Robitussin Expectorans: Sirup na odkašliavanie, uvoľnenie hlienu a produktívny kašeľ

Robitussin Expectorans: Sirup na odkašliavanie, uvoľnenie hlienu a produktívny kašeľ
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Robitussin Expectorans je liek vo forme sirupu, ktorý obsahuje účinnú látku guajfenezín známy pôsobením na hlieny, ale aj na zníženie svalového tonusu. Liek je tak určený na podporu vykašliavania hlienov, ich uvoľnenie a pomáha na produktívny a vlhký kašeľ. Vzhľadom na formu ho môžu užívať dospelí, ale podávanie je možné aj pre deti.

Ak vás zaujíma niečo viac o použití, zložení, dávkovaní či používaní lieku Heparin AL Gel 30.000, naša recenzia je tu pre vás, aby vám zodpovedala všetky otázky. Povieme si niečo viac o spôsobe aplikácie, o tom, kedy sa nesmie gél používať a aj o skúsenostiach z praxe.

Výrobca a pôvod

Tak, ako aj v prípade celej produktovej rady liekov Robitussin, aj sirup Robitussin Expectorans je súčasťou portfólia známej farmaceutickej spoločnosti Pfizer. Ide o lídra a o jednu z najväčších spoločnosti svojho druhu, ktorá pôsobí u nás už vyše 25 rokov.

Pfizer je celosvetovo známa značka, ktorej cieľom je prinášať kvalitné a inovatívne lieky a liečivá pre dlhší a zdravší život. Vyše 100 rokov stará história spoločnosti je zárukou, že aj Robitussin Expectorans je kvalitným liečivom s overeným pôsobením. Ako priamy výrobca samotného roztoku a sirupu je uvedená v príbalovom letáku talianska Doppel Farmaceutici.

Zloženie, účinné látky

Liek je vzhľadom na svoje určenie na podporu vykašliavania a pôsobenie na hlieny založený na aktívnej látke, ktorá má účinky práve v tejto oblasti. Ide o guajfenezín, ktorý je veľmi často využívaný v sirupoch, ktoré patria do kategórie expectorancií na uvoľnenie hlienov.

Podobne, ako aj v prípade iných produktov, aj Robitussin Expectorans má širšie zloženie:

 • Guajfenezín: Guajfenezín je jedinou a základnou účinnou zložkou sirupu Robitussin Expectorans a v 5 ml sirupu sa nachádza vysoká koncentrácia až 100 mg tejto účinnej látky. Látka je z kategórie expektoračných zložiek, patrí zároveň do skupiny centrálnych myorelaxancií, ktoré sú odvodené od propándiolu. Látka ma dva mechanizmy účinku.

Prvým, ktorý sa využíva práve v tomto sirupe, je pôsobenie na objem hlienu a jeho viskozitu. Látka podporuje tvorbu hlienu a následne jeho vykašliavanie, pomáha tiež zriediť jeho hustotu a tým umožňuje zriedenie hlienu a jeho odstránenie z horných dýchacích ciest, konkrétne z priedušiek. Druhým účinkom je zníženie svalového tonusu a jeho upokojenie.

 • Ďalšie  zložky: Súčasťou lieku sú aj doplnkové látky, konkrétne súglycerol, sodná soľ karmelózy, benzoan sodný, etanol (96% V/V), levomentol, bezvodá kyselina citrónová, karamel, roztok maltitolu (E965) (sorbitol 80/55), prírodná višňová aróma, kryštalizujúci sorbitol (70%) (E420), nátriumcyklamát, draselná soľ acesulfamu a čistená voda.

Dávkovanie a užívanie

Užívanie Robitussin Expectorans je možné tak u dospelých, ako aj u detí, v ich prípade však až vo veku od 2 rokov. Sirup užívajte a dávkujte na základe odporúčaní od lekára, prípadne od lekárnika. Ak ho budete kupovať v online lekárni, držte sa informácií od výrobcu.

Súčasťou balenia lieku je aj špeciálna odmerka, aby ste mohli sirup presne nadávkovať. U mladších detí do 6 rokov sa pred začiatkom užívania poraďte s lekárom. Vždy po užití dávky odmerku prepláchnite. Neprekračujte určené dávkovanie a ani maximálnu dennú dávku, neužívajte dvojnásobnú dávku a vyvarujte sa náhodnému užitiu.

Uchovanie a skladovanie

Pokiaľ ide o uchovanie sirupu, liek si nevyžaduje žiadne špeciálne pravidlá. Vždy po užití dávky dobre uzavrite fľaštičku s roztokom, aby ste predišli kontaminácii, rovnako tak umyte odmerku. Prípravok skladujte v pôvodnom obale a mimo dohľadu a dosahu detí.

Držte sa tiež nasledovných zásad, pravidiel a podmienok skladovania a likvidácie:

 • liek skladujte na suchom mieste, mimo priame slnko a pri teplote do 25 °C
 • neužívajte liek, ak je poškodený krúžok originality a po 6 mesiacoch od otvorenia
 • sledujte aj dátum exspirácie na obale, ktorý sa vzťahuje na posledný deň mesiaca
 • nespotrebovaný zvyšok sirupu nevyhadzujte do kanalizácie, vráťte ho do lekárne

Robitussin Expectorans

 • Vplyv na hlien a jeho tvorbu
 • Podpora vykašliavania hlienu
 • Prečistenie horných dýchacích ciest

Účinky, indikácie a použitie

Sirup Robitussin Expectorans je určený pre dospelých aj pre deti, ktorých trápi nadmerná prítomnosť hlienov v hornej časti dýchacích ciest a chceli by sa ich zbaviť. Liek pomáha práve na tieto prípady, čo je dôsledkom mechanizmu účinku látky guajfenezín.

Tu sú účinky v oblastiach, kde je pôsobenie sirupu najvýznamnejšie:

Vplyv na hlien a jeho tvorbu

Základným účinkom Robitussin Expectorans je vplyv na hlieny, nakoľko účinná látka guajfenezín pôsobí práve v tejto oblasti. Sirup pomáha jednak na zvýšenie tvorby hlienu, ale zároveň aj na jeho rozpúšťanie, čím dochádza k uvoľneniu hlienu z dýchacích ciest.

Podpora vykašliavania hlienu

Súbežne s prvým vplyvom ide aj druhý účinok sirupu a tým je podpora vykašliavania tohto hlienu. Látka totiž pomáha aj na zlepšenie odkašliavania a spoločne so zriedením hlienu tak dochádza k jeho vylúčeniu. Sirup vám tak pomôže s produktívnym kašľom.

Prečistenie horných dýchacích ciest

Tretím a výsledným vplyvom, kde Robitussin Expectorans pôsobí, je celkové prečistenie horných dýchacích ciest a ich odhlienenie. Vďaka uvoľneniu a zriedeniu hlienov v prieduškách a ich vykašliavaniu tak sirup pomáha k voľnejšiemu dýchaniu.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Tak, ako aj v prípade iných liekov a liečiv, aj pri užívaní Robitussin Expectorans sa môžu vyskytnúť niektoré nežiaduce či vedľajšie vplyvy a účinky. Tieto javy sa však nemusia prejaviť u každého a aj ich intenzita sa môže individuálne odlišovať podľa prípadu.

Príbalový leták v súvislosti s takýmito rizikami udáva nasledovné informácie:

Medzi zriedkavé (môžu postihnúť menej ako 1 z 1 000 ľudí) vedľajšie účinky patria:

 • nevoľnosť a s tým spojené zažívacie príznaky
 • vracanie
 • príznaky spojené s precitlivenosťou

Pokiaľ sa u vás objaví ktorýkoľvek z vyššie spomínaných vedľajších účinkov, prípadne aj nejaký iný nežiaduci vplyv, obráťte sa na svojho lekára či lekárnika. Vedľajšie účinky môžete hlásiť aj priamo cez národný systém hlásenia. Ak sa u vás objavia tieto vedľajšie účinky, užívanie prerušte a konzultujte s lekárom možnosti ďalšieho riešenia vášho problému.

Kontraindikácie a možné interakcie

Prekážkou k užívaniu Robitussin Expectorans je výskyt spomínaných vedľajších účinkov, ale aj výskyt alergie alebo precitlivenosti na guajfenezín. Rovnako tak sa nesmie sirup užívať u ľudí, ktorí trpia ochorením myastenia gravis a tiež u detí vo veku do 2 rokov.

Pokiaľ ide o ďalšie možné kontraindikácie či interakcie, tu sú tie najdôležitejšie:

 • ak máte chronický kašeľ, ktorý sa vyskytuje pri fajčení alebo pri chronickom ochorení pľúc, ako je napríklad emfyzém či astma, poraďte sa pred užívaním s lekárom
 • ak sa s kašľom u vás vyskytuje aj vracanie alebo je kašeľ sprevádzaný horúčkou, vyrážkou či bolesťou hlavy, tiež sa treba najskôr poradiť pred užívaním s lekárom
 • Robitussin Expectorans môže zvyšovať účinnosť liekov na upokojenie a spanie, tiež aj liekov znižujúcich napätie svalstva, dajte si pozor na takéto interakcie
 • liek je škodlivý pre ľudí trpiacich alkoholizmom, zároveň obsahuje aj sorbitol a manitol, takže ak neznášate niektoré cukry, kontaktujte svojho lekára

Balenie a cena

Hoci v príbalovom letáku sa uvádza, že by sirup Robitussin Expectorans mal byť dostupný v dvoch baleniach, v lekárňach nájdete aktuálne len jednu veľkosť balenia a to s objemom 100 ml roztoku. Vzhľadom na odporúčanú dobu užívania je však takýto objem plne dostačujúci a to či už pre dávkovanie u detí alebo u dospelých.

Ak vás zaujíma cena lieku v lekárňach, tu je krátke porovnanie:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Sirup sa, podobne ako aj v prípade iných konkurenčných značiek, nachádza v sklenenej liekovke s uzatvárateľným vrchnákom, v balení, ktoré je tvorené papierovou škatuľkou, nájdete aj odmerku pre presné dávkovanie určeného objemu sirupu.

Kde kúpiť

Nakoľko je Robitussin Expectorans liekom, je jeho kúpa možná iba v lekárni, kde je zabezpečený odborný dohľad pri predaji. Na druhú stranu, jedná sa o sirup, ktorý spadá medzi voľne dostupné liečivá, čiže predaj nie je podmienený lekárskou indikáciou v podobe receptu. U detí by ste však užívanie mali s lekárom prebrať.

Vďaka dostupnosti lieku bez predpisu si ho tak môžete kúpiť nielen v kamennej lekárni a osobne, ale aj bez toho, aby ste museli kamkoľvek chodiť. Robitussin Expectorans je totiž k dispozícii aj v internetových lekárňach, čo je pohodlnejšie a tiež lacnejšie.

Online objednávka, doprava a doručenie

Pokiaľ máte záujem si Robitussin Expectorans kúpiť a chcete to spraviť najefektívnejšou cestou, objednávka z online lekárne je ideálna voľba. Dajte však prednosť tým známejším a overeným, napríklad ako je [lekaren], získate dobrú cenu aj zákaznícke služby navyše.

Objednať si potom môžete cez počítač, tablet aj smartfón:

 • Najskôr vložíte balenie sirupu do online košíka
 • Vyplníte svoje osobné údaje, kontaktné údaje a adresu dodania
 • Zvolíte si spôsob platby a vyberiete si kuriérnu službu
 • Celú objednávku ešte raz skontrolujete a môžete odoslať

Ako vidíte, objednávka trvá len zopár minút a ide o záležitosť niekoľkých kliknutí. Nemusíte sa ani nikde registrovať, postup je teda veľmi podobný, ako v prípade bežného nákupu v eshopoch. Plusom nákupu v online lekárni je možnosť bezhotovostnej platby, napríklad cez internet banking alebo platobnou kartou. To platí hlavne v tých väčších lekárňach.

Robitussin Expectorans

 • Vplyv na hlien a jeho tvorbu
 • Podpora vykašliavania hlienu
 • Prečistenie horných dýchacích ciest

Najčastejšie otázky

Môže sa užívať Robitussin Expectorans spolu s inými liečivami alebo alkoholom? Ako dlho je vlastné možné sirup podávať a kedy by malo prísť k zlepšeniu stavu? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto, ale aj iné otázky, stačí nazrieť do niektorých internetových fór, kde nájdete podobné témy a dotazy, ktoré sa už užívatelia pýtali.

My vám prinášame prehľad otázok, ktoré sú najdôležitejšie:

Je možné užívať sirup Robitussin Expectorans na noc?

Podobne, ako aj v prípade iných liečiv zo skupiny expektorancií, čiže látok podporujúcich uvoľnenie hlienov a ich vykašliavanie, aj v prípade Robitussin Expectorans nie je vhodné a efektívne podávanie sirupu na noc, rovnako tak tesne pred spaním.

Môže sa kombinovať užívanie tohto sirupu a alkohol?

Nie, v príbalovom letáku je konzumácia alkoholických nápojov jasnou kontraindikáciou k užívaniu Robitussin Expectorans. To platí aj o liekoch, ktoré by tiež obsahovali stopy alkoholu. Samotný sirup obsahuje alkohol, čo treba vziať do úvahy pred vedením vozidla.

Ako je to s užívaním sirupu v tehotenstve a počas dojčenia?

Výrobca v príbalovej informácii udáva, že počas tehotenstva sa nemá Robitussin Expectorans užívať, ak lekár rozhodne, že je to príliš rizikové a prínos liečby riziká neprevyšuje. V období dojčenia výrobca neodporúča užívanie sirupu, obsahuje totiž alkohol, čo je riziko.

Je možné užívanie sirupu Robitussin Expectorans aj dlhšiu dobu?

Nie, liek je určený na podávanie iba počas obmedzenej doby, konkrétne u dospelých najviac 7 dní a u detí najviac 3 dni bez predošlej indikácie alebo konzultácie s lekárom. Ak sa za túto dobu váš stav nezlepší, alebo sa ešte zhorší, treba bezodkladne navštíviť lekára.

Skúsenosti so sirupom

Aké sú hodnotenia a recenzie užívateľov s liekom Robitussin Expectorans v praxi? Ako ukazujú skúsenosti zverejnené na internetových portáloch či v komentároch pod liekom, prevažne pozitívne. Väčšina užívateľov hodnotí kladne rýchly nástup účinku aj jeho intenzitu, hlavne na vykašliavanie.

Je to hlavne dôsledok pomerne silnej koncentrácie známej účinnej látky guajfenezín, ktorá je v podobných prípravkoch často využívaná. Najlepšie účinky má sirup už hneď pri prvých príznakoch hlienov a kašľa.

Robitussin Expectorans

 • Vplyv na hlien a jeho tvorbu
 • Podpora vykašliavania hlienu
 • Prečistenie horných dýchacích ciest

Kladne hodnotený je aj spôsobu užívania a presnosť dávkovania sirupu vďaka priloženej odmerke. Oproti konkurenčným značkám má Robitussin Expectorans aj dobrú cenu a hoci je k dispozícii iba jedna veľkosť balenia, nie je to žiadne negatívum. Zásadné mínusy prípravok podľa recenzií nemá a preto ho možno odporúčať.

Zhodnotenie

Sirup Robitussin Expectorans patrí do produktovej rady Robitussin, ktorá sa teší veľkej popularite, o čom svedčia aj skúsenosti a referencie na internete. Tento sirup je navyše hodnotený pozitívne aj rodičmi, ktorí ho podávali deťom.

Tam však ani zďaleka jeho výhody nekončia:

 • kúpa sirupu je bez receptu či návštevy lekára
 • pôsobenie je viditeľné a nástup účinkov rýchly
 • liek má minimum nežiaducich účinkov
 • sirup má príjemnú chuť aj arómu

Práve posledná výhoda je veľmi dôležitá pre bezproblémové užívanie u detí, ktoré si Robitussin Expectorans obľúbili aj kvôli chuti a vôni. Dospelí zas oceňujú jednoduché dávkovanie s presnou odmerkou, ktorá je súčasťou balenia.

Ak vás sirup zaujal a chceli by ste ho vyskúšať, je to veľmi jednoduché. Nakoľko ide o liek z kategórie voľne dostupných a voľne predajných, nemáte žiadne obmedzenia a môžete si ho kúpiť bez predpisu. Nie ste ak odkázaní iba na osobný predaj v kamennej lekárni, ale objednať si ho viete aj z tej internetovej.

Robitussin Expectorans

 • Vplyv na hlien a jeho tvorbu
 • Podpora vykašliavania hlienu
 • Prečistenie horných dýchacích ciest

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

9 Hodnotení

Obsahuje farbivo Amarant. Co je karcinogen, nevhodny pre deti a zakazany v CZ a EU.Vyrábí se synteticky z kamenouhelného dehtu. Toto je nehoraznost. Nekupujte to ludia preboha.

Petra píše 08 februára 2020 o 08:46

Pridať komentár