Skúsenosti, čo je dobré a čo pomáha na bradavice, ako ich odstrániť a ako sa ich zbaviť

Skúsenosti, čo je dobré a čo pomáha na bradavice na rukách, tvári, nohe alebo chodidle

Keď sa povie bradavica, veľa z nás si predstaví rozprávku a v nej škaredú bosorku pokrytú bradavicami. Bradavice naozaj nie sú oku lahodiace, okrem toho ale aj prekážajú, sú nepohodlné a bolia.

Bradavice vedia potrápiť nielen dospelých, ale aj deti či starých ľudí. Niektoré sú malé a zmiznú samé od seba, iné sú veľké a rady sa opakovane vracajú aj napriek snahe o ich odstránenie. Čo pomáha na bradavice, čo je dobré na bradavice, aby sa nevrátili a na iné otázky si odpovieme v nasledovných riadkoch.

Čo sú bradavice, ako vznikajú a aké majú príznaky

Odborne povedané sú bradavice nezhubné infekčné epiteliómy z proliferácie kožných buniek a slizníc, ktorú spôsobuje papilomavírusová infekcia. Najčastejšie sa vyskytujú na nohách a rukách, či krku, ale môžu pokrývať celé telo, aj genitálie a tvár.

Bradavice sú dosť odlišné. Líšia sa nielen cieľovou skupinou, ale aj veľkosťou, tvarom, farbou a polohou. Môžu sa objaviť jednotlivo alebo aj v zhlukoch, niektoré svrbia, niektoré bolia, o iných ani nemusíme vedieť.

WARTNER Bradavičník

 • Zmrazením odstraňuje bradavice a kurie oká
 • Jednoduchá aplikácia

URGO Bradavice

 • Na zmrazenie bradavíc na rukách a nohách

Duofilm

 • Odstránenie bradavíc

Jednotlivé typy bradavíc:

 • pravé bradavice – popolavé, tvrdšie vyvýšené pupence sú najfrekventovanejším typom a bývajú časté u detí a dospievajúcich, prenášajú sa škriabaním a zvyčajne miznú samé
 • ploché bradavice – sú svetloružové hladké pupence, ktoré najčastejšie bývajú u detí na krku, hlave, zápästiach či členkoch, prenášajú sa škriabaním
 • genitálne bradavice – vyskytujú sa na vlhkom povrchu pohlavných slizníc, kam sa dostávajú pohlavným stykom, je to najčastejšie pohlavné ochorenie na Slovensku
 • nitkovité bradavice – majú úzky predĺžený tvar a sú nad úrovňou kože na miestach s tenkou pokožkou, teda v okolí očí, pier a na krku
 • plantárne bradavice – na chodidlách v mieste najväčšieho tlaku vznikajú malé výrastky, ktoré bolia a prekážajú pri chôdzi, sú odolné voči liečbe a často sa vracajú

STARECKÉ BRADAVICE

Starecké bradavice sa tvoria vekom vplyvom zvýšeného potenia a dráždenia kože na krku, na slabinách, pod pazuchami a pod prsiami. Drobné kožné výrastky môžu byť však po celom tele, dokonca aj na tvári. Na starecké bradavice pomáha najlepšie chirurgické odstránenie.

Príčiny a kedy vznikajú bradavice

Bradavice sa prenášajú dotykom, vznikajú teda ak vírus prenikne do podkožia napríklad po poranení, v mieste ekzému alebo častého potenia, rozmočenou a inak oslabenou pokožkou. Môžete si ich odniesť z kúpaliska, sprchy, sauny, ale aj zo šatne, pričom inkubačná doba je individuálna.

Tu sú najčastejšie príčiny vzniku bradavíc:

Sauny, kúpaliská, sprchy: Toto je najčastejší spôsob nákazy ľudským papillomavírusom označovaným ako HPV. Ak sa na verejných priestoroch pohybujete vyzutí, môžete čakať, kedy u vás nákaza prepukne. Takto sa ľahko nakazia nielen deti, ľudia so slabou imunitou či seniori, ale aj zdraví dospelí.

Pohlavný styk: Časté striedanie partnerov u mladých mužov a žien môže spôsobiť nakazenie genitálnymi bradavicami. Tie majú vysokú infekčnosť a spravidla sú nevyliečiteľné, viete potlačiť len ich vonkajšie prejavy. Zvykne teda platiť, že keď sa už raz nakazíte, vírus ostane v organizme nastálo. Tento druh možno preniesť aj pri pôrode z matky na dieťa.

Verejné priestory: Keďže vírus sa prenáša priamym dotykom, je možné, že sa nakazíte hocikde a od hocikoho, dokonca aj od člena rodiny, ktorý nemá žiadne viditeľné prejavy bradavíc. Dieťa si môže doniesť vírus aj zo škôlky či školy, takisto ako sa vy môžete nakaziť hocikde, dokonca aj v práci.

Riešenie bradavíc doma

Ak vás zaujíma, čo zaberá na malé bradavice, ktoré sú na tvári, na rukách, na nohe či na chodidle, čítajte ďalej. Bradavíc sa môžete skúsiť zbaviť aj doma a až keď nebudú tieto riešenia u vás fungovať, zájdite k lekárovi.

Tu je 5 rád a tipov, čo je najlepšie na bradavice:

Obuv

Keďže bradavice sa prenášajú tak, ako sa prenášajú, základom je na verejných miestach ako sauny, kúpaliská, sprchy či šatne nosiť vlastnú gumenú obuv. Obuv po návšteve takéhoto verejného miesta vždy vydezinfikujte a veľmi dôkladne si umyte chodidlá. Okrem toho noste v lete otvorenú a vzdušnú obuv, aby sa k vírusu nepridali aj plesne.

Imunitný systém

Imunitný systém vplýva aj na výskyt bradavíc. Ak nefunguje správne a je oslabený, vírus chytíte oveľa ľahšie a aj jeho príznaky môžu byť intenzívnejšie. Doprajte organizmu preto dostatok vitamínov a minerálov, pridajte echinaceu, rakytník, imunoglukán. Odporúča sa posilniť organizmus aj otužovaním.

Cesnak

Staré matere si na bradavice nevedeli vynachváliť aplikáciu propolisu či cesnaku. Plátok cesnaku sa pokvapká octom, priloží sa na bradavicu a miesto sa prelepí. Síce to nevonia, ale za to u mnohých funguje. Dávajte si však pozor, aby ste všetko nanášali len priamo na bradavicu, inak môže dôjsť k podráždeniu či popáleniu zdravej pokožky okolo.

Lastovičník

Lastovičník je na našom území pomerne rozšírená väčšia trvalá rastlina z čeľade makovité. Obsahuje žlto- oranžovú mliečnu tekutinu, ktorou sa práve bradavice potierajú. Lastovičník  sa ako liečivo používa už od staroveku. Okrem tejto rastliny má veľa ľudí dobré skúsenosti aj s lapisom či olejom z čajovníka austrálskeho.

Čo nie

Nechoďte na verejné priestranstvá ako kúpaliská, šatne, sauny, ak máte nejaké poranenie, pretože to je vstupnou bránou pre vírus. Ak poranenie máte a ísť chcete, prelepte si ho vodeodolnou náplasťou. Nechoďte bosí, nepožičiavajte si uterák. Rovnako pozor aj na obhrýzanie nechtov a na manipuláciu so zádermi okolo nechtov.

VYŠETRENIE U LEKÁRA

Ak sa vám nepodarí zbaviť bradavíc svojpomocne doma, ak ich počet rýchlo rastie a začínajú sa vyskytovať aj na iných miestach, ak sú podráždené či krvácajú, vyhľadajte lekára, ktorý vám navrhne vhodnú liečbu.

Výživové doplnky na bradavice

Dobrou správou je, že ak ste si na sebe všimli zatiaľ len 1 malú bradavicu, ktorá nerastie podozrivo rýchlo, zatiaľ sa nerozširuje, môžete spolu s osvedčenými typmi spomenutými vyššie aplikovať na bradavicu aj výživový doplnok.

Tieto výživové doplnky pritom pôsobia veľmi jednoducho:

V ich obsahu sa nachádzajú výťažky z prírody, ako bylinky alebo propolis, koloidné striebro, ale tiež obsahujú aj vitamíny a minerály

Pre tieto výživové doplnky sú typické nasledovné vlastnosti:

 • viete si ich kúpiť voľne, keďže nejde o lieky na predpis, nepotrebujete pred tým ani navštíviť lekára
 • používanie je často bezproblémové, hlavne z pohľadu vedľajších účinkov alebo kontraindikácií s inými prípravkami
 • väčšinu z týchto prípravkov môžete užívať dlhodobo, napríklad aj niekoľko týždňov a už pri prvom príznaku bradavice

Ponúkajú sa vám krémy, spreje, tinktúry či iné formy doplnkov. Zväčša obsahujú prírodné látky, ktoré nájdete samostatne alebo v kombinácii s inými účinnými látkami. Nájdete koloidné striebro, výťažok z lastovičníku či čajovníkový olej. Všetky si viete zakúpiť pohodlne z domu v internetovej lekárni, kde nájdete pestrú ponuku produktov.

Liečivá na bradavice

Ak sa chcete zbaviť bradavice rýchlo a dôkladne alebo ak babským radám neveríte, či vo vašom prípade na odstránenie bradavice nezabrali, pohľadajte si v online lekárni účinnejšie prípravky. Väčšinou ide o liečivá, ktoré majú širšie a koncentrovanejšie zloženie.

Tieto lieky sú založené na nasledovnom mechanizme fungovania:

Okrem byliniek, vitamínov a minerálov obsahujú aj látky, ktoré imitujú technológie zmrazovania, ktoré využívajú lekári

Liečivá, čo zaberajú na bradavice sú typické:

 • ak si kúpite produkt na domáce vypálenie či zmrazovanie, rátajte s liečbou ako pri zákroku u lekára
 • tieto typy liečiv sú nielen účinnejšie, ale aj agresívnejšie voči pokožke, takže si dávajte pozor pri ich aplikácii
 • na výber máte viacero veľkostí balenia, dokonca aj viacero foriem, ale používanie je kvôli silnejšiemu zloženiu časovo obmedzené

Nájdete ich vo forme sprejov, krémov ale napríklad aj plynu. Pri týchto liečivách teda zvýšte opatrnosť- aplikujte ich len priamo na bradavice, neprekračujte odporúčanú dĺžku používania ani počet dávok či aplikácií. Ak sa vyskytne nežiaduca alergická alebo precitlivená reakcia, vyhľadajte lekára.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a liečivá na bradavice

Kým výživové doplnky viete kúpiť aj v špecializovaných obchodoch alebo v drogérii, ak chcete na bradavice použiť silnejšie liečivá, je kúpa možná len v lekárni. Najviac sa oplatí nákup v internetovej lekárni a to pre oba druhy prípravkov.

WARTNER Bradavičník

 • Zmrazením odstraňuje bradavice a kurie oká
 • Jednoduchá aplikácia

URGO Bradavice

 • Na zmrazenie bradavíc na rukách a nohách

Duofilm

 • Odstránenie bradavíc

Online nákup má mnoho pozitív:

 • nemusíte nikam chodiť, všetko vybavíte z domu cez počítač alebo smartfón
 • ušetríte na cene, ktorá býva nižšia ako v kamenných lekárňach
 • ak si kúpite väčšie balenia, dopravu máte často zadarmo
 • platiť nemusíte len v hotovosti, lekárne už ponúkajú platbu kartou online

Keď si už volíte konkrétnu lekáreň, zohľadňujte nielen cenu, ale celú šírku sortimentu liekov a výživových doplnkov, ich dostupnosť skladom a prečítajte si aj užívateľské skúsenosti. Využívajte služby známejších online lekární.

Známe lekárne ponúkajú nielen najlepší pomer dobrej ceny, šírky ponuky, zákazníckych služieb, dostupnosti, ale aj bezpečnosti. Vyberajte si také, ktoré sú overené, vami vybraný produkt majú skladom a najmä ponúkajú expresnú dopravu do 24 až 48 hodín.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.44

39 Hodnotení

Prosím o pomoc pre vírus lekárka nepracuje mám geniálne bradavice liečim dva mesiace od MUDr až mi narástlo na. Vecie prosím o liek

Anna píše 28 marca 2020 o 08:52

Pridať komentár