Šalvia lekárska: Aké má účinky a využitie, obsahové látky, na čo je dobrá a užívanie
Medzi najznámejšie rastliny používané v tradičnej medicíne už od nepamäti patrí aj Šalvia lekárska. Využívaná je aj v kuchyni, no pre jej liečivé účinky sa používa aj v rámci ľudského zdravia, prípadne v kozmetike, hlavne na pleť, vlasy, rany alebo na potenie nôh.
Hoci prirodzený výskyt rastliny je mimo náš kontinent, pestovanie je možné aj u nás. Ak chcete vedieť, aké má pozitívne účinky pre dospelých aj deti, či je možné užívanie v tehotenstve, na čo všetko sa používa, aké je dávkovanie, ak sa rozhodnete pre čaj alebo tinktúru, alebo chcete vedieť aj nejaké iné zaujímavosti, všetko sa teraz dozviete.
Čo je Šalvia lekárska, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok
Šalvia lekárska je z biologického hľadiska poloker, ktorý dosahuje výšku do 70 cm a pôvodom pochádza z oblasti Stredomoria, kde rastlinu využívali už staroveké civilizácie Egypťanov a Rimanov. Okrem liečivých účinkov ju používali aj ako koreninu a dochutenie do kuchyne. Využívajú sa jej vňať a listy, ktoré obsahujú viacero užitočných látok.
Ide predovšetkým o silice, triesloviny, flavonoidy, saponíny, fytoestrogény, vitamíny skupín A, B, C, E a K, ale aj stopové prvky typu draslík, vápnik, železo či horčík. Tieto látky sú pre telo dôležité a majú viacero pozitívnych vplyvov na telo vo vnútri aj navonok.
ŠALVIA LEKÁRSKA bylinný čaj
- Priaznivo pôsobí pri vykašliavaní
- Pri zápaloch dýchacích ciest, paradentóze alebo na prípravu obkladov
- Napomáha pri poruchách trávenia, nafukovaní a hnačke
Čo sa týka nedostatku týchto látok zo Šalvie, ten sa prejaví nasledovne:
Ústa a dýchacia sústava: Látky obsiahnuté v rastline majú vplyv na zápaly v ústnej dutine a hornej časti dýchacích ciest, rovnako tak aj na prechladnutie.
Pamäť a koncentrácia: Šalvia je dôležitá aj z pohľadu podpory psychickej vitality, hlavne v prípade, ak máte problémy s pamäťou, nervozitou a sústredením sa.
Zažívanie a trávenie: Nedostatok látok môže zapríčiniť aj horšie fungovanie tráviaceho systému, najmä opakované kŕče a bolesti brucha, nadúvanie a hnačky.
Šalviu a rôzne čaje, prípravky či produkty z nej by mali využiť hlavne:
- ženy v období klimaktéria a tie, ktoré majú nepravidelnú menštruáciu
- všetci, ktorí majú tráviace a zažívacie problémy funkčného charakteru
- ľudia s problémovým fungovaním psychickej vitality a pamäte
- každý, kto chce zlepšiť imunitu a zmierniť priebeh prechladnutia
POZOR NA VEDĽAJŠIE ÚČINKY
Veľmi dôležité je dávať si pozor na správne dávkovanie, napríklad nadmerné užívanie silice thujón môže mať vo vyšších dávkach toxické účinky. Objaviť sa môžu tiež zažívacie a tráviace problémy, prípadne alergická reakcia pri použití zvonka.
Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Šalvie lekárskej
Vzhľadom na to, že rastlina má použitie navonok aj vo vnútri, môžete nájsť viacero jej foriem a podôb. Extrakty a výťažky z rastliny sú tiež súčasťou viacerých kozmetických alebo zdravotníckych prípravkov a hotových produktov, tiež doplnkov výživy.
Tu sú najčastejšie typy a formy využitia:
Surová rastlina: Ak si chcete pripraviť doma tinktúru, zápar, kloktadlo, odvar alebo inú formu na vonkajšie aj vnútorne použitie, viete si kúpiť listy aj vňať šalvie.
Čaje a čajoviny: Veľmi známou a obľúbenou formou využitia rastliny sú tiež čaje. Tu môžete nájsť sypané aj sáčkové čajoviny na dýchacie cesty aj účinkami pre ženy.
Perorálne doplnky: Extrakty a výťažky z rastliny bývajú obsiahnuté v zložení pastiliek, sirupov, roztokov, kvapiek, tabliet a iných perorálnych výživových doplnkov.
Kozmetické prípravky: Šalvia býva tiež súčasťou niektorých šampónov, micerálnych vôd, pleťových krémov, ústnych vôd, dezodorantov alebo zubných pást.
Pokiaľ ide o užívanie a dávkovanie týchto produktov a foriem, tak:
- čaj sa pripravuje obvykle z jednej lyžičky rastliny, pije sa dvakrát denne
- tinktúru si viete pripraviť z 50 gramov bylinky, pije sa podľa potreby
- na zápar aj na kloktanie sa používa 1 polievková lyžica, to isté na obklady
- Šalviu môžete užívať denne po dobu 2 až 3 týždňov, potom si dajte prestávku
Účinky a na čo Šalvia lekárska pomáha
Šalvia lekárska je využívaná vo viacerých oblastiach a to navonok aj zvnútra. Za jej pozitívnymi vplyvmi je hlavne bohaté zloženie obsahových a aktívnych látok, pričom väčšina z nich je obsiahnutá vo vňati a listoch, ktoré sú aj najviac používané.
Tu sú oblasti, kde vám môže Šalvia pomôcť najvýraznejšie:
Trávenie a tráviaci systém
Šalvia pomáha na rôzne zažívacie ťažkosti typu plynatosť, bolesti brucha, kŕče v bruchu, hnačka alebo nadúvanie. Okrem toho podporuje celkovo trávenie a tráviace procesy, zlepšuje chuť do jedla a podporuje aj zdravý stav pečene a jej komplexné fungovanie.
Ústna dutina a dýchacie cesty
Ak máte problémom so zápalmi v ústach, zápachom z úst, bolesti zubov alebo paradentózou, Šalviu môžete využiť na výplachy aj kloktanie v ústach. Pomáha tiež na prechladnutia, na zápaly, infekcie a odhlienenie dýchacích ciest a má antibakteriálne účinky.
Pôsobenie na kožu aj vlasy
Vonkajšie použitie Šalvie je na konkrétne problémy a ťažkosti pokožky, hlavne na jej poranenia. Rastlinu možno využiť v obkladoch napríklad pri uštipnutí hmyzom, na popáleniny, akné a na hnisajúce rany. Používa sa aj na pleť a na mastné vlasy.
Obranyschopnosť a psychická vitalita
Šalvia je známa aj pre svoje antibakteriálne, antiseptické a dezinfekčné účinky, čo sa využíva tak navonok, ako aj vo vnútri. Pomáha aj na zvýšenie vitality, pocitu energie, proti duševnému vyčerpaniu a stresu a pri prechladnutí má aj antivirotické účinky.
Špeciálne vplyvy u žien
Rastlina dokáže zmierniť nadmerné potenie, či už nôh alebo všeobecne, čo je využiteľné v prípade hormonálnej nerovnováhy u žien. Tento stav nastáva typicky počas menopauzy. Šalvia okrem toho pomáha na gynekologické zápaly a nepravidelnú menštruáciu.
Ďalšie pôsobenie
Pokiaľ ide o ďalšie účinky, rastlinu možno využiť na celkové posilnenie tela, na prečistenie krvi a zlepšenie krvného obehu, tiež na podporu krátkodobej pamäte, v rámci prevencie pred mozgovou porážkou a pomáha aj na lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy.
NIE JE NÁHRADOU ODBORNEJ LIEČBY
Tak, ako aj v prípade iných liečivých bylín, aj v prípade Šalvie platí, že sa nejedná o žiadnu náhradu odbornej či lekárskej liečby. Pozitíve účinky v jednotlivých oblastiach majú iba podporný a doplnkový charakter a u každého sú značne individuálne.
Najdôležitejšie otázky súvisiace so Šalviou lekárskou
Vzhľadom na to, že Šalvia lekárska patrí medzi najznámejšie liečivé bylinky a zároveň rastliny, ktoré sa môžu využiť aj na domáce recepty pre rôzne zdravotné oblasti, ľudia sa pomerne živo zaujímajú o niektoré praktické aspekty a témy s ňou súvisiace. Vidno to aj na častých dotazoch na online fórach a v diskusiách.
Toto sú tie otázky, ktoré sa na internete objavujú najviac:
Môže sa Šalvia alebo produkty z nej používať v tehotenstve?
V prípade kozmetiky alebo iných hotových produktov sa riaďte primárne inštrukciami od výrobcu, v zásade však platí, že samotná rastlina napríklad v podobe čajov by sa v tehotenstve a počas dojčenia užívať nemala, zastavuje totiž tvorbu materského mlieka.
Ako dlho možno bez prestávky bezpečne užívať rastlinu?
Aj tu platí, že v prípade hotových doplnkov výživy alebo rôznych kozmetických prípravkov je dôležité prečítať si príbalovú informáciu ohľadom doby používania. Všeobecne sa však odporúča si spraviť po 2 až 3 týždňoch užívania Šalvie aspoň týždňovú pauzu.
Ak ide o využitie Šalvie lekárskej v kuchyni, kde ju použiť?
Na rozdiel od mnohých iných liečivých byliniek, výhodou šalvie je, že ju viete použiť aj pri varení a v rámci studenej kuchyne na dochutenie jedál a potravín. Odporúča sa to napríklad do polievok, do studených nátierok a šalátov alebo na pečené zemiaky.
Môže sa Šalvia lekárska pestovať aj v našich podmienkach?
Áno, dôležité však je, aby bola chránená pred mrazom, kvôli teplu je teda ideálny skleník alebo pestovanie vo vnútri. Dôležité je, aby bola na slnečnom mieste a mala ľahkú pôdu bohatú na dusík. Z rastliny potom zbierajte vňať alebo čisto iba listy.
Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Šalviu lekársku
Šalvia lekárska je využívaný vo veľmi veľkom rozsahu rôznych druhov doplnkov výživy, prípravkov s vonkajšou aplikáciou, kozmetických produktov, prípravkov dentálnej hygieny, čajovín alebo sa dá kúpiť aj v surovej podobe semien, listov či vňate.
K dispozícii sú hlavne tieto formy, typy a druhy prípravkov:
Šalviu nájdete v čajoch a čajovinách, tabletkách, kapsulách, pastilkách a doplnkoch výživy v podobe sirupov aj kvapiek, rovnako tak v kozmetike a dentálnych produktoch
Nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek druh, je tu viacero benefitov:
- nemusíte nikam ísť, všetky tieto prípravky si zakúpite bez receptu
- zloženie je čisto prírodné, väčšinou sú tu aj iné bylinné extrakty či vitamíny
- práve vďaka takémuto obsahu je pôsobenie zvyčajne bezproblémové
Veľkým plusom je, že vďaka širokým účinkom Šalvie máte k dispozícii doplnky výživy aj prípravky prakticky pre každú dôležitú oblasť ľudského zdravia. Či už ide o dýchacie cesty, trávenie, stav pokožky a vlasov, pôsobenie na potenie, ústnu hygienu, chudnutie alebo klimakterické ťažkosti, na výber máte viacero značiek ako aj foriem doplnkov.
Veľmi často sa v týchto produktoch a prípravkoch nachádzajú aj iné rastlinné výťažky, prípadne vitamíny B, C, D a E, rovnako tak ďalšie prírodné látky typu med, citrón alebo oregano. Vďaka tomu sú riziká vedľajších účinkov a kontraindikácií veľmi nízke.
Zakúpiť si môžete aj sušenú alebo drvenú rastlinu, napríklad vňať alebo smená, ktoré viete potom využiť na prípravu domácich čajov, odvarov či na vonkajšie použitie. Z kozmetických prípravkov sú najviac využívané dezodoranty, ústne vody, pleťové vody a zubné pasty. Výhodou je, že v každom prípade ide o voľne predajné a voľne dostupné produkty.
ŠALVIA LEKÁRSKA bylinný čaj
- Priaznivo pôsobí pri vykašliavaní
- Pri zápaloch dýchacích ciest, paradentóze alebo na prípravu obkladov
- Napomáha pri poruchách trávenia, nafukovaní a hnačke
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Šalviu lekársku
Bežné kozmetické produkty si viete zakúpiť aj v drogériách, no viaceré špecifické doplnky a zdravotnícke prípravky majú vo svojej ponuke iba lekárne. Tu spravíte najlepšie, ak využijete tie známejšie internetové značky.
Oproti klasickým kamenným lekárňam totiž ponúkajú:
- oveľa širší sortiment prípravkov a ich balení a to k dispozícii skladom
- lepšie ceny, či už za samotné produkty, alebo aj za doručenie
- viac možností platby, nielen hotovosť, ale aj bezhotovostné typy
- rýchlejší nákup za pár minút s využitím notebooku, tabletku aj mobilu
Samotná online objednávka z internetovej lekárne je veľmi podobná nákupu v bežnom eshope, čiže si len do košíka vložíte tie prípravky a produkty, ktoré potrebujete, vyberiete si platbu a doručenie a potom už len vložíte svoje osobné údaje a adresu.
Nie je však úplne jedno, kde sa rozhodnete prípravky nakúpiť. Práve vyššie spomínané známejšie online lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, ponúkajú oveľa lepšie zákaznícke služby. Získate tak napríklad rýchlejšiu dopravu do 24 hodín, možnosť osobného odberu na kamennej pobočke, možnosť platiť platobnou kartou či rôzne vernostné benefity.
- Bylinky proti prechladnutiu
- Bylinky na popáleniny
- Bylinky na menopauzu
- Bylinky na koncentráciu
- Bylinky na klimaktérium
- Bylinky na akné
- Bylinky na oslabenú imunitu
- Bylinky na zápal kože
- Bylinky na imunitu
- Bylinky na podporu imunity
- Bylinky na energiu
- Bylinky na vlasy
- Bylinky na detoxikáciu
- Bylinky na nadúvanie
- Bylinky na pečeň
- Bylinky na pleť
- Bylinky na vitalitu
- Bylinky na pamäť