Ricínový olej: Aké má účinky a použitie, nežiaduce účinky, dávkovanie a skúsenosti s ním

Ricínový olej: Aké má účinky a použitie, nežiaduce účinky, dávkovanie a skúsenosti s ním

Ricínový olej je známy už veľmi dlho a to hlavne na detoxikáciu a očistu tela, nakoľko jeho vnútorné užitie je založené na pôsobení oleja ako preháňadla. Okrem tohto účelu však má aj vonkajšie využitie na nechty, tvár, akné, strie, bradavice, ekzém, vlasy aj obočie.

Pri vnútornom použití však treba vedieť, že je nevyhnutné správne dávkovanie, inak hrozí toxicita a to hlavne preto, že Ricínový olej je veľmi silné preháňadlo a preto by aj jeho pitie malo byť s najvyššou obozretnosťou. Oveľa lepšie je použitie navonok, napríklad aj na obklady. Ak chcete vedieť o oleji niečo viac, čítajte ďalej, všetko sa dozviete.

Čo je Ricínový olej, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Ricínový olej je špecifickým typom oleja, ktorý sa vyrába z plodov stromu zvaného Ricín obyčajný, od čoho je odvodený aj názov oleja. Strom sa prirodzene vyskytuje v tropickom a subtropickom podnebnom pásme, pričom jeho plody sú v prirodzenom stave jedovaté, no po spracovaní do podoby oleja majú viacero pozitívnych účinkov na organizmus.

Olej nemá žiadnu špecifickú chuť a obvykle má len jemne žlté sfarbenie. Má však viacero zaujímavých látok, ktoré mu dávajú napríklad antibakteriálne vplyvy. Ide napríklad o kyselinu ricínolejovú, rôzne vitamíny, omega mastné kyseliny a antioxidanty.

nefdesanté RAKYTNÍK šťava

  • podporuje obranyschopnosť, metabolizmus,  trávenie, normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému,
  • prispieva k udržiavaniu zdravého stavu pokožky

HLIVA ustricová s rakytníkom a echinaceou

  • Obsahuje Hlivu ustricovú Rakytníkový olej, Echinaceu angustifolia ), extrakt z chlorelly a selén.

Rakytníkový olej Terezia

  • Posilnenie imunity
  • Pôsobenie na trávenie
  • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Čo sa týka týchto látok, ich nedostatok má niekoľko dôsledkov:

Nadmerná suchosť kože: Látky obsiahnuté v oleji pomáhajú na zvláčnenie a hydratáciu pokožky, ich nedostatok naopak spôsobuje jej nadmernú suchosť.

Horšie hojenie rán: Ak máte problémy s hojením rôznych poranení, je to aj dôsledok nedostatočnej tvorby nového tkaniva, čo súvisí s viacerými látkami oleja.

Zhoršenie vitality vlasov: Rovnako tak dochádza k pomalšiemu rastu vlasov a ich horšej výžive a vitalite, čo sa prejaví tiež na ich vzhľade.

Aj preto sa odporúča Ricínový olej použiť v týchto situáciách a u týchto ľudí:

  • v prípade, ak trpíte vážnejšou zápchou a hľadáte prírodný stimulant stolice
  • pre tehotné a dojčiace ženy so striami, olej slúži na ich potieranie
  • pre každého, kto chce zlepšiť všeobecne stav svojej kože, vlasov aj nechtov
  • na konkrétne problémy na koži, napríklad vredy, hojenie rán či jazvy

MOŽNÉ VEDĽAJŠIE A NEŽIADUCE ÚČINKY

Vzhľadom na to, že Ricínový olej je prioritne určený na vonkajšie použitie, pri jeho vnútornom si treba dávať pozor na prekročenie dávky, čo má za následok laxatívne účinky. Navonok zas hrozí precitlivená reakcia, čo sa prejaví začervenaním kože.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Ricínového oleja

Použitie Ricínového oleja je možné dvoma formami. Prvou je vnútorné používanie, kedy sa využíva pre jeho účinky na tráviacu sústavu a detoxikáciu. Druhou je použitie navonok, kde je možné jeho priaznivé vplyvy využiť na kožu, vlasy, riasy, nechty a mihalnice.

Tu sú jednotlivé formy použitia popísané bližšie:

Olej na vnútorné použitie: Pokiaľ ide o vnútorné použitie Ricínového oleja, dôležité je zvoliť vhodnú dávku, nepoužívať olej dlhodobo a pred takýmto spôsobom je vhodné sa poradiť s lekárom, hlavne s ohľadom na možné riziká v podobe kontraindikácií. Štandardne sa na zápchu užíva niekoľko kvapiek ráno a niekoľko kvapiek večer.

Olej na vonkajšie použitie: Čo sa týka vonkajšieho použitia Ricínového oleja, tu je možné ho aplikovať priamo aj nepriamo. V prípade priamej aplikácie sa nanesie na prsty alebo priamo na postihnuté miesto na koži a jemne sa končekmi prstov vmasíruje do nej. Nepriamo sa dá použiť na obklady, napríklad ak vás trápia bolesti kĺbov.

Čo sa týka používania a dávkovania oleja, dodržujte tieto zásady:

  • v prípade obkladov aplikujte olej najskôr na menšie miesto kvôli precitlivenosti
  • nepoužívajte olej dlhodobo a pravidelne na celú tvár, robte si prestávky
  • vnútorne sa užíva obvykle len niekoľko kvapiek v horúcej vode
  • pri vonkajšom nanášaní nezabudnite Ricínový olej vmasírovať do kože

Účinky a na čo Ricínový olej pomáha

Ricínový olej je známy hlavne svojimi účinkami navonok, či už ide o použitie na pokožku, vlasy, nechty, mihalnice alebo vlasy. V prípade potreby je možné aj jeho použitie vo vnútri, hlavne vtedy, ak máte závažné problémy so stolicou a zápchou.

Tu sú tie účinky, ktoré sú pre olej najviac typické:

Zdravie pokožky a jej problémy

Najčastejšie sa Ricínový olej využíva na kožu. Pomáha na jej zvláčnenie a hydratáciu, na lepšie hojenie rán, na vredy, taktiež na pooperačné jazvy a jazvy všeobecne, na strie, na bradavice, na suchú pokožku, na mykózy, odreniny, popáleniny a zápaly kože.

Vlasy, obočie, mihalnice, pery a riasy

Pokiaľ ide o účinky oleja na vlasy, tak pomáha na rast vlasov a ich lepší vzhľad, regeneráciu a pevnosť. Pomáha aj na vlasovú pokožku hlavy a jej výživu. Olej taktiež podporuje rast obočia a hustotu rias, vyživuje aj pery a dodáva im viac lesku.

Nechty a ich zdravie

Ak ide o pôsobenie Ricínového oleja na nechty, v tejto oblasti pomáha na rôzne infekcie nechtov, ich posilnenie, proti ich lámavosti, na bakteriálne aj vírusové zápaly a ich prejavy na a celkovú výživu nechtov. To sa odrazí aj na ich vzhľad a lesklosti.

Akútna zápcha

Ak máte akútny problém so stolicou, čiže obtiažne vylučovanie stolice, príliš hustú alebo tvrdú stolicu, alebo rovno trpíte akútnou zápchou, môže vám už zopár kvapiek oleja výrazne pomôcť v tejto oblasti. Použitie na tento účel ale musí byť zriedkavé.

Celková detoxikácia

Okrem stimulácie trávenia a pôsobenia na akútnu alebo vážnejšiu zápchu môžete olej v rámci vnútorného použitia využiť aj na detoxikáciu organizmu. Ide hlavne o prečistenie čriev a pôsobenie antibakteriálnych účinkov látok oleja v tráviacej sústave.

Ďalšie pôsobenie

Z vonkajších vplyvov je možné Ricínový olej použiť na bolesti kĺbov, na stuhnuté svaly a kĺby, na svalovú horúčku a na reumu. Vnútorné použitie môže individuálne pomôcť na plodnosť, menštruačné bolesti a pri pľúcnych problémoch.

POZOR NA PRÍZNAKY PREDÁVKOVANIA

Ak ide o pôsobenie na tráviaci systém, tu treba dávať pozor, aby ste to neprehnali s dávkovaním, či už ide o prílišnú častosť opakovania použitia oleja alebo nadmernú dávku. Dostaviť sa môžu nielen hnačky, ale aj kŕče, nevoľnosť a zvracanie.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Ricínovým olejom

Pokiaľ ide o niektoré ďalšie praktické otázky, ktoré súvisia s Ricínovým olejom, na internetových fórach a v diskusiách sa dočítate o viacerých témach súvisiacich napríklad s použitím v tehotenstve, možnými zdravotnými rizikami v podobe kontraindikácií alebo ohľadom konkrétneho použitia na niektoré problémy.

Tu sú najčastejšie otázky užívateľov a odpovede k nim:

Sú s Ricínovým olejom spojené aj niektoré kontraindikácie?

Môžu byť, preto je vždy potrebné prečítať si príbalovú informáciu od konkrétneho prípravku, ktorú balenie od výrobcu obsahuje. Pozor si treba dať na použitie pri vážnom podráždení tráviacej sústavy, niektoré značky olejov nie sú zas vhodné na použitie pre deti.

Hrozia pri používaní oleja aj alergické reakcie?

Áno, tak, ako aj v prípade iných olejov, aj v tomto prípade treba rátať s možnou precitlivenosťou, obvykle hlavne na pokožke, čo sa prejaví jej podráždením a začervenaním. Ak sa tomu chcete vyhnúť, najlepšie je olej skúsiť najskôr na malom mieste.

Môže sa Ricínový olej použiť v tehotenstve a pri dojčení?

Ak ide o vonkajšiu aplikáciu na strie, ktoré sú práve počas tehotenstva a po pôrode bežným problémom, tu nehrozia žiadne riziká. Vnútorné použitie oleja sa však určite neodporúča pre jeho dráždivosť na tráviacu sústavu, je tu riziko komplikácií tehotenstva.

Akým spôsobom je najlepšie použiť olej na mihalnice a riasy?

Najlepšie je použitie na noc, čiže večer. Najskôr riasy očistite od make-upu a na jemný bavlnený tampón nakvapkajte zopár kvapiek Ricínového oleja. Potom prejdite tampónom pozdĺž vrchnej časti línie rias a následne olej umyte ráno vodou.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Ricínový olej

Ricínový olej je k dispozícii iba v tekutej forme, pričom na našom trhu je k dispozícii viacero výrobcov a značiek tohto prípravku. Na výber máte rôzne veľkosti balenia, prakticky od 50 ml až po 1000 ml, kde platí, že čím je balenie väčšie, tým je lepší pomer ceny.

Ak ide o pôsobenie tohto oleja, to je bez ohľadu na značku nasledovné:

Väčšina produktov s Ricínovým olejom je určená na priame vonkajšie použitie, či už ide o zvláčnenie pokožky, lepšie hojenie rán, ošetrenie jaziev alebo regeneráciu tela

Nech si vyberiete ktorúkoľvek značku oleja, tak získate tieto výhody:

  • prípravok, ktorý si zakúpite bez vyšetrenia či receptu od lekára
  • produkty obsahujú iba Ricínový olej a sú bez ďalších rizikových prísad
  • použitie je možné denne a navonok je to bez vážnejších rizikových vplyvov

Prakticky všetky prípravky obsahujúce Ricínový olej sú prioritne určené na vonkajšie pôsobenie. To znamená, že sa môžu použiť priamo na pokožku, prípadne na obklady, od toho závisí aj veľkosť dávky. Dobrou správou je, že ich užívanie na pleť a kožu je možné dlhodobo a to dokonca aj každý deň, čo umožňuje dlhodobé pôsobenie napríklad na jazvy.

Ak budete chcieť Ricínový olej užívať vnútorne, treba sa najskôr poradiť s lekárom ohľadom presnej dávky, hlavne preto, že má výrazné laxatívne účinky. Pri vhodne zvolenom dávkovaní je však aj takéto použitie oleja bez vážnejších rizík alebo komplikácií.

Použitie oleja je možné aj na vlasy, na mihalnice alebo v podobe obkladov aj na svaly a kĺby, hlavne, ak sú stuhnuté a potrebujete ich uvoľniť. Niektoré druhy olejov sú husté, môžete ich preto riediť s redšími, napríklad hroznovým. Pre čo najpohodlnejšie používanie siahnite po baleniach s kvapkadlom, ktoré umožní presné dávkovanie pre konkrétny účel.

nefdesanté RAKYTNÍK šťava

  • podporuje obranyschopnosť, metabolizmus,  trávenie, normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému,
  • prispieva k udržiavaniu zdravého stavu pokožky

HLIVA ustricová s rakytníkom a echinaceou

  • Obsahuje Hlivu ustricovú Rakytníkový olej, Echinaceu angustifolia ), extrakt z chlorelly a selén.

Rakytníkový olej Terezia

  • Posilnenie imunity
  • Pôsobenie na trávenie
  • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Ricínový olej

Ricínový olej je prípravkom, ktorý je klasifikovaný štandardne ako voľne dostupný produkt či doplnok výživy, čo znamená, že jeho kúpa nie je podmienená lekárskym predpisom. Vďaka tomu si ho viete kúpiť aj cez internet, napríklad v eshopoch či online lekárňach.

Práve internetové lekárne majú najlepšie odborné zázemie a tieto výhody:

  • rýchlosť, objednávku spravíte za pár minút a to cez počítač aj mobil
  • jednoduchosť, na jednom mieste si viete všetky prípravky porovnať
  • pohodlie, nemusíte nikam ísť, nákup vyriešite doma, rovnako aj doručenie
  • výhodnosť, ceny v online lekárňach sú zvyčajne nižšie, ako v kamenných

Napriek snahe ušetriť nepozerajte primárne pri výbere online lekárni iba na cenu, práve naopak, lepšie je orientovať sa podľa známosti danej značky. Siahnite preto skôr po väčších a overených lekárňach.

V takomto prípade totiž môžete získať kvalitnejšie služby. To sa v praxi prejaví napríklad jednoduchším nákupom aj bez registrácie, v prípade registrácie zas lepšími zákazníckymi benefitmi, viacerými možnosťami bezhotovostnej platby, rýchlejším doručením aj do 24 až 48 hodín alebo možnosťou osobného vyzdvihnutia na kamennej pobočke.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.56

16 Hodnotení