Spaľovače tukov a skúsenosti s nimi, možné riziká a vedľajšie a nežiaduce účinky

Spaľovače tukov a skúsenosti s nimi, možné riziká a vedľajšie a nežiaduce účinky

Spaľovanie tukov je prirodzenou súčasťou zdravého metabolizmu ľudského organizmu, ktorý zahŕňa okrem toho aj spaľovanie cukrov a iných živín či látok. Cieľom spaľovania je premena živín na energiu, v prípade tukov ide aj o ich odbúranie a zníženie tukových zásob.

Z pohľadu tejto činnosti existuje viacero druhov spôsobov, možností a prostriedkov, ktoré možno označiť aj ako spaľovače tukov. Hoci väčšina ľudí si pod týmto pojmom predstaví nejaké špeciálne tabletky alebo prášky, môže sa pokojne jednať aj o niektoré druhy potravín alebo jedál. Každá z týchto možností má svoje výhody, ale aj riziká či vedľajšie účinky.

Ako fungujú a na čo slúžia spaľovače tukov

Pokiaľ ide o spaľovanie tukov, tento proces patrí do celkového procesu metabolických aktivít, kedy dochádza u tukov prijatých v podobe potravín do tela k premene na energiu. Toto spaľovanie je súčasťou metabolizmu nielen tukov, ale aj cukrov a iných živín.

Na podporu efektívnejšieho a rýchlejšieho spaľovania tukov slúžia viaceré druhy tzv. spaľovačov, čo sú prostriedky rôzneho charakteru pôsobiace na lepšiu premenu živín na energiu. Niektoré z nich pomáhajú minimalizovať vstrebávanie a ukladanie tukov, iné zas môžu pomôcť aj na odbúravanie už existujúcich tukových zásob uložených v tele.

Kompava ThermoFit: tabletky, skúsenosti, cena a užívanie
 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov
19,99 €
Do obchodu
Garsin: skúsenosti, cena, vedľajšie účinky a kde kúpiť
 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla
20,99 €14,49 €
Do obchodu
Dialevel: skúsenosti, užívanie, zloženie a dávkovanie
 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky
14,99 €
Do obchodu
Chilliburner: cena, skúsenosti, dávkovanie a užívanie
 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru
22,99 €
Do obchodu
 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti
11,09 €8,39 €
Do obchodu

Podľa charakteru a mechanizmu účinku poznáme tieto druhy spaľovačov:

 • prirodzeným spaľovačom tukov sú potraviny, hlavne tie, ktoré obsahujú omega kyseliny, vitamíny a minerály, napríklad ovocie, ryby a zelenina
 • na spaľovanie tukov pomáhajú aj niektoré druhy korenín s termogénnym efektom, ktorý podporuje odbúravanie tukov, napríklad chili, zázvor a čierne korenie
 • vplyv majú tiež niektoré rastliny a výťažky či plody z nich, napríklad kávovník a kofeín, čajovník a teín či zelený čaj, ktoré vplývajú aj na chuť do jedla
 • k dispozícii sú aj hotové produkty a prípravky z kategórie doplnkov výživy či športových spaľovačov tukov s obsahom aminokyselín, najmä L-Karnitínu

Nie všetky tuky sú však samozrejme zlé, existujú aj tie dobré, ktoré sú napríklad v podobe omega mastných kyselín. Tie znižujú cholesterol a majú dokonca aj priaznivý vplyv na metabolizmus. Dodávajú telu potrebnú energiu, vitalitu a znižujú vyčerpanie.

ĎALŠIE RIZIKÁ „ZLÝCH“ TUKOV

Okrem toho, že tzv. zlé tuky sa ukladajú v podobe tukových zásob hlavne na bruchu, stehnách a zadku a spomaľujú metabolizmus, majú aj zdravotné riziká. Zvyšujú pravdepodobnosť kardiovaskulárnych ochorení, cholesterol, riziko cukrovky a aj zvyšujú únavu.

Aké riziká a vedľajšie či nežiaduce účinky sú so spaľovačmi tukov spojené

Či už sa rozhodnete podporiť spaľovanie tukov s využitím potravín, byliniek alebo korenín, prípadne siahnete po špeciálnych doplnkoch výživy a špecializovaných prípravkoch, v oboch prípadoch treba počítať aj s niektorými možnými typmi rizík a problémov.

Podľa konkrétnej kategórie sa tieto riziká mierne odlišujú:

Potraviny a koreniny: Na prvý pohľad nie sú potraviny žiadnym spôsobom rizikové, no treba povedať, že hlavne jednostranné uprednostňovanie tých, čo podporujú spaľovanie tukov, môže viesť k obmedzeniu rozmanitosti príjmu živín a s tým príde aj k tráviacim problémom.

V prípade, že siahnete po niektorých druhoch byliniek alebo korenín, tu treba očakávať individuálne tiež zažívacie problémy, prípadne aj bolesti hlavy alebo vplyv na krvný tlak. V prípade štipľavých korenín zas existuje riziko podráždenia sliznice žalúdka.

Doplnky výživy a špecializované prípravky: Druhou kategóriou spaľovačov tukov sú výživové doplnky. V ich prípade ide o tabletky obsahujúce rôzne vitamíny, minerály, aminokyseliny či iné látky a najčastejšou komplikáciou ich užívania sú tráviace ťažkosti.

Ak ide o špecializované prípravky, aj v tomto prípade ide o hotové produkty, čo so sebou prináša tiež isté riziká. Vzhľadom na širšie zloženie môžu nastať zažívacie problémy, zvýšenie tlaku krvi, nevoľnosť, nespavosť, poruchy spánku a problémy s činnosťou obličiek.

Ďalšie spôsoby riešenia problémov so spaľovaním tukov doma

Čo sa týka ďalších možností, ako zlepšiť spaľovanie tukov, najlepšie je čo najviac komplexné pôsobenie zahŕňajú tak obmedzenie niektorých negatívnych faktorov, ako aj podporu pozitívnych vplyvov. Vtedy sa dostavia výsledky viditeľnejšie a intenzívnejšie.

Medzi najviac využívaní spôsoby, prostriedky a možnosti patria:

Pravidelné stravovanie

Hoci si veľa ľudí myslí, že najdôležitejšie pre spaľovanie tukov je zloženie stravy, ešte dôležitejšia je pravidelnosť stravovania. V tomto prípade totiž dochádza k permanentnému akcelerovaniu metabolizmu a to vrátane metabolizmu tukov.

Zmeny v jedálničku

Pochopiteľne, nemenej dôležité sú aj zmeny v samotnom jedálničku. Obmedziť treba príjem sladkostí a soli, naopak, bielkoviny a vlákninu sa snažte prijímať čo najviac. Konzumovať môžete aj tuky, ale len tie zdravé, napríklad v rybách alebo orechoch.

Pitný režim

Okrem jedla je dôležitý aj pitný režim. V tomto prípade treba minimalizovať príjem alkoholu a sladených limonád, naopak, čistá voda, prípadne voda s ovocím, sú ideálne. Skombinujte ich aj s čajom, napríklad zázvorovým, tekutiny pite počas celého dňa.

Chôdza

Dôležitou súčasťou spaľovania tukov a metabolizmu je pravidelný pohyb a pre človeka je tým najpravidelnejším a najprirodzenejším chôdza. Snažte sa všade, kde sa dá, chodiť pešo. Skúste každý deň prejsť aspoň 5 či 6 kilometrov, účinnosť bude lepšia.

Cielené športovanie

Okrem chôdze môžete podporiť účinnejšie spaľovanie tukových zásob aj cieleným športovaním. V prípade behania či bicyklovania je dôležitá dlhodobosť, aspoň 45 minút je pre spaľovanie tukov nevyhnutných. Zamerajte sa aj na kardio cvičenia.

Ďalšie režimové opatrenia

Pre nepriamu podporu metabolizmu aj spaľovania tukov je vhodné využiť aj niektoré druhy korenín, napríklad chilli alebo čierne korenie môžete pridať do studených aj teplých pokrmov. Snažte sa obmedziť fajčenie a v noci sa zamerajte na dostatok spánku.

VYZBROJTE SA TRPEZLIVOSŤOU

Či už budete používať spaľovače tukov, alebo siahnete po vyššie spomínaných možnostiach, prípadne pôjde o kombináciu všetkých týchto prostriedkov, ich pôsobenie musí byť dlhodobejšie. Nečakajte zázraky do pár dní, skôr pôjde o týždne či mesiace.

Výživové doplnky a prípravky na spaľovanie tukov

Spaľovače tukov aj rôzne doplnky výživy, ktorých cieľom je podporiť efektívnejší metabolizmus tukov a zlepšiť ich odbúravanie, viete kúpiť bez problémov, nakoľko ide o voľne predajné produkty dostupné bez receptu či akejkoľvek návštevy lekára.

Tieto prípravky pracujú na základe týchto mechanizmov účinku:

Bežné prípravky obsahujú látky zlepšujúce metabolizmus či znižujúce chuť do jedla, špeciálne spaľovače stimulujú nervový systém, termogenézu a vylučovanie hormónov

Bez ohľadu na to, ktorý typ produktov si vyberiete, získate tieto výhody:

 • jednoduché použitie, stačí sa pri dávkovaní držať inštrukcií od výrobcu
 • možnosť aj dlhodobého užívania, závisí od toho, či sa objavia interakcie
 • v niektorých prípadoch aj možnosť kombinácie viacerých typov a druhov

Pokiaľ ide o špecializované spaľovače tukov, tie sú určené primárne pre športovcov a pomáhajú na efektívnejšie spaľovanie tukov pri cvičení. Majú najčastejšie podobu prášku alebo nápojov, pričom základom ich zloženia je kombinácia kofeínu, zeleného čaju, aminokyselín L-Karnitín, L-Lyzín a iných látok so špecializovaným vplyvom.

Všeobecné doplnky výživy pomáhajú zas na lepšie trávenie a metabolizmus celkovo, pričom v ich prípade sú v zložení hlavne rôzne vitamíny, napríklad vitamín C, minerály typu horčík či železo, prípadne vláknina, probiotiká a zdravé mastné omega kyseliny.

Ak ide o prípravky so špecializovaným zložením, v tejto kategórii nájdete aj tabletky, kapsuly či iné prípravky s cieleným vplyvom na chudnutie. Okrem podpory spaľovania tukov, napríklad cez chilli extrakt alebo aminokyseliny, pomáhajú aj celkovo na lepší metabolizmus, znižujú nadmernú chuť do jedla a synergiou viacerých efektov pomáhajú chudnutiu.

Kompava ThermoFit: tabletky, skúsenosti, cena a užívanie
 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov
19,99 €
Do obchodu
Garsin: skúsenosti, cena, vedľajšie účinky a kde kúpiť
 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla
20,99 €14,49 €
Do obchodu
Dialevel: skúsenosti, užívanie, zloženie a dávkovanie
 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky
14,99 €
Do obchodu
Chilliburner: cena, skúsenosti, dávkovanie a užívanie
 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru
22,99 €
Do obchodu
 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti
11,09 €8,39 €
Do obchodu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na spaľovanie tukov

Všetky vyššie spomínané typy a druhy prípravkov a produktov zakúpite bez toho, aby ste museli mať recept. Hoci špecializované prášky a nápoje pre športovcov sú obvykle doménou hlavne eshopov tohto zamerania, netreba zabúdať ani na lekárne.

Hlavne tie internetové majú veľmi zaujímavý sortiment a aj tieto výhody:

 • nemusíte nikam ísť, objednávku vybavíte za pár minút a aj cez mobil
 • nájdete tu väčší výber prípravkov vrátane tých fitness a to skladom
 • pri platbe nie ste odkázaní iba na hotovosť, k dispozícii sú aj platby online
 • všetky druhy a značky produktov si viete porovnať na jednom mieste

Hoci uvedené výhody platia takmer pre všetky online lekárne, nie je úplne jedno, kde sa rozhodnete spomínané druhy prípravkov a produktov nakúpiť. V tých väčších a známejších lekárňach, napríklad ako je DrMax, máte totiž väčší sortiment aj lepší servis.

V praxi sú totiž kvalitnejšie zákaznícke služby oveľa dôležitejšie, ako úspora zopár Eur na niektorých prípravkoch a produktoch. Prejaví sa to napríklad v jednoduchšom nákupe aj bez zdržujúcej registrácie, v rýchlejšom doručení aj do 1 či 2 dní, v širších možnostiach bezhotovostnej platby vrátane platby platobnou kartou či v lepšom výbere skladom.

Spaľovače tukov a skúsenosti s nimi, možné riziká a vedľajšie a nežiaduce účinky
Počet hlasov: 22 Priemer:4.7 (93.64%)
  Odporúčame
  Prečítajte si tiež
  Vaše postrehy
  Komentáre
  Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *