Spaľovače tukov a skúsenosti s nimi, možné riziká a vedľajšie a nežiaduce účinky

Spaľovače tukov a skúsenosti s nimi, možné riziká a vedľajšie a nežiaduce účinky

Spaľovanie tukov je prirodzenou súčasťou zdravého metabolizmu ľudského organizmu, ktorý zahŕňa okrem toho aj spaľovanie cukrov a iných živín či látok. Cieľom spaľovania je premena živín na energiu, v prípade tukov ide aj o ich odbúranie a zníženie tukových zásob.

Z pohľadu tejto činnosti existuje viacero druhov spôsobov, možností a prostriedkov, ktoré možno označiť aj ako spaľovače tukov. Hoci väčšina ľudí si pod týmto pojmom predstaví nejaké špeciálne tabletky alebo prášky, môže sa pokojne jednať aj o niektoré druhy potravín alebo jedál. Každá z týchto možností má svoje výhody, ale aj riziká či vedľajšie účinky.

Ako fungujú a na čo slúžia spaľovače tukov

Pokiaľ ide o spaľovanie tukov, tento proces patrí do celkového procesu metabolických aktivít, kedy dochádza u tukov prijatých v podobe potravín do tela k premene na energiu. Toto spaľovanie je súčasťou metabolizmu nielen tukov, ale aj cukrov a iných živín.

Na podporu efektívnejšieho a rýchlejšieho spaľovania tukov slúžia viaceré druhy tzv. spaľovačov, čo sú prostriedky rôzneho charakteru pôsobiace na lepšiu premenu živín na energiu. Niektoré z nich pomáhajú minimalizovať vstrebávanie a ukladanie tukov, iné zas môžu pomôcť aj na odbúravanie už existujúcich tukových zásob uložených v tele.

KetoMix

  • Komplexná keto diéta
  • Chudnutie
  • Optimalizácia hmotnosti

Podľa charakteru a mechanizmu účinku poznáme tieto druhy spaľovačov:

  • prirodzeným spaľovačom tukov sú potraviny, hlavne tie, ktoré obsahujú omega kyseliny, vitamíny a minerály, napríklad ovocie, ryby a zelenina
  • na spaľovanie tukov pomáhajú aj niektoré druhy korenín s termogénnym efektom, ktorý podporuje odbúravanie tukov, napríklad chili, zázvor a čierne korenie
  • vplyv majú tiež niektoré rastliny a výťažky či plody z nich, napríklad kávovník a kofeín, čajovník a teín či zelený čaj, ktoré vplývajú aj na chuť do jedla
  • k dispozícii sú aj hotové produkty a prípravky z kategórie doplnkov výživy či športových spaľovačov tukov s obsahom aminokyselín, najmä L-Karnitínu

Nie všetky tuky sú však samozrejme zlé, existujú aj tie dobré, ktoré sú napríklad v podobe omega mastných kyselín. Tie znižujú cholesterol a majú dokonca aj priaznivý vplyv na metabolizmus. Dodávajú telu potrebnú energiu, vitalitu a znižujú vyčerpanie.

ĎALŠIE RIZIKÁ „ZLÝCH“ TUKOV

Okrem toho, že tzv. zlé tuky sa ukladajú v podobe tukových zásob hlavne na bruchu, stehnách a zadku a spomaľujú metabolizmus, majú aj zdravotné riziká. Zvyšujú pravdepodobnosť kardiovaskulárnych ochorení, cholesterol, riziko cukrovky a aj zvyšujú únavu.

Aké riziká a vedľajšie či nežiaduce účinky sú so spaľovačmi tukov spojené

Či už sa rozhodnete podporiť spaľovanie tukov s využitím potravín, byliniek alebo korenín, prípadne siahnete po špeciálnych doplnkoch výživy a špecializovaných prípravkoch, v oboch prípadoch treba počítať aj s niektorými možnými typmi rizík a problémov.

Podľa konkrétnej kategórie sa tieto riziká mierne odlišujú:

Potraviny a koreniny: Na prvý pohľad nie sú potraviny žiadnym spôsobom rizikové, no treba povedať, že hlavne jednostranné uprednostňovanie tých, čo podporujú spaľovanie tukov, môže viesť k obmedzeniu rozmanitosti príjmu živín a s tým príde aj k tráviacim problémom.

V prípade, že siahnete po niektorých druhoch byliniek alebo korenín, tu treba očakávať individuálne tiež zažívacie problémy, prípadne aj bolesti hlavy alebo vplyv na krvný tlak. V prípade štipľavých korenín zas existuje riziko podráždenia sliznice žalúdka.

Doplnky výživy a špecializované prípravky: Druhou kategóriou spaľovačov tukov sú výživové doplnky. V ich prípade ide o tabletky obsahujúce rôzne vitamíny, minerály, aminokyseliny či iné látky a najčastejšou komplikáciou ich užívania sú tráviace ťažkosti.

Ak ide o špecializované prípravky, aj v tomto prípade ide o hotové produkty, čo so sebou prináša tiež isté riziká. Vzhľadom na širšie zloženie môžu nastať zažívacie problémy, zvýšenie tlaku krvi, nevoľnosť, nespavosť, poruchy spánku a problémy s činnosťou obličiek.

Ďalšie spôsoby riešenia problémov so spaľovaním tukov doma

Čo sa týka ďalších možností, ako zlepšiť spaľovanie tukov, najlepšie je čo najviac komplexné pôsobenie zahŕňajú tak obmedzenie niektorých negatívnych faktorov, ako aj podporu pozitívnych vplyvov. Vtedy sa dostavia výsledky viditeľnejšie a intenzívnejšie.

Medzi najviac využívaní spôsoby, prostriedky a možnosti patria:

Pravidelné stravovanie

Hoci si veľa ľudí myslí, že najdôležitejšie pre spaľovanie tukov je zloženie stravy, ešte dôležitejšia je pravidelnosť stravovania. V tomto prípade totiž dochádza k permanentnému akcelerovaniu metabolizmu a to vrátane metabolizmu tukov.

Zmeny v jedálničku

Pochopiteľne, nemenej dôležité sú aj zmeny v samotnom jedálničku. Obmedziť treba príjem sladkostí a soli, naopak, bielkoviny a vlákninu sa snažte prijímať čo najviac. Konzumovať môžete aj tuky, ale len tie zdravé, napríklad v rybách alebo orechoch.

Pitný režim

Okrem jedla je dôležitý aj pitný režim. V tomto prípade treba minimalizovať príjem alkoholu a sladených limonád, naopak, čistá voda, prípadne voda s ovocím, sú ideálne. Skombinujte ich aj s čajom, napríklad zázvorovým, tekutiny pite počas celého dňa.

Chôdza

Dôležitou súčasťou spaľovania tukov a metabolizmu je pravidelný pohyb a pre človeka je tým najpravidelnejším a najprirodzenejším chôdza. Snažte sa všade, kde sa dá, chodiť pešo. Skúste každý deň prejsť aspoň 5 či 6 kilometrov, účinnosť bude lepšia.

Cielené športovanie

Okrem chôdze môžete podporiť účinnejšie spaľovanie tukových zásob aj cieleným športovaním. V prípade behania či bicyklovania je dôležitá dlhodobosť, aspoň 45 minút je pre spaľovanie tukov nevyhnutných. Zamerajte sa aj na kardio cvičenia.

Ďalšie režimové opatrenia

Pre nepriamu podporu metabolizmu aj spaľovania tukov je vhodné využiť aj niektoré druhy korenín, napríklad chilli alebo čierne korenie môžete pridať do studených aj teplých pokrmov. Snažte sa obmedziť fajčenie a v noci sa zamerajte na dostatok spánku.

VYZBROJTE SA TRPEZLIVOSŤOU

Či už budete používať spaľovače tukov, alebo siahnete po vyššie spomínaných možnostiach, prípadne pôjde o kombináciu všetkých týchto prostriedkov, ich pôsobenie musí byť dlhodobejšie. Nečakajte zázraky do pár dní, skôr pôjde o týždne či mesiace.

Výživové doplnky a prípravky na spaľovanie tukov

Spaľovače tukov aj rôzne doplnky výživy, ktorých cieľom je podporiť efektívnejší metabolizmus tukov a zlepšiť ich odbúravanie, viete kúpiť bez problémov, nakoľko ide o voľne predajné produkty dostupné bez receptu či akejkoľvek návštevy lekára.

Tieto prípravky pracujú na základe týchto mechanizmov účinku:

Bežné prípravky obsahujú látky zlepšujúce metabolizmus či znižujúce chuť do jedla, špeciálne spaľovače stimulujú nervový systém, termogenézu a vylučovanie hormónov

Bez ohľadu na to, ktorý typ produktov si vyberiete, získate tieto výhody:

  • jednoduché použitie, stačí sa pri dávkovaní držať inštrukcií od výrobcu
  • možnosť aj dlhodobého užívania, závisí od toho, či sa objavia interakcie
  • v niektorých prípadoch aj možnosť kombinácie viacerých typov a druhov

Pokiaľ ide o špecializované spaľovače tukov, tie sú určené primárne pre športovcov a pomáhajú na efektívnejšie spaľovanie tukov pri cvičení. Majú najčastejšie podobu prášku alebo nápojov, pričom základom ich zloženia je kombinácia kofeínu, zeleného čaju, aminokyselín L-Karnitín, L-Lyzín a iných látok so špecializovaným vplyvom.

Všeobecné doplnky výživy pomáhajú zas na lepšie trávenie a metabolizmus celkovo, pričom v ich prípade sú v zložení hlavne rôzne vitamíny, napríklad vitamín C, minerály typu horčík či železo, prípadne vláknina, probiotiká a zdravé mastné omega kyseliny.

Ak ide o prípravky so špecializovaným zložením, v tejto kategórii nájdete aj tabletky, kapsuly či iné prípravky s cieleným vplyvom na chudnutie. Okrem podpory spaľovania tukov, napríklad cez chilli extrakt alebo aminokyseliny, pomáhajú aj celkovo na lepší metabolizmus, znižujú nadmernú chuť do jedla a synergiou viacerých efektov pomáhajú chudnutiu.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na spaľovanie tukov

Všetky vyššie spomínané typy a druhy prípravkov a produktov zakúpite bez toho, aby ste museli mať recept. Hoci špecializované prášky a nápoje pre športovcov sú obvykle doménou hlavne eshopov tohto zamerania, netreba zabúdať ani na lekárne.

Hlavne tie internetové majú veľmi zaujímavý sortiment a aj tieto výhody:

  • nemusíte nikam ísť, objednávku vybavíte za pár minút a aj cez mobil
  • nájdete tu väčší výber prípravkov vrátane tých fitness a to skladom
  • pri platbe nie ste odkázaní iba na hotovosť, k dispozícii sú aj platby online
  • všetky druhy a značky produktov si viete porovnať na jednom mieste

Hoci uvedené výhody platia takmer pre všetky online lekárne, nie je úplne jedno, kde sa rozhodnete spomínané druhy prípravkov a produktov nakúpiť. V tých väčších a známejších lekárňach, máte totiž väčší sortiment aj lepší servis.

V praxi sú totiž kvalitnejšie zákaznícke služby oveľa dôležitejšie, ako úspora zopár Eur na niektorých prípravkoch a produktoch. Prejaví sa to napríklad v jednoduchšom nákupe aj bez zdržujúcej registrácie, v rýchlejšom doručení aj do 1 či 2 dní, v širších možnostiach bezhotovostnej platby vrátane platby platobnou kartou či v lepšom výbere skladom.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Okrem špecifických spaľovačov tukov je vhodné podporiť ich metabolizmus a celkovo chudnutie aj komplexnejšou zmenou jedálnička. Takúto zmenu predstavujú diéty, no nie tie drastické redukčné, ale také, ktoré sú dlhodobejšie a majú výsledky.

Takouto diétou je aj Keto diéta, ktorá je založená na ketóze:

  • ketóza je metabolický a pre telo fyziologicky prirodzený stav, ktorý je charakteristický tým, že počas neho sa ako zdroj energie nepoužívajú cukry, ale tuky
  • telo si totiž začne brať energiu na svoje fungovanie primárne z uložených tukových zásob, čo je pre chudnutie ideálne a aj preto je diéta taká obľúbená
  • aby ketóza nastala, je nevyhnutné spraviť zmeny v jedálničku, jednak ide o obmedzenie príjmu sacharidov a tukov, ale aj o zvýšenie príjmu bielkovín
  • na podporu metabolizmu a trávenia je súčasťou diéty aj vyššia konzumácia zeleniny, ktorá je bohatá na vlákninu, odporúčajú sa aj oriešky a semienka

Diéta sa skladá z troch fáz, pričom v tej prvej ide práve o dosiahnutie ketózy, v tej druhej o čo najefektívnejšie chudnutie a v tej tretej o udržanie ketózy a dosiahnutej hmotnosti dlhodobo. Trvanie Ketogénnej diéty môže byť 12 až 14 týždňov, podľa vašej situácie.

KetoMix

  • Komplexná keto diéta
  • Chudnutie
  • Optimalizácia hmotnosti

Spomínané zmeny v jedálničku majú okrem chudnutia a spaľovania tukov aj ďalšie pozitívne efekty. Ide jednak o celkovú podporu trávenia a metabolizmu a to vďaka spomínanej vláknine, ale aj o prevenciu voči cukrovke a zníženie hladiny cukru v krvi vďaka poklesu príjmu sacharidov. Počas diéty môže prísť aj k normalizácii hladiny cholesterolu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ by ste si chceli diétovanie s Keto diétou uľahčiť, nemusíte si prácne pripravovať jedálniček a riešiť domáce recepty, ktoré by splnili predstavy o vyváženom pomere bielkovín, tukov a sacharidov. Oveľa výhodnejšie riešenie je na dosah ruky a to KetoMix.

Ide o značku, ktorá ponúka sortiment hotových potravín pre diétu:

V ponuke nájdete hlavné jedlá využiteľné pre raňajky, obedy aj večere, menšie slané aj sladké pochutiny, nápoje a doplnky výživy, ktoré majú proteínový základ

Spomínané produkty a prípravky majú viacero výhod a benefitov:

  • sú jednoduché na prípravu, viete si ich pripraviť bez varenia a do 5 minút
  • obsahujú všetky dôležité vitamíny, minerály, stopové prvky a živiny
  • zároveň neobsahujú lepok a ani škodlivé chemické prísady

Čo sa týka konkrétneho výberu, lepok nájdete iba v pečive, v ostatných potravinách typu proteínové polievky, omelety, kaše, palacinky, cestoviny, dresingy, nátierky či tyčinky sa nenachádza. Ak by ste si chceli zamaškrtiť, v ponuke KetoMix nájdete aj chipsy, nachos, čokolády, perníky a iné dezerty, ktoré tiež spĺňajú podmienky diéty.

KetoMix

  • Komplexná keto diéta
  • Chudnutie
  • Optimalizácia hmotnosti

Okrem jedál sa v sortimente nachádzajú aj proteínové nápoje a to v podobe koktejlov obsahujúcich srvátkovú a sójovú bielkovinu. Na výber máte neochutené aj ochutené koktejly, v tom druhom prípade si viete kúpiť napríklad aj vanilkové či kokosové.

Pre tých, čo by chceli ešte viac podporiť spaľovanie tukov, obsahuje ponuka značky KetoMix aj špeciálne kapsuly s L-Karnitínom, čo je aminokyselina podporujúca práve metabolizmus lipidov. Spomínané potraviny, jedlá aj nápoje si môžete zakúpiť samostatne alebo v celých balíčkoch, prípadne si nechať zostaviť jedálniček na mieru podľa obezity.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak vás potraviny a produkty KetoMix zaujali a chceli by ste ich vyskúšať práve pre uľahčenie si Ketónovej diéty, viete si ich zakúpiť buď osobne v značkovej predajni alebo aj cez oficiálny web www.ketomix.sk, kde sa nachádza eshop s kompletnou ponukou.

Druhá možnosť je populárnejšia a má viacero benefitov a výhod:

  • nemusíte nikam osobne chodiť, nákup aj doručenie vybavíte doma
  • objednávka je rýchla a trvá len zopár minút, spravíte ju aj cez mobil
  • môžete platiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne cez internet a vopred
  • máte záruku originality všetkých potravín a tiež istotu najlepšej ceny

Na spomínanom webe nájdete nielen internetový obchod, ale aj ďalšie informácie o samotnej Keto diéte vrátane odpovedí na najčastejšie otázky. Ak by ste mali aj tak ďalšie dotazy týkajúce sa diéty či nakupovania, zodpovie vám na ne operátor na infolinke.

KetoMix

  • Komplexná keto diéta
  • Chudnutie
  • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka podmienok nakupovania, tie sú veľmi podobné, ako aj v každom inom bežnom eshope. Pri platení môžete využiť dobierku a hotovosť, ale aj bezhotovostnú platbu cez internet banking či platobnou kartou. Zároveň máte možnosť výberu z viacerých kuriérnych služieb, doručenie trvá do 3 pracovných dní a pri väčšej objednávke je zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.68

22 Hodnotení