupu v nich je nielen širší sortiment skladom, ale aj lepšie možnosti pri objednávke, rýchlosti doručenia alebo pri platbe za nákup.

Väčšie a lepšie lekárne ponúkajú napríklad rýchlejšie doručenie aj do 24 či 48 hodín, väčší výber kuriérnych služieb a spôsobov dopravy, možnosť platiť nielen cez internet banking, ale aj cez platobnú kartu či možnosť nákupu bez zdržujúce registrácie alebo s jej automatickým vyplnením. Výsledkom je tak viac pohodlia, rýchlosť aj jednoduchosť nákupu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

0.00

0 Hodnotení