Sezamový olej: Liečivé účinky na zdravie, využitie v kuchyni, dávkovanie a skúsenosti

Sezamový olej: Liečivé účinky na zdravie, využitie v kuchyni, dávkovanie a skúsenosti

Čoraz viac žiadaným a populárnym rastlinným olejom je aj Sezamový olej. Ide o olej lisovaný za studena, ktorý má použitie tak v kuchyni, ako aj na zdravie, či už ide o využitie na vlasy, pleť, zuby, na telo a jeho pokožku, ale aj o vnútorné užívanie v rôznej forme.

Dobrou správou je, že pre tento prípad môžete olej využiť ako náhradu za nezdravé formy iných rastlinných olejov, čo znamená, že jeho konzumácia môže byť bez problémov aj pravidelná. Ak ste zvedaví na Sezamový olej a jeho účinky na ľudské zdravie, aké by malo byť jeho skladovanie alebo na to, aká je denná dávka, práve teraz sa to dozviete.

Čo je Sezamový olej, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Ako už hovorí názov, Sezamový olej je rastlinným olejom, ktorý je vyrábaný zo sezamových semien a má orieškovú chuť. Ide o olej lisovaný za studena, ktorý má využitie v kuchyni, ale jeho liečivé účinky sú dlhodobo známe aj v rámci tradičnej a ľudovej medicíny. Podľa viacerých záznamov sa tento olej vyrábal už 500 rokov pred našim letopočtom.

To, že je olej tak populárny a využívaný, je aj dôsledkom jeho zloženia. Medzi najdôležitejšie látky obsiahnuté v ňom patria vitamíny B, CE, zdravé mastné kyseliny a tuky omega-3 a omega-6, viaceré minerály vrátane železa, vápnikahorčíka či fytosteroly.

Bio Olej sezamový lisovaný za studena 500 ml

 • podporuje imunitný systém,
 • priaznivo pôsobí na činnosť žalúdka a pečene,
 • posilňuje funkciu zraku,

 

BohemiaOlej Sezamový olej 250ml

 • silný antioxidant s antiseptickými účinkami
 • bez prídavných farbiacich a konzervačných látok
 • čistý prírodný produkt

HEALTH LINK BIO Sezamový olej 500ml

 • bohatý na vitamíny a minerály
 • významný zdroj vitamínu E
 • pomáha pri problémoch s akné, migrénach, či na ošetrenie rán

Čo sa týka nedostatku viacerých týchto látok, ten sa prejaví nasledovne:

Zhoršením stavu ciev a krvného obehu: Nedostatok viacerých mastných kyselín znamená zvýšenie cholesterolu a taktiež nekontrolovane vysoký krvný tlak.

Zníženou vitalitou a výkonnosťou: Semená obsahujú aj viaceré látky zlepšujúce psychickú vitalitu, výkonnosť, stav nervovej sústavy, pamäť alebo celkovo náladu.

Spomalením trávenia a metabolizmu: Nedostatok mnohých látok zo Sezamových semien sa prejaví aj zažívacími ťažkosťami a horším fungovaním žalúdka aj čriev.

Sezamový olej je špeciálne vhodný hlavne pre tieto skupiny užívateľov:

 • pre tehotné ženy, dojčiace ženy a ženy s problematickou menštruáciou
 • pre mužov, ktorí chcú podporiť plodnosť a zlepšiť svoj krvný obeh
 • pre deti aj dospelých, ktorých trápia časté kožné problémy a poranenia
 • pre každého, kto chce zlepšiť svoje trávenie, cholesterol a metabolizmus

HROZIA NEŽIADUCE ÚČINKY?

Kvalitný Sezamový olej v bio kvalite by nemal predstavovať žiadne vážnejšie riziká súvisiace s vedľajšími účinkami. V prípade, ak to preženiete s dávkovaním, môžu sa objaviť hnačka či zažívacie ťažkosti. Pozor si treba dať ešte na možné alergické reakcie.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Sezamového oleja

Sezamový olej možno využiť z rôznych zdrojov a to jednak s ohľadom na skupenstvo a jednak s ohľadom na to, či ho chcete použiť vnútorne alebo navonok. K dispozícii máte klasickú tekutú formu, podobu doplnkov výživy aj formu kozmetiky.

Toto sú jednotlivé typy a druhy a ich stručné predstavenie:

Tekutý olej: Najtypickejšou a najviac rozšírenou formou využitia Sezamového oleja je jeho tekutá podoba roztoku žltkastej farby a priehľadnej konzistencie. Takýto olej môžete použiť v kuchyni, na priamu konzumáciu a aj na kožu, nechty a vlasy.

Tabletky a kapsuly: Čo sa týka hotových prípravkov obsahujúcich olej, tu ide o tabletky a kapsuly z kategórie doplnkov výživy. V nich sa nachádzajú aj iné látky, napríklad vitamíny, minerály či koenzým Q10 a pôsobia na konkrétne oblasti.

Vonkajšie a kozmetické produkty: Treťou skupinou sú prípravky v podobe telových a pleťových krémov, emulzií, gélov, mastí, olejov, masiek či balzamov, ktoré sú napríklad na podporu zdravia vlasov a kože alebo na niektoré kožné problémy.

Aby ste mohli využiť účinky oleja čo najlepšie, dodržiavajte dávkovanie:

 • na perorálne užívanie sa olej používa štandardne 2 až 3 krát denne po lyžičke
 • ak vám postačí jeho preventívne pôsobenie, užívajte len 1 lyžičku denne
 • v prípade tabliet, kapsúl aj kozmetiky sa riaďte inštrukciami od výrobcu
 • olej skladujte na suchom mieste mimo priame slnko aj mimo mráz

Účinky a na čo Sezamový olej pomáha

Či už siahnete po forme oleja, doplnkoch výživy alebo po kozmetických prípravkov, Sezamový olej má naozaj veľmi pestré a najmä pozitívne pôsobenie. To zahŕňa tak vplyvy na srdce, trávenie či nervový systém, ako aj účinky na kožu, vlasy a nechty.

Tu sú najlepšie účinky a vplyvy, ktoré ponúka:

Kardiovaskulárny systém

Z hľadiska vnútorného pôsobenia je olej najlepší na srdce, cievy a krvný obeh. Pomáha na prevenciu viacerým ochoreniam srdca a ciev, znižuje vysoký krvný tlak, cholesterol a hladinu cukru v krvi, pôsobí preventívne proti anémii a podporuje červené krvinky.

Koža, vlasy a nechty

Sezamový olej má pozitívne účinky aj na pokožku, či už ide pôsobenie na suchú kožu a pleť, lepšie hojenie rán, zápaly na kožu alebo na konkrétne problémy typu popáleniny, ekzém, lupienka, psoriáza a vyrážky. Pomáha aj na posilnenie vlasov a nechtov.

Trávenie, metabolizmus a vylučovanie

Ďalšou oblasťou, kde má olej vplyv, je podpora trávenia, pôsobenie na črevá a ich peristaltiku, zlepšenie zdravia pečene, obličiek aj žlčníka a pomoc na detoxikáciu. Má aj močopudné účinky a pomáha na zápchu, hnačku, nadúvanie a plynatosť.

Vitalita a antioxidačná ochrana

Látky obsiahnuté v Sezamovom oleji pomáhajú zmierniť vplyv voľných radikálov a pôsobia proti oxidačnému stresu. Okrem toho podporujú zvýšenie vitality, fungovanie nervového systému, pamäť, pocit energie a znižujú nespavosť, únavu a depresie.

Kĺby, kosti a svaly

Ak ide o vplyv na pohybový aparát, Sezamový olej pomáha na svaly, kosti aj kĺby. Môžete ho použiť na posilnenie svalstva a svalové kŕče, na rednutie kostí, osteoporózu a ich posilnenie, na lepšie hojenie zlomenín, na reumu a aj na artritídu.

Účinky v ostatných oblastiach

Medzi ďalšie vplyvy Sezamového oleja patria podpora imunity a obranyschopnosti, vplyv na bolestivú, silnú a nepravidelnú menštruáciu, vplyv na migrénu, pôsobenie na mužskú plodnosť, pomoc na suchý kašeľ, podpora zraku a pomoc pri menopauze.

ŠIROKÉ POUŽITIE V KUCHYNI

Čo sa týka využitia Sezamového oleju v kuchyni, môžete ho pridať do dusených jedál aj v rámci studenej kuchyne. Hodí sa k zelenine, rybám, šalátom, studeným omáčkam, obilným kašiam a aj na varenie, nakoľko znáša bez problémov aj vyššie teploty.

Najdôležitejšie otázky súvisiace so Sezamovým olejom

Sezamový olej má pre svoje pomerne široké a hlavne univerzálne využitie viacero možností pôsobenia, ale sú s ním spojené aj niektoré praktické situácie a otázniky. Práve o tieto témy sa ľudia často zaujímajú na internetových fórach a v diskusiách, nakoľko chcú vedieť napríklad o možných rizikách či výhodách tohto oleja.

Toto sú tie otázky, dotazy a témy, ktoré sú najdôležitejšie:

Pomáha Sezamový olej aj na chudnutie u ľudí s nadváhou?

Áno, v takýchto situáciách vám môže Sezamový olej pomôcť a je možné ho užívať, no netreba si ho zamieňať s nejakým zázračným prostriedkom na chudnutie. Vie vám ale pomôcť na zlepšenie metabolizmu, prečistenie tela a na črevnú peristaltiku.

Môžu olej užívať aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia?

Môžu, samozrejme však len v prípade, ak to výrobca konkrétneho doplnku výživy alebo iného prípravku priamo nezakazuje v príbalovej informácii. Štandardný olej sa však počas tehotenstva a dojčenia odporúča, hlavne kvôli obsahu vitamínov B a železa.

Je Sezamový olej vhodný aj pre ľudí s niektorými alergiami?

Záleží od toho, o aké alergie ide. Ak sa jedná priamo o alergiu na sezam, ktorá obvykle súvisí aj s alergiami na iné semená, tak pre ne olej vhodný nie je. Používať ho ale bez problémov môžu diabetici, celiatici a taktiež ľudia s laktózovou intoleranciou.

Sú nejaké prekážky, kedy nie je možné tento olej použiť?

Áno, ale nie je ich príliš veľa a nejedná sa o žiadne závažnejšie kontraindikácie. Vo všeobecnosti by si mali na olej a jeho konzumáciu dávať zvýšený pozor ľudia s nízkym krvným tlakom, užívajúci imunosupresíva a ľudia s alergiami na sezam.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Sezamový olej

Sezamový olej má najčastejšie klasickú tekutú podobu, nie je to nevyhnutnou podmienkou. Extrakt z neho alebo zo semien sa využíva totiž aj v niektorých doplnkoch výživy alebo produktoch kozmetického typu, ktoré sú určené na vonkajšie použitie.

Výber týchto produktov a prípravkov zahŕňa viaceré typy a formy:

Sortiment obsahuje tekuté formy olejov rôzneho objemu, tabletky a kapsuly na perorálne užívanie a rôzne telové a pleťové mlieka, krémy, oleje, mydlá alebo masky

Všetky spomínané prípravky a produkty ponúkajú pre užívateľov:

 • jednoduchú kúpu, nakoľko nie je potrebné mať od lekára recept
 • prirodzené pôsobenie, keďže látky obsiahnuté v oleji sú prírodného typu
 • možnosť použitia na akútne problémy, ale aj dlhodobo a preventívne

V prípade tekutej formy olejov je optimálne, ak sa rozhodnete siahnuť po značkách a produktoch obsahujúcich Sezamový olej v bio kvalite, čo zaručuje pôvod všetkých látok aj ich správne spracovanie. Takýto olej viete používať v kuchyni, na perorálne dávkovanie samostatne, ale napríklad aj na pokožku, vlasy či nechty a na hojenie rán.

Siahnuť môžete aj po niektorých výživových doplnkoch v podobe perorálnych tabliet a kapsúl, ktoré majú širšie zloženie a obsahujú aj iné látky, podľa konkrétneho zamerania. Najčastejšie ide o prípravky pôsobiace na imunitu, nervový systém či trávenie.

Vhodnou voľbou sú aj rôzne kozmetické prípravky a produkty a to tak pre dospelých, ako aj pre deti, ktoré majú v zložení okrem iného aj extrakt zo Sezamového oleja. Môže ísť napríklad o rôzne šampóny a telové mydlá, denné alebo nočné pleťové krémy, vyživujúce a regeneračné krémy na pokožku či oleje na vyrážky, psoriázu a kožné zápaly.

Bio Olej sezamový lisovaný za studena 500 ml

 • podporuje imunitný systém,
 • priaznivo pôsobí na činnosť žalúdka a pečene,
 • posilňuje funkciu zraku,

 

BohemiaOlej Sezamový olej 250ml

 • silný antioxidant s antiseptickými účinkami
 • bez prídavných farbiacich a konzervačných látok
 • čistý prírodný produkt

HEALTH LINK BIO Sezamový olej 500ml

 • bohatý na vitamíny a minerály
 • významný zdroj vitamínu E
 • pomáha pri problémoch s akné, migrénach, či na ošetrenie rán

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Sezamový olej

Spomínané produkty viete nakúpiť vo viacerých eshopoch so zameraní na bio produkty či bio kozmetiku, no okrem nich existuje aj cesta nákupu v lekárňach. Nakoľko ide o voľne predajné prípravky, ktoré sú bez receptu, nie ste odkázaní iba na tie kamenné.

Využiť totiž môžete aj populárnejšiu alternatívu a to online lekárne:

 • tie ponúkajú lepší výber rôznych značiek a balení a to všetko skladom
 • máte k dispozícii možnosť nákupu cez počítať, tablet aj smartfón
 • nie ste odkázaní iba na platbu v hotovosti, platiť sa dá aj cez internet
 • môžete si vybrať nielen doručenie kuriérom domov, ale aj osobné prevzatie

Spomínaná výhoda osobného prevzatia súvisí hlavne s tými väčšími lekárňami, ktoré majú aj kamenné pobočky. Inak platí, že nákup prebieha podobne, ako v eshope, kde do online košíka vložíte to, čo chcete a potom počkáte na doručenie zásielky kuriérom domov.

Známejšie a lepšie lekárne, vám umožnia platiť nielen na dobierku, ale aj cez internet, napríklad aj s využitím platobnej karty. Majú tiež širší výber kuriérnych služieb, čo znamená aj rýchlejšie doručenie do 24 až 48 hodín. Rovnako tak ponúkajú viaceré finančné benefity od rôznych zľavových kódov až po doručenie zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie