Šetriaca diéta na žlčník? Ak ho máte podráždený, toto sú vhodné jedlá a nápoje

Šetriaca diéta na žlčník? Ak ho máte podráždený, toto sú vhodné jedlá a nápoje

Podráždený žlčník vplyvom stravovania, žlčníkové záchvaty a žlčníkové kamene v dôsledku preťaženia žlčníka, to sú najčastejšie problémy, ktoré sa v súvislosti so žlčníkom vyskytujú v bežnom živote. Tieto ťažkosti môžu mať akútnu, ale aj chronickú formu.

Žlčníková diéta, čiže úprava stravovania s cieľom zníženia rizík spôsobujúcich záchvaty, podráždenie či kamene žlčníka, sa zameriava práve na vhodné a na nevhodné potraviny, jedlá, nápoje a suroviny v jedálničku. Dobrou správou je, že takáto zmena životosprávy môže pomôcť na akútne aj chronické ťažkosti, hoci niekedy nemusí stačiť na 100 %.

Čo je žlčník a ako na neho vplýva diéta

Žlčník je orgánom, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti pečene a patrí do tráviacej sústavy. Najdôležitejšou úlohou žlčníka je produkcia žlče, ktorá je nevyhnutná pre štiepenie a trávenie tukov. V prípade nadmernej produkcie žlče môže prísť k zvýšenej záťaži žlčníka.

To sa prejavuje rôznymi spôsobmi, pričom najčastejším sú žlčníkové kamene. S nimi súvisia typické prejavy ako sú bolesť, zápal, podráždenie či žltačka. Aj keď medzi rizikové faktory vzniku žlčníkových kameňov a nadmernej záťaže žlčníka patria napríklad aj tehotenstvo či užívanie niektorých liekov, najväčší a najčastejší vplyv má práve jedálničke.

Isochol

  • Priame účinky na žlčník, žlčovody a trávenie
  • Pôsobenie využiteľné po porade s lekárom
  • Použitie mimo ochorenia a funkčné problémy

Gastroval plus

  • Vplyv celkovo na trávenie a tráviacu sústavu
  • Pomoc pri zažívacích ťažkostiach
  • Pôsobenie na pečeň a pečeňové bunky

Febichol

  • Fungovanie žlčníka
  • Optimálna tvorba žlče
  • Tlmenie príznakov plynatosti

Preto má žlčníková diéta naozaj významný vplyv a to na viacero oblastí:

  • konzumovaním vhodnej stravy a pravidelným pitným režimom môžete predísť nadmernému zahusťovaniu žlče a znížiť riziko tvorby kameňov
  • rovnako tak môže obmedzenie niektorých dráždivých potravín zmierniť podráždenie žlčníka a s tým súvisiace zápaly, ktoré sa prejavujú bolesťami
  • vhodný výber potravín môže naopak napomôcť aj zdravšiemu metabolizmu tukov, prípadne obmedziť ich príjem a tak obmedziť aj záťaž fungovania žlčníka
  • v neposlednom rade môže diéta na žlčník pomôcť nielen preventívne, ale napríklad aj po operácii žlčníka alebo zmierniť iné problémy, napríklad pálenie záhy

POZERAJTE NA CELKOVÚ ŽIVOTOSPRÁVU

Žlčníková diéta nie je len o výbere jedál, ale aj o životospráve a životnom štýle celkovo. Dôležité je pozerať na stav kardiovaskulárneho systému a metabolizmus živín, najväčším rizikovým faktorom je obezita. Pôsobiť preto treba aj na tieto oblasti.

Nevhodné jedlá a nápoje na žlčník

Na úvod je potrebné začať diétu s tým, že obmedzíte niektoré typy jedál, surovín, nápojov a potravín, ktoré môžu nadmerne zvyšovať produkciu žlče, spôsobovať podráždenie žlčníka alebo ktoré všeobecne obsahujú nadmerne veľa tukov.

Medzi jedlá, ktoré treba obmedziť najviac, patria:

Pečivo: Prvou kategóriou potravín, ktorej sa pri problémoch so žlčníkom musíte vzdať, je pečivo. Či už ide o kysnuté cesto, čerstvý chlieb a rožky, pečivo z lineckého a treného cesta, všetko musíte obmedziť. Platí to aj pre celozrnné pečivo.

Živočíšne pokrmy: Ak ide o jedlá živočíšneho pôvodu, medzi tie, ktoré treba čo najviac obmedziť, patria vyprážané mäso akéhokoľvek druhu, tučné mlieko, smotana, šľahačka, zrejúce a plesňové syry, smotanové jogurty a rybie konzervy.

Ovocie a zelenina: Nie každý druh ovocia a zeleniny sa hodí pri podráždenom žlčníku. Z jedálnička preto vyraďte kôstkové ovocie, napríklad maliny, egreše, ríbezle a hrušky. Vzdať sa musíte aj kapusty, papriky, cibule, cesnaku, kelu, hrachu, šošovice a fazule.

Sladkosti: Medzi potraviny a jedlá, ktoré sú pre žlčník ťažko spracovateľné a predstavujú jeho zvýšenú záťaž, patria sladkosti. Kysnuté aj nekysnuté koláče, múčniky, rôzne tyčinky a keksíky s obsahom rafinovaného cukru, to všetko treba vylúčiť.

Slané pochutiny: Veľké množstvo soli a nezdravých tukov, na ktorých je potrebné vo zvýšenej miere produkovať žlč, obsahujú aj slané pochutiny. Ak máte radi rôzne chipsy, krekry alebo slané paličky, budete sa ich bohužiaľ musieť vzdať.

Vhodné a odporúčané jedlá a nápoje na žlčník

Druhou dôležitou formou, ako pozitívne pôsobiť na žlčník a jeho stav, je zaradenie niektorých typov jedál s podpornou a ochrannou funkciou na žlčník. Tieto zároveň môžu podporiť zdravú funkciu produkcie žlče a obmedziť príjem tukov.

V rámci diéty preto do jedálnička zaraďte najmä:

Voda

Možno ste čakali, že zoznam začne potravinami, ale z hľadiska funkčnosti žlčníka je nenahraditeľnou hlavne voda. Tá pomáha na zriedenie žlče, ale podporuje aj pravidelný a zdravý metabolizmus tukov, čo znamená, že žlčník má menej práce.

Netučné mäso

Chudé mäso bez tuku pripravené na pare alebo dusením je veľmi dobrým zdrojom potrebných bielkovín a zároveň nepodráždi váš žlčník. Ideálne je kuracie mäso bez kože, prípadne menej tučné jahňacie. Siahnuť môžete aj po niektorých morských rybách.

Zavárané ovocie

Najlepšou voľbou do jedálnička je zavárané ovocie, najmä to, ktoré bežne rastie aj u nás. Ide napríklad o jahody, hrozno, jablká, melóny, ríbezle, marhule, broskyne a brusnice, v obmedzenej forme môžete aj citrusové exotické plody a banány.

Čerstvá zelenina

Dôležitou súčasťou jedálnička je samozrejme aj zelenina, hlavne taká ktorá nenadúva. Medzi najlepšie druhy patria mrkva, zeler, petržlen, mladý kaleráb, karfiol, brokolica, čínska kapusta a hlávkový šalát. Obmedzene môžete tiež cviklu a uhorky.

Obilniny

Vhodným typom potravy, ktorý žlčník nepodráždi a zároveň dodá organizmu všetky nevyhnutné a potrebné živiny, sú aj obilniny. Ovsené vločky, celozrnná ryža, pšeničná krupica, kukuričná múka alebo kukurica, to všetko môžete konzumovať.

Oleje, koreniny a bylinky

V rámci studenej aj teplej kuchyni môžete do jedál použiť iba niektoré typy olejov, konkrétne v prípade žlčníkových problémov sa odporúčajú hlavne kokosový a extra panenský olivový olej. Na dochutenie sú vhodné mäta alebo z korenín zázvor.

NIELEN TYP, ALE AJ PODÁVANIE JEDLA

Súčasťou žlčníkovej diéty by mala byť nielen úprava jedálnička ako takého, ale rovnako tak aj vhodná úprava pokrmov, jedlá by nemali byť príliš studené a ani príliš horúce. Rovnako tak by ste mali jesť radšej častejšie, ale pravidelne a v menších dávkach.

Výživové doplnky a prípravky na žlčník

Zdravie žlčníka môžete podporiť rôznymi spôsobmi, no medzi tie najpriamejšie a najlepšie patria rozhodne doplnky výživy a špecializované prípravky. Môže ísť o čaje, tabletky, čajoviny, kvapky, sirupy a rôzne iné perorálne formy.

Z hľadiska účinnosti je na výber niekoľko typov:

V sortimente možno nájsť všeobecné prípravky na problémy s trávením, ale aj špecializované produkty pôsobiace hlavne na metabolizmus a hladinu tukov

Či už siahnete po tekutej alebo tabletkovej forme, získate:

  • prípravky založené na prírodnom zložení a rastlinných látkach
  • vďaka takémuto zloženiu aj prirodzené pôsobenie
  • doplnky, ktoré je možné použiť pre deti, dospelých aj v tehotenstve

Veľkou výhodou spomínaných doplnkov je ich pestrosť. Siahnuť môžete po sirupoch s obsahom rybieho oleja, po čajoch s bylinnými výťažkami z repíka či harmančeka, po tabletkách s obsahom probiotík na trávenie alebo po kapsulách určených na podporu trávenia tukov a proti cholesterolu, napríklad s vitamínom E či omega kyselinami.

Lieky na žlčník

Na špecifické problémy so žlčníkom, produkciou žlče a žlčovými cestami sú využiteľné aj lieky, ktoré nemusia spadať nevyhnutne iba do kategórie tých, ktoré sú na predpis. Naopak, v lekárni nájdete naozaj veľký výber aj tých bez receptu.

V ich prípade je sortiment veľmi rôznorodý:

Bez problémov nájdete v ponuke tabletky využiteľné pri zápale žlčníka a jeho kolike, čajoviny na podporu tvorby žlče a aj kvapky na uvoľnenie kŕčov žlčových ciest

Tieto typy produktov majú nasledovné výhody:

  • kúpite ich bez problémov aj bez receptu alebo vyšetrenia
  • každý liek má svoje špecifické zameranie účinkov a zloženia
  • užívanie nemusí byť dlhodobé, účinky sú rýchle a veľmi intenzívne

Lieky využívajú buď rastlinné a prírodné látky, napríklad v podobe horčínov, silíc, trieslovín a flavonoidov, alebo syntetické účinné látky typu drotaveríniumchlorid, ktoré pôsobia proti kŕčom svalstva žlčovodu. Na výber máte aj kvapky určené na žlčníkové kamene alebo liečivá v podobe tabliet a kapsúl so symptomatickým vplyvom.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na žlčník

Veľkou výhodou spomínaných prípravkov, čajov, tabliet, kvapiek aj registrovaných liekov je, že ich predaj je voľný a ide o známy typ produktov, takže ich nájdete prakticky v každej lekárni. Nemusíte nikam ani chodiť osobne, nákup vybavíte aj online.

Isochol

  • Priame účinky na žlčník, žlčovody a trávenie
  • Pôsobenie využiteľné po porade s lekárom
  • Použitie mimo ochorenia a funkčné problémy

Gastroval plus

  • Vplyv celkovo na trávenie a tráviacu sústavu
  • Pomoc pri zažívacích ťažkostiach
  • Pôsobenie na pečeň a pečeňové bunky

Febichol

  • Fungovanie žlčníka
  • Optimálna tvorba žlče
  • Tlmenie príznakov plynatosti

Spomínané prípravky a liečivá totiž majú aj internetové lekárne:

  • tie majú dokonca najlepší výber, hlavne tie väčšie
  • k dispozícii máte aj zjednodušenú objednávku bez registrácie
  • ušetríte veľa času, objednávku spravíte online aj cez smartfón
  • všetko vyriešite z domu, kuriér vám zásielku donesie priamo domov

Známejšie a dostatočne overené značky online lekární ponúkajú aj nadštandardné zákaznícke služby, hlavne ak ide o možnosti platby, kde okrem dobierky máte aj veľký výber bezhotovostnej platby. Tá môže zahŕňať aj platbu platobnou kartou online.

Okrem toho, väčšie lekárne majú celý nákupný proces natoľko flexibilný, že objednávka je vecou niekoľkých kliknutí a minút. Rýchle je aj doručenie, spravidla do 24 až 48 hodín máte zásielku s liekmi či prípravkami doma. Samozrejmosťou je cenová výhodnosť, či už ide o lepšie ceny, pravidelné akcie a zľavy alebo niekde aj o dopravu zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.50

30 Hodnotení