Sýte jedlá môžu byť diétne, rýchle, nízkokalorické aj zdravé. Tu je 12 najlepších

Sýte jedlá môžu byť diétne, rýchle, nízkokalorické aj zdravé. Tu je 12 najlepších

Chceli by ste jesť zdravo, s minimom kalórií, ale zároveň diétne a tak, aby bolo jedlo sýte? Žiadny problém, stačí len zvoliť vhodné suroviny a nič vám nebráni pripraviť si raňajky, obed, večeru alebo aj desiatu a olovrant tak, aby ste necítili hlad a zároveň chudli.

Kľúčom k tomu je mať ako základ potraviny s vyšším obsahom bielkovín a zároveň vlákniny, čo sú živiny, ktoré nezvyšujú riziko priberania, pomáhajú na zníženie hladu a zároveň podporujú zdravé trávenie. Okrem týchto dvoch podmienok treba splniť aj niektoré iné, ktoré sú dôležité aj z hľadiska optimálneho príjmu kalórií, vitamínov či minerálov.

Čo znamená sýtosť jedál a ako vplýva na chudnutie

Pod pojmom sýte jedlo sa myslí taký druh jedla, po ktorom dokážete uspokojiť svoj hlad a apetít, pričom sa nemusíte obávať, že by ste mohli mať o hodinu či dve problém s pocitom hladu. Niektoré z týchto jedál sú aj nízkokalorické, takže ich môžete jesť viac.

Pri zostavovaní jedálnička môžete viaceré potraviny a jedlá využiť prakticky po celý deň, či už pôjde o raňajky, obed alebo večeru. Okrem toho, že prednosťou sýtych jedál býva aj utlmenie hladu, majú výhodu tiež v tom, že obsahujú obvykle pomerne rozmanitú zmes makroživín, vitamínov, minerálov a aminokyselín. Vďaka tomu sú aj zdravé.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Tu sú najdôležitejšie výhody sýtych jedál pre chudnutie a hmotnosť:

 • sýte jedlá v prvom rade znižujú pocit hladu, ktorý má veľmi negatívny vplyv na zastavenie metabolizmu, nakoľko telo sa prepne do módu zásobenia
 • zároveň má väčšina týchto jedál dostatok vlákniny a látok povzbudzujúcich trávenie a tráviace mechanizmy, vďaka čomu stimulujú vstrebávanie živín
 • mnoho z potravín, ktoré sú dostatočne sýte, sú aj dostatočne bohaté aj na dôležité stopové prvky, ktoré pomáhajú napríklad na lepšie spaľovanie tukov
 • na druhú stranu, niektoré ďalšie potraviny a jedlá sú z kategórie nízkokalorických, čiže aj keď vás zasýtia alebo ich zjete viac, nemáte nadbytok kalórií

Aby ste  mohli využiť všetky benefity sýtych potravín, okrem zloženia jedálnička pozerajte aj na stravovacie zvyky. Snažte sa jesť 5 jedál denne, majte pravidelné odstupy medzi nimi, raňajky jedzte 30 minút po zobudení sa a večeru najneskôr 2 hodiny pred spaním.

NIELEN JEDLO, ALE AJ PITNÝ REŽIM

Z pohľadu pocitu nasýtenia je dôležité nielen to, čo jete, ale aj to, čo a ako pijete. Ak si dáte pol hodinu pred jedlom pohár vody, prispejete k lepšiemu tráveniu. Po jedle si dajte pohár vody tiež, to vám zas pomôže na zasýtenie a je pritom jedno, aké jedlo ste mali.

Najlepšie sýte jedlá na chudnutie

Poďme sa teraz pozrieť konkrétne na tie jedlá a potraviny, ktoré vás môžu najviac zasýtiť a zároveň sú zdravé a z pohľadu chudnutia či prevencie nadváhy diétne. Nie všetky sú síce nízkokalorické, no pri vhodne zostavenom jedálničku to nie je veľká prekážka.

Tu je 12 najlepších jedál, ktoré vás zasýtia a pomôžu s chudnutím:

Vajcia: Začnime živočíšnymi jedlami, kde z pohľadu sýtosti jednoznačne vynikajú vajíčka, najmä vaječné bielka. Tie sú bohaté na proteíny, ktoré ponúkajú energiu s dlhodobejším uvoľňovaním. Žĺtka síce majú o niečo viac kalórií, ale tiež aj zdravé tuky.

Ryby: Kombináciu sýteho a zdravého jedla, ktoré je doslova ideálne pre chudnutie, predstavujú ryby. Ideálne je konzumovať lososa, tuniaka alebo makrelu, ktoré sú chutné a majú veľa omega-3 mastných kyselín. Špeciálne losos má dostatok bielkovín.

Grécky jogurt: Čo sa týka mliečnych produktov, tu viete spraviť najlepšie, ak siahnete po nízkotučných jogurtoch, najmä po tom gréckom. Tento typ má totiž veľa bielkovín a málo sacharidov, obsahuje aj dostatok vápnika. Využiť ho môžete aj na varenie.

Cestoviny: Zdravé, diétne a ideálne aj na chudnutie, to sú cestoviny. Pozor však, nemáme na mysli tie z bielej múky, ale celozrnné. Získate z nich prospešné bielkoviny, zdravé tuky a vlákninu, môžete ich využiť so sezónnou zeleninou a chudým mäsom.

Orechy: Orechov môžete zjesť naozaj veľa a pritom nepriberiete, nemajú totiž žiadne kalórie, zato majú vlákninu a prospešné zdravé tuky a to bez ohľadu na druh. Už hrsť orechov denne vás dostatočne zasýti, najmä pokiaľ si ich dáte na olovrant alebo desiatu.

Strukoviny: Ak ide o rastlinné potraviny, veľmi sýte vedia byť strukoviny, chybu nespravíte, ak budete jesť fazuľu, hrach a šošovicu. Môžete ich využiť do polievok alebo prívarkov. Veľkým plusom pre strukoviny je, že obsahujú vlákninu a majú málo kalórií.

Zelenina: Pokiaľ ide o zeleninu, tá síce dokáže chvíľkovo zasýtiť, no z dlhodobého hľadiska skôr spôsobí zvýšenie hladu. Má však veľa minerálov a vlákniny. Medzi najviac sýte a najviac prospešné druhy patria rukola, špenát, zeler, cuketa, mrkva a kel.

Ovocie: Spomedzi ovocia si treba vyberať veľmi opatrne, aby sa vám nestalo, že siahnete síce po sýtom ovocí, ale zároveň s vysokým objemom cukrov. Do jedálnička však môžete bez výčitiek svedomia zaradiť avokádo, jahody, maliny, čučoriedky a pomaranče.

Batáty: Za týmto názvom sa skrýva plod koreňovej hľuzy špeciálnej plodiny pochádzajúcej zo strednej Ameriky. U nás sa batátom hovorí niekedy aj sladké zemiaky a sú výborným zdrojom vlákniny, sterolov aj vitamínov. Obsahujú tiež kalórie na zasýtenie.

Koreniny: O korení je všeobecne známe, že stimuluje chuť do jedla, no sú aj také typy, ktoré naopak pomôžu na lepšie zasýtenie. Ak chcete podporiť aj svoje chudnutie, voľte najmä bazalku, oregano a chilli korenie. To posledné pomáha aj na spaľovanie tukov.

Morské riasy: Tento druh potraviny je populárny v Ázii a ide o ideálny príklad zdravého a sýteho jedla, ktorý má zároveň minimum kalórií. Riasy obsahujú veľa chlorofylu, vlákniny a jódu, využijete ich ako prílohu do každého jedla od raňajok až po večeru.

Obilniny a pseudoobilniny: Poslednou kategóriou jedál, ktoré vás zasýtia a možno ich využívať aj pri chudnutí, sú obilniny a pseudoobilniny. Do jedálnička zaraďte najmä hnedú ryžu, quinou, ovos a pohánku. Obsahujú veľa bielkovín, vlákniny aj minerálov.

ZLEPŠITE AJ SPAĽOVANIE KALÓRIÍ

Nemenej dôležitou oblasťou z pohľadu chudnutia alebo prevencie priberania je aj spaľovanie kalórií, nielen ich príjem. V tejto oblasti viete spraviť najviac prostredníctvom pohybu, ideálny je aeróbny pohyb typu rýchla chôdza, beh, plávanie alebo bicyklovanie.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Okrem cieleného výberu sýtych a zároveň zdravých jedál spomínaných vyššie môžete skúsiť aj komplexnejšiu zmenu a to prostredníctvom zmeny jedálnička v rámci diéty. Vyhýbajte sa však rýchlym, krátkodobým a drastickým diétam, pri nich hrozí tzv. jojo efekt.

Príkladom diéty, ktorá naopak môže byť prospešná, je Keto diéta:

 • počas tejto diéty dochádza k zefektívneniu spaľovania tukov a tukových zásob v tele, čo je najväčšie plus, nakoľko ide o viditeľné a veľmi rýchle chudnutie
 • diéta trvá 12 až 14 týždňov podľa potreby a má tri fázy, čo znamená postupné chudnutie a zároveň aj minimalizácia rizika spomínaného jojo efektu
 • veľmi dôležité je to, že diéta je založená na ketóze, čo je fyziologicky prirodzený stav energetického metabolizmu, kedy telo namiesto cukrov využíva tuky
 • ketózu dosiahnete zmenou jedálnička, kedy znížite príjem sacharidov pod hranicu 50 gramov denne, vďaka čomu začne organizmus spaľovať tukové tkanivá

Okrem toho sú súčasťou Ketónovej diéty aj ďalšie zásadné zmeny v jedálničku. Ide hlavne o zníženie príjmu nezdravých tukov a zároveň o zvýšenie zastúpenia bielkovín, zeleniny, orechov a semien v jedálničku. To prináša viacero plusov nielen pre chudnutie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Výsledkom spomínaných zmien je zníženie pocitu hladu a prevencia chradnutia svalstva, čo je zásluha bielkovín, ale aj zlepšenie trávenia a metabolizmu celkovo, čo je zas zásluha zeleniny s vysokým obsahom vlákniny. Ketogénna diéta je prospešná aj pre zníženie hladiny cukru v krvi, zvýšenie tzv. dobrého cholesterolu a tiež na prevenciu cukrovky.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že vás Keto diéta zaujala svojim výhodami, treba vedieť aj o jednej menšej nevýhode. Tá spočíva v náročnosti úpravy jedálnička s prevahou bielkovinových jedál a tiež s minimalizáciou tých sacharidových. Zaujímavým riešením je značka KetoMix.

Ide o producenta sortimentu potravín a produktov pre túto diétu:

Ponuka KetoMix zahŕňa jedlá, nápoje a jednotlivé potraviny na proteínovom základe s vysokým obsahom bielkovín, ktoré splnia všetky podmienky Keto diéty

Viete si tak vyskladať celodenný jedálniček, pričom platí aj, že:

 • nemusíte nikam chodiť, celý sortiment viete zakúpiť priamo cez internet
 • máte istotu, že či pôjde o polievku alebo čokoládu, nenarušíte tak ketózu
 • súčasťou ponuky sú nielen jedlá, ale aj nápoje, pripravíte ich do 5 minút

Sortiment jedál KetoMix obsahuje ponuku polievok, kaší, omeliet, palaciniek, tyčiniek, sušeného mäsa, cestovín, pečiva, omáčok, dresingov a rôznych pomazánok, z ktorých si viete pripraviť všetky jedlá od raňajok až po večeru. Ak by ste mali chuť na maškrtenie, v ponuke nájdete aj proteínové čokolády, perníky, dezerty, chipsy a rôzne slané pochutiny.

Tak, ako v prípade hlavných jedál, aj v prípade týchto sladkostí a pochutín sa nemusíte báť, že by narušili vašu ketózu. Pokiaľ ide o nápoje, siahnuť môžete po koktejloch v prášku, kde stačí len pridať vodu. K dispozícii máte viacero príchutí a aj vegánske typy nápojov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Na doplnenie účinku diéty je možné zakúpiť si aj doplnky výživy KetoMix, ktoré vám pomôžu na lepšiu detoxikáciu tráviacej sústavy alebo na podporu lepšieho spaľovania tukov s využitím L-Karnitínu. V potravinách, jedlách a nápojoch sa nevyužívajú žiadne rizikové chemické prísady či zložky, nájdete tu však veľmi užitočné minerály aj vitamíny.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Keto diétu teda viete bez problémov dodržiavať aj s využitím prípravkov a produktov KetoMix. Kompletnú ponuku vrátane detailného zloženia a porovnania nájdete na oficiálnom webe www.ketomix.sk, kde sú aj dodatočné informácie týkajúce sa celej diéty.

Na stránke je aj internetový obchod, kde nakúpite z pohodlia domu:

 • nemusíte nikam chodiť, objednávku a doručenie vybavíte priamo doma
 • máte k dispozícii možnosť platby v hotovosti aj bezhotovostne a online
 • nájdete tu aj online a telefonickú infolinku, kde vám zodpovedia dotazy
 • nákup viete vyriešiť cez počítač, tablet, notebook ako aj mobilný telefón

Postup nákupu v online obchode KetoMix je podobný, ako aj v prípade bežného eshopu. Stačí len vložiť do online košíka tie potraviny alebo balíčky, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje údaje, zvoliť podmienky platby a typ doručenia a potom objednávku odoslať.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pri platení môžete využiť dobierku a platbu v hotovosti, ale aj bezhotovostnú platbu vopred cez internet banking alebo platobnú kartu. Vďaka veľkému výberu kuriérov si môžete nechať poslať zásielku k vám domov, ale aj do najbližšieho odberného miesta Zásielkovne. Štandardne trvá doprava do 3 pracovných dní a pri väčšej objednávke je zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.50

2 Hodnotení