Sodík: Vlastnosti a účinky v ľudskom tele, kde v potravinách je a ideálne hodnoty
Sodík je alkalický kov, ktorý sa nachádza v pôvode, vode a aj v ľudskom tele. Je dôležitý pre obličky, podporuje vylučovanie a potenie, rovnako tak tráviacu sústavu. Pre svoje dôležité vlastnosti a hlavne pre regulovanie telesných tekutín v organizme je nenahraditeľný.
Na rozdiel od iných minerálov, sodíka obvykle nemáme nedostatok, ale prebytok, nakoľko sa v hojnom počte nachádza v potravinách, v jedle a v strave, ale hlavne v minerálnych vodách. Výsledkom nadmerného užívania sú nielen vyššie hodnoty v krvi či v moči, ale hlavne viaceré negatívne príznaky a stavy s tým spojené. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Čo je sodík, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok
Sodík je minerál, ktorého hlavnou funkciou je regulovanie telesných tekutín a to na základe acidobázickej rovnováhy. Minerál vplýva na hospodárenie s vodou v tele, no má dosah aj na iné procesy. Bežne sa v ľudskom organizme nachádza okolo 120 mg sodíka, čo predstavuje len 0,15 až 0,3 % objemu, tretina z toho je priamo v kostre.
Zvyšok sa nachádza v nervoch, svaloch a v telesných tekutinách, predovšetkým v extracelulárnej tekutine obmývajúcej bunky. Vzhľadom na to, že sodík sa nachádza v kuchynskej soli aj v množstve iných jedál, je jeho nedostatok ojedinelý.
Ak však nastane, najčastejšie má tieto príčiny:
Problém so vstrebávaním: Nakoľko v potravinách je sodík zastúpený hojne, najčastejším problémom je všeobecne problém s jeho vstrebaním z potravín, nie zlý jedálniček. Za problémami so vstrebaním býva najčastejšie nejaké ochorenie čriev.
Nadmerný výdaj sodíka: Sodík sa nachádza v pote a preto napríklad nadmerné potenie môže dočasne spôsobiť zníženie hladiny minerálu v tele. Rovnako tak môže nadmerný výdaj súvisieť aj so zvracaním alebo chronickými či opakovanými hnačkami.
Vplyv porúch a iných faktorov: Vážnejší pokles sodíka môžu mať na svedomí niektoré poruchy, hlavne obličkového typu, typicky chronické alebo akútne zlyhanie obličiek. Problémom sú aj Addisonova choroba, popáleniny a strata krvi v dôsledku poranení.
Pokiaľ ide o prejavy a príznaky deficitu či poklesu hladiny sodíka, tu sú:
- medzi prvé príznaky patrí dehydratácia a s ňou súvisiaca únava a vyčerpanie
- neskôr sa dostavia bolesti hlavy, búšenie srdca, pokles tlaku a nechutenstvo
- v prípade vážnejšieho nedostatku dochádza k halucináciám a depresii
- objaviť sa môžu aj svalové kŕče, vracanie, závraty a poruchy nervového systému
NADBYTOK JE ZÁVAŽNEJŠÍ
Vzhľadom na vysokú prítomnosť sodíka v potravinách aj v minerálkach hrozí skôr prebytok a predávkovanie sa týmto minerálom. Medzi typické príznaky tohto stavu patria vysoký krvný tlak, nadúvanie, priberanie na váhe, vznik opuchov a neskôr anémia a poškodenie obličiek.
Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce sodík
Sodík sa typicky nachádza hlavne v kuchynskej soli, prípadne v známom dochucovadle vegeta, ktoré obsahuje väčšinu soli. Podobne sú na tom minerálne vody. To sú najväčšie dôvody, prečo je v spoločnosti prítomný skôr nadbytok, ako nedostatok tohto minerálu.
Tu sú potraviny a suroviny, kde sa sodík vyskytuje najviac:
Hotové potraviny: Najčastejšie možno nájsť sodík v konzervovaných hotových potravinách a polotovaroch, instantných polievkach a v zeleninových či iných konzervách.
Živočíšne zdroje: Veľa sodíka obsahuje aj mäso, hlavne to spracované typu slanina, klobása, údené ryby, šunka a podobne. Nachádzať sa môže aj v syroch a v rybách všeobecne.
Rastlinné zdroje: Pokiaľ ide o rastlinné zdroje, sodík je v chlebe, hrachu, mrkve, červenej repe, špenáte, kapuste, jablkách, orechoch, hlavne v tých pražených a aj v uhorkách.
Tekutiny: Sodík je obsiahnutý v niektorých vodách, hlavne pokiaľ ide o rôzne minerálne a liečivé vody. Nie však vo všetkých, treba sa pozrieť detailnejšie na obsah.
Čo sa týka odporúčanej dennej dávky, tu sú najdôležitejšie hodnoty:
- bežný dospelý človek má odporúčanú dennú spotrebu 1500 mg
- u detí je to podľa veku od 1000 mg viac, čím sú staršie, tým viac
- u ľudí, ktorí ťažšie pracujú alebo športujú, teda sa potia, je možná vyššia dávka
- spolu so sodíkom by sa mal prijímať aj draslík a to v objeme 2 až 5 gramov
Účinky a na čo sodík pomáha
Najdôležitejšia funkcia, ktorú sodík má, je regulácia prenosu telesných tekutín. Okrem toho však minerál pôsobí aj v iných oblastiach, na čo ho predurčujú jeho biochemické funkcie. Viacero týchto účinkov má podpornú funkciu a pomáha na udržanie zdravého stavu.
Toto sú oblasti, v ktorých má sodík svoje pôsobenie:
Regulácia distribúcie telesných tekutín
Sodík je minerál, ktorý je nevyhnutný pre reguláciu telesných tekutín a to na základe acidobázickej rovnováhy. Zabezpečuje rehydratáciu organizmu, napríklad pri hnačke a vracaní. Podporuje a reguluje potenie a jeho intenzitu a reguluje aj pH v tekutinách.
Pôsobenie na bunkovej úrovni
Na bunkovej úrovni je sodík tiež nenahraditeľným stopovým prvkom. Pomáha udržiavať správny osmotický tlak v bunkách, je nevyhnutný pre bunkové membrány, ktoré ho potrebujú na vstrebávanie živín z potravy a udržiava tiež objem mimobunkovej tekutiny.
Nervy, svaly a vitalita
U ľudí s nižším krvným tlakom pomáha látka na utlmenie únavy a zvýšenie vitality. Okrem toho je sodík dôležitý aj pre prácu svalov a pôsobí preventívne proti vzniku svalových kŕčov a ich dráždivosti. Dôležitý je aj pre prenos nervových vzruchov a tiež pre mozog.
Trávenie a metabolizmus
Sodík má efekt aj v rámci trávenia a vylučovania. Podporuje tvorbu tráviacich štiav, má pomocnú funkciu pri tvorbe kyseliny chlorovodíkovej v sliznici žalúdka a neutralizuje prostredie v tenkom čreve. Pomáha aj na metabolizmus sacharidov a bielkovín.
ĎALŠIE PÔSOBENIE
Sodík pomáha aj na pokožku, ktorú pomáha hydratovať a chráni ju pred pôsobením voľných radikálov. Podieľa sa na udržiavaní srdcového rytmu a činnosti obličiek, zabraňuje tvorbe obličkových kameňov a je tiež aktivátorom niektorých enzýmov.
Najdôležitejšie otázky súvisiace so sodíkom
Minerál sodík je dôležitým prvkom hlavne pre celkové a praktické fungovanie organizmu. S tým však súvisia aj niektoré témy, ktoré sa týkajú napríklad rizikových skupín ľudí, ktorí ho potrebujú vo zvýšenej miere a naopak situácií, kedy je lepšie jeho príjem obmedziť. Ide o otázky, ktoré pomáhajú zlepšiť hospodárenie s ním.
Toto sú odpovede na tie najdôležitejšie:
Ktoré rizikové skupiny ľudí najviac potrebujú prijímať sodík?
Ide hlavne o ľudí, ktorí nadmerne vylučujú sodík. Krátkodobo to platí pre tých, čo majú akútnejšiu hnačku a všeobecne hlavne pre tých, čo sa nadmerne potia. Typicky ide o ľudí, ktorí majú namáhavejšiu fyzickú prácu alebo o športovcov počas aktivity.
Môže prísť pri predávkovaní týmto minerálom aj k otrave?
Áno, avšak to platí naozaj pri vysokých a dlhodobo nadmerných dávkach minerálu a jeho príjmu do tela. Toxickou dávkou chloridu sodného je limit 2 až 3 gramov na kilogram hmotnosti, pričom medzi najvážnejšie problémy patria opuchy a zaťaženie srdca.
Je lepšie soliť vegetou, kuchynskou soľou alebo morskou soľou?
Ak chcete doplniť hladinu sodíka do tela, tento minerál je obsiahnutý vo všetkých troch spomínaných typoch dochucovadiel. Nutrične je na tom najlepšie morská soľ, na druhom mieste je kuchynská a až potom vegeta.
V ktorých situáciách treba naopak príjem soli a sodíka obmedziť?
Ide predovšetkým o stav, ak trpíte vysokým krvným tlakom, vtedy sa odporúča norma soli len na úrovni 1 gram oproti bežnej norme od 5 do 15 gramov. Rovnako tak treba soliť menej, ak vylučujete z tela aj menej tekutín, či už močom, stolicou alebo potením sa.
Výživové doplnky obsahujúce sodík
Vzhľadom na všeobecné rozšírenie sodíka v potravinách býva tento minerál v doplnkoch výživy hlavne ako súčasť širšieho zloženia, nie ako samostatný minerálový produkt. Prípravky môžu mať podobu tabliet, prášku alebo aj šumivých tabliet.
Pokiaľ ide o ich charakteristiku, najčastejšie sú dva typy produktov:
Prvým sú tie doplnky, ktoré sú určené na rehydratáciu po hnačkách alebo všeobecne, druhým špeciálne prípravky pre športovcov a na podporu výkonnosti a vitality
Bez ohľadu na to, ktorý typ produktu si zvolíte, získate tieto výhody:
- kúpa nie je podmienená receptom a vyšetrením u lekára
- nemusíte sa obávať žiadnych vedľajších a nežiaduci účinkov
- prípravky viete zakúpiť aj online, nemusíte nikam chodiť
Kým rehydratačné produkty sú určené hlavne pre jednorazové použitie a na konkrétny účel, výživové doplnky so širokým spektrom minerálov na ich doplnenie je možné užívať aj dlhšiu dobu a pravidelne. Niektoré prípravky sú určené aj pre najviac rizikové a zraniteľné skupiny, či už ide o dojčatá, deti, tehotné ženy alebo pre seniorov.
Lieky obsahujúce sodík
Ak potrebujete doplniť sodík vo väčšom množstve, druhou možnosťou sú lieky. K dispozícii sú aj v tomto prípade rozličné formy, napríklad rôzne prášky, hotové nápoje, prípadne ako liečivo v najťažších prípadoch sa môžu podávať aj injekcie.
Pre lieky sú typické nasledujúce charakteristiky a účely použitia:
Sodík je v liečivách jednou z viacerých účinných látok, pričom najčastejšie ide o lieky buď na prečistenie čriev alebo na doplnenie elekrolytov a rehydratáciu
Na rozdiel od doplnkov výživy majú lieky iné parametre a vlastnosti:
- väčšina liekov s obsahom sodíka býva dostupná len na predpis
- užitie je jednorazové a to na konkrétny účel, nie dlhodobo
- koncentrácia chloridu sodného, čiže sodíka, je vyššia
Vo voľne dostupných liečivách sa sodík nachádza minimálne, čo súvisí aj so špecifickým zameraním jeho využitia. Pre bežného užívateľa je preto najviac dostupný v spomínaných voľne predajných výživových doplnkoch, jeho prítomnosť v liekoch sa využíva skôr v akútnych prípadoch nedostatku minerálu.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce sodík
Či už sa rozhodnete pre doplnky výživy alebo pre voľne predajné a voľne dostupné lieky obsahujúce sodík, tieto prípravky nájdete v ponuke lekární. Nakoľko ich predaj nie je podmienený receptom či predpisom, nie ste odkázaní iba na osobnú kúpu.
Práve naopak, využiť môžete aj to, že existujú online lekárne:
- v nich je sortiment dokonca širší a pestrejší, aj čo do značiek
- cena býva výhodnejšia, ako pri nákupe z kamennej lekárni
- nákup vybavíte z domu cez internet, aj cez mobilný telefón
- obávať sa nemusíte ani platenia, viete ho vybaviť bezhotovostne
Pre tých, čo hľadajú maximálny komfort, odporúčame využiť služby známejších a väčších online lekární, ako je napríklad [lekaren]. Tie ponúkajú lepší servis, napríklad možnosť platby aj kartou, ale tiež aj nákup bez registrácie pre viac pohodlia a jednoduchosti.
Výhodou nákupu cez internet je aj to, že už vopred vidíte, kde sú ktoré prípravky dostupné skladom a viete si ich porovnať z hľadiska zloženia aj z hľadiska ceny. Po vyplnení objednávky, čo trvá štandardne len niekoľko minút, potom už len počkáte na jej spracovanie a doručenie zásielky kuriérnou službou rovno k vašim vchodovým dverám.
nepovime píše 12 januára 2020 o 21:56
Hoppanova Maria píše 24 februára 2020 o 20:38