Robitussin Junior: Sirup na tlmenie, upokojenie a kontrolu suchého a dráždivého kašľa

Robitussin Junior: Sirup na tlmenie, upokojenie a kontrolu suchého a dráždivého kašľa
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Suchý a dráždivý kašeľ je nepríjemný pre dospelého človeka, u detí to platí dvojnásobne. Jeho intenzita sa často zvyšuje vo večerných hodinách, kedy bráni pokojnému spánku. Vyznačuje sa tým, že dráždením dýchacích ciest dokáže pacienta do istej miery až vysiliť. Preto sa odporúča čo najrýchlejšie nasadiť vhodnú liečbu. Je ňou aj Robitussin Junior?

Aj keď voľne predajné lieky neliečia príčinu vzniku kašľa, ale iba kašeľ ako symptóm, vo väčšine prípadov je takáto terapeutická liečba postačujúca. Do koľkých dní by mal kašeľ pri užívaní Robitussinu pre deti zmiznúť? Čo hovoria skúsenosti ľudí? Nielen na to vám odpovie recenzia.

Výrobca a pôvod

Liek Robitussin Junior vyrába Doppel Farmaceutici S.r.l. Taliansko. Držiteľom rozhodnutia o registrácii je Pfizer Corporation Austria GmbH, pričom dodávateľom na Slovensko je taktiež firma Pfizer, no zaoberajúca sa exportom a sídliaca v Holandsku. Spoločnosť pôsobí na trhu cez 170 rokov a jej výrobky sú dostupné vo viac ako 125 krajinách sveta.

Zameriava sa na výskum a vývoj nových liekov, je jednou z najväčších inovatívnych farmaceutických firiem. Aj u nás v súčasnosti prebieha viac ako 30 klinických skúšaní v 11 terapeutických oblastiach, od onkológie cez diabetes až po gastroenterológiu.

Zloženie, účinné látky

Robitussin Junior patrí do farmakoterapeutickej skupiny antitusík. Obsahuje jedno liečivo, konkrétne dextrometorfániumhydrobromid. V 5 ml sirupu, čo predstavuje najmenšiu odporúčanú jednotlivú dávku, sa nachádza 3,75 mg tejto účinnej látky.

Liek pozostáva z nasledovných aktívnych a pomocných zložiek:

 • Dextrometorfániumhydrobromid: Je neopioidné antitusikum, metylovaný dextrorotatórny analóg levorfanolu, analógu kodeínu. Účinkuje na centrum pre kašeľ v mieche, ako aj oblasť nazývanú nucleus tractus solaris, ktorá zvyšuje prah kašľa. Pokiaľ sa podáva v štandardných dávkach, analgetické, sedatívne alebo respiračné utlmujúce účinky absentujú.

Dextrometorfán má po perorálnom podaní rýchly metabolizmus prvého priechodu v pečeni. Pri ňom bol pozorovaný vznik viacerých metabolitov, pričom za hlavný je považovaný dextrorfán, ktorý má taktiež protikašľový účinok. U niektorých ľudí však metabolizmus postupuje pomalšie, a preto nezmenený dextrometorfán dominuje v krvi aj v moči.

Práve rýchlosť metabolizmu ovplyvňuje i eliminačný plazmatický polčas liečiva, ktorý je 1,2 až 3,9 hodiny. Avšak, u pacientov, ktorí majú pomalý metabolizmus to môže byť až 45 hodín. Na základe predklinických údajov o bezpečnosti lieku ide o dobre vyskúšaný a široko používaný liek so zdokumentovanou bezpečnosťou liečiva.

 • Doplnkové zložky: Sú to glycerol, sodná soľ karmelózy, benzoan sodný, dinátriummedetát, roztok maltitolu E965, etanol 96 %, bezvodá kyselina citrónová, amarant E123, karamel, levomentol, višňová aróma, kryštalizujúci sorbitol 70 % E420, nátriumcyklamát, draselná soľ acesulfamu a čistená voda.

Dávkovanie a užívanie

Sirup pre deti Robitussin sa užíva podľa indikácie od lekára, prípadne lekárnika. Keďže si ho zakúpite bez viazanosti na lekársky predpis, môžete sa riadiť aj dávkovacou schémou, ktorú uvádza príbalový leták. Je dôležité presne dodržiavať všetky odporúčania výrobcu.

Aby bolo dávkovanie presné, použite k lieku pribalený odmerný pohár. Ak kašeľ u detí pretrváva viac ako 3 dni alebo, ak sa vracia po vyliečení, poraďte sa s lekárom. Je nutné tak urobiť i vtedy, ak je sprevádzaný horúčkou, vyrážkami, pretrvávajúcou bolesťou hlavy. Vtedy je zároveň dôležité liečbu ihneď prerušiť, keďže môže ísť o znaky závažného stavu.

Uchovanie a skladovanie

Liek uchovávajte v pôvodnom obale, mimo dohľadu a dosahu detí. Spolu s ďalšími opatreniami tak zachováte účinky liečiva a jeho bezpečnosť. Čas použiteľnosti sirupu Robitussin Junior je po otvorení 6 mesiacov, pred prvým otvorením maximálna doba použiteľnosti činí 4 roky.

Dodržujte aj tieto podmienky skladovania:

 • uchovávajte liek pri teplote, ktorá neprevyšuje 25 °C
 • nevystavujte ho slnečnému žiareniu, neskladujte v mrazničke
 • po dátume exspirácie, uvedenom na obale, sirup neužívajte
 • nespotrebovaný liek vráťte do lekárne, nevyhadzujte do odpadu

Robitussin Junior

 • Na kašeľ

Účinky, indikácie a použitie

Robitussin Junior je antitusikum, čiže liek určený na tlmenie kašľa. Používa sa na zmiernenie neustupujúceho suchého dráždivého kašľa, pričom sa odporúča podávať iba deťom. Je indikovaný pre pediatrickú populáciu od 2 do 12 rokov.

Vplyv sirupu na organizmus a jeho účinky:

Na kašeľ

Aj keď je kašeľ dôležitým obranným reflexom a podieľa sa na očisťovaní dýchacích ciest, v prípade, že nie je produktívny, čiže vykašliavanie podporujúci, môže byť pre pacienta potenciálne škodlivý. Častou príčinou jeho vzniku sú totiž vírusové a bakteriálne infekcie dolných dýchacích ciest.

V priebehu týchto infekcií sa tvoria takzvané zápalové mediátory, ktoré následne dráždia kašľové receptory. Zápal zvyšuje sekréciu mukóznych žliaz respiračného epitelu, dochádza k tvorbe ťažko vykašľateľného hlienu a tým aj k zníženiu jeho transportu. Hlien sa tak v dýchacích cestách hromadí.

Jeho nahromadenie má za následok stimuláciu kašľového reflexu a tvorbu ďalších zápalových látok. Antitusiká, teda aj Robitussin Junior, pomáhajú tento kašeľ tlmiť a upokojujú i podráždenie, ktoré pri ňom vzniká. Okrem účinnej látky dextrometorfán majú túto úlohu tiež kodeín, pentoxyverín, dropropizín, butamirát citrát alebo oxeladín.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Užívanie Robitussinu proti suchému kašľu u detí môžu sprevádzať niektoré nežiaduce účinky, tak ako je tomu aj v prípade iných liekov. Rovnako sa ale nemusia prejaviť u každého. Prinášame vám ich prehľad so zriedkavou frekvenciou výskytu, to znamená, že môžu postihovať menej ako 1 z 1000 ľudí.

Medzi tieto vedľajšie účinky patria:

 • precitlivenosť
 • ospalosť
 • závrat
 • nevoľnosť
 • vracanie

Kontraindikácie a možné interakcie

Vaše dieťa nesmie užívať liek, ak je alergické na jeho liečivo alebo ktorúkoľvek zložku, alebo trpí nadmernou tvorbou hlienu. Tiež vtedy, ak na lekársky predpis berie alebo posledných 14 dní užívalo inhibítory monoaminoxidázy, selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu alebo iné lieky na depresiu, psychiatrické a emočné stavy, tiež lieky ma Parkinsonovu chorobu.

Opatrnosť sa odporúča aj v nasledovných situáciách:

 • pred užívaním lieku sa obráťte na lekára, ak má vaše dieťa chronický kašeľ, dýchaciu nedostatočnosť alebo trpí ochorením pečene
 • sirup sa nesmie súbežne užívať s takzvanými expektoranciami, teda liekmi na vykašliavanie, účinok môžu ovplyvniť aj sedatíva a vyššie uvedené lieky
 • v lieku sú sladidlá sorbitol a maltitol, preto, ak vaše dieťa neznáša niektoré cukry, je o užívaní lieku nutné upovedomiť jeho lekára, aj keď cukor ako taký neobsahuje
 • napriek tomu, že v sirupe sa nachádza alkohol, 2,5 % na 10 ml dávku, je vhodný aj pre deti, no nie mladšie ako 2 roky

Balenie a cena

Detský červený sirup so skorocelom a medom má výrobca registrovaný v dvoch veľkostných baleniach, v 50 ml a v 100 ml fľašiach. Na trh ale nemusia byť uvedené obe. V súčasnosti je v slovenských lekárňach k dispozícii iba väčší variant lieku. Ide o dostatočné množstvo sirupu potrebného na odstránenie kašľa na maximálnu povolenú dobu užívania.

Porovnanie jeho cien podľa niektorých lekární:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Cenu môžeme zaradiť k plusom lieku. Na farmaceutickom trhu sú totiž konkurenčné prípravky s rovnakou indikáciou v mnohých prípadoch drahšie. Dobrou správou je, že jedno balenie pomôže vašim deťom odstrániť kašeľ, tou zlou, že ak sa kašeľ objaví opäť po viac ako polroku, kvôli exspirácii ho budete musieť zakúpiť znova.

Kde kúpiť

Predaj lieku Robitussin Junior sprostredkúvajú kamenné aj internetové lekárne. Keďže v prvých menovaných nie je vždy stopercentná záruka o jeho naskladnení, napríklad z dôvodu väčšieho predaja konkurenčných liekov alebo ďalších variácií lieku Robitussin, oplatí sa staviť na nákup cez internet.

Aktuálny prehľad o dostupnosti tovaru je len jednou z výhod online lekární. Bonusom sú aj nižšie ceny či rôzne prebiehajúce akcie a zľavy, v rámci ktorých môžete získať aj dopravu zadarmo. To však neplatí vo všetkých lekárňach. Treba si všímať najmä tie zákazníkmi overené.

Online objednávka, doprava a doručenie

Vytvorenie objednávky prebieha v podstate rovnako ako pri bežnom nakupovaní cez internet. Celý priebeh je totiž automaticky generovaný, stačí sa riadiť jednoduchými pokynmi, ktoré zákazníka usmernia v tom, čo a kde má vyplniť.

Štandardná objednávka vyzerá nasledovne:

 • Do online košíka pridáte konkrétny liek
 • Vyberiete si spôsob platby a zvolíte typ dopravy
 • Zadáte svoje údaje a adresu doručenia
 • Objednávku skontrolujete a odošlete potvrdením

Zásielka je doručovaná do 24 až 48 hodín, pričom niektoré lekárne poskytujú aj možnosť expresného doručenia, čo sa oplatí najmä v prípade ochorení, pri ktorých potrebujete lieky užiť čo najrýchlejšie. Platiť sa dá vopred aj pri preberaní tovaru od kuriéra. Je len na vás, ktorá možnosť vám vyhovuje viac.

Robitussin Junior

 • Na kašeľ

Najčastejšie otázky

Keďže ponuka detských sirupov na kašeľ je pomerne rozmanitá, výber nemusí byť jednoduchou záležitosťou. Ak vás zaujímajú ďalšie informácie o lieku Robitussin pre deti, pripravili sme pre vás ich stručný prehľad, zostavený na základe často kladených otázok v internetových diskusiách či fórach s touto tematikou.

Informácie o užívaní lieku v praxi:

Nie je alkohol v lieku pre deti nebezpečný?

Podľa vykonaných klinických štúdií množstvo alkoholu obsiahnuté v lieku pre deti nie je škodlivé. Faktom ale zostáva, že i keď je sirup určený výhradne deťom, ak by ho užili dospelí, nesmeli byť viesť motorové vozidlá alebo obsluhovať stroje. Riziko by predstavoval aj pre alkoholikov, tehotné a dojčiace ženy, pre pacientov s ochorením pečene alebo epilepsiou.

Prečo je pre menované skupiny ľudí liek nevyhovujúci?

Robitussin Junior obsahuje 2,5 % etanolu, čiže alkoholu, čo predstavuje až 206 mg na 10 ml dávku. Táto hodnota zodpovedá 5,15 ml piva alebo 2,15 ml vína na túto jednu samostatnú dávku. V nadväznosti na predchádzajúcu otázku je teda na zvážení rodičov, či bude Robitussin Junior lepšou voľbou ako jeho konkurenčné sirupy.

Môžu Robitussin Junior užívať aj diabetici?

V príbalovom letáku je uvedené, že liek obsahuje sorbitol a maltitol, preto, ak vaše dieťa neznáša niektoré cukry, máte sa o jeho užívaní poradiť s lekárom. V tejto súvislosti je v ňom uvedená i ďalšia informácia v znení, že nie je pravdepodobné, že by sladidlá v lieku ovplyvnili cukrovku vášho dieťaťa, keďže sa v ňom nenachádza cukor.

Je vhodný iba na suchý kašeľ?

Áno. Liek je indikovaný iba na suchý a dráždivý kašeľ. Na vlhký kašeľ je zakázaný, pretože jeho schopnosť tlmiť kašeľ môže nepriaznivo ovplyvniť zdravotný stav pacienta a vyvolať až dusenie. Je to kvôli tomu, že pri produktívnom kašli je zvýšená tvorba hlienov a Robitussin Junior by, zjednodušene povedané, začal brániť ich vykašliavaniu.

Skúsenosti so sirupom

Hodnotenia lieku sú prevažne pozitívne, aj keď diskusia či fórum s témou užívania Robitussinu Junior nevyznieva vždy v prospech lieku. Jednoznačne negatívne komentáre užívateľov sme však nenašli, týkali sa skôr porovnávania konkurenčných sirupov na kašeľ a toho, ktorý ich deťom zaberá najlepšie.

Za plusy lieku viacerí považujú to, že deťom sirup zaberá veľmi rýchlo a zároveň im chutí. Mamičky im ho podávajú aj na noc, aby bol spánok ich ratolestí čo najviac pokojný a neprerušovaný kašľom. Podľa vyjadrení zaberá mladším aj starším deťom.

Robitussin Junior

 • Na kašeľ

Niektorí ho označili za ideálny liek pre deti na suchý kašeľ a odporučili by ho aj svojim známym. Iní zase s týmto tvrdením nesúhlasia a odporučili by im radšej liek od inej značky, aj keď s Robitussinom pre deti nemajú reálnu skúsenosť. Aj tento raz platí, že ide o veľmi individuálnu záležitosť.

Zhodnotenie

Robitussin Junior, ako aj ďalšie variácie liekov od značky Robitussin, patrí medzi známe a často reklamované lieky. U mamičiek predstavuje overený produkt proti suchému kašľu, aj keď spomedzi viacerých sirupov s rovnakou indikáciou nie je až takým jasným favoritom.

Výhody Robitussin Junior:

 • tlmí kašeľ a upokojuje podráždenie
 • rýchly nástup účinkov
 • miera vedľajších účinkov je nízka
 • dostupnosť bez receptu

Nevýhodou lieku z nášho pohľadu je, že obsahuje alkohol, aj keď táto skutočnosť sa pri klinickom testovaní nepreukázala ako riziková. Sirup je určený iba deťom od 2 rokov, pre mladšie deti je kontraindikovaný. To môžu niektorí považovať za mínus v prípade, ak majú viac ako jedno dieťa a pravdepodobnosť rozšírenia kašľa je zvýšená u mladšieho súrodenca.

Ak sa vás, respektíve vašich detí uvedené obmedzenia netýkajú, možno práve Robitussin Junior bude vyhovujúcim liekom na dráždivý kašeľ vašich ratolestí. Cena zaň nie je vysoká, najmä, pri nákupe v internetovej lekárni. V nej sa následne môžete podeliť o vašu skúsenosť.

Robitussin Junior

 • Na kašeľ

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.00

9 Hodnotení

Dobrý potreboval by som radu syn velmo kašle dneska som mu kúpil robitusin 1xsom mu dal pred spaním potom už dávam normálne 3xdenne lenže aj dnes už večer neveľmi dobre spy kašle plače chcel by som vedieť či môžem mu dať na robitusin sirup dithiadent aby lepšie spal aspoň polku syn má 3.5roka 16kg za odpoveď ďakujem

Nikolas molnar píše 09 novembra 2019 o 22:54

Pridať komentár