Čo pomáha a čo je dobré na svalovicu u detí? 6 overených receptov, čo je najlepšie

Svalovica, čiže svalová horúčka, je u detí rovnako bežným javom, ako aj u dospelých. Jedná sa o prirodzenú reakciu svalstva na preťaženie, či už dlhodobo nadmerným výkonom, alebo jednorazovým preťažením vyššej intenzity a v podstate nejde o žiadne vážne ochorenie.
Hoci je svalovica určite nepríjemná, je zároveň aj prospešná, lebo v konečnom dôsledku dochádza k posilneniu svalov. Dnes, na rozdiel od minulosti, totiž už vieme, že sa nejedná o bolesť spôsobenú kyselinou mliečnou, ale posilňovaním svalových vlákien. Špeciálne u detí jej však treba venovať zvýšenú pozornosť, aby nebola aj prejavom niečoho rizikovejšieho.
Ako vzniká svalovica u detí, jej špecifiká a faktory
Svalová horúčka vzniká nadmernou prácou svalstva, ktoré je tvorené svalovými vláknami. Najčastejšie ide o jeho preťaženie či už dlhodobejším výkonom, alebo veľmi intenzívnou jednorazovou činnosťou. Objavuje sa bežne na nohách, niekedy aj rukách a bruchu.
Samotná bolesť, ktorá svalovicu sprevádza, je spôsobená narušením jednotlivých svalových vlákien. V prípade ich prílišného natiahnutia alebo preťaženia príde k vzniku mikrotrhlín a trhlín, ktoré sú z biologického hľadiska zápalovým procesom. Štandardne však ide o stav, ktorý netrvá dlhšie, ako 24 či 48 hodín, pričom bolesť aj iné prejavy potom pominú.

Zdrovit Stop kŕčom
- Vplyv na svalstvo a jeho funkčnosť
- Pôsobenie na nervovú sústavu
- Pomoc s únavou, imunitou a ochranou buniek

Ibalgin DUO EFFECT
- Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
- Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
- Účinky na úrazy a poúrazové stavy

Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U
- Zdravé kosti, zuby a svaly
- Vplyv na minerály vápnik a fosfor
- Podpora imunitného systému
Špeciálne u detí je ale dobré, ak zvážite aj niektoré iné faktory a špecifiká:
- najčastejšie dochádza k svalovici v dôsledku nedostatočného strečingu pred fyzickou námahou, čiže k zahriatiu a natiahnutiu svalstva pred športom a pohybom
- rizikovým faktorom je samozrejme aj nedostatočná kondícia z minulosti, čo býva u detí pomerne častým problémom, rovnako tak aj nadváha či rovno obezita
- u malých detí si môžu rodičia niekedy svalovicu pomýliť so stavom zvaným hypertonus, čiže zvýšeným svalovým napätím, čo je príznak vážnejších problémov
- jednou z príčin hypertonusu býva poškodenie mozgu alebo krvácanie do mozgu, ale môže ísť aj o metabolické poruchy, reflux alebo nesprávne nosenie a držanie dieťaťa
AK SA OBJAVUJE ČASTO, NAVŠTÍVTE LEKÁRA
V prípade, že u dieťaťa dochádza ku vzniku svalovice až nadmerne často, ale aj bez zjavnej príčiny, je dobré radšej absolvovať lekársku prehliadku a diagnostiku stavu u pediatra. Okrem spomínaného stavu hypertonusu môže ísť aj o nejaké iné vrodené vady svalstva.
Príznaky a prejavy svalovice u detí
Pokiaľ ide o symptómy súvisiace so svalovicou, rátať treba samozrejme s bolesťami svalov, ktoré sú dôsledkom vzniku už spomínaných mikrotrhlín a zápalového procesu v nich. Objaviť sa však môžu aj niektoré ďalšie javy, problémy alebo symptómy.
Tu je prehľad tých príznakov, ktoré sú najbežnejšie v prípade svalovej horúčky:
Bolesti svalov: Typickým sprievodným znakom pri svalovici je bolesť. Najčastejšie ide o nemeniacu sa a rovnako intenzívnu bolesť, ktorá býva lokálna v niektorej svalovej partii, jej vrchol je zhruba po 12 hodinách, opadne obvykle do 24 až 48 hodín.
Svalové kŕče a obmedzenie výkonu: Spolu s bolesťou a v dôsledku nadmerného preťaženia svalstva prichádza v postihnutej svalovej partii aj k obmedzeniu výkonnosti a niekedy aj zaťaženia svalstva. Bežne sa môžu objaviť kŕče alebo pocit tuhnutia.
Ostatné príznaky: Individuálne sa potom môžu spolu so svalovicou objaviť aj zvýšená teplota, preto sa tomu hovorí aj svalová horúčka, celková slabosť a únava, u menších detí aj celkový nepokoj a nervozita, v prípade vážnejšieho stavu aj mierny opuch.
Riešenie svalovice u detí doma
V prípade, že ste aj s pomocou lekára vylúčili možné rizikové príčiny v podobe vrodených vád svalstva a pohybovej sústavy, prípadne už spomínaný hypertonus, môžete sa zamerať na domáce riešenie svalovice. K dispozícii máte viacero prostriedkov a možností.
Tu sú tie spôsoby riešenia, ktoré zaberajú u detí najviac:
Sprcha s masážou
To najlepšie, čo môžete hneď po objavení svalovice spraviť, je využiť pôsobenie vody na postihnuté svalstvo. Striedajte studenú a teplú vodu podľa potreby, v prevahe by mala byť studená. Ideálne je pridať aj masáž krúživými pohybmi celou dlaňou.
Opatrná regenerácia
Po prvotnej úľave spojenej s pôsobením vody, masážou aj s istým odstupom času zopár hodín, by ste sa mali snažiť u dieťaťa o opatrnú regeneráciu. To neznamená úplný pokoj, skôr mierny strečing, naťahovanie svalov a ľahší typ pohybu, napríklad chôdza.
Kvalitný spánok
Najlepším a najprirodzenejším prostriedkom na svalovicu je výdatný a kvalitný spánok ešte v ten istý deň. Ideálna doba je aspoň 8 hodín, môže to však byť aj o niečo viac, hlavne u menších detí. V spánku sa vylučuje rastový hormón dôležitý pre svaly.
Doplnenie vody, minerálov a vitamínov
Stav svalstva, ale napríklad aj nervových vlákien v ňom, je závislý tiež od niektorých minerálov a vitamínov. Pre čo najlepšiu regeneráciu po svalovej horúčke je vhodné doplniť horčík, vápnik a vitamíny B, C a E. Dostatočne tiež zavodnite telo.
Podporné masti, krémy a gély
Na pôsobenie proti miernej bolesti, kŕčom alebo obmedzenej hybnosti svalov, ale aj na urýchlenie ich regenerácie, sa hodia tiež niektoré podporné prostriedky v podobe mastí, krémov, gélov či náplastí. Zväčša obsahujú látky prírodného typu.
Liečivá proti bolesti svalov
Ak by ste potrebovali pre svoje dieťa intenzívnejšie prostriedky, napríklad na vážnejšiu bolesť alebo zápal svalstva, môžete siahnuť tiež po voľne dostupných liekoch. Tie obsahujú už syntetické účinné látky a môžu mať vonkajšiu aj perorálnu podobu.
KEDY UVAŽOVAŤ O SVALOVOM ZRANENÍ?
V niektorých prípadoch nemusia byť bolesti svalov len prejavom svalovej horúčky, ale napríklad aj vážnejšieho poranenia svalstva. Medzi typické prejavy patria intenzívna bolesť, obmedzenie hybnosti, výraznejší opuch a začervenanie postihnutého miesta.
Výživové doplnky a prípravky na svalovicu u detí
Pokiaľ budete chcieť všeobecne u svojho dieťaťa podporiť regeneráciu, uvoľnenie a stav svalstva, prípadne pôsobiť aj proti miernejšej bolesti alebo kŕčom, môžete bez problémov siahnuť po voľne dostupných doplnkoch výživy a prípravkoch.
V ponuke nájdete tak vnútorné ako aj vonkajšie formy:
Sortiment zahŕňa jednak vitamínové a minerálové doplnky v podobe tabliet a kapsúl, ako aj krémy, gély, balzamy, masti a spreje na uvoľnenie a regeneráciu svalov
Tieto prípravky a produkty ponúkajú nasledovné výhody:
- kúpa nie je podmienená predpisom alebo vyšetrením u lekára vopred
- môžete skombinovať viacero druhov prípravkov, vnútorné aj vonkajšie
- pôsobenie môže byť aj dlhodobejšie, niekedy aj v rámci prevencie vopred
Ak ide o zloženie, v prípade doplnkov výživy v podobe perorálnych foriem prevažujú hlavne minerály horčík a vápnik dôležité pre svalstvo, prípadne spolu s vitamínmi B, C alebo E. Ak ide o vonkajšie prípravky, najviac sa využívajú rastlinné a bylinné zložky, napríklad s pagaštanom konským alebo kostihojom, ktoré pomáhajú aj na bolesť.
Lieky na svalovicu u detí
Pokiaľ ide o účinnejšie produkty a prostriedky na riešenie problémov spojených so svalovou horúčkou, siahnuť môžete aj po riadne registrovaných liekoch. Tie majú podobu tak vonkajších foriem s lokálnou aplikáciou, ako aj perorálnych tabliet.
Mechanizmus ich účinku býva zvyčajne nasledovný:
V prípade tabliet a kapsúl ide hlavne o zníženie bolesti, vonkajšie gély, krémy, náplasti, spreje alebo masti k tomu môžu pripojiť aj protizápalové a uvoľňujúce účinky
Ak ide o najdôležitejšie charakteristiky liekov, tak:
- sú bez receptu, no treba s lekárom zvážiť ich použitie u malých detí
- nástup účinku je veľmi rýchly a to kvôli syntetickým účinným látkam
- zároveň však treba rátať aj s možnými vedľajšími účinkami a kontraindikáciami
V prípade liekov proti bolesti v podobe tabliet sa využívajú všeobecné analgetické látky typu ibuprofén či kyselina acetylsalicylová. Pokiaľ ide o gély, masti, spreje a iné vonkajšie formy, tu bývajú používané overené liečivá typu heparinoid alebo diklofenak. Nie všetky sú však vhodné pre deti, hlavne tie malé, prečítajte si príbalový leták od výrobcu.

Zdrovit Stop kŕčom
- Vplyv na svalstvo a jeho funkčnosť
- Pôsobenie na nervovú sústavu
- Pomoc s únavou, imunitou a ochranou buniek

Ibalgin DUO EFFECT
- Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
- Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
- Účinky na úrazy a poúrazové stavy

Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U
- Zdravé kosti, zuby a svaly
- Vplyv na minerály vápnik a fosfor
- Podpora imunitného systému
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na svalovicu u detí
Či už siahnete po mastiach, géloch, minerálových doplnkoch alebo iných prípravkoch a liečivách, ich najväčší výber ponúkajú hlavne lekárne. Voľne dostupné prípravky síce nájdete aj v eshopoch, no napríklad lieky a krémy z kategórie liečiv už nie.
Ak ide o spôsob kúpy, okrem kamenných lekárni môžete využiť aj internetové:
- v nich je výber oveľa väčší, či už ide o značky alebo typy, hlavne skladom
- nemusíte nikam ísť, nákup spravíte cez počítač, tablet aj smatfón
- ušetríte, nielen na cene produktov, ale niekedy aj na doprave zdarma
- nemusíte platiť iba v hotovosti, využiť môžete aj internet
Pokiaľ ide o spomínaný spôsob platby, k dispozícii sú štandardne dobierka a bankový prevod, no tie lepšie a väčšie online lekárne môžu ponúkať aj platbu platobnou kartou online. To isté platí aj pre dopravu, ktorá môže byť rýchlejšia a aj do 24 či 48 hodín.
Výhodou známejších lekární, je tiež oveľa bohatší sortiment, kde nájdete na jednom mieste všetko, čo potrebujete. Viaceré takéto lekárne ponúkajú aj možnosť rýchlejšej objednávky a to bez zdržujúcej registrácie. Spôsob nákupu sa príliš neodlišuje od bežnej objednávky v eshope, väčšinou ide o záležitosť niekoľkých minút.