Súvisia spolu stres a priberanie na váhe? Tu je 11 tipov, ako zastaviť priberanie zo stresu

Súvisia spolu stres a priberanie na váhe? Tu je 11 tipov, ako zastaviť priberanie zo stresu

Pod pojmom stres si mnoho ľudí predstaví pracovné vyťaženie alebo časové nestíhanie termínov počas dňa v súkromnom živote alebo aj v práci. Medzi stresové situácie však patri v princípe všetky, kedy dochádza k nerovnováhe medzi očakávaním a realitou.

To, že stres je dnes bežnou a každodennou súčasťou života, je bohužiaľ už bežné a nikto sa nad tým nepozastavuje. Reakciou tela na stres sú však viaceré fyziologické aj metabolické zmeny, ktoré majú obvykle negatívne dopady. Jedným z nich je aj vplyv na telesnú hmotnosť, pričom u väčšiny ľudí ide skôr o priberanie na váhe, ako naopak, chudnutie.

Ako vplýva stres na priberanie a aké má ďalšie účinky

Stres je pomenovanie pre stav, kedy je telo pod nejakým tlakom, zväčša externých okolností. Ide však o pomerne prirodzenú fyziologickú reakciu organizmu, ktorý sa snaží so stresom vyrovnať. Jednorazové stresové situácie nie sú problém, chronický stres však áno.

Ak ide o priberanie, v strese telo vysiela signál, že potrebuje viac energie. To znamená v praxi pocit hladu a hlavne po sladkom, nakoľko sacharidy sú okamžitým zdrojom energie a to pre mozog a nervový systém. Pri chronickom strese je takýto pocit trvalý a dochádza nielen k prejedaniu sa, ale aj k spomaleniu metabolizmu a spaľovania kalórií.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho treba vedieť, že stres má aj vplyvy aj na iné oblasti:

 • najčastejšie spôsobuje tráviace ťažkosti, obvykle nastávajú buď hnačka alebo naopak zápcha, medzi tie skryté problémy patrí vznik žalúdočných vredov
 • chronický stres dlhodobo oslabuje imunitu a prirodzenú obranyschopnosť, výsledkom sú častejšie zápaly, infekcie a zvýšené riziko prechladnutia
 • typickými problémami sú aj bolestivé stavy v rôznych častiach tela a orgánových sústavách, napríklad bolesti hlavy, svalov, žlčníka alebo žalúdka
 • dôsledkom dlhodobého stresu sú tiež zvýšená únava, vyčerpanosť, nedostatok energie a kŕče, z psychického hľadiska nastávajú úzkosť a najmä depresie

NIEKTORÍ ĽUDIA ZO STRESU SCHUDNÚ

Hoci sme vyššie spomínali príklady, ako stres ovplyvňuje priberanie, sú aj prípady, kedy môže spôsobiť chudnutie. Je to veľmi individuálne, záleží to aj od toho, že ak človek nemôže stres adekvátne uvoľniť, stiahne sa mu žalúdok a dlhodobo mu nechutí jedlo.

Ako obmedziť stres, aká je najlepšia prevencia a čo robiť

Vzhľadom na to, že stres patrí medzi výrazné rizikové faktory pre priberanie, ale aj pre zhoršenie fyzického a psychického zdravia, je dôležité ho minimalizovať a eliminovať čo najviac. V tejto súvislosti viete spraviť veľa opatrení a to hlavne doma.

Tu sú tie pravidlá a princípy, ktorých sa treba pri zmenách držať:

Spravte si plán: Plánovanie dňa či týždňa vopred, aspoň v hrubých obrysoch, je najlepšou prevenciou voči časovému stresu, ktorý je najčastejší. Robte si dostatočnú časovú rezervu a majte aj nejaké okná, ktoré viete využiť na relax a zvoľnenie tempa.

Vyhýbajte sa rizikovým situáciám: Okrem časového plánovania sa treba snažiť preventívne vyhýbať situáciám, kde je vyššie riziko stresu. Ide o čakanie v rade, riziko hádky alebo situácie, ktorých vznik a priebeh neviete ovplyvniť, čo vyvolá stres.

Zvoľnite v práci: Práca je pre mnohých ľudí veľmi dôležitá, pre niektorých dokonca najdôležitejšia. To však neznamená, že by ste nemali aj oddychovať, práve naopak. Robte si pravidelné prestávky cez deň a raz za čas na pár dní z práce úplne vypnite.

Neriešte viac problémov naraz: Stanovte si priority a to nielen s ohľadom na časové možnosti, ale aj s ohľadom na riešenie situácií. Snažte sa vyriešiť výzvy postupne, nezahlcujte sa viacerými problémami naraz. To, čo nejde vyriešiť, pustite z hlavy.

Viac oddychu aj pohybu: Dôležité je počas dňa oddychovať a robiť si prestávky napríklad na meditáciu či jednoduché polihovanie v pokoji na posteli alebo gauči. Do režimu dňa zaraďte aj pravidelný pohyb, napríklad prechádzky, na prečistenie mysle.

Doplňte niektoré látky: Aby vaše telo, hlavne nervový systém, lepšie zvládali stres, snažte sa zvýšiť príjem omega-3 mastných kyselín z rýb, vitamínov B, C a E z ovocia a zeleniny a rovnako tak príjem horčíka zo zeleniny, orechov a semien.

Riešenie obmedzenia priberania doma ďalšími prostriedkami

Okrem stresu vplývajú na priberanie a zvyšovanie hmotnosti aj niektoré iné faktory, ktoré je potrebné tiež čo najviac eliminovať. Aby sa vám to podarilo, musíte sa zamerať aj na využitie iných prostriedkov, ktoré majú všeobecne pozitívny vplyv na celé telo.

Ak chcete znížiť priberanie a podporiť chudnutie, zamerajte sa na:

Zlepšenie skladby jedálnička

Je preukázané, že najviac sa priberá z polotovarov, mastných jedál, ťažkých jedál, tučného mäsa, sladkostí, slaných pochutín a bieleho pečiva. Namiesto nich zaraďte do jedálnička ovocie, zeleninu, strukoviny, ryby, orechy, semienka a celozrnné pečivo.

Pravidelné a častejšie stravovanie

Okrem jedálnička je dôležité aj to, akým spôsobom sa stravujete. Na podporu metabolizmu je dobré jesť radšej 5 krát denne, ale menšie porcie, ešte dôležitejšia je pravidelnosť. Tu sa snažte jesť s odstupom po 3 hodín, posledné jedlo 2 hodiny pred spaním.

Dostatočný a zdravý pitný režim

Svojmu tráveniu viete pomôcť aj zdravým pitným režimom. Obmedzte príjem limonád a sladkých nápojov, naopak, najlepšia je čistá voda v kombinácii s bylinkovými čajmi. Vypite aspoň 2,5 litra zdravých tekutín denne a to počas celého dňa.

Pravidelný pohyb

Kým v prípade stresu je dôležitý pohyb na uvoľnenie energie, z pohľadu priberania a telesnej hmotnosti je nevyhnutný pre podporu metabolizmu a spaľovania kalórií. Venujte sa preto hlavne intenzívnejším aktivitám vo fitku, bicyklovaniu či plávaniu.

Obmedzenie zlozvykov

Na vznik obezity alebo priberanie majú vplyv aj viaceré zlozvyky týkajúce sa životného štýlu. Ide o nedostatok kvalitného a neprerušovaného spánku v dôsledku ponocovania a zaspávania vždy v inom čase, fajčenie a tiež konzumáciu alkoholických nápojov.

SNAŽTE SA O ČO NAJKOMPLEXNEJŠÍ PRÍSTUP

V prípade, že chcete vidieť výsledky čo najrýchlejšie, či už ide o zabránenie priberania alebo dokonca o zníženie hmotnosti, musíte využiť maximum možností spomínaných vyššie. Dôležitá je sebadisciplína, vytrvalosť a dôslednosť, vtedy to bude efektívne.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Len obmedzenie stresu alebo čiastkové zmeny nemusia vždy pomôcť k dosiahnutiu ideálneho výsledku, hlavne ak ide o chudnutie z väčšej nadváhy či obezity. Takýto stav si vyžaduje oveľa intenzívnejšie a širšie pôsobenie, ktoré ponúka napríklad Ketogénna diéta.

Táto diéta je zameraná na chudnutie prostredníctvom procesu ketózy:

 • ketóza je stav, kedy dochádza k zvýšenému spaľovaniu tukov, konkrétne tukových zásob, telo si totiž primárne berie energiu z nich a nie z cukrov, ako obvykle
 • aby ste ketózu dosiahli, je nutné zmeniť jedálniček a to tak, že sa znižuje príjem sacharidov a tukov a naopak zvyšuje príjem potravín s bielkovinami
 • denný príjem sacharidov musí klesnúť pod 50 gramov za deň, vtedy nastane zmena energetického metabolizmu a telo začne vo zvýšenej miere spaľovať tuky
 • príjem bielkovín sa zvyšuje za účelom posilnenia fyzickej výkonnosti svalstva, rovnako tak sa znižuje pocit hladu, ktorý súvisí s poklesom sacharidov

Okrem spomínaných zmien v jedálničku je potrebné zvýšiť aj konzumáciu zeleniny. Tá je totiž bohatým zdrojom vlákniny, ktorá je nevyhnutná na zlepšenie trávenia a procesov v tráviacej sústave, ktoré majú tiež pozitívny vplyv na metabolizmus a chudnutie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ketogénna diéta prebieha v troch fázach, pričom v prvej ide o dosiahnutie ketózy, v tej druhej o čo najlepšie chudnutie a spaľovanie tukov a v tej tretej o udržanie daného stavu. Vzhľadom na povahu zmien v jedálničku má diéta pozitívny vplyv aj na srdce, cievy a krvný obeh, pomáha na cholesterol, hladinu cukru v krvi, krvný tlak a na prevenciu voči cukrovke.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak chcete Ketónovú diétu skúsiť, musíte sa teda pripraviť na radikálne zmeny v jedálničku. Mnoho ľudí však práve túto časť diéty považuje za veľmi náročnú a berie to ako veľké mínus. Našťastie, existuje riešenie aj tohto stavu a to prostredníctvom značky KetoMix.

Ide o výrobcu a dodávateľa produktov špeciálne určených pre diétu:

Sortiment je tvorený proteínovými potravinami, jedlami a surovinami pre celodenný jedálniček, doplnený je aj o proteínové nápoje pre pitný režim a doplnky výživy

Všetky tieto produkty, prípravky a potraviny majú viacero benefitov:

 • ich zloženie je špeciálne uspôsobené pre Keto diétu, hlavne bielkovín
 • majú zároveň vyvážený pomer vitamínov, minerálov a stopových prvkov
 • príprava jedál aj nápojov je nenáročná a rýchla, trvá najviac zopár minút

Plusom je tiež to, že všetky potraviny a suroviny sú z hľadiska zloženia bezproblémové, neobsahujú žiadne rizikové chemické látky, prísady a konzervanty. S výnimkou pečiva v nich nenájdete ani lepok, je teda možné ich použitie aj u celiatikov. Rovnako tak sa tu nachádza dostatok dôležitých živín, základom všetkých potravín sú prirodzene bielkoviny.

Pokiaľ ide o doplnky výživy, ktoré sú tiež v ponuke značky KetoMix, v tomto prípade sa jedná o kapsuly a tabletky s obsahom L-Karnitínu, čo je aminokyselina podporujúca lepšie spaľovanie tukov. Siahnuť môžete aj po výživových doplnkoch na detoxikáciu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Z hľadiska sortimentu potravín sú základom ponuky značky proteínové polievky, omelety, kaše, palacinky, sušené mäso, cestoviny, pečivo, nátierky, dresingy a tyčinky, ktoré je možné konzumovať prakticky celý deň. Na doplnenie tu nájdete proteínové sladké a slané pochutiny. Ak ide o nápoje, základom sú proteínové koktejly so sójovou a srvátkovou bielkovinou.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Keto diétu viete dodržiavať s využitím vlastných jedál, ale efektívnejšie a jednoduchšie je to práve s využitím prípravkov a potravín značky KetoMix. Celý sortiment si viete pohodlne pozrieť, porovnať a za pár minút objednať z oficiálneho eshopu www.ketomix.sk.

Celý nákup prebieha podobne, ako v bežnom eshope, tu je stručný postup:

 • najskôr vložíte do online košíka požadované potraviny a produkty
 • vyplníte svoje osobné údaje a to vrátane adresy doručenia zásielky
 • zvolíte si spôsob platenia, na výber je hotovosť aj bezhotovostná forma
 • na záver vyberiete kuriérnu službu a po kontrole objednávku odošlete

Pre tých, čo uprednostňujú hotovosť, ponúka eshop platbu štandardne na dobierku, kedy sa platí kuriérovi. Využiť však môžete aj bezhotovostné formy, či už bankový prevod cez internet banking alebo platbu platobnou kartou, ktorú tiež zrealizujte cez internet.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Na výber máte niekoľko kuriérnych služieb, zásielku si môžete nechať doručiť domov aj do Zásielkovne, štandardne to trvá do 3 pracovných dní. Ak by ste mali akékoľvek otázky, k dispozícii je aj telefonická infolinka. Dobrou správou je, že pri väčšej objednávke máte dopravu zdarma a eshop ponúka tiež bohaté informácie o Keto diéte ako takej.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie