Skorocel: Aké má použitie, jeho liečivé aj vedľajšie účinky, užívanie a skúsenosti s ním

Skorocel: Aké má použitie, jeho liečivé aj vedľajšie účinky, užívanie a skúsenosti s ním

Medzi jednu z najznámejších a najviac využívaných liečivých bylín patrí Skorocel, celým menom Skorocel kopijovitý. Na prvý pohľad nenápadná rastlina má výrazné protizápalové, antibakteriálne a sťahujúce účinky a jej použitie je navonok aj vo vnútri.

Ide hlavne o použitie na rany, vyrážky, otvorené rany, ale aj na kašeľ a pri problémoch tráviaceho či vylučovacieho charakteru. Za týmto účinkom viete využiť rôzne formy a typy prostriedkov a produktov, napríklad čaj, masť, sirup, tinktúru či tabletky. Ak vás zaujíma, aké je užívanie, či má bylinka význam aj pre deti a kde kúpiť produkty z nej, čítajte ďalej.

Čo je Skorocel, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Skorocel patrí medzi liečivé bylinky, ktoré kvitnú v podobe buriny voľne na lúkach a poliach a hoci jej pôvodný výskyt je na ázijskom kontinente, dnes je už udomácnená aj u nás. Prvé zmienky o liečivých účinkoch rastliny pochádzajú zo staroveku, pričom najviac sa zbierajú listy a semená Skorocelu. Pestovanie je možné aj doma v okrasnej záhrade.

Pokiaľ ide o pozitívne vplyvy bylinky, za tie môžu obsahové látky, najmä glykozidy, horčíny, flavonoidy, rôzne enzýmy, saponíny, triesloviny, silice, pektíny, ale aj vitamíny, hlavne známy vitamín C, minerály vápnik a draslík či kyseliny, napríklad kyselina kremičitá.

Sinupret Akut

 • Liečba zápalu prínosových dutín a súvisiacich príznakov

Strepsils PLUS SPRAY

 • Pôsobenie v ústnej dutine
 • Vplyv v hrdle a v krku
 • Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov

Septofort

 • Na zápaly a infekcie
 • Na bolesť a škriabanie
 • Na dezinfekciu a po zákrokoch

Garganta

 • Analgetická aktivita
 • Protizápalová aktivita
 • Anestetický účinok

Septolete extra

 • Na liečbu podráždeného hrdla, úst a ďasien
 • Na liečbu zápalu ďasien, hltana a hrtana

Vibrocil

 • Úľava pri nádche
 • Úľava pri alergii
 • Adjuvant pri otitis media

Vážnejší a dlhodobejší nedostatok viacerých týchto látok znamená:

Časté respiračné problémy: Typickým problémom je častejší výskyt ochorení dýchacích ciest, najmä ak ide o prechladnutie, zachrípnutie a kašeľ.

Horšie hojenie rán na koži: Ak trpíte dlhšie trvajúcim hojením rôznych poranení, ekzémov či popálenín na koži, aj to je dôsledok nedostatku týchto látok.

Zhoršenie stavu tráviacej sústavy: Nedostatok látok obsiahnutých aj v Skoroceli má za následok pálenie záhy, zápchu či vyššie riziko žalúdočných vredov.

Pokiaľ ide o použitie, Skorocel sa odporúča najmä týmto skupinám:

 • všetkým ľuďom s častými zápalmi a problémami na pokožke
 • každému, kto má aktuálne respiračnú infekciu alebo trpí dlhodobým kašľom
 • mužom aj ženám pri tráviacich, pečeňových a žlčníkových ťažkostiach
 • špeciálne ženám v prípade, ak trpia opakovanými zápalmi močových ciest

NEŽIADUCE A VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Z hľadiska rizík v podobe možných vedľajších alebo nežiaducich účinkov sa nemusíte v prípade Skorocelu obávať žiadnych vážnejších negatív. Nepreháňajte to však s jeho užívaním, pri prekročení odporúčanej dávky má rastlina laxatívne vplyvy.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Skorocelu

Skorocel patrí medzi tie liečivé bylinky, ktorých využitie môže mať veľké množstvo podôb. Niektoré sa hodia iba vnútorne, hlavne ak ide o rôzne tabletky a perorálne doplnky výživy, iné sú využiteľné aj navonok, napríklad ak si doma spravíte tinktúru či nálev.

Tu je prehľad a zopár informácií o najčastejších podobách:

Semená a listy: Rastlinu si viete kúpiť v surovej forme a to ako drvené alebo aj sušené semená a listy a to s vysokou kvalitou, pôvodom a čistotou až do 98 %.

Domáce recepty: Ak ide o  čajoviny, tie si viete pripraviť zo surovej rastliny, ale aj kúpiť ako hotové produkty, doma si môžete spraviť aj tinktúry, odvary a nálevy.

Doplnky výživy: Či už budete chcieť podporiť imunitu, dýchaciu sústavu, trávenie alebo iné oblasti zdravia, k dispozícii máte rôzne tabletky, kvapky, kapsuly aj roztoky.

Vonkajšie prípravky: Poslednou kategóriou produktov s využitím Skorocelu sú rôzne krémy, gély, balzamy a iné prípravky určené na priame pôsobenie.

Čo sa týka dávkovania a používania týchto foriem, držte sa týchto zásad:

 • na čaj postačí 1 lyžička sušenej rastliny, piť sa môže 3 krát za deň
 • podobne si pripravíte aj odvar, ktorý je možné použiť tiež navonok
 • z čerstvých listov si po ich rozmixovaní pripravíte šťavu na každé použitie
 • ak ide o vonkajšie používanie odvarov a tinktúr, to je možné 4 krát denne

Účinky a na čo Skorocel pomáha

Využitie Skorocelu je možné teda navonok aj vo vnútri, veľa závisí aj od konkrétnej formy. Čo sa týka hotových doplnkov výživy či produktov v podobe krémov, gélov a podobne, tu je použitie obvykle špecifikované výrobcom a tomu je prispôsobené aj zloženie.

Samotná rastlina má vplyvy a účinky v týchto oblastiach:

Dýchacia sústava a jej ochorenia

V podobe vnútorného využitia dominuje použitie Skorocelu na dýchaciu sústavu a rôzne ťažkosti s ňou spojené. Ide o zápaly horných dýchacích ciest, suchý aj dráždivý kašeľ, odkašliavanie hlienov, astmu, zachrípnutie aj podporu v prípade tuberkulózy.

Vonkajšie poranenia a pokožka

Druhou výraznou oblasťou použitia Skorocelu je jeho pôsobenie navonok. V rôznych tekutých formách je využiteľný na lepšie hojenie rán, na ich prečistenie, používa sa na hnisajúce rany, opuchy, popáleniny, ekzémy, vyrážky, krvácanie a zápal slizníc.

Tráviaci systém a trávenie

Čo sa týka trávenia a zažívania, rastlinu a prípravky s jej obsahom viete využiť na celkové uľahčenie trávenia, ale aj ako preháňadlo pri zápche, prostriedok proti páleniu záhy a pomoc pri žalúdočných vredoch. Pomáha tiež na pečeň, žlčník a správnu peristaltiku čriev.

Krvný obeh a kardiovaskulárny systém

Čo sa týka kardiovaskulárnej sústavy, Skorocel sa využíva na podporu krvného obehu a napríklad aj pri ťažkostiach s hemoroidmi. Prospieva tiež ľuďom, ktorí majú problém s tvorbou červených krviniek, vo forme obkladu pomáha aj na trombózu.

Vylučovacia sústava a močenie

Pokiaľ ide o vylučovaciu sústavu, tu má rastlina antibakteriálne a protizápalové účinky na močový systém a močové cesty. Pomáha pri zápaloch močových ciest, podporuje fungovanie a zdravie obličiek a znižuje aj množstvo bielkovín vylučovaných v moči.

Pohlavná sústava a reprodukčné zdravie

Poslednou výraznou oblasťou je pôsobenie na pohlavnú sústavu a reprodukčné zdravie. Mužom aj ženám pomáha Skorocel v oblasti potencie a to špeciálne podporou prekrvenia pohlavnej sústavy. Môžete ho použiť aj ako podporu pri zápale a infekciách pošvy.

ĎALŠIE POZITÍVNE VPLYVY

Individuálne môže Skorocel u niektorých ľudí pomáhať aj niektorými čiastkovými účinkami. Ide napríklad o zmiernenie bolesti zubov pri lokálnom pôsobení, pri pridaní do jedla podporuje jeho trávenie, zmierňuje kožné reakcie po uštipnutí a bolesti hlavy.

Najdôležitejšie otázky súvisiace so Skorocelom

Chcete vedieť, či je možné pestovanie Skorocelu aj u vás doma? Alebo to, či je využiteľný aj pre tehotné alebo dojčiace ženy? Zaujímajú vás prípadne kontraindikácie? Nielen na tieto témy sa množstvo ľudí pýta na internetových fórach a v diskusiách. Pokiaľ by ste chceli vedieť odpovede aj na spomínané otázky, stačí si ich pozrieť.

Tu prinášame prehľad najčastejších dotazov:

Je možné užívanie bylinky aj v tehotenstve a počas dojčenia?

Pokiaľ ide o tehotenstvo, Skorocel patrí medzi tie rastliny, ktoré sú z pohľadu užívania v tomto ohľade bezpečné a to tak pri použití vo vnútri, ako aj navonok. Ak ide o dojčenie, tu môže rastlina pomáhať na tvorbu materského mlieka, takže sa odporúča.

Sú nejaké kontraindikácie a prekážky užívania Skorocelu?

Väčšina zdrojov neudáva žiadne takéto riziká, no platí, že sa držte príbalových informácií a inštrukcií výrobcu každého konkrétneho prípravku a doplnku. Pre sťahujúce účinky nekombinujte radšej bylinku s liečivami na zvýšenie zrážanlivosti krvi.

Je možné pestovanie Skorocelu aj v našich podmienkach?

Áno, ideálne vonku v záhrade, v krajnom prípade je to možné aj v dostatočne veľkom kvetináči na balkóne. Všeobecne platí, že rastlina nie je náročná, stačí jej dostatok slnečného žiarenia a vlahy, ideálna je humózna pôda. Zbierať môžete listy a semená.

Je možné použitie rastliny aj na priamu konzumáciu a v kuchyni?

Semená skorocelu môžete bez väčších problémov konzumovať aj priamo, môžu sa tiež pridávať spolu s listami na dochutenie niektorých druhov jedál, napríklad ak ide zeleninové šaláty, polievky či omáčky. Môžete si tiež pripraviť Skorocelové víno.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Skorocel

Pokiaľ ide o použitie výťažkov či extraktov z  rastliny v rámci doplnkov výživy a rôznych produktov, sortiment prípravkov je naozaj veľmi bohatý. K dispozícii sú tak prípravky, ktoré sa využívajú vnútorne, ako aj tie, ktoré sa používajú navonok.

Čo sa týka sortimentu týchto produktov, ten zahŕňa viacero foriem:

Najčastejšie ide o doplnky výživy v podobe tabliet, kapsúl, sirupov a roztokov, potom o čaje a čajoviny, kúpiť sa dá aj drvený Skorocel a tiež gély, krémy a kozmetika

Pre užívateľa majú všetky spomínané typy prípravkov tieto výhody:

 • zakúpite si ich bez receptu a viaceré aj z domu cez internet
 • zloženie je prírodné, viacero prípravkov obsahuje kombináciu bylín
 • použitie mnohých produktov je nielen pre dospelých, ale aj pre deti

Skorocel sa v podobe extraktov a výťažkov najviac používa v perorálnych doplnkoch výživy. Ide napríklad o pastilky na hrdlo a dýchacie cesty s obsahom aj iných bylinných zložiek, sirupy na podporu imunity doplnené o vitamín C, rôzne kvapky a roztoky aj s Echinaceou či kapsuly a tabletky na podporu trávenia obsahujúce aj rôzne typy vlákniny.

Pokiaľ ide o čaje, tu býva Skorocel buď jedinou aktívnou zložkou, alternatívne potom v kombinácii aj s inými bylinkami podľa typu čaju. Spolu s feniklom a jastrabinou pomáhajú napríklad na činnosť mliečnej žľazy, pre deti sú určené upokojujúce čaje.

Zakúpiť si viete aj drvené alebo sušené semená či listy Skorocelu, z ktorých si môžete potom doma pripraviť čaj, odvar, tinktúru, sirup, kvapky alebo olej. V rámci vonkajších prípravkov môžete siahnuť po balzamoch, krémoch, géloch, telových mliekach, sprchových géloch a iných produktoch z kategórie kozmetických a zdravotníckych prípravkov.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Skorocel

Pokiaľ ide o výživové doplnky a prípravky spomínané vyššie, práve vďaka tomu, že sa jedná o voľne predajné a voľne dostupné produkty, nie je ich kúpa podmienená receptom. Viaceré z nich nájdete aj v eshopoch s kozmetikou či vitamínovými prípravkami.

BioGaia ProDentis

 • Prevencia v ústnej dutine
 • Obnova ústnej mikroflóry
 • Afty a zápaly

Stopangin

 • Zápaly hltanu a tonzilektómia
 • Na zuby, ďasná a jazyk
 • Na zápach z úst

Neo-angin

 • Proti bolesti hrdla
 • Na zmiernenie opuchu
 • Liečba zápalu

Orofar

 • Bolesti hrdla z prechladnutia
 • Zápaly hrdla a hrtanu
 • Na afty a zapálené ložiská ústnej dutiny

Tantum Verde Spray

 • Tlmenie lokálnych bolestí v hrdle a ústnej dutine
 • Protizápalové pôsobenie v ústach a hrdle
 • Dezinfekčné pôsobenie a podporné účinky

Dorithricin

 • Pôsobenie proti baktériám
 • Pôsobenie proti bolesti
 • Pôsobenie proti zápalom

Najlepšia je však kúpa v lekárni, hlavne ak ide o internetové lekárne:

 • v nich nájdete oveľa bohatší sortiment značiek a typov a to skladom
 • nemusíte sa trápiť s hotovosťou, platiť sa dá vopred a cez internet
 • nemusíte ani nikam ísť, objednávku spravíte jednoducho aj cez mobil
 • na jednom mieste a z pohodlia domova si všetky prípravky porovnáte

Čo sa týka online nákupu v lekárni, ten sa príliš neodlišuje od bežnej objednávky v eshope. Za pár minút a kliknutí si viete vložiť všetky potrebné prípravky do internetového košíka, vyplniť podmienky platby a parametre dodania a potom už len objednávku odoslať.

Hlavne vo väčších a známejších online lekárňach máte k dispozícii nielen široký sortiment a iné výhody spomínané vyššie, ale hlavne istotu kvalitného zákazníckeho servisu. To zahŕňa napríklad rýchlejšie doručenie, viac možností online platby, jednoduchší nákup bez registrácie či viac vernostných zliav alebo akcií.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.79

14 Hodnotení