Strepsils PLUS SPRAY: Ústny sprej na bolesť hrdla a infekcie a zápaly v ústnej dutine

Strepsils PLUS SPRAY: Ústny sprej na bolesť hrdla a infekcie a zápaly v ústnej dutine
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Ak vás začalo bolieť hrdlo, cítite začínajúci zápal v ústnej dutine, alebo máte po operácii mandlí či po zubnom ošetrení a hľadáte účinný prostriedok, ktorý vám pomôže, je tu Strepsils PLUS SPRAY. Ide o voľne dostupný liek vo forme spreju do úst, ktorý má vďaka kombinácii viacerých účinných zložiek antiseptické, antibakteriálne a tiež aj anestetické účinky.

Najčastejšie sa sprej používa ako rýchla úľava od bolesti v krku, no má omnoho širšie použitie. Naša recenzia vám značku Strepsils PLUS SPRAY predstaví komplexne, či už ide o použitie a dávkovanie, oblasti, kde liek pomáha alebo zloženie a jednotlivé látky.

Výrobca a pôvod

Pokiaľ ide o značku Strepsils PLUS SPRAY, tá je súčasťou ponuky známej firmy Reckitt Benckiser. Ide o firmu, ktorá sídli v Spojenom kráľovstve, no svoje zastúpenie má aj u nás. Spoločnosť má svoje produkty, nielen farmaceutické, po celom svete, na vyše 200 trhoch.

Súčasťou portfólia spoločnosti sú mnohé známe značky kozmetického či drogistického typu, prípadne o produkty v rámci hygieny, napríklad ako sú Dettol, Lysol, Durex alebo Calgon. Pokiaľ ide o lieky a liečivá, do ponuky patria okrem celej produktovej rady Strepsils napríklad aj Nurofen či Gaviscon. Liek má teda kvalitný, overený a seriózny pôvod.

Zloženie, účinné látky

V zložení Strepsils PLUS SPRAY možno nájsť tri látky, ktoré spolu pôsobia na zápaly a ich prejav v ústnej dutine či hrdle. Ide o kombináciu látok dichlórbenzénmetanol, amylmetakrezol a lidokaín. Dopĺňajú ich niektoré pomocné zložky, ktoré tvoria sprejový roztok.

Vzhľadom na komplexné zloženie si aspoň v skratke predstavíme najdôležitejšie zložky:

 • Dichlórbenzénmetanol: Prvou účinnou látkou v lieku je dichlórbenzénmetanol, ktorý patrí do skupiny benzolových derivátov. Ide o látku, ktorá má antiseptický účinok a ktorá pomáha na ničenie baktérií. Látka je v spreji obsiahnutá v objeme 0,585 mg a má overené pôsobenie proti širokému spektru baktérií, vírusov aj kvasinkám, čiže pomáha proti infekciám.
 • Amylmetakrezol: Druhou účinnou zložkou je amylmetakrezol, ktorý je v spreji prítomný v objeme 0,286 mg. Aj táto látka má antiseptické účinky, pôsobí proti grampozitívnym baktériám a vírusom a využíva sa pri infekciách v ústach aj hrdle. Látka má veľmi nízku toxicitu, takže je používaná v rôznych liekových formách, napríklad aj v pastilkách na hrdlo.
 • Lidokaín: Treťou a poslednou látkou je známe anestetikum lidokaín, ktoré je v sprejovom roztoku obsiahnuté v objeme 0,78 mg. Ide o látku amidového typu s lokálnym anestetickým účinkom, ktorý pomáha na tlmenie bolesti v mieste pôsobenia. Najčastejšie sa lidokaín využíva v stomatológii, nakoľko pôsobí na vratné zastavenie prenosu nervových impulzov.
 • Ostatné látky a pomocné zložky: Pokiaľ ide o ďalšie látky a zložky, ktoré sú tiež súčasťou Strepsils PLUS SPRAY, v lieku sa ešte nachádzajú etanol 96%, monohydrát kyseliny citrónovej, glycerol, sorbitol 70%-ný nekryštalizujúci, sacharín, levomentol, mätová aróma, anízová aróma, azorubín E 122 a čistená voda. Ide o štandardné doplnkové zložky.

Dávkovanie a užívanie

Pokiaľ ide o použitie Strepsils PLUS SPRAY, riaďte sa dávkovacou schémou od výrobcu, v prípade nejasností môžete konzultovať dávkovanie či aplikáciu lieku s lekárom a lekárnikom. Pred prvým použitím treba sprej niekoľkokrát vystreknúť do vzduchu.

Aplikácia spreju do úst je veľmi jednoduchá. Držte samotný sprej vo zvislej polohe a namierte aplikátor vo vodorovnej polohe do úst, vložte ho do ústnej dutiny. Prispôsobte orientáciu aplikátora na miesto, kde chcete sprej použiť a zatlačte ukazovákom na vrch rozprašovača. Dajte si pozor, aby roztok neprišiel počas aplikácie do kontaktu s očami.

Uchovanie a skladovanie

Nielen správne užívanie, ale aj správne skladovanie lieku je dôležité pre jeho optimálne využitie. V prípade spreju Strepsils PLUS SPRAY je treba napríklad po každej aplikácii dbať na správne očistenie aplikátora a ochranného krytu, môžete ich umyť vodou.

Liek skladujte mimo dohľadu a dosahu detí a za týchto podmienok:

 • chráňte balenie pred pôsobením mrazu aj vysokých teplôt nad 30 ° C
 • skladujte sprej na suchom mieste, nevystavujte ho vlhkosti a ani priamemu slnku
 • dodržiavajte dátume exspirácie na obale, po ňom už sprej nepoužívajte
 • nelikvidujte nespotrebovaný zvyšok lieku odpadom, vráťte sprej do lekárne

Strepsils PLUS SPRAY

 • Pôsobenie v ústnej dutine
 • Vplyv v hrdle a v krku
 • Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov

Účinky, indikácie a použitie

Pokiaľ ide o použitie Strepsils PLUS SPRAY, sprej sa využíva v ústnej dutine ako prostriedok proti miestnym infekciám, zápalom a ich prejavom. Okrem toho, vďaka širokému zloženiu a mechanizmu účinku jednotlivých látok, má aj niektoré doplnkové vplyvy.

Tu sú jednotlivé oblasti použitia a indikácie Strepsils PLUS SPRAY:

Pôsobenie v ústnej dutine

Využitie antiseptických, antibakteriálnych a anestetických účinkov lieku je možné hlavne v ústnej dutine. Sprej môžete aplikovať pri rôznych infekciách a zápaloch spojených s bolesťami, napríklad pri zápaloch ďasien alebo na bakteriálne a vírusové infekcie.

Vplyv v hrdle a v krku

Antibakteriálne účinky, ale aj vplyv na mykotické či vírusové infekcie, je možné využiť aj v hrdle. Najčastejšie sa sprej používa na zápaly a bolesti v krku, ochorenia hltanu a nosohltanu a taktiež po operácii mandlí, kedy sú treba lokálne pôsobenie a vplyvy.

Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov

Strepsils PLUS SPRAY môžete použiť nielen v prípade výskytu infekčných alebo zápalových problémov, ale aj ako prostriedok na dezinfekciu ústnej dutiny či hrdla. Využiť preto môžete sprej po operáciách v týchto oblastiach, prípadne po stomatologických zákrokoch.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Ak vás zaujíma, či sa môžu počas užívania spreju Strepsils PLUS SPRAY objaviť aj nejaké vedľajšie účinky, tak áno. Podobné to je aj v prípade iných liekov, sprej preto nie je výnimka. Pri správnom dávkovaní a dodržiavaní aplikácie je ale liek dobre znášaný.

Príbalový leták udáva v tejto súvislosti nasledovné informácie a nežiaduce javy:

 • v niektorých zriedkavých prípadoch užívania sa môže vyskytnúť precitlivenosť, ktorá sa môže prejavovať hlavne ako kožná vyrážka alebo pocit pálenia v ústach
 • ak budete sprej užívať chybne alebo nadmerne, môžu sa objaviť zívanie, nepokoj, vzrušenie, nervozita, závraty, trhavé pohyby očí, zvonenie v ušiach, rozmazané videnie, nevoľnosť, vracanie, svalové zášklby, triaška a kŕče

Kontraindikácie a možné interakcie

Nielen riziká spojené s možnými vedľajšími a nežiaducimi účinkami, ale aj niektoré kontraindikácie môžu byť problémom pri aplikácii spreju Strepsils PLUS SPRAY. Ide napríklad o výskyt alergie a precitlivenosti na niektorú z účinných látok.

Okrem toho treba zvýšiť pozornosť aj v týchto prípadoch a situáciách:

 • liek nie je určený pre deti vo veku do 12 rokov, rovnako tak sa neodporúča používať v tehotenstve a ani počas dojčenia pre nedostatok údajov
 • v prípade, ak máte prieduškovú astmu alebo užívate nejaké lokálne antiseptiká a antibiotiká, poraďte sa najskôr o užívaní lieku s lekárom
 • Strepsils PLUS SPRAY môže dočasne spôsobiť znecitlivenie jazyka, prechodnú poruchu vnímania chuti a hlavne poruchu prehĺtania
 • liek obsahuje aj malé množstvo alkoholu, azorubín či sorbitol, preto si treba dať pozor pri užívaní, nakoľko môže prísť k vzniku alergických reakcií

Balenie a cena

Pokiaľ ide o balenie Strepsils PLUS SPRAY, k dispozícii na trhu je len jedna veľkosť lieku a to s objemom 20 ml roztoku, ktorý tvorí sprej. Roztok je červenej farby a je balený v malej sklenenej fľaštičke s rozprašovačom a lokálnym dávkovačom. Iné veľkosti balenia k dispozícii nie sú, ale tento objem je väčšinou dostatočný.

Tu je porovnanie cien lieku v niektorých lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Cena Strepsils PLUS SPRAY je oproti iným podobným liečivám z rovnakej kategórie a v obdobnej liekovej forme v priemere. Užívatelia hodnotia kladne predovšetkým pomer ceny k veľkosti balenia a tiež v pomere k účinnosti lieku.

Kde kúpiť sprej

Strepsils PLUS SPRAY je humánnym registrovaným liekom, čo v praxi znamená, že jeho kúpa je možná iba v lekárni. Okrem zaužívaného spôsobu osobnej návšteve a kúpy spreju v kamennej lekárni však môžete využiť aj pohodlnejšiu cestu a tou je objednávka z online lekárne. Tú vybavíte cez internet z pohodlia obývačky, napríklad aj cez mobil.

Dôvod, prečo môžete kúpiť sprej aj bez toho, aby ste niekam museli ísť, je to, že ide o voľno predajný a voľne dostupná liek. Nemusíte teda mať recept či predpis od lekára a nemusíte ani absolvovať žiadne vyšetrenie. To je pozitívny faktor dostupnosti lieku.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak sa rozhodnete Strepsils PLUS SPRAY zakúpiť cez internet, nepozerajte však len na čo najnižšiu cenu, ale aj na zákaznícke služby. Vyberte si preto niektorú zo známejších online lekární, napríklad ako je [lekaren], ktoré ponúkajú lepšie zákaznícke služby.

To sa prejaví napríklad aj v jednoduchšej objednávke:

 • Vyberiete si lekáreň, kde chcete Strepsils PLUS SPRAY kúpiť
 • Nájdete ho v ponuke a vložíte do online košíka
 • Vyplníte svoje údaje, zvolíte typ platby a vyberiete si kuriérnu službu
 • Zadáte svoju adresu a objednávku odošlete

Celý postup je teda veľmi podobný nákupu v bežnom eshope. Obavu nemusíte mať ani o bezpečnosť a diskrétnosť, objednávku viete spraviť aj bez registrácie a platiť viete v hotovosti pri prebratí zásielky, ale aj vopred, napríklad cez internet banking. Doručenie je veľmi rýchle a bezproblémové, do 1 až 2 dní vám liek doručí kuriér až domov.

Strepsils PLUS SPRAY

 • Pôsobenie v ústnej dutine
 • Vplyv v hrdle a v krku
 • Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov

Najčastejšie otázky

Ak chcete vedieť, či sú potrebné nejaké špeciálne režimové opatrenia pri užívaní Strepsils PLUS SPRAY, alebo to, ako dlho je možné sprej používať a kedy už treba navštíviť lekára, pozrite si niektoré diskusné skupiny na internete, prípadne komentáre k prípravku priamo v online lekárňach, kde ľudia tieto témy riešia.

Tu sú odpovede najčastejšie otázky a dotazy:

Ako dlho je možné Strepsils PLUS SPRAY užívať?

Sprej nie je určený na dlhodobé dávkovanie, práve naopak, aj príbalový leták udáva, že ide o prostriedok na krátkodobé použitie. Ak sa príznaky nezlepšia do 3 dní, alebo ak sa vyskytne horúčka, bolesť hlavy či zvracanie, treba čo najskôr navštíviť lekára.

Existujú nejaké interakcie medzi jedlom a dávkovaním tohto spreju?

Áno, vzhľadom na riziko znecitlivenia v mieste aplikácie, je potrebné sa vyvarovať konzumácii jedál a nápojov tesne po aplikácii spreju. Dodržiavajte tiež odstup medzi jednotlivými dávkami v rozmedzí aspoň 2 hodín medzi aplikáciou.

Obsahuje liek alkohol? Je možné po aplikácii viesť vozidlo?

Áno, Strepsils PLUS SPRAY obsahuje menšie množstvo alkoholu, konkrétne etanol, avšak v objeme menšom ako je 100 mg v jednej dávke. V praxi preto nemá liek žiadny, alebo má len veľmi zanedbateľný vplyv, na vedenie motorových vozidiel.

Môže sa kombinovať Strepsils PLUS SPRAY a antibiotiká?

Ak to lekár neschváli, tak sa to neodporúča. Dôvodom totiž je, že pri súbežnom užívaní Strepsils PLUS SPRAY s inými lokálnymi liečivami, napríklad antiseptikami alebo antibiotikami, môže prísť k prehĺbeniu antimikrobiálneho účinku.

Skúsenosti so sprejom

Praktické skúseností a referencie z používania spreju Strepsils PLUS SPRAY ukazujú, že liek je dobrou voľbou pre tých, čo majú problém s bolesťami hrdla a zápalmi v ústnej dutine. Na tieto prípady totiž sprej viditeľne pomáha, hlavne na rýchlu úľavu od bolesti, čo je výsledkom kvalitného zloženia.

Pozitívne hodnotená je aj chuť a aróma spreju, hlavne rodičmi, ktorí Strepsils PLUS SPRAY podávajú deťom. Jednoduchá a rýchla aplikácia sú využiteľné všeobecne, no aj tieto vlastnosti lieku sú vnímané kladne.

Strepsils PLUS SPRAY

 • Pôsobenie v ústnej dutine
 • Vplyv v hrdle a v krku
 • Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov

Okrem účinnosti a jednoduchého používania oceňujú ľudia aj dobrý pomer ceny a veľkosti balenia, taktiež známosť značky a jej široký výskyt v každej väčšej lekárni a aj dostupnosť bez receptu. Plusom je možnosť použitia u detí aj u dospelých, mínusom vekové obmedzenie u detí a nemožnosť užitia v tehotenstve.

Zhodnotenie

Ak uvažujete o lokálnom prostriedku na bolesť hrdla, ktorý využijete aj pri zápaloch v ústnej dutine alebo po zubnom ošetrení, Strepsils PLUS SPRAY môže byť tou správnou voľbou. referencie a recenzie užívateľov sú nanajvýš pozitívne.

Sprej ponúka aj tieto plusy a výhody:

 • kúpa je bez nutnosti lekárskeho vyšetrenia
 • balenie má optimálnu veľkosť
 • účinok je rýchly a hlavne lokálny
 • sprej má príjemnú arómu, ľahšie sa používa

Vďaka tomu, že balenie obsahuje veľmi šikovný aplikátor, je použitie na mieste zápalu v ústach či hrdle bez akýchkoľvek ťažkostí. Jednoduchá je aj starostlivosť o sprej, tak aplikátor, ako aj ochranný kryt stačí opláchnuť vodou.

Strepsils PLUS SPRAY má navyše veľmi dobrú dostupnosť. Nejde len o známosť značky, vďaka čomu nájdete sprej prakticky v každej väčšej lekárni, ale aj o predaj bez receptu, predpisu alebo toho, aby ste museli navštíviť lekára. Pokojne si tak liek viete kúpiť nielen v kamennej, ale tiež v online lekárni.

Strepsils PLUS SPRAY

 • Pôsobenie v ústnej dutine
 • Vplyv v hrdle a v krku
 • Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie