Theraflu Forte: Horúci nápoj na chrípku, kašeľ, prechladnutie, bolesť a horúčku

Theraflu Forte: Horúci nápoj na chrípku, kašeľ, prechladnutie, bolesť a horúčku
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Horúce nápoje sú na liečbu príznakov prechladnutia a chrípky čoraz viac vyhľadávanejšie. Je to jednak preto, že účinkujú na viaceré množstvo symptómov, a tiež z dôvodu, že sú voľne predajné a navyše chutné. Theraflu Forte je prášok určený na perorálny roztok, prinášajúci úľavu počas ochorenia. No čo všetko pomáha?

Horúčka, bolesť a upchatý nos, to sú typické prejavy prechladnutia alebo chrípky, ktorých sa chce každý čo najrýchlejšie zbaviť. Dokáže sa o to Theraflu Forte post arať? Aké sú jeho účinky? Čo o ňom hovoria skúsenosti ľudí? Aj to vám povie recenzia.

Výrobca a pôvod

Liek Theraflu Forte vyrába GlaxoSmithKline Consumer Healthcare GmbH & Co. KG Nemecko. Dodávateľom na slovenský trh je rovnomenná firma sídliaca v Bratislave. Ide o globálnu farmaceutickú spoločnosť, ktorá má obchodné zastúpenie vo viac ako 150 krajinách sveta a už cez 300 rokov vyrába voľne predajné zdravotnícke produkty.

Súčasťou portfólia firmy sú inovatívne lieky a vakcíny, nutričné nápoje, prípravky na ústnu hygienu a starostlivosť o chrup a ďalšie. Medzi známe farmaceutické prípravky patria napríklad Cetebe, Corega, Driclor Antiperspirant, Fenistil gél, Panadol a ďalšie.

Zloženie, účinné látky

Liek Theraflu Forte obsahuje tri liečivá. V každom jednom vrecúšku na prípravu horúceho nápoja sa nachádza 1000 mg paracetamolu, 12,2 mg fenylefríniumchloridu, čo zodpovedá 10 mg fenylefrínu, a 200 mg guajfenezínu.

Komplexné zloženie lieku vrátane doplnkových zložiek:

 • Paracetamol: Ide o účinnú látku s analgetickými a antipyretickými účinkami bez protizápalového účinku. Tie sú sprostredkované prostredníctvom inhibície syntézy prostaglandínov v centrálnom nervovom systéme. Neovplyvňuje glykémiu, nemá vplyv ani na hladinu kyseliny močovej a jej vylučovanie do moču.
 • Fenylefríniumchlorid: Pôsobí priamo na adrenergné receptory. Má prevažne α-adrenergnú aktivitu a pri obvyklých dávkach nemá významné stimulačné účinky na centrálny nervový systém. Táto aktívna látka patrí medzi známe nosové dekongestíva a pôsobí pomocou vazokonstrikcie na zníženie opuchu nosovej sliznice.
 • Guajfenezín: Je expektorans, zmierňuje kašeľ a prináša úľavu tým, že zvyšuje objem bronchiálneho sekrétu a znižuje jeho viskozitu. To uľahčuje odstraňovanie hlienu a zmierňuje podráždenie bronchiálneho tkaniva. Z tohto dôvodu sa neproduktívny kašeľ mení na kašeľ, ktorý je menej častý a viac produktívny.
 • Doplnkové látky: Sem patria sacharóza, nátriumcitrát, kyselina citrónová bezvodá, kyselina vínna, citrónová príchuť 87A069, citrónová príchuť 875060 s obsahom butylhydroxyanizolu, prášková príchuť mentolu 876026, acesulfám draselný E 950, citrónová príchuť 501.476/AP05.04, aspartám E 951, citrónová príchuť 875928, chinolínová žltá E 104.

Dávkovanie a užívanie

Liek môžete v prípade potreby použiť aj bez lekárskeho vyšetrenia a predpisu. Je však dôležité riadiť sa všetkými pokynmi a odporúčaniami, ktoré uvádza príbalový leták. Predídete tak možným zdravotným komplikáciám. Dávkovacia schéma je nasledovná.

Theraflu Forte je určený na perorálne použitie. Pripravíte ho tak, že rozpustíte obsah jedného vrecka v 250 ml hrnčeku horúcej, ale nie vriacej vody a zamiešate, až pokým sa prášok nerozpustí. Vznikne opalizujúci, žltý roztok charakteristický citrusovo-mentolovou vôňou. Horúci nápoj nechajte ochladiť na teplotu vhodnú na pitie, ale vypite ho ešte teplý.

Uchovanie a skladovanie

Liek nevyžaduje náročnosť skladovania, stačí sa riadiť pravidlami, ktoré sú bežné aj v prípade iných liekov. Tie zahŕňajú uchovávanie v pôvodnom obale, mimo dohľadu a dosahu detí. Spolu s dodržaním ďalších podmienok tak zachováte účinnosť a bezpečnosť Theraflu Forte.

Riaďte sa aj týmito zásadami:

 • liek nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu ani mrazu
 • uchovávajte ho pri teplote, ktorá neprevyšuje 25 °C
 • po dátume exspirácie, ktorý je na obale, horúci nápoj neužívajte
 • nespotrebovaný liek vráťte do lekárne, nevyhadzujte odpadom

Theraflu Forte

 • Pokles horúčky
 • Uvoľnenie upchatého nosa
 • Ľahšie vykašliavanie hlienu

Účinky, indikácie a použitie

Prášok na perorálny roztok Theraflu Forte je určený na krátkodobú úľavu od príznakov prechladnutia, zimnice, chrípky, ak sú kombinované s miernou až stredne silnou bolesťou alebo horúčkou a kongesciou nosovej sliznice. Jeho použitie má tiež expektoračný účinok na produktívny kašeľ. Liek nie je vhodný pre osoby mladšie ako 16 rokov.

Pôsobenie Theraflu Forte:

Pokles horúčky

Na znižovanie horúčky účinne pôsobí paracetamol. Rýchlo a takmer úplne sa vstrebáva, maximálne plazmatické koncentrácie dosahuje od 10 do 60 minút po perorálnom podaní. Spolu s ďalšími liečivami sa podieľa aj na eliminovaní ostatných príznakov prechladnutia a chrípky. Medzi nimi najmä na odstránení zimnice, ktorá horúčku bežne sprevádza.

Uvoľnenie upchatého nosa

Vďaka dekongestívu nachádzajúcemu sa v lieku dochádza k zníženiu opuchu nosových prieduchov, upchatý nos sa postupne uvoľňuje, až kým nie je výsledkom ľahšie a voľnejšie dýchanie. Okrem odstránenia zdurenia nosovej sliznice a prínosových dutín znižuje tlak vo vedľajších nosových dutinách a prispieva aj k znižovaniu alergických symptómov.

Ľahšie vykašliavanie hlienu

Prítomnosť expektorans v Theraflu Forte znamená, že po užití lieku dôjde k podpore uvoľnenia a následného odstránenia hlienu z dýchacej sústavy. Ak je príznakom prechladnutia alebo chrípky neproduktívny kašeľ, zmení ho na produktívny, čo umožní ľahšie vykašľanie hlienu. Je to aj preto, že sa jeho viskozita znížila a objem zvýšil.

Tlmenie bolesti

Pri chrípke a prechladnutí je častým symptómom aj bolesť. Predovšetkým ide o bolesť hlavy, hrdla, kĺbov či svalov. Vďaka analgetickým účinkom horúceho nápoja Theraflu Forte budú tieto nepríjemné príznaky utlmené. Miznutie uvedených príznakov sa uskutočňuje kvôli pôsobeniu inhibície syntézy prostaglandínov v centrálnom nervovom systéme.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

S užívaním horúceho nápoja Theraflu Forte sa spájajú niektoré vedľajšie účinky, hoci sa nemusia prejaviť u každého. Pokiaľ sa objavia alergické reakcie, kožné vyrážky, začervenania kože a jej olupovanie, pľuzgiere, vredy v ústach, nezvyčajné krvácanie a modriny, zožltnutie kože alebo očí, je nutné okamžite prestať užívať liek a obrátiť sa na svojho lekára.

V zriedkavých alebo vo veľmi zriedkavých prípadoch sa môžu prejaviť:

 • bolesť žalúdka alebo nepríjemný pocit v oblasti brucha
 • hnačka, nutkanie na vracanie, vracanie
 • bolesť hlavy, závraty, poruchy spánku
 • vysoký krvný tlak, búšenie srdca, rýchly tep srdca
 • nepokoj, nervozita, podráždenosť, zmätenosť
 • rozšírené zrenice, zvýšený vnútroočný tlak
 • ťažkosti s dýchaním
 • abnormálne výsledky testov pečeňových funkcií

Kontraindikácie a možné interakcie

Neužívajte liek, ak ste alergickí na ktorúkoľvek jeho zložku, ak máte ochorenie srdca alebo vysoký krvný tlak, cukrovku, zvýšenú funkciu štítnej žľazy, ak máte glaukóm s uzavretým uhlom, feochromocytóm, ak užívate alebo ste posledných 14 užívali inhibítory monoaminooxidázy, tricyklické antidepresíva, betablokátory a sympatomimetiká.

Venujte pozornosť aj nasledovným opatreniam:

 • neužívajte liek s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol, s liekmi na liečbu kašľa, prechladnutia alebo na zníženie opuchu nosovej sliznice
 • liek sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla, ale počas jeho užívania sa nesmie piť alkohol, vedenie vozidiel a obsluhu strojov môžu ovplyvniť prípadné závraty
 • osoby, ktoré neznášajú cukry, majú zníženú funkciu obličiek, trpia fenylketonúriou sa musia poradiť s lekárom, kvôli obsahu sacharózy, sodíka a aspartámu v lieku
 • neužívajte horúci nápoj, ak ste tehotná alebo dojčíte, v prípade, že máte podstúpiť vyšetrenie moču, informujte svojho lekára, že užívate Theraflu Forte

Balenie a cena

Prášok na perorálny roztok bez hrudiek a častíc Theraflu Forte je balený v osobitých vrecúškach. Vrecko je z niekoľkovrstvového filmu vyrobeného z papiera/ LDPE/ AL/ ionoméru. Výrobca má registrované iba jedno veľkostné balenie, s počtom vrecúšok 10. Vzhľadom na odporúčané dávkovanie ide o dostatočné množstvo pri liečbe.

Porovnanie cien podľa lekární:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Cena za horúci nápoj nepatrí medzi výhody lieku, aj keď sa pohybuje približne v rovnakom cenovom rozmedzí ako jeho variácie a konkurenčné lieky v kategórii s rovnakou liekovou formou a indikáciou. Zároveň je však Theraflu Forte ešte stále cenovo dostupný liek.

Kde kúpiť

Horúci nápoj Theraflu Forte patrí medzi voľne dostupné lieky, čiže jeho kúpa nie je viazaná ani na recept, ani na predošlé vyšetrenie u lekára. Nakoľko však ide o registrované liečivo, kúpiť ho môžete iba v lekárni, či už v kamennej alebo internetovej.

Čo sa týka kamenných lekární, problém s naskladnením lieku je skôr výnimkou. Môže sa ale stať, že k dispozícii bude iba bežné balenie Theraflu, nie Theraflu Forte. Ak chcete mať istotu o dostupnosti konkrétneho balenia, zvoľte si efektívne riešenie v podobe online nákupu cez internetovú lekáreň.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak vás zlákala výhodnejšia cena a chcete si horúci nápoj Theraflu Forte zakúpiť cez internet, nemusíte mať žiadne obavy. Kúpa online je pri zákazníkmi overených lekárňach bezpečná a bezproblémová. Celý proces vytvorenia objednávky vám zaberie iba pár minút.

Postup objednávky je štandardne nasledovný:

 • Vložíte balenie lieku do online košíka
 • Vyberiete si spôsob platby a typ dopravy
 • Zadáte svoje údaje a adresu doručenia
 • Objednávku skontrolujete a potom odošlete

Doručenie balíka bežne prebieha do 24 až 48 hodín. Objednávku vybavíte aj prostredníctvom smartfónu s pripojením na internet, čiže v podstate kdekoľvek. Zároveň si môžete vybrať z viacerých možností uskutočnenia platby vopred alebo na dobierku.

Theraflu Forte

 • Pokles horúčky
 • Uvoľnenie upchatého nosa
 • Ľahšie vykašliavanie hlienu

Najčastejšie otázky

Ak rozmýšľate o tom, že Theraflu Forte by mohlo byť pre vás ideálnym liekom v prípade prechladnutia alebo chrípky, nasledovné informácie vám môžu pomôcť pri rozhodovaní. Prinášame vám odpovede na otázky, o ktoré sa ľudia zaujímajú v diskusiách a fórach.

Najčastejšie dotazy:

Je Theraflu Forte bezpečný liek?

Užívanie horúceho nápoja v odporúčaných dávkach a dĺžke liečby nie je pre človeka rizikové. Liek je bezpečný na krátkodobú úľavu od príznakov prechladnutia, chrípky a zimnice. Je však pravdou, že v roku 2017 bol preventívne stiahnutý z predaja kvôli možnému riziku prítomnosti cudzorodých častíc, konkrétne s číslami šarže 7FW0108, 7FW0194 a 7FW0107.

Vylieči chrípku účinnejšie ako iné horúce nápoje?

Horúce nápoje, či už Theraflu Forte alebo jeho konkurenčné značky, neliečia chrípku. Sú určené iba na symptomatickú liečbu. Znamená to, že odstránia prejavy ochorenia, pomôžu uľahčiť celý priebeh chrípky, no nevyriešia samotnú príčinu. Chrípka si tak či onak bude vyžadovať režimové opatrenia, predovšetkým vyležanie v posteli.

Môže sa liek užívať s alkoholom?

Je všeobecne dané, že pri užívaní akýchkoľvek liekov sa pitie alkoholu neodporúča. Niektoré druhy liekov majú počas užívania jeho konzumáciu prísne zakázanú. To platí aj v prípade horúceho nápoja Theraflu Forte. Jeho kombináciou s alkoholom môžete docieliť vážne poškodenie pečene, ktoré sa ale nemusí prejaviť ihneď.

Čo ak človek užije väčšiu dávku?

Ak ste náhodne užili väčšiu dávku ako je odporúčané, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Urobte tak aj vtedy, ak sa po nadmerných dávkach cítite dobre, pretože je vysoko pravdepodobné riziko neskoršieho závažného poškodenia pečene. Do jednej hodiny po predávkovaní sa má zvážiť podanie aktívneho uhlia.

Skúsenosti s horúcim nápojom

Hodnotenia horúceho nápoja sú v internetových lekárňach zastúpené sporadicky, na rozdiel od „klasického“ Theraflu. Diskusia na danú tému je na tom podobne. Skúsenosti ľudí tento raz nehovoria jednoznačne v prospech lieku. Považujú ho za predraženú alternatívu lacnejších farmaceutických produktov s obsahom paracetamolu.

Zatiaľ čo prášok na perorálny roztok Theraflu si vyslúžil prevažné množstvo pozitívnych hodnotení, u Theraflu Forte sú plusy a mínusy v pomere 50 : 50. Aj napriek pridaným príchutiam ho mnohí považujú za chuťovo zvláštny, niektorým chuť vyslovene nevyhovuje. Našli sme tiež recenzie, ktoré si chuť horúceho nápoja pochvaľujú.

Theraflu Forte

 • Pokles horúčky
 • Uvoľnenie upchatého nosa
 • Ľahšie vykašliavanie hlienu

Užívatelia sa odlišne vyjadrujú i o účinnosti lieku Theraflu Forte. Približne polovica z nich ho používa vždy, keď sa objavia príznaky chrípky a nachladnutia, preto by ho odporučili aj iným. Druhá polovica ale tvrdí, že po slabom účinku na spomínané symptómy radšej uprednostnia iný druh horúceho nápoja či lieku.

Zhodnotenie

Krátkodobú úľavu pri horúčke, bolesti, upchatom nose či kašli môže priniesť aj horúci nápoj Theraflu Forte. Je však potrebné mať na pamäti, že ide iba o symptomatickú liečbu, ktorá nelieči samotnú príčinu vzniknutého ochorenia.

Liek ponúka nasledovné výhody:

 • širšie spektrum účinkov na príznaky prechladnutia a chrípky
 • rýchly pokles horúčky a nástup analgetického pôsobenia
 • tabletky sú voľne dostupné, bez návštevy u lekára a predpisu
 • jednoduchá príprava a užívanie vďaka danej liekovej forme

Nevýhodou tohto horúceho nápoja je okrem ceny aj pomerne veľké množstvo kontraindikácií či nežiaducich účinkov. Mínusom je i to, že liek je určený iba osobám starším ako 16 rokov a nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.

Horúce nápoje sú častou voľbou pri liečbe chrípky a prechladnutia. Keďže farmaceutický trh ich ponúka niekoľko, môžete si vybrať nielen na základe indikácií, ale tiež skúseností ľudí. Tie sú k nahliadnutiu aj priamo v internetových lekárňach. Ak si objednáte Theraflu Forte online, oboznámite sa s nimi i s naskladnením lieku. Bonusom bude kúpa za nižšiu cenu.

Theraflu Forte

 • Pokles horúčky
 • Uvoľnenie upchatého nosa
 • Ľahšie vykašliavanie hlienu

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.75

4 Hodnotení

obsahuje rakovinotvorné farbivo E110, na zdravie!

Martin G píše 19 januára 2020 o 12:24

Pridať komentár