Tipy a rady, ako na prevenciu depresie, ako jej predchádzať a ako znížiť riziko vzniku

Tipy a rady, ako na prevenciu depresie, ako jej predchádzať a ako znížiť riziko vzniku

Rýchly životný štýl, veľa pracovných povinností a zmeny v rámci sociálnych vzťahov, ktoré sú typické pre posledné desaťročia, to všetko sú faktory, ktoré sa podpisujú pod to, že depresia patrí v dnešnej dobe medzi najviac skloňované civilizačné problémy.

Hoci veľa ľudí operuje s týmto pojmom nesprávne, nakoľko ako depresiu označujú akýkoľvek intenzívnejší smútok, podľa štatistík sa stretne s týmto problémom skoro každý piaty človek. Medzi najčastejšie príčiny patria hlavne vplyvy okolia, ale svoju úlohu zohrávajú aj niektoré vnútorné faktory. Všetky ale možno ovplyvniť prevenciou.

Čo je depresia, aké má prejavy a prečo vzniká

Depresia je ochorenie, ktoré je stavom nadmerného smútku spojeného s ďalšími vplyvmi na bežné fungovanie človeka. Ide o kombináciu viacerých psychických, psychomotorických a somatických problémov a stavov, takže sa jedná o komplexný chorobný stav.

Na rozdiel od bežných situácií, ktoré môžu zapríčiniť smútok, depresia vzniká a prebieha ako dlhodobý problém. Je intenzívna, jej prejavy nie sú úmerné pôvodným príčinám a zasahujú celý organizmus. Depresia sa prejavuje smutnou náladou, pesimizmom, seba podceňovaním, nezáujmom o okolie, nespavosťou, nechutenstvom a zníženým výkonom.

Revitanerv

 • Vplyv na činnosť nervovej sústavy
 • Podpora zdravej psychiky
 • Pôsobenie na syntézu a látkovú premenu

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

 • Podpora nervového a imunitného systému
 • Vplyv na únavu a vyčerpanie
 • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

GS Dormian Rapid

 • Pôsobenie na spánok a jeho kvalitu

Pokiaľ ide o najdôležitejšie príčiny a faktory, ktoré ju zapríčiňujú, sem patria:

 • medzi najčastejšie príčiny depresia patria jednorazová traumatizujúca udalosť alebo nejaký dlhodobý negatívny vplyv, hlavne v medziľudských vzťahoch
 • úlohu pri riziku vzniku a z pohľadu ďalšieho priebehu depresie zohrávajú aj genetické faktory a dedičnosť, ktoré môžu napríklad zhoršiť niektoré prejavy
 • za depresiou môžu byť aj externé a neovplyvniteľné faktory, napríklad úraz, pôrod, laktácia, klimaktérium, puberta či nadmerné užívanie toxických látok
 • z vnútorných faktorov zas zohrávajú vplyv ochorenia a biochemické či biologické zmeny v organizme, ktoré sa týkajú nervového systému či hormónov

DIAGNOSTIKA JE KOMPLEXNÁ A DLHODOBÁ

Najdôležitejšou súčasťou liečby depresie je jej správna diagnostika. Za týmto účelom je potrebné komplexné a dlhodobé lekárske vyšetrenie, ktoré skúma nielen aktuálne prítomné symptómy, ale hlavne možné príčiny a celkové dlhodobé fungovanie človeka.

Ako sa dá liečiť depresia

Pokiaľ ide o liečbu depresie, tá prebieha na troch úrovniach. Prvou úrovňou sú jednoduché režimové opatrenia týkajúce sa životného štýlu a životosprávy, druhou je podpora s využitím voľne dostupných prostriedkov a treťou odborná lekárska liečba.

Tu je niekoľko informácii ku každej z týchto foriem:

Režimové opatrenia: Pri depresii je prvoradé zlepšiť životný štýl, čo zahŕňa režimové opatrenia ohľadom životosprávy, zmiernenia stresu, zníženia negatívnych vplyvov z okolia a naopak zameranie sa na pozitívne aktivity pre telo aj pre myseľ.

Podporné prostriedky: V rámci podporných prostriedkov je možné využiť rôzne bylinky a čaje z nich, prípadne doplnky výživy a liečivá podporujúce správne fungovanie nervového systému. Cieľom je celkové upokojenie a zníženie stresu či úzkosti.

Odborná lekárska liečba: Treťou úrovňou je odborná lekárska liečba, ktorá zahŕňa jednak terapeutické sedenia u psychológa alebo psychiatra, ale aj indikovanie liekov na predpis. Ide o antidepresíva, neuroleptiká, anxiolytiká a ak treba, aj hypnotiká.

Najlepšia prevencia proti depresii doma

Čo sa týka prevencie depresie, tá by mala zahŕňať pôsobenie na možné rizikové faktory, ktoré treba minimalizovať, ale aj snahu o celkové zlepšenie spôsobu života. Dôležité je pôsobiť tak na fyziologické, ako aj psychogénne vplyvy a tiež na zdravú životosprávu.

Ak chcete depresii predchádzať, využitie tieto možnosti:

Pravidelný sociálny kontakt

Človek je od prírody nastavený tak, aby mal sociálny kontakt. Nadmerné trávenie času osamote prispieva k zhoršeniu psychickej podoby a vytvára podmienky pre depresívne myšlienky. Snažte sa preto tráviť čas s ľuďmi a rozprávať sa s nimi.

Nové životné ciele a výzvy

V rámci pozitívnej nálady a motivácie je nevyhnutné dávať si tiež pravidelne nové životné ciele a výzvy. Ak máte neustále nejaký cieľ, ktorý chcete dosiahnuť a jeho dosiahnutie vás poteší, viete výrazne znížiť pravdepodobnosť smutnej nálady.

Pravidelná fyzická aktivita a pohyb

Je preukázané, že pravidelná fyzická aktivita pomáha nielen na zdravie kardiovaskulárneho systému či proti obezite, ale má vplyv aj na nervový systém. Pravidelné športovanie zlepšuje vyplavovanie serotonínu a dopamínu, ktoré zlepšujú náladu.

Obmedzenie stresu

Medzi najvýraznejšie civilizačné problémy človeka patrí stres, ktorý obvykle súvisí s kladením vysokých cieľov v oblasti práce a kariéry. To samozrejme zvyšuje riziko vzniku depresie, preto ak ho chcete obmedziť, treba obmedziť stres aj prácu.

Minimalizácia alkoholu a fajčenia

Rovnako tak sa k negatívnym faktorom a vplyvom zaraďujú aj tie, ktoré sa týkajú životosprávy a hlavne užívania látok výrazne zhoršujúcich stav nervového systému a psychiky. Obmedziť preto treba fajčenie aj príjem alkoholických nápojov.

Nové voľnočasové aktivity

Medzi veľmi pozitívne preventívne opatrenia patrí mať nielen dostatok pohybu alebo viac oddychovať, ale hlavne mať zaujímavé voľnočasové aktivity. Ideálne je, ak sa v nich skĺbi sociálna interakcia a to, čo vás baví, napríklad umenie či dobré jedlo.

Dopĺňanie vitamínov a minerálov

Vzhľadom na to, že na fungovanie nervového systému a psychickú vitalitu vplývajú aj niektoré látky v organizme, treba sa zamerať na dopĺňanie vitamínov a minerálov. Ide hlavne o vitamíny skupiny B a horčík, napríklad cez doplnky výživy či lieky.

VPLYV AJ NA SÚVISIACE PROBLÉMY

S depresiou prichádza nielen stav smútku, ale aj ovplyvnenie bežného fungovania organizmu. Výsledkom sú napríklad tráviace ťažkosti či zhoršenie zdravia nervového a srdcovocievneho systému. Preventívne preto treba pôsobiť aj v týchto oblastiach.

Výživové doplnky a prípravky na depresiu

Pokiaľ chcete pôsobiť na upokojenie nervového systému, lepšiu psychickú pohodu alebo na utlmenie niektorých iných prejavov a problémov, ktoré sa vyskytujú aj počas depresie, siahnuť viete po viacerých výživových doplnkoch a prípravkoch.

Sortiment zahŕňa viacero typov a tiež viacero foriem:

V ponuke môžete nájsť perorálne tabletky a kapsuly, prípadne čaje, čajoviny, šumivé tabletky a sirupy, ktoré obsahujú minerály, vitamíny a rastlinné extrakty

Čo sa týka výhod, bez ohľadu na druh sú tieto prípravky:

 • dostupné bez predpisu, netreba ani absolvovať lekárske vyšetrenie
 • prirodzené z hľadiska účinku, riziko vedľajších účinkov je minimálne
 • využiteľné aj dlhodobo, dávkovanie môže byť aj viac mesiacov

V rámci zloženia sa najviac využívajú vitamíny skupiny B, hlavne B5, B6 a B12, horčík, L-tryptofán a rôzne bylinné výťažky, napríklad zo šafránu, ľubovníka, chmeľu alebo šišiaka. Väčšina prípravkov má veľmi komplexné zloženie, vďaka čomu dochádza k celkovému pôsobeniu na upokojenie nervov, relaxáciu a tiež na spánok.

Lieky na depresiu

Druhou možnosťou, ako pôsobiť aspoň čiastočne na nervový systém a zlepšiť jeho fungovanie, čo má vplyv aj na niektoré príznaky a problémy súvisiace s depresiou, sú lieky a liečivá. V tomto prípade viete tiež siahnuť po tých bez receptu.

Ak ide o ich pôsobenie, to býva v týchto oblastiach:

Najčastejšie sa jedná o liečivá, ktoré dopĺňajú do tela minerály, vitamíny a niektoré prírodné látky znižujúce nervozitu, stres, úzkosť, napätie a podráždenosť

Medzi ich najdôležitejšie vlastnosti a charakteristiky patria:

 • zväčša prírodné zloženie a teda aj maximálne prirodzené pôsobenie
 • vyššia koncentrácia účinných látok, čo znamená aj rýchlejšie účinky
 • možnosť kúpy bez predpisu a bez nutnosti návštevy u lekára

Z hľadiska zloženia obsahujú tieto lieky najmä minerál horčík vo veľmi koncentrovanej podobe, ale aj látky typu guajfenezín s celkovým vplyvom na zníženie napätia nervového systému. Okrem toho sa v nich využívajú tiež vitamíny, hlavne vitamín B6, ale aj rastlinné extrakty, napríklad z mučenky, valeriány, mäty a medovky.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na depresiu

Vyššie spomínané druhy prípravkov a produktov majú tú výhodu, že sú dostupné voľne, teda okrem lekárom indikovanej farmakologickej liečby na predpis. Rôzne čaje, doplnky výživy či liečivá s vplyvom na nervový systém si ale kúpite bez receptu.

Jamieson Biotin

 • Vplyv na kožu, vlasy a nechty
 • Podpora látkovej premeny
 • Pôsobenie na nervový systém a psychiku

Brainway L-Tryptofan

 • Vplyv na psychiku
 • Pôsobenie na spánok
 • Ďalšie príbuzné účinky

Tryptofan B

 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie na psychiku
 • Zníženie únavy a vyčerpania

Guarana Walmark

 • Zvýšenie fyzickej výkonnosti
 • Vplyv na mentálnu aktivitu a vitalitu
 • Podpora imunity, obranyschopnosti a ochrany buniek

Vďaka tomu nie ste odkázaní iba na kamenné lekárne, ale aj tie online:

 • v nich máte oveľa väčší výber produktov, najmä tých skladom
 • nákup je vecou niekoľkých kliknutí a spravíte ho cez počítač aj cez smartfón
 • netreba nikam chodiť, doručenie je kuriérnou službou priamo domov
 • doplnky aj liečivá si viete na jednom mieste porovnať za pár minút

Čo sa týka nákupu v online lekárňach, najdôležitejšie je zamerať sa na tie, ktoré sú známejšie. Takéto známejšie lekárne ponúkajú kvalitnejší zákaznícky servis, čo sa prejaví nielen vo finančnej úspore.

Lepšie zákaznícke služby sú totiž napríklad aj o rýchlejšom doručení, aj do 24 až 48 hodín, rovnako tak o viacerých možnostiach bezhotovostnej platby vrátane platby platobnou kartou cez internet, ale napríklad aj o jednoduchšom nákupe bez zdržujúcej registrácii. Viaceré online lekárne umožňujú dokonca aj osobné prebratie zásielky na pobočke.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.73

30 Hodnotení