Tekvicový olej: Použitie v kuchyni, účinky na vlasy aj pleť, vedľajšie účinky a skúsenosti

Tekvicový olej: Použitie v kuchyni, účinky na vlasy aj pleť, vedľajšie účinky a skúsenosti

Tekvicový olej je známym prostriedkom pre použitie v kuchyni na dochutenie jedál, napríklad šalátov, cestovín či polievok. Okrem toho však má využitie ako pre podporu zdravia, napríklad na prostatu, srdce, cievy, chudnutie alebo proti vypadávaniu vlasov.

Liečivé účinky Tekvicového oleja vychádzajú zo zloženia jeho účinných látok, ktoré majú pozitívny vplyv na fyzické aj psychogénne zdravie a vitalitu. Môže sa použiť aj na masáž chrbtice, žalúdku či kĺbov pri ich bolesti. Ak vás zaujíma, na čo všetko sa olej používa, či ho piť nalačno, aké by malo byť skladovanie, ako ho užívať a kde kúpiť, čítajte ďalej.

Čo je Tekvicový olej, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Tekvicový olej je panenský za studena lisovaný olej z tekvicových semienok rastliny Cucurbita pepo, čiže tekvica obyčajná. Prirodzený výskyt tejto rastliny je v Strednej Amerike, pochádza z Mexika. Ide o veľmi vzácny olej, nakoľko na prípravu jedného litra sa použije až 2,5 kilogramu semien. Chuťovo olej pripomína oriešky, farba je hnedá až zelená.

Pokiaľ ide o aktívne látky, olej obsahuje viaceré zložky, napríklad fytosteríny, viaceré vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty, rôzne kyseliny vrátane linolovej, omega-3, omega-6 a omega-9 zdravé mastné kyseliny, chlorofyl a aminokyseliny.

Tekvicový olej 250ml

 • Pôsobí na obranyschopnosť
 • Tráviaci a vylučovací systém
 • Kardiovaskulárny systém

JutaVit Tekvicový olej 100 cps

 • Olej z tekvicových semienok 600 mg

Mnoho týchto látok je pre telo nevyhnutných a ich nízka hladina spôsobí:

Problémy s kardiovaskulárnym systémom: V tejto oblasti sa jedná hlavne o zhoršenie krvného obehu, vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak.

Nedostatok vitality: Látky z oleja ovplyvňujú aj fyzickú výkonnosť, potláčajú únavu a zlepšujú energetický metabolizmus, ich nedostatok pôsobí naopak.

Zhoršenie trávenia a vylučovania: Ide o zažívacie ťažkosti prejavujúce sa kŕčmi v bruchu, ale aj problémy s močovými cestami a u mužov aj s prostatou.

Pre tieto svoje účinky sa Tekvicový olej odporúča na častejšie používania hlavne:

 • tých, čo chcú podporiť aj v rámci prevencie zdravie srdca a ciev
 • mužov aj ženy s problémami s močovou sústavou a častým močením
 • každého, kto má zažívacie ťažkosti, či už so žalúdkom alebo žlčníkom
 • ľudí pracujúcich v stresovom prostredí, ktorí potrebujú zlepšiť vitalitu

HROZIA PRI OLEJI AJ NEŽIADUCE ÚČINKY?

Na rozdiel od mnohých iných rastlinných olejov, v prípade toho z tekvíc sa nemusíte báť žiadnych vážnejších rizík spojených s nežiaducimi alebo vedľajšími účinkami. Pri nadmernom užívaní môžu maximálne tak hroziť dočasné zažívacie ťažkosti.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Tekvicového oleja

Čo sa týka použitia tohto oleja a jeho pozitívnych účinkov v praxi, na výber máte tri druhy foriem. Prvou je štandardný olej, ktorý viete použiť v kuchyni, perorálne aj navonok a má tekuté skupenstvo. Druhou sú doplnky výživy a treťou kozmetické produkty.

Tu je niekoľko informácií ku každému z týchto typov:

Oleje a tekuté formy: Najčastejšie viete Tekvicový olej využiť v jeho tekutej podobe, či už pôjde o klasický olej, alebo rôzne roztoky a kvapky. Použitie je primárne vnútorné, viaceré oleje viete využiť aj v kuchyni na prípravu konkrétnych jedál.

Kapsuly a tabletky: Extrakt z Tekvicového oleja sa môže nachádzať aj v perorálnych formách doplnkov výživy, hlavne ak ide o kapsuly alebo tabletky. Najčastejšie ide o prípravky len s obsahom tohto oleja, prípadne obohatené o vitamíny.

Vonkajšie prípravky: V niektorých prípadoch možno naraziť aj na vonkajšie produkty, hlavne z kozmetickej oblasti, napríklad balzamy, krémy či masti. Pomáhajú na pokožku aj na nechty a nachádzajú sa tu aj minerály či extrakty z bambuckého masla.

Tekvicový olej má nasledujúce zásady použitia a dávkovania:

 • v prípade kapsúl a tabliet sa užívajú obvykle 1 až 2 dávky denne
 • použitie kozmetických produktov je individuálne podľa danej značky
 • olej sa užíva v objeme 1 až 2 polievkových lyžíc a to 1 až 3 krát denne
 • štandardne je maximálna denná dávka tekutého oleja 10 ml za deň

Účinky a na čo Tekvicový olej pomáha

Tekvicový olej patrí medzi tie druhy olejov, ktoré pomáhajú najviac vnútorne, no je možné aj jeho čiastočné použitie navonok. Ak ide o použitie v kuchyni, hodí sa do tej teplej aj studenej, no okrem takejto konzumácie sa vyplatí aj jeho cielené používanie.

Tu sú oblasti, kde vám môže pomôcť najviac:

Kardiovaskulárny systém

Ak chcete preventívne podporiť stav ciev, srdca a krvný obeh, Tekvicový olej je veľmi dobrou voľbou. Pomáha aj na zníženie vysokého cholesterolu, na normalizáciu krvného tlaku, na aterosklerózu a preventívne aj na zníženie rizika ochorení srdca.

Tráviaci a vylučovací systém

Olej vám pomôže aj na podporu trávenia a metabolizmu, pôsobí tiež na črevá a ich prečistenie, stimuluje ich pravidelné vyprázdňovanie, znižuje nechutenstvo a pomáha na žalúdočné kŕče. Podporuje tiež zdravie močových ciest a prostaty.

Vitalita, energia a výkonnosť

Tekvicový olej sa odporúča na užívanie všetkým ľuďom, ktorí potrebujú viac energie a zvýšiť svoju psychickú aj fyzickú odolnosť. Dodáva energiu, znižuje únavu, zlepšuje mozgové funkcie, podporuje spánok a znižuje nervozitu a podráždenosť.

Obranyschopnosť a ochrana buniek

Látky obsiahnuté v Tekvicovom oleji podporujú imunitu a prirodzenú obranyschopnosť, majú všeobecné antiseptické účinky a pôsobia aj proti rôznym parazitom v tele. Okrem toho sú tu aj antioxidanty, ktoré zmierňujú oxidačný stres a predčasné starnutie.

Vonkajšie pôsobenie

Ak ide o vonkajšie použitie, olej pomáha na zvláčnenie kože aj nechtov, taktiež proti ich zápalom, na starecké škvrny a vrásky. Pomôže vám aj pri spálení pokožky od slnka a na suchú pleť. Využiť ho môžete aj na výživu vlasov a proti ich vypadávaniu.

Ostatné účinky

Medzi ďalšie účinky Tekvicového oleja patria podpora chudnutia vďaka stimulácii metabolizmu, lepšie spaľovanie tukov, odkyslenie organizmu, výživa kĺbov a pomoc na ich bolesť, pomoc na negatívne prejavy menopauzy a pomoc pri bolesti hlavy.

PRAVIDELNOSŤ A DLHODOBOSŤ

Aby ste mohli naplno využiť všetky benefity Tekvicového oleja, je dôležité ho používať pravidelne a dlhšiu dobu. Vo všeobecnosti sa odporúča jeho konzumácia alebo cielené užívanie aspoň po dobu 3 mesiacov a to nalačno ráno a tiež aj večer.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Tekvicovým olejom

Je možné tento olej využívať aj u detí? Môžu ho piť alebo inak konzumovať aj tehotné a dojčiace ženy? Sú nejaké prekážky v jeho užívaní? Nielen tieto, ale aj množstvo iných otázok sa ľudia pomerne často pýtajú na rozličných internetových fórach a v diskusiách, čo dokazuje, že o Tekvicový olej je naozaj veľký záujem.

Medzi najviac rozoberané témy, dotazy a otázky patria:

Pre koho nie je Tekvicový olej vhodný na použitie?

Je len veľmi málo kontraindikácií a prekážok, ktoré by bránili používaniu oleja vo vnútri či naopak. Pozor by si mali dať ľudia s príliš nízkym krvným tlakom, užívajúci lieky na potlačenie imunitnej reakcie a muži, ktorí majú závažne ochorenie prostaty.

Môže sa počas používania Tekvicového oleja objaviť alergia?

Môže, podobne, ako aj v prípade iných olejov zo semien, no našťastie, takýto typ reakcie je skôr výnimočný. Najčastejšie ide o precitlivenosť súvisiacu aj s alergiou na sezamové semienka, orechy alebo sóju, ak sa to u vás vyskytne, používanie prerušte.

Je možné použitie oleja aj v tehotenstve a počas dojčenia?

Áno, ale vždy si prečítajte príbalovú informáciu od výrobcu k danému prípravku, ktorý olej obsahuje. V prípade tekutých foriem je to obvykle bezproblémové a to tak perorálne, napríklad proti žalúdočným kŕčom, ako aj navonok na pokožku a nechty.

Kde všade v kuchyni a na aké recepty je možné olej využiť?

Tekvicový olej viete v tekutej podobe pridať do viacerých druhov jedál či surovín. Môže ísť o polievky na ich dochutenie pred dovarením, šaláty, syry, mäso, zálievky, ale aj omáčky, marinády či pomazánky. Niekoľko kvapiek viete dať aj do koláčov.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Tekvicový olej

Tekvicový olej býva súčasťou veľmi širokého spektra rozličných produktov a prípravkov. Okrem štandardnej formy oleja určeného pre použitie v kuchyni viete siahnuť aj po viacerých doplnkoch výživy alebo dokonca po vonkajších kozmetických produktoch.

Toto sú tie druhy a formy, ktoré sú v ponuke najčastejšie:

Vo väčšine prípadov viete siahnuť po štandardných tekutých olejoch, kvapkách a roztokoch, prípadne po tabletkách, kapsulách, krémoch, balzamoch a mastiach

Bez ohľadu na to, ktorú značku či typ si vyberiete, získate:

 • produkt s jednoduchým nákupom bez receptu či predpisu od lekára
 • prípravok založený na látkach prírodného pôvodu a prirodzeného pôsobenia
 • bezproblémové používanie s minimálnym rizikom vedľajších vplyvov

Ak ide o oleje, snažte sa vyberať overené značky, ktoré ponúkajú bio kvalitu a pôvod Tekvicového oleja. Ideálne je, ak olej neobsahuje žiadne prísady a je 100 % čistý. Najčastejšie nájdete oleje s objemom 250 ml na priamu perorálnu konzumáciu, ktoré možno použiť v kuchyni, ale aj na perorálne užívanie a vo vhodnej podobe aj vonkajšie pôsobenie.

V prípade, že hľadáte čisto využitie Tekvicového oleja len navonok, k dispozícii sú kozmetické prípravky, najčastejšie v podobe balzamov, krémov a mastí s lokálnou aplikáciou na kožu a nechty. Tak viete využiť hlavne protizápalové a zvláčňujúce účinky.

Niektorí výrobcovia používajú extrakt z Tekvicového oleja aj v doplnkoch výživy, hlavne ak ide o tabletky a kapsuly. Tu môže byť Tekvicový olej jedinou zložkou, prípadne je doplnený aj o niektoré bylinné extrakty, vitamíny či minerály. Cieľom je pomoc s imunitou, vitalitou, trávením alebo pôsobenie na cievy, srdce, zníženie cholesterolu a vysoký tlak.

Tekvicový olej 250ml

 • Pôsobí na obranyschopnosť
 • Tráviaci a vylučovací systém
 • Kardiovaskulárny systém

JutaVit Tekvicový olej 100 cps

 • Olej z tekvicových semienok 600 mg

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Tekvicový olej

Či už siahnete po tekutej forme oleja, po kapsulách a tabletkách alebo po niektorých formách vonkajších prípravkov, v zásade platí, že všetky tieto produkty nájdete tak v eshopoch, ako aj v lekárňach. Druhá možnosť je ale lepšia kvôli odbornejšiemu zázemiu.

Nakoľko sú prípravky bez receptu, využiť môžete aj internetové lekárne:

 • v nich nájdete väčší výber značiek a typov a viac sortimentu skladom
 • nemusíte nikam ísť, objednávku spravíte aj cez mobil a z obývačky
 • rovnako tak je doručenie až priamo k vám domov k vchodovým dverám
 • báť sa netreba ani o platenie, okrem hotovosti viete využiť aj internet

Nákup vo väčšine online lekární je podobný objednávke v bežnom eshope, stačí len do košíka vložiť tie produkty a prípravky, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje údaje, vybrať si typ platby a kuriérnu službu a to je všetko. Ide o záležitosť niekoľkých minút a kliknutí.

Pokiaľ ide o výber konkrétnej lekárni, zamerajte sa na tie, ktoré sú známejšie a sú na trhu dlhšie. Tieto lekárne umožňujú napríklad aj platiť cez internet platobnou kartou, čo je pohodlnejšie, majú rýchlejšie doručenie aj do 1 až 2 dní či viete si zvoliť aj dodanie zásielky na najbližšiu kamennú pobočku.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.54

37 Hodnotení