Skúsenosti, čo spôsobuje, čo pomáha a ako liečiť zápal očných spojiviek doma

Skúsenosti, čo spôsobuje, čo pomáha a ako liečiť zápal očných spojiviek doma

Zápal spojiviek je problémom, s ktorým sa stretol aspoň raz za život zrejme každý človek. Ide o ochorenie, ktoré sa týka spojovkového vaku a vyskytuje sa tak u detí, ako aj u dospelých. Najčastejšie, až v 90 % prípadov má infekčný pôvod, no rátať treba aj s alergiou.

Zápal očných spojiviek môže mať hyperakútnu, akútnu aj chronickú formu, pričom najviac sa prejavuje pálením v očiach a problémom s opuchnutím viečok. Niektoré zápaly začínajú iba ako zápal spojivky jedného oka a až neskôr sa rozšíria na obe. Čo tento zápal spôsobuje, aké má prejavy, aký je priebeh a aká je domáca liečba, to všetko si povieme teraz.

Čo je zápal očných spojiviek, ako vzniká a aké má príznaky

Konjuktitída, ako sa odborne nazýva zápal spojiviek, patrí medzi typické zápaly oka. Bežne má infekčný pôvod a vzniká na podklade infekcie oka a spojiviek baktériami, vírusmi, plesňami alebo inými parazitmi. Niekedy však môže vzniknúť aj bez infekcie.

Podľa priebehu môže mať tento zápal tri formy. Pri hyperakútnej príde k infekcii do niekoľkých hodín a prítomné je aj hnisanie očných viečok. Pri bežnom akútnom zápale je najprv postihnuté jedno oko, priebeh trvá aj viac dní a nakoniec príde k zápalu aj druhého oka. V prípade chronického zápalu môže byť jeho trvanie oveľa dlhšie, aj mesiac.

EvoTears

  • zvlhčujú povrch oka
  • stabilizujú lipidovú vrstvu slzného filmu
  • zmierňujú príznaky syndrómu suchého oka

Visine Classic

  • Na podráždené oči
  • Na prejavy alergie
  • Vazokonstrikčný účinok

Ophthalmo-Septonex

  • Na liečbu nehnisavých zápalov oka

V závislosti od formy ale aj individuálneho stavu patria medzi symptómy:

  • najtypickejšou skupinou príznakov zápalu očných spojiviek sú bolesti v oku, či už ide o pálenie, rezanie alebo štípanie, pridať sa môže aj bolesť pri pohľade do svetla
  • okrem toho sa vyskytujú aj pocit piesku alebo pocit cudzieho telesa v oku, celkovo svetloplachosť, dostaviť sa môže aj zvýšené slzenie a pocit zalepených očí ráno
  • nastáva tiež začervenanie očí, spojovka môže byť buď ružová alebo výrazne červená s rozlíšiteľnými cievami, pridať sa môže aj zápal alebo opuch očného viečka
  • typickým prejavom je aj výtok z postihnutého oka alebo z oboch očí, väčšinou hustý, hlienový, lepivý, hnisavý a žltkastý, len v prípade alergického zápalu je číry

ROZOZNANIE INFEKCIE PODĽA PREJAVOV

V prípade, ak ide o vírusový zápal očných spojiviek, typické je najskôr slzenie a až potom príde k začervenaniu očí, veľmi podobné je to aj pri alergickom zápale spojiviek. Pri bakteriálnom zápale je zas prítomný hnisavý výtok a výraznejší opuch viečok.

Príčiny a kedy vzniká zápal očných spojiviek

Zápal očných spojiviek vzniká na základe zápalovej reakcie v spojivke jedného oka alebo oboch očí, pričom podnetom k tomuto zápalu môžu byť infekčné aj neinfekčné príčiny. Svoju úlohu pri vzniku aj priebehu ochorenia zohráva tiež viacero faktorov.

Tu sú najčastejšie príčiny a vplyvy zápalu:

Infekcie: Drvivá väčšina prípadov zápalu spojiviek má infekčný pôvod, podľa niektorých štatistík je to 90 až 95 % všetkých zápalov. Medzi najčastejšie patria vírusové a bakteriálne zápaly spojiviek, menšina prípadov súvisí s chlamýdiovou infekciou.

Alergie: Druhou najčastejšou skupinou príčin sú alergické reakcie, ktoré môžu tiež spôsobiť zápal očných spojiviek a to hlavne ich slzenie. V tomto prípade môže ísť o alergiu na lieky, častejšie sú však senné alergie a alergie na trávu, peľ, prach či chlpy.

Dráždivé vplyvy z okolia: Problematickým faktorom sú aj niektoré externé vplyvy z okolitého prostredia, ktoré môžu spôsobiť tiež podráždenie očí. Ide napríklad o prudký alebo dlhodobý vietor, smog, prach, cigaretový dym či chemické látky.

Prenos infekcie z inej časti organizmu: Sekundárne môže vzniknúť zápal spojoviek aj prechodom infekcie z inej časti tela, najčastejšie vnútornou cestou. Takto môže vzniknúť zápal sekundárne ako následok infekcie kvapavky či dýchacích ciest.

Ďalšie faktory: Nielen smog či prach, ale aj podráždenie spojiviek svetlom, hlavne ak ide o ostré slnečné svetlo, môže byť rizikovým podnetom pre vznik zápalu spojiviek. Rizikovým faktorom je aj prenos infekcie z matky na dieťa prechodom pôrodnými cestami.

Riešenie zápalu očných spojiviek doma

Z hľadiska infekčných zápalov patrí toto ochorenie jednoznačne do rúk lekára, ktorý vám vie predpísať vhodný typ antibiotík a iných liekov na predpis, podobné je to aj pri alergických zápaloch. Veľa však viete spraviť pre utlmenie problému aj ďalšími opatreniami.

Domáca liečba by mala zahŕňať predovšetkým:

Oddych a pokoj pre oči

Nevyhnutnou podmienkou pre úspešné vyriešenie zápalu očných spojiviek je v prvom rade pokojový režim. To znamená zníženie namáhania očí pozeraním do televízie alebo na počítač, ideálny je kľud na lôžku bez priameho slnka a so zavretými očami.

Obmedzenie alergických podnetov

Druhým dôležitým opatrením je minimalizácia všetkých možných dráždivých podnetov, čo sa týka potenciálnej alergickej reakcie. Treba obmedziť kontakt očí s prašným prostredím, obmeniť lieky, ktoré môžu vyvolať alergiu a zamedziť kontaktu so zvieratami.

Zlepšenie hygieny

Ak ide o infekčný zápal očných spojiviek, je nevyhnutným opatrením tiež zlepšenie hygieny. Treba zamedziť kontaktu rúk s okom alebo očami, používať zvlášť uteráky a kozmetiku a v prípade zápalu jedného oka obmedziť kontakt s druhým.

Ďalšie režimové opatrenia

Nielen obmedzenie alergických podnetov, ale aj iných dráždivých vplyvov by malo byť tiež súčasťou režimových zmien. Týka sa to vetra, priameho slnka aj chlórovanej vody v bazéne. Rovnako tak si čo najmenej rukami a prstami trite oči alebo postihnuté oko.

Podporné prípravky aj voľne dostupné lieky

Na symptómy súvisiace so zápalom očných spojiviek, hlavne ak sa jedná o nadmerné slzenie alebo suchosť, taktiež o podráždenie a opuch očí, je možné použiť podporné prípravky aj liečivá bez receptu. K dispozícii sú gély, kvapky, roztoky aj iné formy.

POZOR NA KOMPLIKÁCIE

V prípade, ak sa zápal očných spojiviek nezlepšuje ani po niekoľkých dní domácej liečby, ak je prítomná veľká bolesť, ak z očí vyteká zelený alebo žltý hnis, ak dochádza k nadmernému slzeniu alebo ak sa vyskytne vriedok na oku, treba čo najskôr navštíviť lekára.

Výživové doplnky a prípravky na zápal očných spojiviek

V rámci symptomatického a podporného vplyvu je možné v prípade zápalu spojiviek, ale aj na rôzne iné problémy s očami, siahnuť po viacerých prípravkoch a doplnkoch výživy. Ich výhodou je, že sú dostupné bez predpisu a vyšetrenia.

V ponuke nájdete hlavne tieto typy a formy:

Na posilnenie zraku môžete využiť vitamínové doplnky s vitamínom A, na vonkajšie použitie zas kvapky, umelé slzy, gély a roztoky pre zvlhčenie očí

Najčastejšie ide o zdravotnícke pomôcky a prostriedky, ktoré:

  • sú založené na prírodných látkach a prirodzenom pôsobení
  • podporujú zdravé zvlhčenie oka a celkovo jeho zdravé fungovanie
  • môžu využiť tak dospelí, ako aj deti a tiež ženy v tehotenstve

Siahnuť môžete po špeciálnych prípravkoch určených pre zápal v očiach, ktoré obsahujú napríklad rastlinné extrakty zo svetlíku lekárskeho a pomáhajú aj pri zápaloch viečok. K dispozícii sú tiež rôzne očné instilácie, roztoky, kvapky a gély na upokojenie niektorých negatívnych symptómov a pre úľavu od podráždenia očí.

Lieky na zápal očných spojiviek

Druhou možnosťou v prípade závažnejšieho zápalu alebo intenzívnejších problémov s očami sú lieky a liečivá. Tie majú tiež podobu vonkajších prípravkov s lokálnou aplikáciou, napríklad môže ísť o gély, roztoky, kvapky a masti.

V prípade liekov máte na výber tento sortiment:

Voľne dostupné liečivá vám môžu pomôcť s prekrvením a opuchom spojiviek, s podráždením očí a pri nehnisavých zápaloch očí, spojiviek, viečok a rohoviek

Pokiaľ ide o ich charakteristiky, tak platí, že:

  • zloženie je oproti prípravkom viac koncentrovanejšie
  • použitie je skôr krátkodobé, nástup účinkov je ale rýchly
  • každý typ liečiva je špecializovaný na konkrétny problém

V ponuke liekov určených na zápaly očných spojiviek nájdete napríklad očné kvapky na zmiernenie podráždenia aj alergického zápalu s obsahom tetryzolini hydrochloridum, antiseptický očný roztok s karbetopendecíniumbromidom, kyselinou boritou a bóraxom alebo očné masti na nehnisavé zápaly a na lepšie hojenie očných viečok.

EvoTears

  • zvlhčujú povrch oka
  • stabilizujú lipidovú vrstvu slzného filmu
  • zmierňujú príznaky syndrómu suchého oka

Visine Classic

  • Na podráždené oči
  • Na prejavy alergie
  • Vazokonstrikčný účinok

Ophthalmo-Septonex

  • Na liečbu nehnisavých zápalov oka

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na zápal očných spojiviek

Voľne dostupné prípravky, doplnky výživy aj liečivá v podobe očných kvapiek, roztokov a gélov, to všetko viete nájsť v najlepšom výbere v každej dobrej lekárni. Keďže ide o voľne predajné a voľne dostupné produkty, kúpite si ich aj cez internet.

To dáva možnosť objednávky z online lekární, ktoré:

  • majú oveľa väčší sortiment a to skladom, hlavne tie známejšie
  • ponúkajú lepšie ceny oproti bežným kamenným lekárňam
  • umožňujú platbu nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne
  • sú z hľadiska pohodlia a rýchlosti nákupu aj doručenia domov najlepšou voľbou

Samotná objednávka môže byť záležitosťou len niekoľkých kliknutí či minút, dokonca ju viete spraviť v mnohých väčších lekárňach aj bez registrácie. Nákup môžete realizovať cez počítač, tablet, notebook alebo aj mobilný telefón z pohodlia domova.

Doručenie zvolených prípravkov a liečiv potom vykonáva vybraná kuriérna služba, podľa konkrétnej lekárni a času objednávky aj do 24 či 48 hodín. Pri platení sa zaobídete aj bez hotovosti, môžete si totiž zvoliť tiež platbu cez internet banking alebo platobnou kartou. Všetko si pritom viete vopred porovnať online aj z pohodlia postele.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.64

28 Hodnotení